Kategoriarkiv: Tabergs bergslag

Sven Isak Petersson (1826-1904), Anna Stina Arvidsdotter (1824-1879) & Anna Maria Sjögren (1848-1920)

  • Sven Isak Petersson (född 1826-05-04 i Hagshult socken, död 1904-10-25 i Månsarp socken, källa: Sveriges dödbok 1901-2013)
    • Gift 1:o med Anna Stina Arvidsdotter (född 1824 i Byarum socken, död 1879-04-13 i Månsarp socken)
    • Gift 2:o med Anna Maria Johannesdotter Sjögren (född 1848-10-21 i Aneboda socken, död 1920 i Månsarp)

Familj

1:a äktenskapet

  • Johan August Svensson. Född 1847-12-14 i Barnarp (fadern i Granarp, Barnarp, modern i Gölen under Målön, Månsarp), död 1857-09-15 (Gölen Norra under Målön, Månsarp, AI:8 sid 102)
  • Maria Christina Svensson, född 1851-03-01
  • Anna Lovisa Svensdotter, född 1854-08-02, död 1924-12-31 i Barnarp socken, gift 1879-06-21 med Sven Johan Andersson (1855-1915). Ättlingar:
    • Sven Anders Bernhard Johansson (1881-1934), gift med Karin Matilda Andersson
      • Margit Kerstin Louise (1907-1970)
        • Ann-Britt Viola (f 1934)
          • Karin Annika (f 1958)
        • Kerstin Birgit Lilian (f 1936)
          • Per Ivar (f 1968)
        • Nancy Märtha Gullevi (f 1940)
          • Karl Mikael (f 1958)
    • Axel Rikard Johansson (1887-1981), gift 1955 med Ellen Anna Gustava (1887-1978)
    • Ellen Lovisa Victoria Johansson (1889-1953), gift 1911 med Otto Levin Hellberg (1881-1924)
    • Johan Enoch Folke Johansson (1893-1951), gift 1932 med Elsy Dagny Maria (1904-1997)
    • Gustaf Eskil Efraim Johansson (1894-1984), gift 1956 med Solvig Märta Kristina (1911-1992)
    • Frank Nathanael Johansson (1898-1994), gift 1928 med Ingeborg Katarina (1898-1988)
  • Johanna Mathilda Svensson, född 1857-02-28, död 1940-11-23 i Ålderdomshemmet, Månsarp.
  • Frans Johan Svensson, född 1860-02-10
  • Oscar Sixtus Svensson, född 1862-08-06, död 1864-04-07
  • Brita Almina Justina Svensdotter, född 1866-08-13, död 1868-02-18

2:a äktenskapet:

  • Sven Gustaf Valdemar Svensson, född 1888-06-25
  • Adelaide Maria Elisabeth Svensdotter, född 1891-03-10

Bostadsorter

  • 1847 (vid första sonens födelse) bodde Sven i komministerbostället Granarp i Barnarp socken och Anna Stina i backstugan Gölen under Målön i Månsarp socken. Föräldrarna var gifta men ännu inte sammanboende.
  • 1848: Gölen under Målön i Månsarp
  • 1848-1852: Barnarp socken
  • 1852-: Svensbygget under Målön i Månsarp.

Anna Stinas bakgrund

Det är svårt att följa henne bakåt i tiden, pga luckor. Möjligen är hon densamma som Anna Christina, född 1824-06-18 i Backstugan Olsbo under Krängshult i Byarum (döpt den 20:e), dotter till pigan Stina Orfarsdotter (Arvidsdotter?), född 1784 i Byarum (Byarum C:3 sid 311). Modern hade ytterligare en dotter – Maria Catrina Gustafsdotter, född 1812-02-14, flyttade från Olsbo till Krängsberg år 1828). Så här långt kan vi följa Anna Christina framåt i tiden: ¶

  • Backstugan Olsbo under Krängsberg: 1824-1831 (AI:11 sid 20, AI:12 sid 57). Modern avled 1831-02-10.
  • Soldattorpet Flinkabygget: 1831-1832 (AI:12 sid 116)
  • Lilleskog: 1832-1833 (AI:12 sid 68)
  • Fogelängen: 1833-1837 (AI:12 sid 74, AI:13 sid 77)
  • Soldattorpet Berget under Krängsberg: 1837-1839 (AI:13 sid 82)
  • Torpet Larsabygget under Gärahof: 1839-1840 (AI:13 sid 327)
  • Torpet Skyttabygget under Gärahof: 1840-1841 (AI:13 sid 334, AI:14 sid 334)
  • Voxtorp socken: 1841- (inga husförhörslängder i Voxtorp förrän 1861)

Senast uppdaterat : 2017-07-24 – det kan ha skett ytterligare forskning sedan dess. 

Avskrifter av kyrkoböcker i Tabergs bergslag

Månsarp

Övriga socknar i Jönköpings län

Adelöv ]   [ Almesåkra ]   [ Angerdshestra ]   [ Bankeryd ]   [ Barkeryd ]   [ Barnarp ]   [ Bondstorp ]   [ Bottnaryd ]   [ Byarum ]   [ Bälaryd ]   [ Femsjö ]   [ Forserum ]   [ Gränna ]   [ Gustav Adolf (R) ]   [ Habo (R) ]   [ Hakarp ]   [ Haurida ]   [ Huskvarna]   [ Järsnäs ]   [ Järstorp ]   [ Jönköping, Kristina ]   [ Jönköping, Slotts ]   [ Jönköping, Sofia ]   [ Jönköping, Västra ]   [ Jönköping, Östra ]   [ Kristina ]   [ Lekeryd ]   [ Linderås ]   [ Ljungarum ]   [ Lommaryd ]   [ Malmbäck ]   [ Mjölby (E) ]   [ Mulseryd ]   [ Norra Hestra ]   [ Norra Unnaryd ]   [ Nykyrka (R) ]   [ Od (P) ]   [ Rogberga ]   [ Sandhem (R) ]   [ Sandseryd ]   [ Skepperstad ]   [ Skärstad ]   [ Smålands artilleriregemente ]   [ Sofia ]   [ Stengårdshult ]   [ Svarttorp ]   [ Svenarum ]   [ Södra Unnaryd ]   [ Tofteryd ]   [ Ukna (H) ]   [ Valdshult ]   [ Vireda ]   [ Visingsö]   [ Vrigstad]   [ Ödestugu ]   [ Öggestorp ]   [ Ölmstad ]   [ Öreryd ]

Döda i Månsarp 1896-1925

DÖDA I MÅNSARP FÖRSAMLING 1896-1925
Deaths in the parish of MÅNSARP

Hämtat från Jönköpingsbygdens genealogiska förening

Datum Yrke/Titel Namn Ålder Dödsorsak Bostadsort
Date of
death
Title/Profession Name Age
Y-M-D
Cause of Death Place of residence
1896
18960101 Und Man Otto Johansson 820613 Slag Målskog
18960110 Hemmadottern Gerda Naemi Nilsson 170421 Lungsot Lindhammaren
18960129 Arbetaren Peter Johannesson 740525 Lunginflammatio Furuberg
18960201 Bergbrytare Jöns Larsson 860403 Ålderdom Stallen
18960301 Hem Äg Dödfödd Gosse And Gustavsson 000000 Svag V Födseln Hökhult
18960415 Und Man Anders Johannesson 860615 Njurlidande Månsarps By
18960507 Änkan Maja Svensdotter 850107 Ålderdom Fattighuset
18960614 Flickan Ester Kristina Augustd 000201 Slag Kåperyd
18960616 Hemmason Oskar Hjalmar Johansson 161025 Drunkning V Bad Sjöhult Söderg
18960803 Gossen Oskar Natanael Justusson 000303 Svag V Födseln Tranhult
18960912 Undantagsänkan Johanna Johansdotter 790801 Lunginflammatio Smörvik
1897
18970216 Flickan Ester Sara Maria Nilsson 000001 Slag Renstorp Utjord
18970217 Änkling John Magnusson 800818 Slag Hustomten
18970226 Hustru Märta Jonasdotter 670316 Lunginflammatio Hacklasbo
18970416 O.ä. Dotter Ester Maria Gustavsd 000103 Lunginflammatio Målskog
18970420 Flickan Signe Anna Margaret Svensson 020225 Lunginflammatio Kåperyd
18970424 Torparson Abel Altinus Johansson 000009 Svag V Födseln Sjöhult Norreg
18970506 Hem Äg Johannes Johannesson 510025 Vattusot Tahe
18970829 Fattighjonet Maria Elisabet Tolf 680915 Ålderdom Fattighuset
18970908 Byggmästarson Olof Artur Olsson 010522 Kikhosta Vägaholm
18970926 Undantagsänka Johanna Svensdotter 810002 Slag Hacklasbo
18971101 Hemmadotter Gertrud Kristina Hafström 160306 Difteri Sandhem Renstorp
18971101 Gossen Knut Axel Paul Salomonsson 000125 Slag Knutsholm
18971114 Stinsdotter Rut Martina Larsson 000012 Kikhosta Månsarp Station
18971210 Bergsman Gustav Gustavsson 820120 Hjärtförlamning Hökhult
18971212 Gossen Karl Vilhelm Johansson 040614 Ägghosta Tranhult
1898
18980113 Hustru Kristina Nilsdotter 780102 Ålderdom Björkelund Portes
18980115 Änka Anna Katarina Petersdotter 740721 Leversjuka Hörnet Boeryd
18980126 Hemmansägare Per Johan Andersson 230918 Maginflammation Tjurshult
18980408 Inhyses Änkan Brita Katarina Eriksdotter 870104 Hjärnblödning Stallen
18980511 Hustru Vilhelmina Bergman 320205 Lungsot Brorsholm
18980514 Hemmadotter Maria Kristina Andersdotter 281014 Lunginflammatio Myrebo Tjurshult
18980602 Gosse Torsten Henrik Petersson 000001 “ej Fullgången” Knutsholm
18980918 Inhyses Änka Maja Stina Johannesdotter 700628 Avtyning Konungsberget
18980924 Oäkta Son Axel Severin Jonsson 010900 Lunginflammatio Målskog
18981019 Inhyses Änka Brita Maria Gustavsdotter 811019 Ålderdom Smedsbo
18981020 Gossen Johannes Edvin Nata Johansson 050122 Difteri Hestra
18981104 Gossen Anders Gustav Aronsson 050508 Strupkatarr Tahe
18981110 Flickan Ebba Maria Henriett Olofsson 090203 Strypsjuka Vägaholm
18981124 Gosse Karl Gustav Alfred Adastefuesson 060904 Difteri Karshult
1899
18990109 Gosse Eskil Fabian Sjögren 030409 Difteri Vägaholm
18990127 Hustru Wendela Danielsdotter 251007 Barnsängsfeber Kåperyd
18990203 Flickan Ester Vilhelmina Bergman 010011 Lungsot Brorsholm
18990418 Undantagsman Sven Lundgren 720216 Lunginflammatio Vadbindartorpet
18990423 Hemmason Tobias Nilsson 180700 Lungsot Lindhammaren
18990426 Hustru Brita Abrahamsdotter 760111 Lungsot Fridhem Månsarp
18990508 Gossen Gustav Ragnar Valen Johansson 000303 Maginflammation Skogsdal Renstorp
18990512 Husägare Johan Petersson 680303 Reumatisk Feber Lövfällan Sjöhult
18990531 Pigan Emma Elisa Andersdotter 450022 Hjärtlidande Renstorp
18990612 Arbetskarl Karl Ludvig Johannesson 350103 Lungsot Karlslund
18990812 Kantor Lärare Per Gustav Ljungdal 680811 Gulsot Målskog
18991102 Und Änka Sara Kristina Johannesdotter 840521 Ålderdom Sjöhult
18991110 Oäkta Son Karl Gunnar Tobias Sand 000008 “ofullgången” Sjöhult Norreg
18991126 Masmästare Sven Svensson 810221 Lunginflammatio Röshult
18991227 Hustru Katarina Elisabet Osbäck 780917 Kräfta Kåperyd
1900
19000211 Fattighjonm Abraham Jonasson 750406 Andtäppa Fattighuset
19000305 Sven Farms Änk Lena Katarina Nikolaidotter 820715 Lunginflammatio Skogslund Månsarp
19000404 Gosse Ture Johan Ludvig Johannesson 010026 Slag Karlslund Portesh
19000414 Fattighjon Gustav Blomberg 730500 Influensa Skogslid Månsarp
19000416 Änka Helena Johansdotter 670620 Influensa Skogslid Månsarp
19000505 Arbetskarl Johannes Gustavsson 680802 Äggvitesjuka Sandhem Målskog
19000512 Undantagsman Gustav Jonasson 730412 Efter Bråckoper Skuggan Taberg
19000707 Undantagsman Gustav Magnusson 690120 Magkräfta Tranhult
19000713 Änkan Maja Greta Johannesdotter 761111 Ansiktsros Furuberg Månsarp
19000901 Hustru Inga Stina Petersdotter 730611 Hjärnblödning Nybygget Sjöhult
19000929 F Artilleriste Per Gustav Kallstedt 330413 Magkräfta Sandhem Renstorp
19001020 Änka Maria Rebecka Gustavsdotter 780514 Magsår Boeryd
19001125 Arbetare Anders Samuelsson 800105 Vattusot Norrlid Kåperyd
1901
19010111 Gossen Gustav Einar Eklund 020700 Scharlakansfeb Kullen Kåperyd
19010118 Dräng Anders August Johansson 261017 Kross Huvudskål Taberg
19010129 Kantor Lärare Magnus Gustav Jonsson 780116 Slag Fridhem Månsarp
19010213 Inhys Hustru Magdalena Bengtsdotter 770703 Slag Hultet Sjöhult
19010215 Flickan Ester Maria Cecilia Johansson 110010 Lungsot Vägaholm
19010222 Flickan Augusta Signe Maria Bergman 080320 Lungsot Lindhammaren
19010513 Undantagsman Johan Håkansson 730015 Inbränd Risfäll Tranhult
19010615 Skomakaren Johannes Magnus Svensson 690310 Hjärnslag Röret Boeryd
19010703 Hustrun Ida Karolina Gustavsdotter 231124 Lungsot Brorsholm
19010805 Flickan Edit Anna Elisabet Ström 120100 Bleksot Skogsdal Renstorp
19011030 Hustru Amanda Maria Andersdotter 231017 Barnsänsfeber Åslätt Renstorp
19011106 Hustru Karolina Nilsdotter 760128 Reumatisk Feber Nytorp Renstorp
19011128 Inhysänkeman Johannes Svensson 950122 Ålderdom Porteshult
1902
19020203 Gossen Gunnar Håkan Verner Andersson 030913 Slaganfall Renstorp
19020206 Gosse Sven Erik Paulus Svensson 000016 Svag Fr Födseln Karshult
19020208 Mjölnarson Ernst Edvard Magnus Karlsson 010400 Slaganfall Tabergs Qvarn
19020219 Gosse Gustav Tage Svensson 010207 Slaganfall Bråten
19020305 Gossen David Oskar Antoniu Lindholm 000810 Lunginfl Vägaholm
19020323 Änkan Stina Johannesdotter 860207 Ålderdom Hestra
19020330 Änkan Maja Katarina Johannesdotter 640400 Av Hunger Tranhult
19020407 Hemmansägare Karl Axel Eriksson 600214 Sockersjuka Jorshult
19020528 F Mjölnaren Per Erik Sandberg 850602 Ålderdom Berghem Taberg
19020608 Pigan Hedda Lovisa Johansdotter 560122 Njurlidande Röret Boeryd
19020706 Hemmadotter Axia Alfina Wennblad 240103 Höggrad Bleksot Skogslund Bråten
19020711 Inhys Pigan Maja Jonasdotter 820818 Ålderdom Tranhult
19020925 Hustru Tullia Viktoria Petersson 211025 Lungsot Sand Renstorp
19021030 Hemmansägare Joh And Herman Johansson 291023 Lungsot Tranhult
19021128 Undantagsman Bror Gustav Gustavsson 701100 Magkräfta Boeryd
19021218 Fattighjon Karl Johan Johannesson 790228 Äggvitesjuka Fattighuset
1903
19030315 Gosse Oskar Helge Ivar Johansson 000524 Svaghet Fr Föds Tjurshult
19030504 Hemmansägare Johan Edvard Andersson 450518 Självmord Hängn Hökhult
19030514 Og Kvinna Hulda Maria Gustavsson 290305 Magkatarr Bergslund Kåperyd
19030516 Inhyses Anders Petersson 840629 Ålderdom St Hultet Sjöhult
19030610 Flickan Märta Erika Lindkvist 000030 Magkatarr Slag Månsarp
19030704 Gossen Johan Axel Birger Gustavsson 061026 Lunginflammatio Renstorp
19030721 Fattighjon Karl Gustav Svensson 780725 Lungkatarr Fattighuset
19031022 Flickan Berta Matilda Nilsson 040114 Difteri Taberg
19031022 Flickan Märta Birgitta Linn Andersson 070402 Difteri Bråten
19031119 Hemmansägare Axel Bernhard Johansson 350500 Reumatism Hjärt Dalskog Månsarp
19031127 Og Mannen Knut Anders Vilhelm Knutsson 280820 Äggvitesjuka Kåperyd
19031214 Hemmansägare Johan Edvard Gustavsson 530411 Hjärtslag Hacklasbo
1904
19040119 Änka Ulrika Kristina Johansson 710715 Kåperyd
19040201 Hustru Johanna Matilda Andersdotter 331002 Tjurshult
19040207 Undantagsman Gustav Magnus Jonasson 680801 Jorshult
19040223 Flickan Elsa Dagmar Bergendorff 010115 Bråten
19040531 Handlarhustru Augusta Josefina Johansdotter 391128 Taberg Bråten
19040813 Drängen Anders Peter Johansson 330419 Hustomten
19040901 Og Kvinna Elisa Maria Gustavsdotter 350318 Taberg
19041025 Arbetare Sven Isak Petersson 780520 Svensbygget Tahe
19041110 Flickan Svea Ragnhild Elisa Petersson 020404 Knutsholm
19041125 Smed Sven Johan Strömblad 440825 Strömsdal Renstor
19041230 Smed Anders Johan Vennblad 610912 Skogslund Bråten
1905
19050104 Gosse Eskil Tobias Läffler 000004 För Tidigt Född Taberg
19050117 Hustru Karin Johansdotter 790622 Bröstsjukdom Röshult
19050326 Änka Brita Kajsa Gustavsdotter 761125 Magkräfta Bergsholm Bråten
19050403 Änka Anna Magdalena Brodal 921113 Ålderdom Huluhammar
19050405 F Torparen Johannes Larsson 880615 Ålderdom S Nybygget Sjöhul
19050428 Gosse Karl Johan Harry Weitz 040720 Scharlakansfebe Elimsberg
19050515 Hustru Maja Lena Svensdotter 720408 Ålderdom Månsarp Fattighus
19050707 Oä Dotter Ebba Valborg Maria Gustavsdotter 010100 Scharlakansfebe Taberg
19050725 Arrendatorhust Emma Kristina Israelsdotter 600018 Magkatarr Taberg
19050729 Hemmansägare Levin Svensson 350202 Hjärninflammati Karshult
19050908 Körare Jonas Jansson 710210 Hjärnblöding Kroken Renstorp
19051109 Änka Kristina Andersdotter 590125 Kräfta Kroken Renstorp
1906
19060216 Inhyse Sven Andersson 881105 Ålderdom Tranhult
19060302 Rättarhustru Anna Stina Jonasdotter 740704 Slag Sjöhult Norreg
19060421 Flickan Sigrid Hanna Matild Johansson 020223 Lunginflammatio Tjurshult
19060508 Hustru Ester Karolina Karlsdotter 280610 Lungsot Åslätt Renstorp
19060521 Änka Sara Magnusdotter 810600 Ålderdom Nybygget Sjöhult
19060523 Gossen Anders Rudolf Stefa Nilsson 130607 Fallandesjuka Stallen Taberg
19060612 Fattighjon Kristoffer Svensson 700200 Hängning Självm Fattighuset
19060628 Gosse Axel Harry* Weiberth 000016 Slag Taberg
19060710 Gosse Gösta Herman* Weiberth 000023 Svaghet Fr Föds Taberg
19060730 Arbetare Anders Petersson 760611 Ålderdom Valstorp Renstorp
19060803 Änka Hedvig Svensdotter 680326 Ålderdom Berghem Taberg
19060809 Flickan Dagmar Emma LinnŠa Augustsson 000400 Maglidande Vägaholm 2
19060905 Disponentdotte Greta Blomdahl 000001 Lindhammaren
19060906 Skomakarhustru Anna Gustava Johansdotter 440000 Lungtuberkulos Sandvik Bråten
19060910 Gosse Nils Johan Gunnar Johansson 000500 Kolerin Karlslund Renstor
19060913 Flickan Anna Astrid Ingebo* Svensson 000200 Kolerin Karlslund Renstor
19060917 Flickan Elsa Maria LinnŠa* Svensson 000200 Kolerin Karlslund Renstor
19060925 Gossen Bengt Einar Bengtsson 000012 Porteshult
19061018 Gosse Karl Erik Johansson 000100 Slag Sjöhult Norreg
19061029 Gosse Gustav Allan Helmer Bergkvist 001100 Slag Holmsskog Bråten
19061121 Flickan Sigrid Aina Maria Andersson 000600 Lunginflammatio Renstorp
1907
19070204 Inhysesman Magnus Lundgren 76916 Slag Vadbindartorpet
19070328 Skräddare Klas Axel Larsson 690113 Maglidande Sandhem Månsarp
19070625 Snickare Anders Gustav Johansson 360618 Lungsot Bråten Taberg
19070809 Hemmansägare Johan Magnusson 670822 Självmord Hängn Hestra
19070822 Gosse Karl Jonas Eriksson 000002 Allmän Svaghet Sand Renstorp
19070916 Hustru Lena Stina Andersdotter 820600 Ålderdom Lyckorna Jorshult
19070921 Flickan Elin Maria Adelina Karlsson 170017 Lungsot Kåperyd
19070926 Undantagsman Anders Stork 701014 Tarmvred Målskog
19071016 Snickardotter Mildred Charlotta E Lindberg 010502 Lungkatarr Taberg
19071214 Hustru Anna Katarina Andersdotter 810900 Ålderdom Skogslund Sjöhult
19071217 Flickan Rut Sally Maria Karlsson 080000 Difteri Hökhult
19071221 Undantagsman Sven Isak Jonasson 840313 Ålderdom Porteshult
1908
19080105 Arbetare Johan Aug Petersson 610006 Magkräfta Furuberg
19080210 Fattighjon Anders Jansson 800906 Ålderdom Fattoghuset
19080212 Fattighjon Sara Stina Bengtsdotter 870922 Ålderdom Fattighuset
19080215 Smedson Tor Gustav Rudolf Fagerberg 151013 Blodbrist Taberg
19080218 Torparson Karl Johan Anton Johannesson 080018 Fallande Träd Sjöhult Norreg
19080321 Fd Bergsman Erik Eriksson 831027 Hjärtlidande Hemmet Renstorp
19080531 Gosse Engmet Zagerholm 000002 Renstorp
19080531 Gosse Ture Axel Birger Andersson 000700 Kikhosta Renstorp
19080609 Gosse Sven Johan Artur Svensson 001100 Blodpropp Vägalund
19080616 Snickare Gustav Bohman 580822 Hjärtfel Bergslid
19080824 Änka Inga Stin Magnusdotter 790601 Ålderdom Hestra
19080908 Undantagsman Anders Magnusson 840010 Ålderdom Hökhult
19081015 Arbetare Anders Magnus Isaksson 850102 Ålderdom Björkelund Portes
19081114 Gosse John Henry Petersson 020103 Brännskada Renstorp
19081213 Hemmansägare Gustav Knut Israelsson 700324 Magkräfta Kåperyd
1909
19090106 Og Mannen Peter Otto Jansson 720310 Magkräfta Smörvik
19090301 Gosse Karl Johan Bertil Johannesson 020000 Svaghet Hvilan Renstorp
19090316 Körare Johan Peter Andersson 711100 Hjärtslag Bergsholm 1
19090502 Hustru Alma Justina Svensd Bergendorff 400207 Lungtuberkulos Berghem Bråten
19090508 Restauratris Anny Eleonora Svan 280400 Lungtuberkulos Sjötorp Tahe
19090616 Undantagsman Johan Bengtsson 760418 Lunginflammatio Porteshult
19090617 Arbetare August Otto Jansson 720510 Ålderdom Lyckås Renstorp
19090619 Hustru Anna Karolina Nykvist 240124 Lungkatarr Dalstorp Renstorp
19090908 Hemmansägare Anders Gustav Gustavsson 670925 Avtyning Hökhult
19090928 Undantagsman Johan Magnus Jonasson 831020 Lunginflammatio Karshult
19091015 Pigan Jenny Charlotta Svensdotter 380509 Magsår Hestra
19091213 Og Kvinnan Johanna Moberg 730108 Ålderdom Månsarp
19091221 Hemmansägare Gustav Karlsson 620704 Magsjukdom Månsarp
1910
19100219 Hustru Brita Katarina Söderström 571003 Slag Sandkullen Bråten
19100312 Hustru Maria Gustavsdotter 690812 Reumatisk Värk Jorshult
19100322 Hustru Anna Maria Ester Petersson 671120 Njurlidande Anneberg Bråten
19100525 Missionärshust Rut Anna Elisabet Andersson 270712 Barnsbörd Rosenhill Bråten
19100605 Undantagsman Hans Johan Jonasson Svanberg 820716 Slag Kåperyd
19100703 Flickan Ruby Johansson 000102 Solvik Månsarp
19100812 Godsägarinna Johanna Maria Gustavsdotter 620604 Hjärtfel Tahe
19101008 Fattighjon Frans Lorens Johansson 750219 Lungsot Ålderdomshemmet
19101010 Og Kvinnan Jenny Kristina Svensdotter 430619 Blodstörtning Kullen Kåperyd
19101010 Flickan Elvira Gertrud Elis Sjökvist 000921 Johannesberg
19101101 Hemmansägare Johan Magnus Johannesson 880500 Målön Tahe
19101129 Fosterdotter Svea Gustava Lindberg 211111 Lungsot Libanon Taberg
19101218 Skräddare Johannes Svensson Björk 811125 Ålderdom Lyckorna Jorshult
1911
19110106 Flickan Svea Elfrida Hildeg Svensson 010700 Hjärnhinneinfla Dalskog Månsarp
19110217 Hemmansägare Johan Händel Håkansson 381016 Kan Ej Anges Röshult
19110423 Hustru Anna Elisabet Dahlkvist 260404 Lungsot Hvilan Renstorp
19110607 Flicklan Eva Valborg Svensson 030016 Hjärntuberkulos Kullen Kåperyd
19110712 Änka Johanna Johannesdotter 860916 Struma Brorsholm Bråten
19110722 Undantagsänka Johanna Jonasdotter 760622 Hjärtslag Jorshult
19110726 Kopparslaghust Hulda Karolina Jönsson 400811 Lunginflammatio Bergslid Bråten
19110818 Grovarbetare Karl Magnus Gran 580400 Ryggmärgslidand Karlslund Kåperyd
19110902 Undantagsänka Sara Andersson 790013 Hjärnblödning Månsarp
19111209 Flickan Brita Helga Dagmar Petersson 000013 Vägaholm 1
1912
19120102 Stins Sven Nilsson Lindström 471101 Cancer Oesophag Taberg
19120220 Hemmansägare Sven Alfred Svensson 650610 Hjärtlidande Bråten
19120512 Flickan Astrid Elsi LinnŠa Johansson 010900 Äggvita Hökhult
19120518 Hemmansägare Sven Johan Reinholdsson 820816 Förstoppning Månsarp
19120531 Hustru Amanda Beata Magnusson 510721 Gallsten Hagaberg Månsarp
19120615 Og Mannen Johan Fredrik Andersson 320116 Lungsot Porteshult
19120720 Og Mannen Gustav David Natana Svensson 200007 Drunkning Brorsholm Bråten
19120802 Hemmansägare Frans Gustav Eriksson 751026 Njurlidande Jorshult
19120925 Gossen Stig Johan Mattias Gustavsson 010700 Slag Jorshult
19121119 Fd Portvaktmäs Sven Ludvig Holmström 481104 Lunginflammatio Taberg
1913
19130102 Hustru Anna Maria Fransdot Lindberg 720525 Magkräfta Libanon Taberg
19130117 Gossen Gustav Erland Lans 000617 Slag Kroken Renstorp
19130328 Hemmansägare Elise Gustava Reinholdsson 680301 Kräfta Månsarp
19130429 Modellsnickare Johannes Gustav PetersŠn 671011 Pneumoni Acuta Mariedal Bråten
19130523 Lägenhetsinneh Johan Petersson 780221 Ålderdom Elim Taberg
19130815 Änka Matilda Karlsson Moberg 670219 Myocardit Månsarp
19130826 Järnarbet Johan Gustav Fagerberg 710726 Ålderdom Knutsholm Taberg
19131025 Undantagsänkan Anna Maria Karlsdotter 961121 Ålder Månsarp
19131106 Fd Förrådsförv Sven Johan Holmberg 810216 Lungkatarr Skuggan
19131113 Flickan Hulda Cecilia LinnŠ Lagerstrand 211121 Hjärtlidande Sandvik Bråten
19131121 Og Kvinna Kristina Lagerstrand 740407 Ålderdom Sandvik Bråten
19131123 Undantagsman Sven Jonsson 700920 Hjärtlidande Målskog
19131201 Arbetare Johannes Andersson 840500 Ålderdom Hacklasbo
19131209 Hustru Hilma Fredrika Holm 290226 Lungsot Knutsholm
19131228 Torpare Gustav Andersson 670225 Blåskatarr Bergslund
1914
19140101 Gossen Ebba Stina Margaret Andersson 040708 Lungkatarr Renstorp
19140120 Og Mannen Nils Jonasson 830321 Ålderdom Porteshult
19140204 Järnarbet Kristoffer August Osbäck Lunginflammatio Nybygget Bråten
19140302 Arbetaren Anders Johan Eriksson 790200 Ålderdom Jorshult
19140307 Hustru Kristina Reinholdsdotte 870800 Ålderdom Porteshult
19140405 Hustru Märta Ingeb Karlsso Dalkvist 190320 Lungsot Hvilan Renstorp
19140501 Väverskan Anna Matilda Johannesdotter 331026 Meningitis Mariedal Bråten
19140506 Undantagsman Anders Johan Månsson 790217 Leversjuka Månsarp
19140609 Målare Sven Anders Esping 730824 Hjärnblödning Åsen Smörvik
19140612 Hemmansägare Anders Gustav Jonsson 690810 Hjärtförlamning Karshult
19140808 Änka Anna Greta Gustavsdotter 720018 Ålderdom Kåperyd
19140812 Hustru Anna Lovisa Andersd Johansson 530006 Magkräfta Njurl Kåperyd
19140901 Og Kvinna Axia Matilda Eriksson 230900 Lungsot Jorshult
19140914 Fattighjon Peter Magnus Petersson 810815 Ålderdom Ålderdomshemmet
19140917 Flickan Rut Ebba Gunilla Eriksson 170717 Lungsot Jorshult
1915
19150118 Husägare Justus Isaksson 720916 Ålderdom Anneberg Bråten
19150131 Fd Hemmansäg Hans Andersson 820419 Ålderdom Sjöhult Norreg
19150203 Bokhållare Karl Johan Erik Zagerholm 330523 Tuberkulos Haga Taberg
19150210 Väverska Anna Elisabet Lorensson 240314 Lungsot Vägalund
19150213 Arbetare Karl Alfred Johansson 530604 Ägghvita Karshult
19150303 Hemmansägaredo Tekla Naemi Gustavsson 240123 Meningitis Hökhult
19150417 Husägare Anders Levin Svensson 600220 Kräfta Ängsfors Månsarp
19150608 Flickan Britten Isaksson 000003 Svaghet Karlslund Kåperyd
19150609 Åkaren Gustav Pål Brant 350904 Hjärnhinneinfla Kroken Renstorp
19150710 Undantagsman Arvid Magnus Jönsson 880710 Ålderdom Porteshult
19150724 Hemmansägare Justus Magnusson 670211 Ålderdom Tranhult
19150802 Hustru Sara Matilda Israelsdotter 790008 Ålderdom Johannesberg
19150909 Gossen Eskil Anders Eugen Ottosson 171016 Lunginflammatio Karlskog
19150928 Jordarbetare Axel Gottfrid Andersson 321114 Tumör Lungbäcke Hökhult
19151013 Gossen Sven Johan Valter Svensson 111010 Sarcoma Månsarp
19151126 Arbetare Edvard Lorensson 220313 Vagnväxling Vägalund
1916
19160130 Änka Johanna Petersson 830113 Ålderdom Elim Taberg
19160206 Gosse Anders Henrik Emanu Johansson 000001 Svaghet Hustomten
19160214 Flickan Elsa Gunhild Elisab Johansson 000008 Svaghet Hustomten
19160221 Jenny Augusta Andersson 210703 Lungsot Å Förs Skriven
19160303 Fattighjonet Magnus Per Nilsson 750800 Ålderdom Ålderdomshemmet
19160612 Klockaren Sven Bengtsson Dalin 650906 Äggvita Hjärtfe Månsarp
19160708 Undantagsänka Maria Katarina Nilsdotter 900324 Ålderdom Sjöhult Söderg
19160729 Flickan Anna Ingegerd Maria Gustavsson 140600 Hjärtlidande Vägaholm 2
19160729 Gosse Sven Alfred Gustavsson 000002 Vid Förlossning Vägaholm 2
19160828 Sömmerskan Anna Matilda Andersson 380513 Äggvita Bergsdal Taberg
19160917 Torpare David Natanael Johansson 340115 Tuberkulos S NybyggetSjöhult
19160926 Änka Karolina Andersson 660016 NervsjBlodpropp Bergsholm 1
19161105 Hemmansägare Anders Johan Fingal Johansson 470918 Magkräfta Hustomten
19161221 Arbetaren Sven Johan Ström 780425 Hjärnblödning Skogsdal Renstorp
1917
19170115 Änkan Maria Magnusdotter 880917 Ålderdom Tranhult
19170119 Änkan Augusta Osbäck Svensson 700523 Magkräfta Bråten
19170131 Flickan Kerstin Isaksson 000002 Allmän Svaghet Karlslund Kåperyd
19170404 Fd Mejerskan Kajsa Petersson 770022 Ålderdom Dalhem Kåperyd
19170430 Fd Hemmansäg Klas Johan Söderström 740625 Ålderdom Röshult
19170502 Hustru Hulda Karolina Israelsson 480712 Äggvita Skuggan Taberg
19170502 Skomakare Karl Albin Andersson 371000 Leversjuka Bergslid
19170504 KafŠidkerskan Gustava Maria Prytz 570216 Magkräfta Bergsholm
19170506 Og Kvinnan Maria Kristina Israelsdotter 820903 Ålderdom Tranhult
19170529 Järnsvarvaren Karl Gustav Johannesson Lidsberg Kåperyd
19170621 Småskollärarin Amanda Lovisa PalmŠr 56 Ålderdom Gustav Adolf
19170702 Fd Hemmansäg Johan Johannesson 770514 Hjärnblödning Hwilan Renstorp
19170708 Restauratris Lovisa Persson 451111 Hjärtlidande Turisthotellet
19170723 Og Man Axel Leonard Holmström 290200 Ryggmärgslidand Taberg
19170804 Stationskarl Johan Albin Kvist 440724 Njurlidande Granstorp Renstor
19170814 Skräddarson Sven Rudolf Björk 150126 Lungsot Björkholmen Jorsh
19170819 Hustru Vilhelmina Sveningsson 450409 Lungsot Nybygget Sjöhult
19170822 Verkmästare Axel Gideon Ström 360315 Blindtarmsinfla Skogsdal Renstorp
19170830 Änka Maria Kristina Petersson 630126 Kräfta Skogshyddan
19171002 Og Kvinna Karolina Berntsson 861125 Förkalkn Hjärna Libanon Taberg
19171007 Handelsbiträde Bror Hjalmar Holmström 270824 Lungsot Taberg
19171016 Hustru Alma Krist Håkansso Sjölander 531003 Njurlidande Godhem Renstorp
19171023 Järnkorsriddar Bror Jonas Vilhelm Svan 290100 Sår Kullen Kåperyd
19171031 Hustru Ester Maria Staf 341027 Lungsot Skogslid Taberg
19171204 Värnpliktig Oskar Vilhelm Herma Johannesson 200017 Lunginflammatio Hestra
19171212 Lantbrukare Johan Andersson 701102 Maglidande Porteshult
19171212 Änka Anna Lisa Andersson 811016 Lunginflammatio Haga Taberg
19171222 Flickan Dagmar Brita Maria Svensson 010500 Smörvik
19171224 Og Kvinnan Kristina Svensson 830903 Ålderdom Ålderdomshemmet
Datum Yrke/Titel Namn Ålder Dödsorsak Bostadsort
Date of
death
Title/Profession Name Age
Y-M-D
Cause of Death Place of residence
1918
19180124 Änka Anna Lovisa Svensson 790328 Ålderdom Annelund Målskog
19180205 Gossen Oskar Arvid Folke Arvidsson 100810 Difteri Porteshult
19180324 Gossen Karl Erik Rudolf Johannesson 000200 Slag Knutsholm
19180410 Flickan Florence Anna Eveli Karlsson 020623 Lunginflammatio Elimsberg
19180505 Fd Hemmansäg Salomon Reinhold Petersson 710926 Slag Hacklasbo
19180903 Fd Kyrkväktare Jöns Andersson 790218 Ålderdom Skogshyddan
19180914 Änkan Sara Maria Larsdotter 820509 Slag Nyslätt Smörvik
19181009 Änkan Anna Elisabet Eriksson 850009 Ålderdom Hemmet Renstorp
19181014 Og Kvinnan Elsa Natalia Johansson 210917 Spanska Sjukan Lindhammaren
19181016 Hustru Kajsa Lisa Johannesdotter 631017 Spanska Sjukan Almedal Taberg
19181023 Gjutare Frans Emil Johansso Blomberg 370025 Spanska Sjukan Bergskog Kåperyd
19181026 Hustru Anna Elisabet Almgren 260113 Spanska Sjukan Almedal Taberg
19181028 Flickan Svea Agnes Kristina Sjöberg 160400 Spanska Sjukan Brorsholm Bråten
19181029 Hustru Hilma Josefin Andersdotter 580816 Kroniskt Lidand Mariedal Bråten
19181030 Bokhållare Teodor Natanael Mattson 301011 Spanska Sjukan Solhem Kåperyd
19181204 Hustru Eugenia Jonasdotter 830815 Ålderdom Kärrhagen Hacklas
19181214 Jordägare Peter Magnus Nilsson 720607 Ålderdom Utjord Renstorp
1919
19190105 Änkling Gustav Andersson 990000 Ålderdom Ängsfors Månsarp
19190112 Og Kvinnan Anna Maria LinnŠa Johansson 270019 Spanska Sjukan Hestra
19190118 Hustru Inga Maria Johannesson 731114 Lunginflammatio Hökhult
19190121 Smedhustru Berta Maria Magnuss Josefsson 330908 Barnsängsfeber Ljungsäter Kåpery
19190124 Gossen Karl Erik Svensson 000424 Magsjukdom Karlslund Renstor
19190208 Hustru Johanna Johansdotter 850000 Ålderdom Ålderdomshemmet
19190406 Undantagsänkan Brita Stina Johannesdotter 870328 Ålderdom Röshult
19190502 Gosse Set Oskar Vilhelm Dalros 030402 Lungkatarr Dift Bergsdal
19190505 Gossen Gustav Johannes Läffler 120703 Difteri North Hill
19191010 Flickan Siri Maria* Viberg 000005 Försvagad Livsk Månsarps Station
19191014 Flickan Vera Judit* Viberg 000009 Försvagad Livsk Månsarps Station
19191017 Hustru Beata Kajsa Svensdotter 730013 Ålderdom Bergsdal
19191102 Fattighjon Gustav Mattson 850720 Hjärnblödning Ålderdomshemmet
19191109 Fattighjon Andreas Johansson 900513 Ålderdom Ålderdomshemmet
19191228 Änka Kristina Eriksson 600700 Långsamt Avtyna Jorshult
1920
19200117 Hemmansägare Sven Johan Johansson 780114 Ålderdom Hestra
19200127 Arbetare Johan Andersson 770425 Magkräfta Skogshyddan
19200210 Handlanden Knut Johan Johansson 750204 Hjärnblödning Berget
19200317 Hemmansägare Karl Gideon Johansson 410717 Phlogmone Målön
19200416 Hemmason Erik Johan Valdemar Johansson 181020 Spanska Sjukan Porteshult
19200416 Hushållerska Rut Adina Strid 320516 Spanska Sjukan Berghem Bråten
19200416 Fd Godsägaren Anders Johan Nilsson 851009 Ålderdom Skuggan
19200419 Filare Gustav Ture Nerell Bergkvist 381121 Spanska Sjukan Björneberg Bråten
19200428 Gossen Elsa Margareta Gustavsson 140305 Difteri Tranhult
19200506 Hustru Charlotta Andersdotter 571123 Lunginflammatio Sandhem Taberg
19200519 Komminister Karl Johan Palmberg 770520 Åderförkalkning Alphyddan Taberg
19200519 Undantagsänka Inga Sofia J-Dotter Håkansson 861116 Ålderdom Röshult
19200804 Undantagshustr Maria Andersdotter Johansson 730925 Ålderdom Tranhult
19200812 Änka Anna Matilda A-Dott Svensson 550426 Coma Diahatiaum Ängsfors Månsarp
19201201 Hustru Klara Jonasdotter Andersson 600507 Reumatisk Värk Aspdalen Månsarp
19201206 Smidesmästare Johannes Elving Petersson 341001 Septichoemia Ljungsberg Taberg
19201213 Gosse Sven Ingvar Ström 000008 Medfödd Svaghet Furborgen Renstor
19201220 Grovarb Änka Anna Maria Joh-Dott Petersson 720019 Vattusot Ålderdomshemmet
19201221 Handlaränka Justina Maria Johansson 820014 Cardiosclerosis Taberg
1921
19210103 Hustru Marie Augusta Sjökvist 590000 Värk Tuberkulos Hacklarsbo
19210116 Hemmadotter Märta Maria Ingebor Grunditz 200000 Tbc Taberg
19210202 Hemmansägare Karl Georg Svensson 430000 Månsarp
19210207 Undantagsänka Justina Gustavson 710000 Ålderdom Hökhult
19210316 Undantagsman Johan Aug Andersson 790000 Åderförkalkning Tranhult
19210319 Änka Klara Petersdotter Ström 750000 Slag Skogsdal Renstorp
19210321 Jordbruksarb Johannes Jansson 730000 Slag Boeryd
19210325 Understödstag Gustav Andersson 780000 Slag Ålderdomshemmet
19210423 Undantag Sara Stina Månsdott Bengtsson 810000 Ålderdom Porteshult
19210426 Jordbruksarb Karl Johan Rikard Andersson 450000 Nedtrampad Hökhult
19210519 Hemmansägare Magdalena Johannesdotter 720000 Hjärtslag Vilan Renstorp
19210531 F Braune Hilda Mariana Krist Palmberg 580000 Anteroscleros Månsarp
19210618 Dräng Johannes Gottfrid Skön 350000 Tbc Porteshult
19210924 Grovarb.änka Vilhelmina Osbäck 690000 Paralysis Cordi Nybygget Bråten
19211116 Änka Hedda Blomkvist 840000 Ålderdom Libanon
19211128 Gossen Karl Gustav Vendel Larsson 000300 Luftrörsinflamm Målskog
19211206 Järnarb Peter Andersson 840000 Ålderdom Bergsdal
19211216 Smed Nils Johan Almgren 660000 Åderförkalkning Almedal Berget
19211230 Fd Hemmansäg Johan Jonasson 830000 Åderförkalkning Kåperyd
1922
19220121 Änka Elsa Svensson 840000 Ålderdom Smörvik
19220129 Änka Sofia Gustavsson 770000 Kräfta Målskog
19220202 Hemmadotter Elsa Karin Maria Svensson 240000 Lungsot Karlslund Renstor
19220230 Hustru Ida Emilia Sofia Andersson 570000 Hjärtfel Missionshus Taber
19220503 Undantagsman Sven Jonsson 790000 Åderförkalkning Boeryd
19220524 Virkeshandlare Karl Alfred Gustavsson 660000 Vägaholm 2 Taberg
19220601 Ingenjör Gunnar Emanuel Lund 360000 Blindtarmsinfl Haga Taberg
19220717 Hemmansägare Anders Johan Gustavsson 660000 Äggvita Renstorp
19220728 Handlarhustru Hilda Justina Lundén 590000 Hjärnblödning Bråten Taberg
19220730 Bagarmäst Hust Emilia Kristina Cederborg 690000 Magtumör Fridhäll Taberg
19220801 Yllefabriksarb Karl Johan Andersson 590000 Hjärtfel Sörskog Kåperyd
19220906 Ogift Kvinna Märta Lena Jonasdotter 910000 Ålderdom Ålderdomshemmet
19220927 Hustru Charlotta Gustavsson 530000 Lungsjuka Sjöhult Söderg
19221017 Maskinfabr Arb Karl Anton Andersson 540000 Lungsot Almedal Taberg
19221031 Kronojäg Hustr Matilda Karlsson 780000 Åderförkalkning Holmåsen Renstorp
19221115 Hemmansägare Janne Johansson 730000 Lunginflammatio Sjöhult Söderg
1923
19230103 Hustru Johanna Gustava Karlsson 590000 Magkräfta Taberg
19230107 Undantagsman Karl Alfred Nilsson 860000 Lunginflammatio Jordshult
19230307 Pensionatinneh Ida Kristina Duhr 640000 Hjärnblödning Solliden Kåperyd
19230328 Maskfabr Arb Johan August Johansson 650000 Diabetes Björkeborg Taberg
19230504 Soldat Dödfödd Gosse Landin J A 000001 Granstorp Renstor
19230527 Ogift Kvinna Maria Charlotta Andersson 790000 Blodkräfta Huluhammar
19230621 Studerande Gunnar Edvard Skogster 210000 Lungsot Solbacka Taberg
19230714 Änka Matilda Jansson 770000 Ålderdom Lyckås Renstorp
19230726 Undantagsman Gustav Sandberg 800000 Ålderdom Porsarp
19230828 Skomakare Per Anders Andersson 700000 Magsjukdom Hörnet Boeryd
19230907 Understödstag Johanna Johansson 890000 Ålderdom Ålderdomshemmet
19230927 Färgmästare Magnus Hillersson 750000 Kallbrand Lindhammaren Bråt
19231015 Snickeriarb Gustav Jonsson 780000 Hjärnblödning Sandkullen Bråten
19231106 Undantagsänka Stina Kajsa Johansson 730000 Hjärtförlamning Målön
1924
19240209 Handlande Gustav Mattson 660000 Hjärtslag Solhem Kåperyd
19240320 Maskinfab Arb Ernst Filip Severin Andersson 280000 Hjärtlidande Sörskog Kåperyd
19240323 Gjuteriarb Johannes Levin Larsson 480000 Varbildning Sandhem Månsarp
19240503 Måleriarbare Paul Adrian Rudolf Andersson 240000 Lungsot Sörskog Kåperyd
19240531 Färgmäst Dotte Karin Hedvig Charlo Nordström 140000 Lindshammar Bråte
19240609 Änka Kristina Andersson 810000 Ålderdom Hökhult
19240711 Änkan Ulrika Kristina Gustavsson 690000 Blodbrist Renstorp
19240821 Änkan Sara Matilda Petersson 850000 Ålderdom Hemmet Renstorp
19240824 Änkan Johanna Magdalena Gustavsson 760000 Ålderdom Tranhult
19240909 Smedänka Justina Nilsson 730000 Hjärnblödning Nordsholm Kåperyd
19241209 Charkuteristdo Asta Kerstin Marian Nord 060000 Hjärnhinneinfla Haga Taberg
1925
19250108 Fabrikör Nils Gustav Osbäck 660000 Luftrörskatarr Berghem Taberg
19250206 Snickeriarbet Sven Erik Sigurd Svensson 230000 Lungsot Karlslund Renstor
19250503 Jordbruksarb Johannes Svensson 770000 Diabetes Gransholm Taberg
19250515 Stenarb Hustru Helena Kristina Hafström 820000 Ålderdom Sandhem Renstorp
19250526 Grovarbet Gustav Petersson 840000 Ålderdom Fridhäll
19250613 Greta Dagni Maria Brandt 230000 Lungsot Sandhäll Renstorp
19250616 Godsmottagare Rikard Sveningsson 590000 Lunginflammatio Rosenhill Bråten
19250626 Stenarbethustr Emma Kristina Stav 660000 Magsår Parkhyddan Taberg
19250702 Flicka Vivan Helena Maria Johansson 010200 Difteri Karshult
19250804 Hemmansägare Johan Gustavsson 790000 Kräfta Månsarp
19250805 F Godsägare August Edvard Skogster 620000 Solbacka
19251031 Änkan Hedvig Ulrika Israelsson 810000 Ålderdom Kåperyd

 

Döda i Månsarp 1688-1895

DÖDA I MÅNSARP FÖRSAMLING 1688-1895
Deaths in the parish of MÅNSARP

Hämtat från Jönköpingsbygdens genealogiska förening.

Datum Yrke/Titel Namn Ålder Dödsorsak Bostadsort
Date of
death
Title/Profession Name Age
Y-M-D
Cause of Death Place of residence
1688
16880527 Änka Karin Olofsdotter 680000 Sjöhult
16880527 Hustru Kristina Svensdotter 740000 Röshult
16880600 Hustru Ingegärd Hendriksdotter Kåperyd
16880600 Per Perssons Barn Sjöhult
16880600 Sven Ambjörnsson Kåperyds Torp
16880600 Hustru Ingrid Andersdotter 360000 Boeryd
16880825 Sven Persson 770000 Hestra
1689
16890500 Hustru Margareta – Hustomten
16890929 Hustru Ingrid Andersdotter 430000 Smörvik
16890929 Johans Barn – 010300 Kåperyd
16890929 Ingemar Andersson 100000 Smörvik
1690
16900126 Sven Persson 670000 Gölen
16900126 Barn Brita Persdotter 000008
16900129 Marit Månsdotter 670000 Gölen
16900209 Per Svensson Värnamo Socken
16900300 Nils Jönsson 350000 Månsarp
16900325 Hustru Ingegärd Persdotter 730000 Hultet
16900325 Anders Persson 360000 Tahe
16900406 Måns Jonsson 720000 Mänsarp
16900413 Arvid Ingemarsson 450000 Smörvik
16900413 Per Svensson Gölen
16900427 Brita Jonsdotter 350000 Röshult
16900427 Jakob Kasperson 180000 Norre Hammaren
16900500 Ingrid Nilsdotter 700000 Stallet
16900504 Per Andersson 600000 Målskog
16901109 Sven Andersson 140000 Porteshult
1691
16911115 Hustru Sara Hansdotter 320000 Porteshult
1692
16920308 Karin Abrahamsdotter Södra Hammar
16920320 Johan Eriksson 000600 Tolls
16920518 Hammarsmed Toll Nilsson Huluhammar
16920518 Gunnel Andersdotter 700000 Örnaberget
16920605 Masmästare Hindrick Jakobsson 500000 Berget
16920620 Lars Persson 700000 Örnaberget
16920807 Hustru Sissela Persdotter 800000 Boeryd
16921227 Dräng Sven – 260000 Månsarp
1693
16930409 Marit Larsdotter 520000 Kåperyd
16930910 Elsa Haraldsdotter Målskog
16931001 Reinhold Nilsson Renstorp
16931216 Ingegärd Zackrisdotter 080000 Boeryd
1694
16940318 Barn Tor – Målön
16940409 Bengt Månsson 000300 Månsarp
16940506 Elisabet Nilsdotter Hustomten
16940508 Änka Karin Svensdotter Månsarp
16940826 Märit Månsdotter 000600 Tranhult
16941007 Marit Andersdotter Jorshult
16941118 Brita Johansdotter Norre Hammar
1695
16950106 Karin Mattisdotter Månsarp
16950210 Barn Måns Andersson Sjöhult
16950811 Ingeborg Jönsdotter 670000 Sjöhult
1696
16960308 Piga Elisabet Gustavsdotter 310000 Hacklasbo
16960413 Hustru Karin Ingemarsdotter 850000 Röshult
16960621 Ester Andersdotter 080000 Månsarp
16960628 Hustru Elisabet Klasdotter 660000 Karshult
16960725 Kerstin Jönsdotter 140000 Boeryd
16961004 Elsa Abrahamsdotter 210000 Hustomten
16961220 Anders Jonsson 700000 Målskog
1697
16970131 Gunnel Persdotter 000008 Örnaberget
16970221 Johan Nilsson 320000 Huluhammar
16970418 Hustru Margareta Reinholdsdotte Renstorp
16971003 Sven Arvidsson 210000 Skräddarhemmet
16971020 Elin Persdotter 050000 Smörvik
1698
16980206 Jon Arvidsson 250000 Porsarp
16980220 Inhyseskvinna Elin – Målön
16980404 Jöns Persson 400000 Boeryd
16980424 Sven Trulsson 800000 Målskog
16980508 Johan Svensson 660000 Gölen
1699
16990115 Barn Adolf Josefson Norra Hammar
16990212 Jon Karlsson 800000 Skogen
16990219 Per Svensson Kvarnabäcken
16990312 Ingeborg Jonsdotter Porteshult
16990420 Jon Svensson Bråten
16990618 Per Mattisson Smörvik
16990618 Marit Andersdotter Porteshult
16990723 Jon Larsson 730000 Karshult
16990723 Margareta – 630000 Skräddarhemmet
16991119 Hustru Kerstin Månsdotter Porteshult
16991119 Barn Ingegärd – Porteshult
1700
17000114 Lars Larsson Sjöhult
17000429 Gamla Pigan Karin – Boeryd
1701
17010202 Sven Mattisson 001100 Månsarp
17010315 Per Månsson 380000 Sjöhult
17010414 Ingeborg Arvidsdotter 190000 Porteshult
17010428 Hustru Kerstin Larsdotter 680000 Porteshult
17010505 Marit Johansdotter 300000 Porteshult
17011028 Barn Nils – Hustomten
1702
17020105 Jöns Ingemarsson 610000 Röshult
17020309 Arvid – 080000
1703
17030208 Hustru Brita Reinholdsdotte 590000 Porteshult
17030330 Håkan Jönsson 340000 Sjöhult Mellangår
17030419 Ingeborg Jonsdotter 620000 Hökhult
17030518 Kerstin Mattisdotter 010000 Karshult
17030913 Jon Svensson 020000 Bråten
17031119 Hustru Marit Jonsdotter Kåperyd
1704
17040420 Per Jonsson 630000 Målskog
17040501 Per Persson 530000 Röshult
1705
17050205 Bengt Nilsson 660000 Sjöhult
17050331 Brita Andersdotter 010600 Jorshult
17050707 Hustru Kerstin – 260000 Hacklasbo
17050723 Hustru Kerstin Andersdotter 270000 Smörvik
17050903 Hustru Elin – 400000 Gölen
17050917 Kerstin Gudmundsdotter 700000 Målskog
17051001 Per – 400000 Målskog
17051110 Gudmund – 780000 Tahe
17051231 Måns Svensson 730000 Tranhult
1706
17060114 Hustru Karin Nilsdotter 420000 Bråten
17060128 Kajsa Johansdotter 030000 Berget
17060204 Olof Gudmundsson 160000 Norra Hammaren
17060211 Gustav Johansson 010000 Berget
17060211 Brita Svensdotter 040000 Gölen
17060923 Sven Eriksson 150000 Sjöhult
1708
17080202 Erik – 600000 Sjöhult
17080223 Arvid – 620000 Porsarp
17080412 Jon – 600000 Huluhammar
17080426 Lars Hustru – – Hacklasbo
17080426 Elin – 500000 Porsarp
17080503 Anders` Hustru – 600000 Smörvik
17080525 Per – 500000 Örnaberget
17080525 Nils` Barn – Röshult
17080525 Per – 500000 Smörvik
17081226 Skomakare Johans Barn – 000114
1709
17090102 Per – 600000 Skogen
17090402 Arvids Barn – Vadbindaretorp
17090516 Johan Hempels Mor –
17090808 Mats – 560000 Månsarp
17090808 Änkan Kerstin – 580000 Smörvik
17090815 Barn Per – Renstorp
17090822 Bälgmakare Nils – 450000 Hustomten
17090905 Dräng Peter Johansson 200000 Berget
1710
17100206 Hammarsmed Johans Barn – Berget
17100213 Mårtens Hustru – Porteshult
17100327 Brita – 570000 Röshult
17100501 Hammarsmeden Johan Hempel 430000 Norra Hammaren
17100505 Mårtens`barn – Porteshult
17100519 Hammarsmed Johan Duse 510000 Taberg
17100822 Dräng Lars Persson 240000 Kåperyd
17100822 Masmästare Måns – 300000 Tahe
17100911 Hustru Maria Arvidsdotter 400000 Porteshult
17100929 Hustru Anders Haraldssons 430000 Porteshult
17101105 Eriks Änka Brita – 560000 Sjöhult
1712
17120211 Brita Hendriksdotter 860000 Huluhammar
17120323 Brita Svensdotter 000100 Porteshult
17120511 Piga Ingrid Jonsdotter 210000 Målskog
17121026 Hustru Margareta Andersdotter 220000 Smörvik
17121207 Kerstin Andersdotter 000207 Porteshult
1713
17130214 Sara Andersdotter 000014 Sjöhult
17130527 Erik Månsson 770000 Tåhls
17131115 Ingeborg Larsdotter 040000 Ryet
17131213 Gunnel Arvidsdotter 430000 Tahe
1717
17170429 Matthis Nilsson 060000 Sjöhult Norreg.
17170516 Dräng Sven Andersson 260000 Hestra
17170527 Pigan Sara Persdotter 300000 Hökhult
17170603 Ingeborg Arvidsdotter 450000 Skräddarhemmet
1720
17200117 Anders – 700000 Karshult
17200306 Sven – 600000 Tjurshult
17200508 Hustru Margareta Torsdotter 670000 Målön
17200508 Hustru Jöns’ – Målön
17200529 Gustav – Hacklasbo
17200529 Gustav Månsson 740000 Hacklasbo
17200613 Jöns Barn – 010000 Toles
17200613 Jöns Barn – – Tolles
17201023 Per – 210000 Hestra
17201023 Per Anders’ Hustru – 210000
1721
17211005 Ingrid Larsdotter 000003 Tahe
17211017 Ingrid Larsdotter 000001 Tahe
17211213 Per – 760000 Boeryd
17211217 Per – 760000 Boeryd
1722
17220306 Sven Svensson 190000 Tranhult
17220311 Dräng Sven Svensson Tranhult
17220410 Erik Svensson 120000 Tranhult
17220415 Erik Svensson 120000 Tranhult
17220417 Sven Jonsson 610000 Tranhult
17220420 Mattis Nilsson 060000 Sjöhult
17220422 Sven Jonsson 810000 Tranhult
17220506 Dräng Svens Hustru Andersson 250000
17220524 Piga Sara Persdotter 300000 Hökhult
17220527 Hustru Ingeborg Arvidsdotter 450000 Skräddarhemmet
1723
17230106 Per – 020000 Smörvik
17230106 Per Andersson 020000 Smörvik
17230511 Hustru Anna – 410000 Toles
17230511 Hustru Anna – 410000 Tolls
17230512 Peter Andersson 010000
17230512 Peter Andersson 010500 Ällebäcken
17230608 Änkan Anna – 680000 Toles
17230608 Änka Anna – 680000 Tolls
17230611 Johan Arvidsson 520000 Sjöhult Mellangår
17230611 Johan Arvidsson 520000 Sjöhult M
17230923 Komminister Johan Widenius 800000 Södra Gölen
17231129 Kerstin Nilsdotter 110000 Jorshult
17231221 Hustru Elin Åkesdotter 380000 Barnsbörd Huluhammar
1724
17240420 Hustru Marit – 460000 Hökhult
17240915 Bergsman Per Gustavsson 800000 Hökhult
17241014 Hustru Anna Johansdotter 500000 Dammkroken
17241030 Gustav Gustavsson 560000 Hökhult
17241202 Hustru Sigrid Jonsdotter 560000 Vadbindartorp
17241202 Kerstin Arvidsdotter 120000 Vadbindartorp
1725
17250122 Peter Andersson 160000 Porteshult
17250228 Hustru Karin Andersdotter 590000 Porteshult
17250306 Änka Kerstin Jonsdotter 790000 Sjöhult Södergård
17250319 Brita Mårtensdotter 260000 Porteshult
17250421 Änka Annika Håkansdotter 680000 Sjöhult
17250502 Änka Margareta Mattisdotter 430000 Månsarp
17250530 Per Svensson 000121 Hökhult
17250530 Håkan Svensson 000107 Porteshult
17250613 Nils Jönsson 000107 Tolls
17250718 Per Persson 060000 Månsarp
17250729 Sara Andersdotter 010500 Hökhult
17250806 Katarina – 000600 Hejdarna
1726
17260101 Änkan Ingegärd Persdotter 700000 Karshult
17260416 Gunilla Jonsdotter 920000 Jorshult
17260502 Änka Ingrid – 680000 Sjörödjorna
17260917 Sara Arvidsdotter 100000 Sjöhult
17261209 Maria Eriksdotter 010000 Boeryd
1727
17270122 Änka Ingeborg Persdotter 810000 Backst V S Hammar
17270305 Änka Anna Eriksdotter 840000 Norre Hammar
17270411 Kerstin Svensdotter 000200 Tolls
17270703 Margareta Johansdotter 120000 Sjöhult Norra
17270906 Dräng Jon Gustavsson 180000 Hökhult
17271001 Bergsman Zackris Jonsson 510000 Röshult
17271006 Hustru Karin Johansdotter 630000 Karshult
1728
17280124 Gamla Pigan Kerstin Ambjörnsdotter 670000 Kärret
17280205 Unga Pigan Kerstin Jönsdotter 060000 Målskog
17280211 Margareta Jönsdotter 020000 Hacklasbo
17280211 Hustru Ingrid Jönsdotter 490000 Porteshult
17280922 Jon Larsson 980000 Porteshult
1729
17290201 Prästänka Ingeborg Widenius 860000
17290207 Jöns Persson 460000 Tranhult
17290215 Pigan Margareta Arvidsdotter 220000 Vadbindartorpet
17290319 Anna Persdotter 060000 Röshult
17290322 Bergsman Jöns Ambjörnsson 690000 Hacklasbo
17290329 Bergsman Måns Bengtsson 610000 Månsarp
17290430 Hustru Kerstin – 600000 Berget
17291102 Smedson Erik Eckerberg 010000 Norre Hammar
17291102 Hustru Karin – 760000 Kärret,Hacklasbo
17291109 Jon Jonsson 790000 Målön
1730
17300503 Nils Månsson 130000 Hustomten
17300628 Änka Märit – 960000 Tranhult
1731
17310307 Gustav Johansson 100000 Hacklarsbo
17310328 Ingeborg Andersdotter 070000 Skräddarhemmet
17310419 Jon Andersson 750000 Målskog
17310419 Oäkta Barn Johan Margareta – 000000 Huluhammar
17310502 Änkan Märit Hansd 800000 Röshult
17310620 Henrik Bergström 000021
17311205 Katarina Månsdotter 060000 Tolls
17311212 Piga Helena Persdotter 200000 Renstorp
1732
17320109 Kerstin Månsdotter 100000 Hustomten
17320305 Isak Svensson 060000 Kåperyd
17320312 Erik Nilsson 560000 Kärret
17320423 Ingrid Andersdotter 020000 Månsarp
17320514 Katarina Svensdotter 010000 Röshult
17320702 Anna Jönsdotter 560000 Hustomten
17321210 Änka Märit – 850000 Sjöhult Södergård
1733
17330327 Hustru Kerstin Jonsdotter 400000 Målön
17330613 Hustru Ingeborg – 510000 Porteshult
17331028 Henrik Bergström 000407 Berget
17331104 Gamla Pigan Ingegärd Ambjörnsdotter 780000 Hacklasbo
1734
17340106 Anders – 690000 Porteshult
17340113 Bergsnämndeman Johan – 710000 Karshult
17340210 Änka Cecilia – 570000 Röshult
17340217 Änka Kerstin – 490000 Porteshult
17340317 Piga Ingegärd – 450000 Karshult
17340324 Gustav Andersson 080000 Hökhult
17340415 Ragnhild Jonsdotter 130000 Smörvik
17340818 Erik Ingemarsson 000010 Karshult
17341006 Jöns Bengtsson 030600 Sjöhult Norregård
17341020 Bergsman Anders Arvidsson 510000 Kåperyd
1735
17350404 Lars Eriksson 000027 Porteshult
17350615 Johan Jonsson 250000 Drunknad Dammkroken
17350615 Måns Reinholdsson 000321 Månsarp
17351126 Maria Eckerberg 130000 Berget
1736
17360215 Reinhold Svensson 010600 Porteshult
17360229 Håkan Nilsson 000600 Hultet
17360328 Lars Haraldsson 630000 Porteshult
17360516 Måns Persson 010000 Röshult
17360606 Änka Elsa Jönsdotter 102år Sjöhult
17361114 Masmästar Drän Reinhold – 300000 Hustomten
1737
17370320 Ingrid Arvidsdotter 450000 Vadbindartorp
17370325 Änka Margareta – 810000 Månsarp
17370724 Anders Persson 740000 L:a Målskog
17371018 Mattis Mattisson 000107 Karshult
1738
17380122 Maria Svensdotter 000900 Porsarp
17380312 Sven Jönsson 000400 Röshult
17380409 Kerstin Persdotter 060600 Röshult
17380423 Döva Änkan Ingeborg Gustavsdotter 660000 Kåperyd
17380430 Änka Elin Olofsdotter 710000 Röshult
17380507 Piga Kerstin Larsdotter 650000 Hacklasbo
17380522 Karin Larsdotter 040600 Karshult
17380618 Bergsman Jon Svensson 710000 Hestra
17380702 Anders – 550000 Skräddarhemmet
17380820 Faktorismeden Hans Krok 440000 Hejderna
17381015 Märit Månsdotter 760000 Tjurshult
17381029 Måns Zackrisson 500000 Karshult
17381126 Hustru Brita Månsdotter 660000 Malmbron
17381203 Hammarsmed Nils Lekberg 610000 Södra Masugn
17381210 Piga Märit Svensdotter 310000 Myrbo
1739
17390106 Hustru Margareta Mårtensdotter 250000 Målskog
17390218 Hustru Karin – 380000 Porteshult
17390415 Elisabet Jonsdotter 050000 Karshult
17390415 Faktoriesmed Sven Myrberg 370000 Porsarp
17390513 Bergsman Gustav Andersson 570000 Karshult
17390715 Katarina Reinholdsdotte 030000 Porteshult
17390715 Anders Reinholdsson 000600 Porteshult
17390722 Änka Brita Persdotter 600000 Tranhult
17390729 Kristian Hindriksson 100600 Målön
17390805 Änka Ingrid Olofsdotter 680000 Målskog
17390930 Änka Ingrid Månsdotter 730000 Lilla Målskog
17391209 Soldat Sven Olofsson 700000 Lilla Gölen
17391209 Bergsman Nils Bengtsson 710000 Månsarp
17391225 Hustru Ingegärd – 600000 Tranhult
17391228 Märit Grahn 000300

DÖDA I MÅNSARP FÖRSAMLING
Deaths in the parish of MÅNSARP

Byta tidsperiod Till JBGF startsida

Datum Yrke/Titel Namn Ålder Dödsorsak Bostadsort
Date of
death
Title/Profession Name Age
Y-M-D
Cause of Death Place of residence
1740
17400120 Masmästare Henrik Jonsson 550000 Målön
17400127 Torpare Sven Svensson 730000 Myrebo
17400302 Måns Larsson 160000 Tahe
17400309 Änkan Kerstin – 910000 Bäcken,Sjöhult
17400309 Anders Svensson 020000 Smörvik
17400323 Änkan Karin Andersdotter 800000 Målskog
17400518 Hustru Kerstin Zackrisdotter 230000 Tranhult
17400608 Johan Jonsson 010000 Karshult
17400624 Jon Jönsson 630000 Månsarp
17400629 Kerstin Andersdotter 020000 Månsarp
17400713 Sven Svensson 040000 Kopporna Röshult
17400713 Elisabet Andersdotter 000600 Myrebo
17400720 Elisabet Henriksdotter 000002 Dammkroken
17400803 Jonas Löfman 000011 Sjöhult
17400803 Reinhold Eriksson 010000 Ryet
17400921 Hustru Sara – 720000 Renstorp
17401019 Anders Mattisson 440000 Månsarp
17401116 Unga Drängen Arvid Andersson 160000 Kåperyd
17401128 Klockare Gustav Andersson 190000 Kåperyd
17401228 Bergsman Erik Eriksson 960000 Sjöhult
17401230 Piga Sara Andersdotter 130600 Kåperyd
1741
17410301 Röshult Arvid Nilsson 480000 Röshult
17410419 Hustru Brita Gustavsdotter 300000 Södra Gölen
17410621 Änka Kerstin – 960000 Hökhult
17410913 Brita Eriksdotter 020600 Porteshult
17410920 Barn Margareta Svensdotter Karshult
17410920 Erik Grahn 110000 Södra Gölen
17410920 Kristoffer Grahn 000900 Södra Gölen
17410920 Arvid Månsson 030000 Tjurshult
17410927 Inhyses Ingeborg – 670000 Porteshult Torp
17410929 Kerstin Svensdotter 060000 Porteshult
17410929 Katarina Mattisdotter 020600 Karshult
17411004 Lars Jönsson 090000 Smörvik
17411011 Anders Mattisson 030000 Målskog
17411011 Maria Eriksdotter 050000 Hacklasbo
17411011 Flickan Margareta Henriksdotter 090000 Målskog
17411018 Hustru Karin Jonsdotter 450000 Målskog
17411025 Bengt Hansson 180000 Hejdarna
17411025 Änka Ingeborg Månsdotter 600000 Hacklasbo
17411025 Sven Hansson 200000 Hejdarna
17411101 Piga Ingrid Svensdotter 360000 Hejderna
17411108 Sara Andersdotter 120000 Hökhult
17411115 Hustru Kerstin Persdotter 520000 Hökhult
1742
17420207 Märit Larsdotter 010000 Karshult
17420207 Smedmästare Anders Jonsson 820000 Vadbindartorpet
17420409 Änka Anna Jönsdotter 840000 Månsarp
17420425 Måns Jönsson 110000 Sjöhult
17420613 Bergsman Johan Gustavsson 790000 Hacklasbo
17420711 Elsa Larsdotter 020600 Södra Masugn
17420711 Faktorismed Anders Svan 670000 Ällebäcken
1743
17430424 Sara Eriksdotter 070600 Ryet
17430424 Torpare Erik Nilsson 400000 Ryet
17430515 Bergsman Per Nilssons Hustru – 270000
17430525 Magnus Reinholdsson 000006 Målskog
17430605 Kvinnofolket Karin Andersdotter
17430703 Änka Ingrid – 680000 Hestra
17430807 Maria Jonsdotter 070600 Hestra
17430911 Bergsman Per Johansson 530000 Röshult
17430911 Maria Nilsdotter 030600 Hultet
17430911 Erik Jonsson 090000 Tranhult
17430918 Gabriel Månsson 150600 Boeryd
17430925 Märit Månsdotter 020600 Tjurshult
17431002 Karin Larsdotter 050000 Karshult
17431002 Anders Jönsson 001100 Kåperyd
17431009 Hustru Karin Johansdotter 630000 Torpet V Kyrkan
17431016 Jöns Mattisson 560000 Månsarp
17431023 Ingegärd Månsdotter 050000 Tranhult
17431030 Änka Ingegärd Persdotter Kåperyd
17431030 Klockare Anders Arvidsson 610000
17431120 Ingegärd * Gustavsdotter 000001
17431204 Märta * Gustavsdotter 000012
17431211 Katarina Petersdotter 000107 Porteshult
1744
17440205 Hustru Ingrid Nilsdotter 440000 Röshult
17440205 Torpare Johan Svensson 670000
17440212 Hustru Margareta Eriksdotter 560000 Norre Hammar
17440311 Hustru Brita Arvidsdotter 370000 Barnfödsel Vadbindartorpet
17440321 Elisabet Håkansdotter 000100 Vadbindartorpet
17440520 Hustru Kerstin – 600000 Porsarp
17440805 Lars – 660000 Kräfta Sjöhult Norregård
17441223 Gustav Jönsson 000407 Tjurshult
17441223 Hustru Karin Nilsdotter 420000 Hacklasbo
17441223 Abraham Eriksson 000015 Hacklasbo
17441223 Gamla Pigan Brita – Skräddarhemmet
1745
17450303 Anders Petersson 000026 Porteshult
17450728 Bergsman Sven Jonsson 620000 Porteshult
17451006 Bergsman Hustr Marit Eriksdotter 680000 Sjöhult Norra
1746
17460202 Masmästare Måns – 680000 Hustomten
17460406 Änkan Ingrid Gustavsdotter 770000 Stallen
17460519 Sara Jonsdotter 120000 Hestra
17460608 Bergsman Jon Ambjörnsson 690000 Kåperyd
17460608 Gamla Änkan Ingrid – 770000 Myrebo
17460803 Johan Jönsson 010600 Karshult
17460921 Ambjörn Svensson 050600 Smörvik
17461116 Bengt Larsson 040000 Sjöhult Norregård
1747
17470125 Hustru Kerstin Johansdotter 380000 Bråten
17470323 Bergsman Måns Gustavsson 820000 Hacklasbo Södergå
17470329 Bergsman Arvid Jönsson 430000 Stora Målskog
17470405 Erik Karlsson 000100 Sjöhult Södergård
17470412 Andreas Hammelijn 010000 Norre Hammar
17470419 Bergsman Jöns Petersson 790000 Målskog
17470524 Hustru Märit Svensdotter 490000 Hökhult
17470913 Kerstin Andersdotter 010000 Sjöhult S
17471011 Bergsman Jon Månsson 430000 Hustomten
17471108 Helena Jonasdotter 230000 Sjöhult
17471122 Änka Kerstin Jönsdotter 780000 Månsarp
1748
17480417 Änka Brita Jönsdotter 800000 Norra Gölen
17480807 Johan Larsson 020000 Karshult
17480814 Nikolaus Kiellberg 020000 Norre Hammar
17480904 Jonas Nilsson 020000 Bråten
17480911 Katarina Nilsdotter 040000 Bråten
17481016 Ingrid Petersdotter 000600 Porteshult
17481023 Stina Nilsdotter 000100 Bråten
17481023 Erik Jönsson 630000 Boeryd
17481023 Hustru Gunnil Persdotter 770000 Hestra
17481106 Jöns Johansson 020000 N. Gölen
17481113 Nils – 900000 Hejderna
17481120 Piga Ingegärd Nilsdotter 310000 Hejderna
17481204 Bergsman Håkan Larsson 630000 Renstorp
1749
17490305 Hustru Karin Gudmundsdotter 620000 Tahe
17490416 Hustru Elisabet Gjötberg 450000 Norre Hammar
17490716 Brita Larsdotter 001100 Heiderna
17490827 Piga Kerstin Månsdotter 470000 Tranhult
17490910 Mattis Svensson 000200 Karshult
17490917 Erik Arvidsson 040000 Målskog
17490924 Katarina Svensdotter 040000 Målskog
17491112 Änka Karin – 700000 Heiderna
17491119 Hustru Maria Jonsdotter 380000 Vattusot Röshult
17491203 Anna Petersdotter 000600 Södra Masugn
17491224 Anders Petersson 010600 Södra Masugn
17491230 Johan Larsson 720000 Bråten
1750
17500128 Anders Hammelin 000200 N. Hammar
17500218 Dräng Jonas Nilsson 280000 Tvinsot Tahe
17500415 Bergsman Ingemar Mattisson 610000 Hetsig Feber Karshult
17500507 Bergsman Arvid Abrahamsson 800000 Ålderdom Sjöhult
17500729 Nils Eriksson 080000 Stängen
17500729 Anders Månsson 030000 Tjurshult
17500805 Bergsman Jon Arvidsson 730000 Ålderdom Jorshult
17500812 Arvid Persson 001400 Månsarp
17501125 Isak Eriksson 000400 Jorshult
17501125 Hustru Regina – 750000 Tvinsot Nybygget,Sjöhult
1751
17510202 Änka Sara Persdotter 720000 Bröstsjuka Karshult
17510210 Änkeman Johan Månsson 740000 Porteshult
17510329 Bergsman Mårten Haraldsson 840000 Porteshult
17510428 Hammarsmed Anders Apollonia 600000 Hultet
17511222 Märta Petersdotter 000200 Södra Masugn
1752
17520216 Hustru Ingeborg Björnsdotter 760000 Tahe
17520223 Bergsman Jon Persson 710000 Tvinsot Kåperyd
17520329 Jonas Jonsson 010600 Boeryd
17520607 Jonas Nilsson 020000 Bråten
17520802 Anders Gustavsson 010000 Kåperyd
17520816 Katarina Eriksdotter 000900 Bröstsjuka Jorshult
17520823 Anders Jönsson 011100 Kopporna Kåperyd
17520823 Maria Jönsdotter 040800 Kopporna Kåperyd
17520920 Johan Håkansson 020700 Kopporna Vadbindartorpet
17521018 Jonas Jonsson 011000 Koppor Porteshult
17521018 Tvilling Sven Petersson 000001 Porteshult
17521018 Stina Gustavsdotter 010800 Koppor Porteshult
17521025 Maria Petersdotter 000007 Porteshult
17521108 Stina Andersdotter 010000 Koppor Sjöhult S
17521213 Jonas Svensson 000100 Koppor Porteshult
17521220 Jöns Petersson 000700 Koppor Hultet
17521220 Isak Eriksson 051100 Koppor Hacklasbo
17521220 Kristoffer Petersson 030100 Koppor Hultet
17521712 Johan Petersson 020000 Ällebäcken
1753
17530207 Håkan Johansson 000018 Hacklasbo
17530415 Kristina * Bengtsdotter 000020 Porteshult
17530527 Reinhold * Bengtsson 000200 Porteshult
17530923 Änka Ingrid Johansdotter 700300 Kärret
1754
17540127 Dödfött Flickebarn Mattisdotter 000000 Porsarp
17540224 Änka Maria Eriksdotter 790000 Ålderdom Månsarp
17540315 Hustru Eva Maria Törnkvist 610000 Håll och Stygn Berget
17540407 Maria Eriksdotter 000800 Mässling Jorshult
17540512 Bergsman Mattis Mattisson 500000 Invärtes Slag Karshult
17540512 Torpare Peter Nilsson 440000 Hetsig Feber Södra Masugn
17540714 Änka Kerstin Eriksdotter 810600 Hacklasbo
17540818 Hustru Ingrid Zachariasdotte 550000 Håll och Styng Tranhult
17540825 Jon Svensson 620000 Tvinsot Tranhult
17540901 Bengt Abrahamsson 820000 Ålderdomsbräckl Sjöhult
17541117 Brita Jönsdotter 050303 Magplågor Hustomten
17541201 Johan Grahn 051100 Kikhosta Huluhammar
17541201 Ingrid * Grahn 000800 Kikhosta Huluhammar
17541201 Kerstin * Grahn 000800 Kikhosta Huluhammar
17541228 Hustru Sigrid Arvidsdotter 700000 Kirsaberget
1755
17550629 Kristina Svensdotter 000800 Kikhosta Karshult
17550706 Dräng Sven Henruksson 190700 Hetsig Feber Målön
17550817 Hustru Britta Månsdotter 440000 Hustomten
17551101 Hustru Sara Jonasdotter 710000 Sjöhult
17551109 Bergsman Anders Eriksson 730000 Håll och Styng Sjöhult S
17551207 Maria Bengtsdotter 000307 Månsarp
17551207 Bergsman Anders Jonsson 880000 Ålderdom Hestra
1756
17560727 Änka Brita Eriksdotter 860000 Bräcklighet Tranhult
17560807 Bergsman Måns Jönsson 790000 Ålderdom Berget
17561117 Bergsman Peter Persson 480600 Håll och Styng Porteshult
17561201 Bergsman Sven Svensson 800000 Ålderdom Porsarp
17561222 Bergsman Anders Persson 640200 Håll och Styng Hökhult
1757
17570110 Änka Brita Gudmundsdotter 450000 Hetsig Feber Södra Masugn
17570115 Bergsman Jöns Svensson 610000 Hetsig Feber Tjurshult
17570116 Bergsman Måns Svensson 470000 Hetsig Feber Tjurshult
17570212 Hustru Sara Mattisdotter 440000 Tvinsot Målskog
17570313 Änka Karin Johansdotter 850000 Vattusot Skräddarns
17570407 Jöns Nilsson 550000 Skräddarns
17570418 Änka Kerstin Jönsdotter 610000 Vattusot Sjöhult Norregård
17570817 Hustru Elin Larsdotter 800000 Vattusot Hacklasbo
17571202 Bergsman Jöns Zakrisson 460000 Obstraction Röshult
1758
17580120 Stina Svensdotter 000014 Okänd Barnsjuka Månsarp
17580215 Pigan Sara Zackrisdotter 720000 Ålderdom Karshult
17580402 Hustru Elisabet Johansdotter 600000 Håll och Styng Tahe
17580402 Änka Sara Börjesdotter 760000 Ålderdom Sjöhult Sgård
17580610 Gamla Änkan Brita Bengtsdotter 800000 Ålderdom Sjöhult
17580613 Unga Drängen Elias Gudmundsson 230000 Håll och Styng Norre Hammar
17580812 Bengt Isaksson 060004 Koppor Målskog
17580910 Regina Andersdotter 030700 Rödsot Bäcken
17581011 Bergämbetsman Nils Ambjörnsson 760000 Bröstkvävning Jorshult
1759
17590201 Anders Andersson 040707 Rödsot Renstorp
17590213 Johan Larsson 080205 Huvudvärk Sjuk Hejderna
17590410 Pigan Maria Jönsdotter 210000 Hetsig Feber Sjöhult
17590415 Ingrid Gustavsdotter 000004 Okänd Barnsjuka Tranhult
17590613 Maria Petersdotter 000101 Okänd Barnsjuka Röshult
17590702 Gamla Änkan Ingegerd Eriksdotter 101år Ålderdom Bråten
17590802 Hustru Lisken Svensdotter 500000 Hetsig Feber Hacklasbo Norreg
17590806 Hustru Märta Svensdotter 630000 Torr-Värk
17590825 Bergsman Sven Mattisson 520000 Lungsot Karshult
17590927 Änkan Ingeborg Unosd 800000 Ålderdom Boeryd
17591030 Bergsman Peter – 430000 Svullnad I Hals Porteshult
17591201 Dräng Gustav Gustavsson 230000 Häftig Feber Hökhult
1760
17600225 Änka Ingegerd Månsdotter 730400 Andtäppa Sjöhult Södergård
17600413 Piga Ingegerd Jönsdotter 630100 Bröstkvävning Hestra
17600526 Nils Jönsson 000800 Håll och Styng Kåperyd
17600531 Jonas Abrahamsson 060500 Håll och Styng Sjöhult
17600814 Jonas Johansson 001100 Håll och Styng Tahe
17601008 Dödfött Barn Svensdotter 000000 Tranhult
17601017 Änkeman Per Mattisson 680103 Sjöhult
1761
17610119 Eländiga Dräng Peter Månsson 210000 Renstorp
17610127 Änka Gunnil Andersdotter 840000 Ålderdom Målskog
17610217 Erik Hindriksson Scharp 300100 Håll och Styng Södra Masugn
17610303 Anna Johansdotter 120000 Hacklasbo
17610601 Hustru Kerstin Gustavsdotter 860000 Ålderdom Kåperyd
17610621 Skomakaränka Kerstin Nilsdotter 660200 Ålderdom(blind) Skogen
17610802 Änka Kerstin Larsdotter 810500 Svullnad Halsen Porteshult
17610810 Hustru Margareta Nilsdotter 740000 Bröstslag Bäcken
17610919 Maria Johansdotter 000900 Rödsot Skräddars
17610919 Marit Gabrielsdotter 140500 Rödsot Myrebo
17610920 Maria Andersdotter 090702 Rödsot Renstorp
17610928 Ingegerd Danielsdotter 010916 Rödsot Smörvik
17611003 Jöns Larsson 010900 Rödsot Hejderna
17611017 Bergsman Johan Jonsson 570408 Kräfta,Ansiktet Månsarp
17611112 Bergsman Karl Eriksson 450500 Sjöhult Sgård
17611120 Jonas Jonsson 030203 Rödsot Månsarp
17611201 Jöns Svensson 000000 Nöddop Tranhult
17611207 Bergsman Gustav Andersson 450000 Håll och Styng Boeryd
1762
17620101 Elisabet Månsdotter 000300 Kikhosta Hacklasbo
17620120 Sven Andersson 000024 Kikhost Bäcken
17620122 Hustru Ingegerd Gustavsdotter 820000 Ålderdomsbräckl Smörvik
17620126 Klockardotter Stina Eriksdotter 000021 Okänd Barnsjuka Jorshult
17620208 Bengt Håkansson 030000 Håll och Styng Sjöhult Mellang
17620208 Jungfru Maria Videnia 660000 Bräcklighet Gölen
17620327 Maria Andersdotter 020400 Svulst I Halsen Röshult
17620413 Elisabet Jakobsd 020900 Håll och Styng Södra Gölen
17620501 Marit Johansdotter 010300 Okänd Barnsjuka Röshult
17620507 Margareta Oäkta 000000 Nöddop Berget
17620531 Änkan Sigrid Svensdotter 500300 Stukfluss Månsarp
17620801 Stina Jonsdotter 100602 Koppor Hökhult
17621009 Bergsman Erik Johansson 690900 Bräcklighet Hökhult
17621104 Änkeman Anders Andersson 830000 Bröstkvävning Smörvik
1763
17630224 Bergsman Peter Jonsson 360702 Håll och Styng Kåperyd
17630414 Bergsman Jon Jonsson 630000 Håll och Styng Målskog
17630816 Hustru Sara Andersdotter 460000 Bröstsjuka Sjöhult Södergård
17631000 Bergsman Bengt Månsson 620103 Dragsjukan Porteshult
17631005 Hustru Maria Persdotter 420000 Tvinsot Sjöhult Norregård
17631129 Kyrkväktare Jöns Andersson 860000 Ålderdom Sjöhult
17631216 Gamla Kerstin Hindriksd 830000 Kräfta Sjöhult,nybygget
17631219 Torparen Johan Jönsson 560000 Lungsot Norra Gölen
1764
17640117 Pipvällare Johan Vidman 360000 Håll och Styng Ryet Byarum Försa
17640124 Sven Jonsson 780203 Ålderdom Kåperyd
17640411 Anders Gustavsson 430000 Bröstsot O Styn Målskog
17640508 Hammarsmed Sven Johansson Stork 870000 Ålderdomsbräckl Kirsaberget
17640913 Lars Andersson 760600 Bröstkvav Tahe
1765
17650104 Bergsman Lars Johansson 640000 Invärtes Karshult
17650119 Skomakardräng Johan Larsson 180400 Vattusot Stallen
17650310 Gamla Pigan Sara – 670000 Ålderd Bräcklig Hestra
17650311 Bergsman Bengt – 560000 Stickfluss Hestra
17650317 Bergsman Sven Ambjörnsson 720700 Bröstkvä Andtäp Smörvik
17650416 Änka Annika Persdotter 460000 Tvinsot Karshult
17650515 Hustru Sara Månsdotter 540000 Stickfluss Lilla Målskog
17650603 Bergsman Erik Månsson 670500 Styng Hacklasbo
17650604 Bergsman Johan Jönsson 460000 Stickfluss Hustomten
17650604 Maria Petersdotter 010316 Koppor Röshult
17650612 Kyrkovärd Nils Jonsson 510000 Håll och Styng Bråten
17650712 Hustru Maria Svensdotter 550301 Håll och Styng Myrebo
17650914 Gamla Pigan Anna Johansdotter 770100 Stickfluss Bäcken
17650915 Ritare,Mäster Peter Engdal 320300 Lungsot Södra Hulan
17650924 Hustru Ingrid Persdotter 750003 Stickfluss Smörvik
17651006 Ingrid Petersdotter 120021 Lungsjuka Porteshult
17651007 Änka Lisken Nilsdotter 480000 Lungsjuka Porteshult
17651014 Bergsman Erik Andersson 570000 Stickfluss Porteshult
1766
17660202 Klockaränka Marit Eriksdotter 900323 Ålderdom Jorshult
17660204 Inspektorson – Åman 050200 Södra Masugn
17660207 Änkan Sigrid Ambjörnsdotter 690300 Ålderdom Porteshult
17660302 Johan Johansson 000500 Sjuklig Hustomten
17660529 Bälgmakaregesä Reinhold Sandberg 400000 Stickfluss Södra Gölen
17660804 Änkan Ingrid Persdotter 770500 Ålderdom Hökhult
17661228 Dödfött Barn Danielsson 000000 Kåperyd
17661231 Erik Svensson 000116 Kåperyd

DÖDA I MÅNSARP FÖRSAMLING
Deaths in the parish of MÅNSARP

Byta tidsperiod Till JBGF startsida

Datum Yrke/Titel Namn Ålder Dödsorsak Bostadsort
Date of
death
Title/Profession Name Age
Y-M-D
Cause of Death Place of residence
1767
17670107 Änka Elsa Andersdotter 970000 Ålderdom Hökhult
17670113 Jonas Gustavsson 000504 Hinstsprång Hökhult
17670114 Jonas Månsson 000306 Okänd Barnsjuka Tranhult
17670118 Hustru Brita Andersdotter 470000 Hetsig Feber Porteshult
17670220 Isak Andersson 140300 Sjöhult
17670305 Sven Månsson 870000 Ålderdom Tranhult
17670310 Reinhold Andersson 510000 Porteshult
17670409 Margareta Andersdotter 580000 Styng Sjöhult
17670602 Elin Andersdotter 590000 Hetsig Feber Porteshult
17670608 Abraham Arvidsson 490400 Hetsig Feber Sjöhult Ngård
17670618 Stina Jönsdotter 250300 Håll och Styng Hustomten
17670704 Bergsman Gustav Torsson 560000 Hetsig Feber Porteshult
17670710 Torpare Johan Andersson 640600 Hetsig Feber Ryet
17670805 Hustru Märit Jonsdotter 480300 Tvinsot Porteshult
17670815 Änka Margareta Månsdotter 681000 Hetsig Feber Röshult
17670819 Hammarsmed Måns Gran 520000 Hetsig Feber Huluhammar
17670823 Hustru Greta Petersdotter 211000 Drunknad Röshult
17670901 Hustru Elin Mattisdotter 790000 Ålderdom Porsarp
17670908 Änka Brita Johansdotter 670000 Håll och Styng Smörvik
17670924 Klockarson Jon Eriksson 000016 Slag Jorshult
17671024 Sven Petersson 100016 Porteshult
17671101 Unga Pigan Kajsa Petersdotter 180109 Dragsjuka Porteshult
17671210 Brita Larsdotter 120300 Huvudvärk Heiderna
1768
17680113 Hustru Ingeborg Jonsdotter 520000 Hetsig Feber Hacklasbo Sgård
17680316 Änka Sara Svensdotter 540402 Tvinsjuka Huluhammar
17680423 Jonas Ambjörnsson 010000 Koppor Kåperyd
17680625 Katarina Jonasdotter 020724 Koppor Röshult
17680718 Märit Nilsdotter 110700 Koppor Bråten
17680722 Gustav Håkansson 030621 Koppor Röshult
17680805 Smedsdotter Eva Lisa Lång 010700 Koppor Norre Hammar
17680817 Magnus Johansson 010500 Koppor Hökhult
17680928 Brita Magnusdotter 050005 Koppor Månsarp
17681009 Änkling Jon Larsson 910000 Ålderdom Smörvik
17681119 Änka Brita Nilsdotter 880000 Ålderdom Månsarp
17681211 Johan Svensson 000202 Magplågor Sjöhult Sgård
17681224 Kolmätaren Lars Jönsson 600100 Bråck Stallen
1769
17690108 Änka Elin Johansdotter 870021 Ålderdom Berget
17690307 Margareta Isaksdotter 090110 Koppor Målskog
17690326 Nils Svan 020514 Koppor Målskog
17690405 Jonas Svan 000015 Koppor Hökhult
17690407 Änka Anna Persdotter 800300 Ålderdom Hacklasbo
17690502 Nämndemannason Jonas Ambjörnsson 100500 Koppor Jorshult
17690508 Sven Nilsson 010614 Koppor Röshult
17690513 Kyrkväktaränka Maria Månsdotter 720000 Ålderdom Sjöhult Sgård
17690524 Kristina Bengtsdotter 020620 Koppor Röshult
17690627 Kerstin Andersdotter 660300 Huvudvärk Karshult
17690920 Änka Brita Johansd Stork 880000 Vattusot Målön
17691221 Bergsman Håkan Jonsson 610209 Slag Karshult
1770
17700523 Hustru Ingeborg Lennartsd 490000 Håll och Styng Tahe
17700629 Bergsman Jonas Jonsson 560900 Håll och Styng Kåperyd
17700630 Bergsman Anders Andersson 571000 Håll och Styng Smörvik
17701117 Dräng Peter Jonsson 330200 Lungsot Hestra
17701202 Sven Johansson 440000 Magont Porteshult
1771
17710120 Gustav Månsson 630300 Håll och Styng Tranhult
17710227 Johan Månsson 660500 Bröst,ryggvärk Hacklasbo
17710326 Johan Persson 450600 Invärtes Slag Hökhult
17710509 Kristina Andersdotter 070700 Rödsot Kåperyd
17710509 Sven Andersson 040700 Rödsot Kåperyd
17710518 Gustav Ambjörnsson 660300 Slag Kåperyd
17710525 Märta Jönsdotter 060000 Rödsot Kåperyd
17710526 Nils Svensson 060600 Rödsot Månsarp
17710731 Änka Elin Arvidsdotter 720600 Bröstkvävning Kåperyd
17710908 Dödfödd Flicka Danielsdotter 000000 Kåperyd
17711221 Hustru Karin Nilsdotter 411100 Tvinsot Tranhult
1772
17720118 Jon Svensson 120900 Tvinsot Månsarp
17720408 Änka Ingegerd Svensd Uhr 730000 Ålderdom Vadbindartorpet
17720415 Bergsman Jon Larsson 570000 Stickfluss Boeryd
17720516 Dräng Sven Jönsson 330700 Lungsot Tjurshult
17720708 Piga Brita Arvidsdotter 230700 Lungsot Sjöhult Sgård
17720816 Änka Ingelöf Persdotter 940700 Ålderdom Hacklasbo
17721127 Bergsman Bengt Nilsson 640000 Stickfluss,värk Månsarp
17721218 Änkeman Måns Andersson 741100 Ålderdom Tahe
1773
17730105 Isak Zackrisson 030600 Tvinsot Ällebäcken
17730226 Änka Brita Elin Gudmundsdotter 710000 Porteshult
17730720 Bergsman Johan Andersson 550000 Bröstkvävning Porsarp
17730804 Hustru Ingrid Håkansdotter 520000 Vattusot Sjöhult Ngård
17730828 Änka Ingeborg Jönsdotter 620500 Rödsot Hestra
17730829 Nils Andersson 010821 Rödsot Lilla Målskog
17730905 Nils Johansson 100500 Rödsot Skräddars
17730905 Elisabet Johansdotter 080815 Rödsot Skräddars
17730905 Sara Magnusdotter 050000 Rödsot Bråten
17730907 Maria Isaksdotter 030321 Rödsot Målskog
17730909 Isak Andersson 040700 Rödsot Bäcken
17730914 Märta Persdotter 100900 Rödsot Månsarp
17730914 Kristina Jonsdotter 090800 Rödsot Porteshult
17730915 Dräng Sven Månsson 371000 Rödsot Tjurshult
17730915 Johan Jonasson 060900 Rödsot Karshult
17730916 Brita Svensdotter 041103 Rödsot Tranhult
17730916 Greta Bengtsdotter 030600 Rödsot Röshult
17730921 Anders Svan 010105 Rödsot Målskog
17730921 Bergsman Måns Svensson 600600 Rödsot Tranhult
17730925 Unga Drängen Måns Johansson 130500 Rödsot Hacklasbo
17730927 Johan Månsson 051000 Rödsot Tranhult
17730927 Stina Petersdotter 060000 Rödsot Röshult
17730927 Maria Andersdotter 080226 Rödsot Ryet
17730929 Nils Magnusson 050600 Rödsot Månsarp
17731005 Bergsman Anders Bengtsson 361000 Rödsot Porteshult
17731006 Anders Jonasson 110000 Rödsot Norra Gölen
17731009 Änka Kerstin Svensdotter 800000 Rödsot Kåperyd
17731011 Änka Stina Johansdotter 750000 Rödsot Ryet
17731030 Hammarsmedsson Amund Lång 101100 Rödsot Målön
17731105 Maria Svensdotter 040007 Rödsot Huluhammar
1774
17740205 Bergsman Jonas Reinholdsson 320400 Förkylning Porteshult
17740227 Johannes Nilsson 021009 Slag Norra Gölen
17740310 Johan Svensson 010108 Sjukl.f.födseln Smörvik
17740501 Hammarsmed Dödfött Flickebarn Målström Huluhammar
17740518 Hustru Annica Andersdotter 360200 Lungsot Norra Gölen
17740518 Bergsnämndeman Magnus Persson 710400 Ålder (blind) Renstorp
17740601 Smedsgesällen Sven Kjällberg 970000 Ålderdom Berget
17741230 Nils Jönsson 000014 Månsarp
1775
17750126 Hustru Ingeborg Ambjörnsdotter 630000 Bröstkvävning Södra Masugn
17750511 Sara Maria Zackrisdotter 030600 Slag Ällebäcken
17750705 Dödfödd Son Johansson 000000 Nöddop Norra Gölen
17751018 Piga Katarina Eriksdotter 260009 Håll Och Styng Hacklasbo
17751019 Arvid Mattisson 190800 Rödsot Porsarp
1776
17760130 Maria Petersdotter 031100 Huvud/Bröstvärk Röshult
17760813 Änkling Mattis Andersson 720600 Ålderdom Målskog
17760915 Maria Johansdotter 010500 Kikhosta Röshult
17760929 Hustru Margareta Persdotter 770900 Ålderdom Röshult
17761103 Elisabet Larsdotter 000709 Kikhosta Målskog
1777
17770206 Mjölnarson Johannes Jonasson 000010 Hosta Vid Bergsbyggning
17770314 Gudfruktige Jon Arvidsson 820400 Porsarp
17770414 Bergsman Reinhold Månsson 620000 Bröst-Huvudvärk Månsarp
17770416 Bergsman Sven Persson 810000 Bröstkväv.Ålder Röshult
17770517 Dräng Jöns Isaksson 210600 Värk,tvinsjuka Målskog
17770612 Johan Jönsson 020800 Rödsot Stallen
17770801 Sara Jönsdotter 011100 Rödsot Sjöhult Södergård
17770819 Sven Jonasson 070308 Rödsot Bäcken
17770822 Sara Maria Månsdotter 010313 Rödsot Sjöhult Södergård
17770825 Stina Arvidsdotter 011100 Rödsot Karshult
17770827 Maria Arvidsdotter 000800 Rödsot Karshult
17771027 Bergsman Anders Svensson 570800 Hjärtstyng Hacklasbo
1778
17780202 Mattis Jönsson 460000 Hetsig Feber Månsarp
17780203 Hustru Ingeborg Jönsdotter 550200 Hetsig Feber Tranhult
17780204 Änkeman Isak Bengtsson 560000 Hetsig Feber Sjöhult Norreg
17780208 Johannes Mattisson 000400 Hjärtstyng Röshult
17780211 Hustru Maria Persdotter 640000 Hetsig Feber Hestra
17780212 Bergsman Anders Gustavsson 670000 Hetsig Feber Röshult
1779
17790214 Bergsman Per Gudmundsson 530000 Skörbjugg Hestra
17790301 Stina Magnusdotter 040000 Kopporna Månsarp
17790304 Reinhold Andersson 030200 Kopporna Porteshult
17790314 Lisa Jonasdotter 000900 Koppor Bråten
17790502 Änkan Kerstin Bengtsdotter 850000 Ålderdom Hestra
17790525 Erik Jonsson 080800 Blodstörtning Hökhult
17791011 Maria Magnusdotter 000012 Okänd Barnasjuk Tjurshult
17791128 Anders Petersson 240500 Blodstörtning Porteshult
17791209 Bergbrytare Anders Hansson 530700 Kvävning Södra Gölen
1780
17800126 Änka Margareta Johansdotter 900400 Ålderdom Jorshult
17800206 Änka Ingrid Svensdotter 810700 Ålderdom Karshult
17800321 Änka Helena Jonsdotter 330300 Barnsäng Porteshult
17800416 Sven Magnusson 001118 Hjärtstyng Tranhult
17800624 Dödfött Flickebarn Petersdotter 000000 Målskog
17800801 Hustru Lisa Johansdotter 610000 Kräfta I Lungan Röshult
17800903 Bergsnämndeman Jöns Månsson 660700 Tvinsot O Värk Hustomten
17800926 Änka Ingeborg Gustavsdotter 750900 Förstoppning Tjurshult
1781
17810218 Dödfött Flickebarn Lena Johansd 000000 Målskog
17810331 Bergsman Jonas Gustavsson 390500 Lungsot Kåperyd
17810404 Jonas Lång 080803 Förkylning Boeryd
17810420 Bergbrytare Jöns Larsson 700400 Gruvstugan
17810509 Maria Jönsdotter 010600 Styng Tranhult
17810729 Hustru Maria Eriksdotter 570600 Kräfta I Bröste Sjöhult Sgård
17810830 Hustru Maria Jönsdotter 670000 Gikt Målskog
17811019 Bruksinspektör Sven Bergström 720400 Ålderdom Berget
17811028 Hustru Margareta Persdotter 660000 Huvudvärk Nybygget
17811125 Sven Jonsson 500900 Hetsig Feber Tranhult
17811218 Hustru Kerstin Persdotter 590000 Moderpassion Månsarp
1782
17820507 Måns Månsson 690500 Invärtes Slag Hacklasbo Sgård
17820524 Torpare Gabriel Nilsson 670000 Håll Och Styng Myrebo
17820602 Jöns Andersson 820300 Ålderdom Hestra
17821021 Änkan Sigrid Jonsdotter 691000 Koppor Porteshult
1783
17830117 Anna Lena Månsdotter 020200 Koppor.Huv.värk Södra Masugn
17830204 Isak Sunesson 000401 Huvud/Bröstvärk Hacklasbo
17830305 Gustav Gabrielsson 001103 S. K. Skelfan Myrebo
17830410 Pig Anna Hansd 330000 Vattusot Tjurshult
17830510 Masmästaren Måns Jönsson 610000 Hetsig Feber Södra Masugn
17830713 Hustru Maria Kristoffersd 690000 Vattusot Hustomten
17830908 Unga Pigan Maria Mattisdotter 180600 Rödsot Porsarp
17830913 Hustru Märit Jönsdotter 370800 Vattusot Tjurshult
17831003 Johannes Larsson 190300 Rödsot Hejderna
17831004 Jonas Svensson 001100 Rödsot Tranhult
17831006 Lisa Greta Petersdotter 030214 Rödsot Lilla Målskog
17831006 Anders Andersson 000818 Rödsot Lilla Målskog
17831011 Magnus Andersson 080400 Rödsot Lilla Målskog
17831012 Jöns Zackrisson 070917 Rödsot Tranhult
17831013 Anna Mattisdotter 030500 Rödsot Röshult
17831018 Mattis Andersson 030900 Rödsot Lilla Målskog
17831018 Stina Månsdotter 081000 Rödsot Tranhult
17831024 Bengt Petersson 030015 Rödsot Porteshult
17831030 Lisa Svan 000923 Rödsot Målskog
17831101 Klockare(40år) Erik Jonsson 740000 Rödsot Jorshult
17831101 Jonas Jonasson 030900 Rödsot Kåperyd
17831104 Masmästarson Johannes Berg 030300 Rödsot Porteshult
17831109 Dödfödd Flicka Håkansdotter 000000 Boeryd
17831201 Johannes Jonsson 051100 Rödsot Kåperyd
1784
17840103 Änkeman Gustav Gustavsson 800300 Ålderdom Hökhult
17840201 Maria Kristina Arvidsdotter 000322 Hjärtstyng/Slag Porteshult
17840222 Bergsman Isak Gustavsson 640000 Värk,frossfeber Målskog
17840308 Unga Pigan Stina Petersdotter 161100 Slag Tahe
17840602 Bergsman Reinhold Nilsson 660900 Huvudvärk Månsarp
17840615 Bergsman Johan Månsson 490100 Hetsig Feber Tahe
17840615 Bergsman Jöns Andersson 350800 Förstoppning Sjöhult Sgård
17840829 Dödfött Gossebarn Petersson 000000 Målskog
17840926 Nämndemansdott Maria Ambjörnsdotter 150825 “utan Förstånd” Jorshult
17841007 Bergsman Lars Larsson 730900 Ålder O. Slag Sjöhult Ngård
17841013 Bergsman Anders Persson 721100 Värk Målön
17841025 Nämndeman Hust Anna Stina – 500700 Olyckshändelse Jorshult
17841029 Lars Petersson 110018 Koppor Tahe
17841128 Stina Alexandersdott 000000 Otidig Födsel Målön
17841128 Hustru Kajsa Petersson 280500 Koppor,barnsäng Målön
1785
17850101 Peter Mattisson 431000 Koppor Målskog
17850211 Nils Jonasson 000300 Koppor Målskog
17850302 Stina Arvidsdotter 041100 Koppor Karshult
17850320 Hustru Elin Svensdotter 740200 Håll O Styng Karshult
17850330 Anders Månsson 030404 Koppor Sjöhult Sgård
17850405 Nils Jonasson 011100 Slag Månsarp
17850426 Änka Stina Svensdotter 930400 Bröstkvävning Ryet
17850426 Sofia Månsdotter 060106 Koppor Gruvstugan
17850428 Hustru Ingrid Månsdotter 730100 Vattusot Månsarp
17850502 Änka Elsa Ambjörnsdotter 770021 Ålderdom Kåperyd
17850508 Johannes Jonsson 040500 Kopporna Sjöhult Sgård
17850511 Änka Katarina Andersdotter 730000 Bröstkvävning Porteshult
17850519 Änka Katarina Månsdotter 790600 Vattusot Myrebo
17850613 Jon Johansson 830000 Ålderd.krämpor Karshult
17850810 Katarina Jönsdotter 040710 Magkvävning Stallen
17851012 Hustru Märta Gummesd 650000 Huvudvärk Södra Masugn
17851031 Måns Andersson 440800 Hosta Sjöhult Sgård
17851031 Änka Karin Svensdotter 790100 Huvudvärk Vadbindartorp
1786
17860220 Hustru Maja Jonasdotter 370100 Förstoppning Ryet
17860302 Piga Kajsa Svensdotter 590500 Vattusot Kåperyd
17860306 Anders Nilsson 810000 Ålderdomskrämp. Månsarp
17860320 Måns Olofsson 390300 Olycka I Berget Gruvstugan
17860324 Kyrkoväktare Lars Jönsson 630000 Slaget Hejdarna
17860502 Sven Johansson 740700 Torrvärk Målskog
17860502 Peter Persson 680000 Slag Nybygget
17860815 Anders Svan 411000 Vattusot Målskog
17860825 Anders Zackrisson 730500 Ålderdomskrämp Sjöhult Söderg
17860929 Anders Andersson 770900 Bröstkvävning Röshult
17861130 Änka Margareta Stork 601100 Bröstkvävning Granarp
17861224 Nils Jönsson 040103 Rödsot Röshult
1787
17870107 Peter Jonasson 001100 Rödsot Nybygget
17870109 Jonas Jonsson 500900 Lungsot Röshult
17870522 Änka Margareta Svensdotter 811000 Slag Stallen
17870529 Änka Margareta Jönsdotter 690000 Vattusot Målskog
17870702 Jonas Svensson 580200 Fallandesot Porteshult
17870823 Änka Kristina Johansdotter 700000 Häftig Feber Månsarp
17870826 Hustru Greta Bengtsdotter 430000 Häftig Feber Månsarp
17870903 Maria Petersdotter 010200 Kikhosta Sjöhult Norrg
17870923 Stina Lisa Andersdotter 050500 Kikhosta Sjöhult Norrgård
17871202 Piga Brita Johansdotter 250700 Hetsig Feber Porteshult
17871202 Sara Abrahamsdotter 000300 Kikhosta Porteshult
17871223 Maja Greta Andersdotter 090100 Bröstsjuka Sjöhult Södergård
1788
17880327 Brita Katarina Hansd 000700 Kikhosta Jorshult
17880414 Änka Anna Nilsdotter 861100 Ålderdomskrämpo Månsarp
17880913 Bergsbryt Anders Johansson 540800 Skott V.brytnin Ryet
17880919 Jöns Israelsson 700800 Kvävning Kåperyd
1789
17890315 Änka Brita Jönsdotter 621000 Vattusot Målskog
17890503 Arvid Jönsson 771100 Frossa Fällan
17890528 Maja Stina Arvidsdotter 030314 Hetsig Feber Porteshult
17890803 Änka Margareta Svensdotter 520000 Ätsot Tahe
17890826 Sven Jonasson 010209 Håll Sjöhult Söderg
17890901 Hustru Annika Jonsdotter 480800 Tvinsot Röshult
17890917 Smed Alexander Svan 900000 Ålderdomskrämp. Renstorp Masugn
1790
17900305 Änka Gunilla Månsdotter 620200 Okänd Sjuka Porteshult
17900322 Stina Andersdotter 070621 Ätsot Nybygget
17900404 Ingelöf Johansdotter 000014 Okänd Barnsjukd Smörvik
17900422 Sven Nilsson 790000 -Sot Hacklasbo
17900512 Andreas Jonsson 000009 Okänd Sjuka Röshult
17900531 Hustru Ingrid Andersdotter 390100 Barnsbörd Röshult
17900914 Mäster Ivar Cederlund 630800 Magplåga Renstorps Masugn
1791
17910131 Bergsman Johan Svensson 660300 -Hosta Hacklarsbo
17910210 Kyrkväkthustru Ingegerd Eriksdotter 740800 Ålder/Bräckligh Orrholmen
17910314 Jöns Larsson 480000 Häftig Värk Stallen
17910508 Gosse Johannes Andersson 030200 Torpet Fällan
17910513 Per Jonsson 780000 Ålder Månsarp
17910516 Änka Margareta Persdotter 630000 Håll O Styng Hacklasbo
17910518 Peter Svensson 581100 Vattusot Röshult
17911124 Johan Jonsson 570000 Kolik Hacklasbo
1792
17920106 Hustru Maria Jonsdotter 720000 Ålder Skräddars
17920503 Johannes Hansson 000400 Jorshult
17920511 Sven Johansson 040300 Olycka/Skållad Smörvik
17920623 Maja Stina Zackrisdotter 150000 Mässling Ällebäcken
17920718 Johannes Jonasson 030000 Renstorp
17920813 Hustru Katarina Nilsdotter 400700 Barnsbörd Boeryd
17920918 Hustru Karin Mårtensdotter 730000 Hetsig Feber Porteshult
17921219 Flickebarn – 000000 Nöddop Hestra
1793
17930210 Jonas Larsson 631100 Kolik Karshult
17930224 Jon Mårtensson 790000 Ålder/Bräckligh Porteshult
17930324 Arvid Håkansson 070600 Mässling Boeryd
17930402 Hustru Maja Greta Vestberg 420900 Hetsig Feber Karshult
17930403 Peter Larsson 650900 Våda/Skenolycka Tahe
17930417 Änka Lena Månsdotter 810607 Ålder Boeryd
17930502 Änkling Mats Nilsson 720000 Ålderdom Skräddars
17930508 Johanna Andriette Lönblad 000200 Bröstsjuka Målön
17930719 Hustru Brita Håkansdotter 700100 Vattusot Boeryd
17931004 Hustru Märta Petersdotter 440400 Hetsig Feber Tjurshult
17931219 Bergsman Mats Persson 490600 Lungsot Målskog
1794
17940419 Änka Maja Jansdotter 480000 Flussfeber Porteshult
17940427 Marit Isaksdotter 000022 Okänd Sjuka Porteshult
17941128 Bergsman Magnus Jonsson 511100 Bröstsjuka Hestra
1795
17950201 Hustru Ingrid Jonsdotter 640400 Håll O Styng Hacklasbo
17950214 Nils Eriksson 110100 Håll Och Styng Sjöhult
17950311 Änka Sigrid Jonsdotter 730600 Håll Och Styng Månsarp
17950614 Hustru Ingrid Jonsdotter 720600 Brösttrång Hacklasbo
17950724 Änka Kerstin Johansdotter 750000 Håll Och Styng Tranhult
17950925 Fredrik Osbäck 040200 Drunknad Norre Hammar
17951006 Änka Lena Månsdotter 741000 Ålder Värk Hejderna
17951009 Änkling Peter Jonsson 800000 Ålder Månsarp
17951114 Dödfött Gossebarn Hans Johansson 000000 Jorshult
17951219 Änka Kerstin Johansdotter 760000 Slag Tranhult
17951221 Änka Maja Nilsdotter 820000 Ålder Kåperyd
17951227 Jöns Gustavsson 000414 Mapol Boeryd
17951229 Änka Kristin Svensdotter 950307 Ålder Jorshult

DÖDA I MÅNSARP FÖRSAMLING
Deaths in the parish of MÅNSARP

Byta tidsperiod Till JBGF startsida

Datum Yrke/Titel Namn Ålder Dödsorsak Bostadsort
Date of
death
Title/Profession Name Age
Y-M-D
Cause of Death Place of residence
1796
17960218 Änka Anna Svensdotter 700000 Ålder Tranhult
17960330 Bergsman Johan Persson 750000 Ålder Hökhult
17960429 Peter Andersson 010021 Oangiven Sjuka Plogavadet(Portes
17960515 Hustru Kerstin Jonsdotter 700000 Af Ålder Månsarp
17960518 Hustru Ingegärd Jonsdotter 670000 Af Ålder Hacklasbo
17960705 Hustru Stina Gustavsdotter 380200 Håll Och Styng Porsarp
17960707 Jöns Magnusson 040700 Koppor Röshult
17960711 Jonas Larsson 000009 Oangiven Sjuka Porteshult
17960717 Sven Magnusson 020600 Koppor Röshult
17960719 Stina Svensdotter 040700 Koppor Kåperyd
17960825 Änka Margareta Jonsdotter 840100 Ålder Kåperyd
17961004 Maja Petersdotter 000714 Se DB Sid 396 Hökhult
17961124 Piga Margareta Karlsd 530300 Lungsot Boeryd
1797
17970114 Gustav Eriksson 730700 Lungsot Hökhult
17970120 Änka Marit Andersdotter 770600 Ålder
17970203 Erik Larsson 501100 Lungsot Sjöhult
17970320 Änka Sara Nilsdotter 920900 Ålder Renstorp
17970502 Änkl Måns Jönsson 900300 Ålder Hacklasbo
17970619 Bergsman Israel Jönsson 560600 Kvävd V.eldsvåd Kåperyd
17971002 Måns Jonsson 080500 Magplåga Kåperyd
17971022 Bergsman Jonas Hansson 680200 Oangiven Sjuka Porteshult
17971214 Änka Marit Andersdotter 750900 Ålder Hökhult
1798
17980227 Änka Maria Nilsdotter 820000 Magsjuka Sjöhult
17980421 Karl Fredrik Lönnblad 010403 Host/Brösttrång Taberg
17980424 Zackris Jönsson 560600 Ådr Upf Tranhult
17980428 Jöns Johansson 000700 Oangiven Sjukdo Hacklasbo
17980527 Maja Jönsdotter 040412 Halssjuka Porsarp
17980528 Jöns Isaksson 040410 Halssjuka Hacklasbo
17980530 Johannes Johansson 060400 Mässling Hacklasbo
17980608 Sven Isaksson 130600 Halssjuka Hacklasbo
17980616 Maria Israelsd 050013 Oang.sjuka Kåperyd
17980703 Sara Kristina Brodahl 030302 Mässling
17980714 Stina Magnusdotter 020016 Oangiven Sjuka Tranhult
17980827 Peter Bengtsson 630400 Halssjuka Porteshult
17981215 Brita Stina – 000300 Oang. Sjuka Målön
1799
17990101 Pigan Kajsa Eckerberg 790500 Slag Fattigstugan
17990110 Bergsman Mattes Mattesson 531000 Bröstfeber Karshult
17990128 Håkan Johansson 810000 Ålder Sjöhult
17990212 Änka Ingeborg – 830000 Ålderdom Röshult
17990220 Änka Greta Petersdotter 650000 Bröstsjuka Hökhult
17990224 Peter Magnus Höckert 010600 Oang.sjukdom Södra Masugn
17990302 Maja Jönsdotter 000100 Oangiven Sjuka Porsarp
17990331 Maja Jonasdotter 010000 Renstorp
17990421 Dräng Jonas Andersson 220600 Hetsig Feber Åsa,Sandseryd Soc
17990501 Anders Månsson 790700 Vattusot Renstorp
17990523 Masmästaränka Anna Maja Månsdotter 520000 Blodsflöd Södra Masugn
17990527 Nils Gabrielsson 360100 Fattigstugan
17990915 Änka Kerstin – 810100 Ålder målön
17991008 Bergsman Johan Lång 490000 Boeryd
17991019 Torpare Zackris Andersson 600600 Magsjuka Ällebäcken
17991205 Änka Ingeborg Johansdotter 820000 Ålderdom Tahe
17991213 Dräng Peter Reinholdsson 620000 Vattusot Månsarp
17991221 Jon Jonasson 000100 Slag Tranhult
17991226 Hustru Ingegerd Svensdotter 320500 Barnsbörd Röshult
1800
18000319 Änka Ingrid Bengtsdotter 530000 Bröstsjuka Hestra
18000327 Änka Annika Mikaelsdotter 790000 Ålder Gruvstugan
18000406 Änkling Ambjörn Nilsson 730000 Bröstfeber
18000509 Bergsman Isak Jonsson 530700 Elak Feber Hacklasbo
18000520 Bergsman Anders Andersson 440000 Håll Och Styng Hestra
18000527 Hustru Märta – 800000 Ålder Kåperyd
18000626 Änka Sara Petersdotter 540400 Bröstfeber Porteshult
18000814 Änka Sigrid Gustavsdotter 690000 Håll Och Styng Hökhult
18000822 Maja Greta Hansd 000100 Oangiv.sjukdom Jorshult
18000922 Gustav Magnusson 040900 Magsjuka Röshult
18001024 Änkling Lars Jonsson 660000 Boeryd
18001027 Bergsnämndeman Ingemar Arvidsson 700000 Värk Hestra
1801
18010316 Johan Petersson 010300 Kikhosta Hökhult
18010323 Arvid Johansson 790000 Sjöhult
18010323 Änka Ingrid – 800300 Ålder Sjöhult
18010411 Änka Lisken Månsdotter 810600 Ålder
18010522 Änka Annika Jonsdotter 620200 Röshult
18010524 Flickan Anna Magnusdotter 010600 Kikhosta Röshult
18010616 Anders Magnus Alexandersson 010800 Kikhosta Målön
18010801 Änka Lisken – 710000 Ålder Målön
1802
18020223 Inhyses Mannen Daniel Larsson 810000 Ålder/Bräckligh Kåperyd
18020401 Dräng Nils Isaksson 170000 Hetsig Feber Karshult
18020519 Gossen Johannes Larsson 040900 Mässling Porteshult
18020630 Änka Elin Svensdotter 790000 Ålder Sjöhult
18021005 Flickan Märta Svensdotter 010409 Kåperyd
1803
18030127 Änkling Anders Jonsson 620200 Håll
18030211 Gosse Nils Nn 020600
18030212 Sven Andersson 000100 Kåperyd
18030215 Flickan Stina Svensdotter 040200 Hetsig Feber Röshult
18030308 Klockare Johan Gustavsson 270000 PåkördLjungarum Månsarp
18030326 Flickan Greta Gustavsdotter 040500 Magsjuka Boeryd
18030501 – Gustavsdotter 170400 Lungsot
18030515 Flickan Ingeborg Magnusdotter 060000 F.död På Marken
18030517 Änkeman Jon Eriksson 790200 Ålder Månsarp
18030801 Sven Gustavsson 420200 Magsjuka Tranhult
18030912 Änka Ingeborg Månsdotter 840014 Ålder Porsarp
18031026 Gossen Jonas Jonsson 060100 Hetsig Feber Hacklasbo
18031107 Änka Ingrid Jansdotter 760000 Värk Karshult
18031110 Sven Petersson 000100 Oang.sjukdom Röshult
18031119 Anna Lena Brodahl 000300 Slag Huluhammar
18031121 Gossen Niklas Frick 110000 – Feber Taberg
18031122 Gossen Jonas Johansson 140600 Senvärk Ryet
18031215 Bergsman Jonas Petersson 430800 Hetsig Feber Sjöhult
18031218 Anna Arvidsdotter 661000 Hetsig Feber Kåperyd
1804
18040111 Brukssekretera Karl Peter Frick 550000 – Feber
18040112 Husman Anders Svensson 830000 Ålder Kåperyd
18040117 Änka Sara Arvidsdotter 540000 – Feber Sjöhult Norregård
18040123 Flickan Märta Gustavsdotter 110300 Feber Kåperyd
18040214 Piga Ingeborg Svensdotter 160100 Feber Kåperyd
18040218 Hustru Ingegärd Gustavsdotter 410000 Feber Sjöhult
18040222 Hustru Kerstin Jonsdotter 630000 Blodgång Röshult
18040229 Flickan Anna Magnusdotter Oangiven Sjukdo Karshult
18040321 Flickan Margareta Gustavsdotter 141000 Lungsot Myrebo
18040415 Flickan Anna Kajsa Johansdotter Slag Boeryd
18040501 Smedgesäll Fredrik Tolf 300000 Hetsig Feber Norre Hammar
18040603 Daniel Johansson 020000 Magsjuka Boeryd
18040611 Abraham Arvidsson 040800 Feber Sjöhult
18040619 Kerstin Eriksdotter 770000 Håll O Styng Hestra
18040626 Sven Jonasson 020900 Feber Sjöhult
18040804 Isak Johansson 130800 Feber Målskog
18040818 Bergsman Jöns Karlsson 560000 Feber Sjöhult
18041022 Änka Kerstin Jonsdotter 890000 Ålder Renstorp
18041115 Änka Lena Jönsdotter 700000 Feber Månsarp
18041122 Änka Kerstin Månsdotter 760000 Styng Kåperyd
18041130 Hustru Marit Abrahamsdotter 470000 Blodgång Kåperyd
18041209 Flickan Stina Höckert 050300 Renstorps Masugn
1805
18050126 Bergsman Abraham Jonsson 530300 – Feber Karshult
18050301 Dräng Bengt Petersson 260000 Remit Feber Sjöhult
18050304 Hustru Sara Svensdotter 530000 Remit Feber Karshult
18050305 Magnus Andersson 041100 Remit Feber Karshult
18050313 Bergsman Isak Jonsson 460700 Remit Feber Hökhult
18050328 Dräng Ingemar Isaksson 230000 Remit Feber Karshult
18050401 Husman Anders Andersson 560000 Remit Feber PlogsvadetPortesh
18050428 Bergsman Arvid Andersson 610000 Remit Feber Karshult
18050524 Hustru Stina Nilsdotter 500700 Remit Feber Karshult
18050609 Katarina Jonasdotter 000016 Koppor Tranhult
18050615 Ingrid Jonasdotter 031100 Koppor Tranhult
18050720 Husman Sven Jonsson 830000 Ålder Månsarp
18050929 Dräng Isak Gustavsson 370400 Remit Feber Hökhult
18051225 Gossen Sven Svensson 000300 Oang.sjukdom Kåperyd
1806
18060102 Johannes Petersson 000412 Oangiv.sjukdom Röshult
18060331 Änka Karin Nilsdotter 760000 Ålder Månsarp
18060423 Gossen Johannes Larsson 010400 Oangiv.sjukdom Månsarp
18060823 Gossen Gustav Gustavsson 000010 Hökhult
18060918 Änka Maja Jonsdotter 521000 Vattusot Boeryd
18061128 Gossen Isak Jansson 000018 Oangiv.sjkd. Hacklasbo
1807
18070201 Änka Maja Ingemarsdotter 800800 Fattigstugan
18070215 Mannen Jon Eriksson 791000 Ålder Hökhult
18070305 Änkling Jöns Johansson 821100 Ålder Hacklasbo
18070425 Jon Jonsson 910000 Ålder Smörvik
18070503 Änkl Håkan Arvidsson 620900 -Sjuka Boeryd
18070522 Gossen Anders Jonasson 140000 Berget
18070622 Hustru Katarina Andersdotter 400000 Lättare Styng Södra Masugn
18070920 Pigan Ingrid Karlsd 540000 Boeryd
18071013 Bergsman Jon Jonasson 560600 Bröstsjuka Kåperyd
1808
18080103 Sara Bengtsdotter 000300 Oangiven Sjuka Sjöhult
18080124 Hustru Katarina Nilsdotter 550200 Moderpassion Målskog
18080213 Gossen Gustav Israelsson 120000 Rödsot Ällebäcken
18080221 Magnus Arvidsson 000021 Oangiv.sjukdom Kåperyd
18080222 Flickan Maja Larsdotter 010800 Rödsot Stallen
18080224 Flickan Johanna Kjellman 030000 Rödsot Renstorp
18080227 Flickan Märta Andersdotter Kåperyd
18080229 Gossen Daniel Israelsson 040400 Rödsot Ällebäcken
18080314 Pigan Stina Håkansdotter 401100 Oangiven Sjuka Fällan/HosAbraham
18080427 Mannen Johan Håkansson 600000 Jorshult
18080531 Bergsman Johannes Jonasson 400000 Magsjuka Boeryd
18080712 Änka Katarina Jonsdotter 650000 Håll O Styng Smörvik
18080813 Piga Sara Andersdotter 171100 Rödsot Målskog
18080818 Gossen Peter Andersson 120500 Rödsot Målskog
18080819 Jon Reinholdsson 640000 Rödsot Månsarp
18080827 Gossen Johannes Israelsson 010400 Rödsot Ällebäcken
18080830 Gossen Peter Magnusson 010014 Rödsot Renstorp
18080901 Gossen Magnus Magnusson 030100 Rödsot Renstorp
18080903 Gossen Jöns Israelsson 060200 Rödsot Ällebäcken
18080904 Gustav Andersson 120200 Rödsot Renstorp
18080904 Bergsman Gustav Johansson 450600 Rödsot Målskog
18080907 Flickan Stina Månsdotter 000800 Rödsot Tahe
18080908 Gossen Johannes Gustavsson 001000 Rödsot Hökhult
18080908 Flickan Stina Jonsdotter 150000 Rödsot Nybygget
18080908 Hustru Stina Jönsdotter 320700 Rödsot Månsarp
18080908 Hustru Stina Jonsdotter 520000 Rödsot Målskog
18080908 Hustru Lena Svensdotter 470000 Rödsot Boeryd
18080908 Johannes Gustavsson 190000 Rödsot Målskog
18080908 Gossen Israel Isaksson 110000 Rödsot Sjöhult Mellang
18080911 Gossen Anders Nilsson 040000 Rödsot Tranhult
18080912 Flickan Maja Nilsdotter 000600 Rödsot Tranhult
18080914 Gossen Jöns Jonasson 040300 Rödsot Tranhult
18080917 Piga Stina Magnusdotter 230000 Rödsot Tranhult
18080918 Flickan Stina Johansdotter 000811 Rödsot Hacklasbo
18080918 Flickan Ingrid Jonsdotter 040520 Rödsot Hacklasbo
18080918 Gossen Johan Jonsson 040520 Rödsot Hacklasbo
18080919 Flickan Maja Jonsdotter 080900 Rödsot Tranhult
18080919 Gossen Jöns Petersson 070000 Rödsot Kåperyd
18080920 Flickan Anna Magdalena Brodahl 011100 Rödsot Huluhammar
18080920 Gossen Nils Magnusson 141000 Rödsot Tranhult
18080922 Flickan Anna Stina Magnusdotter 030704 Rödsot Karshult
18080925 Hustru Maja Bengtsdotter 580000 Rödsot Tranhult
18080926 Gossen Jöns Magnusson 120000 Rödsot Tjurshult
18080928 Bergsman Sven Persson 560700 Rödsot Månsarp
18080928 Flickan Maja Gustavsdotter 040800 Rödsot Kåperyd
18080929 Mäster Arvid Brodahl 860500 Rödsot Huluhammar
18081000 Flickan Greta Abrahamsdotter 120200 Rödsot Fällan,Porteshult
18081003 Dräng Anders Magnusson 230000 Rödsot Tjurshult
18081004 Gossen Zackris Jonsson 011000 Rödsot Tranhult
18081014 Flickan Stina Nilsdotter 020600 Rödsot Tranhult
18081020 Sven Månsson 710000 Bröstsjuk/Ålder Smörvik
18081021 Änka Margareta Nilsdotter 660600 Rödsot Hacklasbo
18081028 Gossen Abraham Johansson 010014 Rödsot Karshult
18081029 Gossen Peter Nilsson 091000 Rödsot Röshult
18081111 Gossen Anders Magnusson 080404 Renstorp
18081124 Änka Brita Mårtensdotter 860200 Ålder Jorshult
18081231 Änka Ingeborg Svensdotter 731000 Ålderdom Tahe
1809
18090114 Gossen Johannes Andersson 080900 Drunkn.i Brunn Porteshult
18090409 Änka Margareta Bengtsdotter 610300 Bröstsjuka Kåperyd
18090414 Änka Margareta Jonsdotter 590100 Bröstsjuka Målskog
18090912 Änka Marit Mårtensdotter 841100 Ålder Sjöhult Norregård
18091115 Flickan Greta Svensdotter 010109 Mässling Röshult
1810
18100221 Flickan Brita Katarina Jonsdotter 000100 Slag Boeryd
18100227 Flickan Stina Arvidsdotter 000100 Slag Kåperyd
18100301 Sven Andersson 000014 Slag Kåperyd
18100326 Sven Jansson 430400 Bröstfeber Röshult
18100603 Magnus Jönsson 650300 Bröstfeber Röshult
18100626 Stina Nilsdotter 560000 Kräfta Bäcken U Sjöhult
18101007 Hustru Marit Månsdotter 650300 Bröstkvävning Tranhult
18101025 Änkling Måns Bengtsson 790900 Ålder Kåperyd
1811
18110223 Nils Nilsson 460000 Slag Bråten
18110227 Änka Maja Gustavsdotter 561000 Bröstsjuka Tranhult
18110309 Änka Maja Sandberg 300000 Olycka På Vägen
18110603 Flickan Maria Magnusdotter 010600 Bröstfeber Renstorp
18110624 Peter Magnusson 420300 Lungsot Röshult
18110713 Kerstin Nilsdotter 870000 Vattensot Bråten
18110715 Sven Jansson 860800 Ålderdom Tranhult
18110729 Katarina – 010000 Oangiv Sjukd. Målskog
18111215 Flickan Margareta Magnusdotter 140800 Bröstsjuka Tranhult
18111225 Sven Jansson 181100 Bröstsjuka Tranhult
1812
18120103 Johannes Osbäck 000012 Oang. Sjuka Norra Hammaren
18120125 Hustru Sara Nilsdotter 190100 Barnsbörd Norre Hammaren
18120308 Anders Reinholdsson 650100 Håll O Styng Porteshult
18120311 Bengt Svensson 830400 Ålder Röshult
18120326 Änka Märit Nilsdotter 780000 Ålder Kåperyd
18120407 Hustrun Sara Katarina Amundsd 560000 Bröstfeber Bergets Kvarn
18120420 Flickan Katarina Jansdotter 111000 Skållad (9 Apr) Målskog
18120512 Magnus Månsson 640700 Bröstsjuka Tranhult
18120529 Brita Gustavsdotter 610600 Bröstsjuka Tranhult
18120622 Pigan Märta Petersdotter 140700 Slag Håll Sting Hökhult
18121122 Maja Magnusdotter 000011 Okänd Porsarp
18121125 Johan Månsson 600000 Bröstfeber Tranhult
1813
18130109 Hustru Brita Larsdotter 510400 Bröstsjuka Karlsbygget
18130313 Brita Lena Bengtsdotter 000006 Oang. Sjuka Ryet
18130409 Greta Stina – 000300 Kikhosta Lilla Målskog
18130414 Änkan Lena Larsdotter 630500 Bröstsjuka Lilla Målskog
18130626 Anders Svensson 280000 Lungsot Kåperyd
18131018 Flickan Marta Svensdotter 020700 Oangiven Kåperyd
18131019 Gossen Sven Bengtsson 010300 Slag Porsarp
1814
18140225 Gossen Johannes Svensson 020800 -Sjuka Smörvik
18140303 Gossen Johan Gustav Oä 000900 Kikhosta Gruvstugan
18140313 Sven Jönsson 000003 Oangiv.sjukdom Tranhult
18140316 Flickan Ulrika Beata Söderström 020000 Kikhosta Johansberg
18140327 Hustru Ingeborg Andersdotter 220800 Lungsot Porsarp
18140329 Gustav Magnusson 000107 Oang.sjukd. Målskog
18140527 Flickan Johanna Svensdotter 020400 Mässling Smörvik
18140529 Ingrid Andersdotter 040900 Målskog
18140530 Brita Svensdotter 000300 Mässling Smörvik
18140627 Sven Andersson 030300 Bröstsjuka Kåperyd
18140703 Gustav Isaksson 560000 Hetsig Feber Myrebo
18140727 Stina Magnusdotter 000005 Slag Karshult
18140901 Hustrun Stina Petersdotter 670300 Oang:och Ålder Hustomten
18140902 Assar Danielsson 540400 Giktvärk Sjöhult Sgård
18140925 Isak Jonsson 660200 Hetsig Feber Porteshult
18141020 Änkling Johan Andersson 850000 Ålder Fattigstugan
18141026 Svensdotter Katrina Svensdotter 190000 Bröstsjuk Röshult
1815
18150428 Maja Isaksdotter 000400 Oangiven Sjuka Rörshult
18150429 Jöns Isaksson 000002 Oangiv.sjuka Röshult
18150521 Lars Jonsson Bröstfeber Månsarp
18150526 Hustru Marit Jonsdotter 391100 Hetsig Feber Tahe
18150608 Fattig Piga Margareta Mattisdotter 630000 Hetsig Feber Fattigstugan
18150701 Änkling Per Håkansson 790000 Ålder Fattigstugan
18150709 Änkling Magnus Peterson 750300 Oangiv Sjukdom Röshult
18150810 Flickan Johanna Jonsdotter 020300 Slag Boeryd
18151007 Gruvfogde Lars Berg 590000 Värk Gruvstugan
18151007 Hustru Märta Jonsdotter 410200 Lungsot Röshult
18151215 Flickan Maja Magnusdotter 050025 Slag Renstorp
1816
18160210 Magnus Mattisson 860900 Ålder/Vattusot Bråten
18160819 Drängen Johannes Eriksson 380900 Lungsot Sjöhult Ngård
18160907 Änkan Maja Jansdotter 960800 Ålder Porteshult
18160915 Gustav Gustavsson 660000 Styng Boeryd
18160923 Jonas Johansson 560700 Brösttrång Hacklasbo
1817
18170107 Nils Andersson 810502 Ålder Renstorp
18170124 Hustru Margaret Jansdotter 780900 Ålder Månsarp
18170124 Änka Ingeborg Gustavsdotter 781100 Ålderdom Månsarp
18170402 Mattis Jonasson 000711 Slag Målskog
18170430 Änka Nils Jonasson 740400 Bröstkvävn. Hustomten
18170608 Bergsnämndeman Anders Mattisson 690100 Rötfeber Lilla Målskog
18170819 Bergsman Isak Håkansson 620300 Bröstkvävn. Hacklasbo
18170831 Gustav Jonasson 040000 Oangiven Sjukd. Tranhult
18171108 Bengt Isaksson 520800 Kolik Sjöhult Sgård
18171109 Änka Märta Persdotter 580600 Vattensot PlogsvadetPortesh
18171201 Bergsman Anders Eriksson 700200 Ålder Jorshult
18171226 Lars Ekelöv 510000 Håll O Styng Bergets Kvarn
18171228 Jöns Jönsson 000011 Oangiven Sjukd. Tranhult
1818
18180114 Ambjörn Jonsson 820000 Ålder Kåperyd
18180118 Sven Andersson 430800 Vattensot Kåperyd
18180127 Johannes Johansson 000002 Oangiven Sjukdo Kåperyd
18180317 Dräng Peter Reinholdsson 650700 Huvudsjuka Månsarp
18180420 Änka Margareta Svensdotter 720000 Ålder Porteshult
18180627 Anders Eriksson 690700 Lungsot Porteshult
18180813 Flickan Lena Johansdotter 060800 Mässling Karshult
18180814 Pigan Lena Gustavsdotter 200400 Lungsot Myrebo
18180905 Gossen Gustav Johansson 020302 Rödsot Tjockelsbo/Smörv.
18180906 Flickan Maja Lena Svensdotter 091100 Dragsjuka Smörvik
18180911 Flickan Sara Stina Johansdotter 020923 Rödsot Hacklasbo
18180915 Nils Magnus Bengtsson 060000 Rödsot Nybygget
18180919 Märta Johannesdotter 081100 Rödsot Boeryd
18180923 Johanna Arvidsdotter 010417 Rödsot Boeryd
18181006 Isak Abrahamsson 700000 Rödsot Sjöhult
18181007 Anders Arvidsson 020000 Rödsot Sjöhult
18181017 Stina Greta Arvidsdotter 060000 Rödsot Sjöhult
18181112 Gossen Nils Jansson 010520 Rödsot Rörshult
18181113 Jon Mårtensson 600300 Huvudsjuka Porsarp
18181114 Flickan Maja Nilsdotter 080112 Rödsot Röshult
18181122 Ingegerd Abrahamsdotter 710900 Ålder Porsarp

DÖDA I MÅNSARP FÖRSAMLING
Deaths in the parish of MÅNSARP

Byta tidsperiod Till JBGF startsida

Datum Yrke/Titel Namn Ålder Dödsorsak Bostadsort
Date of
death
Title/Profession Name Age
Y-M-D
Cause of Death Place of residence
1819
18190413 Hustru Stina Persdotter 740200 Ålder Porsarp
18190420 Gosse Anders Oä – 000016 Oangiv.sjukd Fällan,Porteshult
18190529 Greta Larsdotter 270000 Lungsot Månsarp
18190701 Magnus Magnusson 260300 Lungsot Kåperyd
18190919 Änka Stina Bengtsdotter 710900 Ålder/Bräcklig Stallen
18190930 Änkl Jöns Månsson 790300 Ålder Tranhult
18191002 Flickan Ulrika Matilda Söderström 011000 Slag Gruvstugan
1820
18200111 Flickan Märta Johansdotter 020020 Hjärtsprång Hustomten
18200413 Magnus Gustavsson 750000 Bröstfeber Tranhult
18200619 Klockarson Vilhelm Söderström 030021 Slag Gruvstugan
18200708 Hustru Stina Andersdotter 470700 Håll O Styng Tjurshult
18200904 Sven Petersson 290000 Gikt, Värk Utjord V.Renstorp
18201028 Alexander Andersson 690700 Hosta, Kolik Målön
18201116 Änka Charlotta Beata Olofsdotter 930008 Ålder Sjöhult
18201224 Abraham Andersson 561000 Bröstsjuka Porteshult
1821
18210124 Pigan Katarina Jonsdotter 530200 Värk/Förstoppni Fattigstugan
18210323 Flickan Märta Gustavsdotter 020408 Oangiven Hökhult
18210529 Flickan Stina Tv Jonasdotter 000706 Oangiven Tranhult
18210616 Änkl Måns Jonsson 821000 Ålder O.feber Tranhult
18210720 Flickan Stina Petersdotter 150001 Lungsjuka Hökhult
18211102 Hustru Stina Torsdotter 730700 Ålder/Bräckligh Månsarp
18211112 Johannes Petersson 600000 Ihjälsl.bergras Taberg
18211121 Gossen Johan Gustavsson 000422 Slag Målskog
18211211 Sven Håkansson 650000 Häftig Feber Röshult
18211216 Gossen Johan Gustavsson 000316 Oangiven Smörvik
1822
18220204 Gossen Johan Magnusson 030300 Bröstfeber/Slag Målön
18220212 Gossen Nils Isaksson 010800 Bröstsjuka Röshult
18220214 Änka Maja Svensdotter 630500 Håll O Styng Gruvstugan
18220321 Flickan Märta Johansdotter 030310 Bröstfeber Målskog
18220410 Änka Kerstin Arvidsdotter 840107 Ålderdom Röshult
18220426 Änkl Gustav Andersson 610600 Bröstfeber Målskog
18220521 Johannes Källman 430500 Häftig Feber Renstorp
18220710 Jöns Johansson 790400 Ålder Porsarp
18220810 Flickan Märta Arvidsdotter 010500 Häftig Feber Kåperyd
18220818 Flickan Märta Jonsdotter 040216 Häftig Feber Kåperyd
18220907 Gossen Sven Larsson 090900 Oangiven Stallen
18221013 Bergsman Gustav Jansson 250800 Häftig Feber Smörvik
18221103 Magnus Jansson 370025 Hetsig Feber Karshult
18221104 Dräng Nils Johansson 430000 Hetsig Feber Hacklasbo
18221105 Sven Jansson 290801 Häftig Feber Smörvik
18221107 Drängen Johannes Bengtsson 161000 Hetsig Feber Porsarp
18221115 Flickan Johanna Magnusdotter 061008 Hetsig Feber Karshult
18221206 Daniel Johansson 160907 Hetsig Feber Smörvik
18221223 Änkl Isak Jonsson 810800 Ålder Karshult
18221223 Anna Katarina Petersdotter 130107 Hetsig Feber Kåperyd
18221224 Gustav Alexandersson 391000 Häftig Feber Karshult
1823
18230217 Bergsman Jonas Svensson 591000 Hetsig Feber Tranhult
18230328 Hustru Stina Månsdotter 490100 Hetsig Feber Sjöhult Norregård
18230505 Jonas Andersson 350000 Kolik Porteshult
18230820 Flickan Johanna Kristina Svensdotter 021000 Slag Jorshult
18230905 Flickan Johanna Petersdotter 030400 Bröstfeber Hestra
18231129 Flickan Kristina – 000014 Bröstsjuk Tjurshult
1824
18240113 Änka Stina Jonsdotter 580000 Lungsot Kåperyd
18240128 Drängen Jon Ambjörnsson 510001 Kolik Kåperyd
18240303 Sara Isaksdotter 000400 Oangiven Sjukdo Kåperyd
18240305 Jonas Andersson 341100 Slag Sjöhult Sgård
18240521 Jonas Bengtsson 610900 Kolik Sjöhult Ngård
18240525 Gossen Johan Bengtsson 010200 Slag Sjöhult Ngård
18240623 Dräng Håkan Jonasson 600000 Bröstsjuka Porteshult
18241102 Gossen Karl Vilhelm – 010017 Slag Smedsbo
18241215 Gossen Gustav Gustavsson 000200 Slag Boeryd
18241222 Hans Johansson 640000 Bröstfeber Jorshult
1825
18250121 Gifta Mannen Anders Andersson 690800 Bröstfeber Utjorden
18250328 Gossen Anders Johansson 000106 Slag Kåperyd
18250620 Pigan Stina Greta Petersdotter 371100 Barnsbörd Gruvstugan
18250802 Änkl Jonas Petersson 810500 Ålderdom/Bräckl Månsarp
18250831 Bergsman Jonas Magnusson 360200 Håll O Styng Tranhult
18250903 Gossen Johan Martin Osbäck 001005 Slag Norre Hammaren
18251129 Gift Man Johannes Mikaelsson 730800 Bröstvattusot Röshult
18251202 Gift Man Magnus Andersson 690800 Blodstörtning Renstorp
18251203 Flickan Inga Greta Gustavsdotter 001113 Bröstsjuka Tranhult
1826
18260111 Gossen Gustav Johansson 050410 Slag Målskog
18260112 Änkan Kerstin Håkansdotter 900900 Ålderdom Fattigstugan
18260115 Pigan Stina Källberg 800000 Ålderdom Fattigstugan
18260128 Änka Stina Svensdotter 640018 Lungsot Hacklasbo
18260215 Gossen Gustav Larsson 050005 Bröstfeber Stallen
18260219 Pigan Inga Stina Johansdotter 180400 Lungsot Renstorp
18260224 Hustru Lisa Johansdotter 640500 Rosfeber Fällan
18260324 Huddragarson Kristian Karlsson 000600 Slag
18260407 Hustru Maja Månsdotter 810100 Ålderdomsbräckl Kåperyd
18260424 Gossen Johan Ferdinand Söderström 120021 Lungsot Gruvstugan
18260612 Riksdagsman Arvid Jönsson 810800 Kolik Porteshult
18261109 Bergsman Magnus Månsson 811000 Slag Tjurshult
18261114 Bergsman Johan Andersson 640029 Slag Målskog
18261130 Änkling Anders Hansson 760000 Bröstfeber Tjurshult
18261216 Änkl Karl Månsson 650000 Slag Karlsbygget
1827
18270118 Bergsman Peter Isaksson 720300 Ålderd Bräcklig Sjöhult Ngård
18270120 Hammarsmed Lars Brodahl 660500 Lungsot Huluhammar
18270209 Bergsman Jonas Andersson 760700 Ålderd Bräcklig Renstorp
18270227 Änka Margareta Nilsdotter 710400 Ålderdom Bäcken
18270301 Hustru Ingeborg Jönsdotter 320500 Håll O Styng Hacklasbo
18270313 Gossen Johannes Tv Gustavsson 000009 Slag Målskog
18270318 Gossen Uno Magnus Tv Gustavsson 000014 Slag Målskog
18270323 Gossen Lars Magnus Magnusson 050124 Slag Karshult
18270910 Änka Brita Gustavsdotter 690600 Håll O Styng Porteshult
18271227 Arvid Lövgren 770000 Ålderd.bräcklig S.Renstorp Masugn
1828
18280127 Lars Jönsson 800500 Ålderd.bräcklig S.Renstorp Masugn
18280130 Abraham Persson 710000 Håll O Styng Fällan
18280212 Änkl Magnus Andersson 790000 Ålder Bräckligh Månsarp
18280314 Änka Ingegärd Arvidsdotter 810000 Målskog
18280403 Gossen Sven Magnusson 090809 Slag Karshult
18280416 Flickan Anna Katarina Johansdotter 030415 Mässling Smörvik
18280421 Johan Peter Nilsson 470000 Kallbrand S.Renstorp Masugn
18280625 Hustru Anna Mattisdotter 490300 Förstoppning Karshult
18280906 Gossen Nils Johansson 050209 Slag Målskog
18281027 Bergsman Jöns Mattisson 610600 Rosfeber Månsarp
18281220 Bergsman Jon Svensson 670000 Håll O Styng Tranhult
1829
18290324 Flickan Johanna Helena Oä 050628 Bröstsjukdom Bäcken
18290418 Flickan Magdalena Jansdotter 010012 Slag Röshult
18290615 Hustru Lisa Jönsdotter 310016 Blodflöd Gruvstugan
18290723 Flickan Johanna Charlotta Osbäck 000604 Kikhosta Norre Hammaren
18290808 Änka Maja Nilsdotter 700200 Slag Renstorp
18290910 Pigan Ingrid Eriksdotter 620000 Slag(lasarettet Fattigstugan
18290911 Flickan Magdalena Andersdotter 010607 Bröstfeber Bäcken
18291019 Änkan Märta Månsdotter 850000 Ålderdomsbräckl Hacklasbo
18291111 Brita Katarina Petersson Elg 220000 Håll O Styng S Renstorp Masugn
18291209 Bergsman Magnus Mattisson 590000 Håll O Styng Porsarp
1830
18300128 Torpare Bengt Eriksson 550000 Lungsot Nybygget
18300706 Gossen Vilhelm Petersson 020000 Vådaskott,brode Tabergs Kvarn
18300714 Änka Stina Ambjörnsdotter 680000 Vattusot Jorshult
18301015 Änka Margareta Ambjörnsdotter 620000 Slag Månsarp
18301028 Änka Stina Bengtsdotter 740000 Ålderdomsbräckl Porteshult
18301207 Gossen Anders Danielsson 000300 Slag S Renstorp Masugn
1831
18310209 Gossen Peter Jonasson 000028 Slag Hultet
18310320 Flickan Inga Kristina Johansdotter 050411 Inflammat Feber Målskog
18310502 Änkan Kajsa Isaksdotter 780711 Ålderdomsbräckl Sjöhult
18310830 Flickan Magdalena Andersdotter 080611 Inflammat Feber Hestra
18311006 Gossen Johan Bengtsson 000328 Slag Porteshult
18311030 Gossen Johan Mathesson 000200 Slag Porteshult
18311228 Kyrkovärden Jaen Arvidsson 450000 Håll O Styng Porteshult
1832
18320503 Bergsman Isak Håkansson 810523 Ålderdomsbräckl Sjöhult
18320721 Änkan Ingeborg Gustavsdotter 920027 Ålderdomsbräckl Hökhult
18320819 Flickan Johanna Petersdotter 000019 Slag Hacklasbo
18321017 Änkan Stina Johansdotter 630019 Moderpassion Månsarp
18321228 Hustru Stina Jonsdotter 480619 Håll O Styng Hökhult
1833
18330101 Änkan Stina Matsd 760000 Ålderd Bräcklig Karshult
18330124 Hustru Anna Greta Håkansdotter 310806 Barnsbörd Sjöhult norregård
18330318 Änkan Maja Larsdotter 740000 Ålderdomsbräckl Tjurshult
18330429 Flickan Johanna Johansdotter 031500 Tandfeber Smörvik
18330522 Dräng Sven Magnusson 510521 Lungsot Tranhult
18330617 Inhyses Änka Anna Persdotter 920000 Ålderd Bräcklig Hestra
18330906 Fru Maria Gustavsdotter 580513 Bröstvattusot Tahe
18331006 Flickan Kristina Karolina Andersdotter 080129 Utslagsfeber Tahe
18331204 Änkan Stina Jonasdotter 680028 Inflammat Feber Röshult
18331211 Hustru Stina Jansdotter 350312 Förstoppning Målskog
18331220 Piga Greta Arvidsdotter 460708 Hetsig Feber Karshult
18331227 Änkan Maja Unosdotter 680429 Håll O Styng Jorshult
1834
18340121 Flickan Johanna Reinholdsdotte 030228 Slag Månsarp
18340131 Dräng Anders Andersson 360607 Hittad Död Ute Fattighuset
18340202 Bergsman Anders Jansson 460004 Förgiftning Målskog
18340228 Änka Margareta Isaksdotter 860026 Ålderdom Karshult
18340305 Gossen Sven Gustav Andreasson 030426 Engelska Sjukan Tranhult
18340409 Bergsman Johan Isaksson 570706 Håll O Styng Hacklasbo
18340413 Änkan Stina Jansdotter 700010 Ålderdomsbräckl Porteshult
18340507 Bergsnämndeman Anders Sandberg 550000 Hängde Sig Bråten
18340511 Inhys Änka Stina Arvidsdotter 790226 Ålderdom Sjöhult
18340513 Flickan Kristina Magnusdotter 000718 Slag Tranhult
18340520 Bergsman Gustav Jönsson 780026 Ålderdom Kåperyd
18340521 Bergsman Jöns Jönsson 840429 Ålderdom Röshult
18340601 Änkan Greta Jonasdotter 770000 Ålderdom Månsarp
18340709 Drängen Johan Johannisson 170427 Dödad Av Åskan Kåperyd
18340826 Bergsman Isak Andersssson 610005 Giktplågor Röshult
18340827 Fd Apotekaren Johan Fredrik Vettervik 460409 Kolera Död i Jönköping
1835
18350305 Änkan Greta Andersdotter 770000 Ålderdom Porteshult
18350428 Piga Anna Sara Jönsdotter 550414 Slag Månsarp
18350703 Hustrun Katarina Danielsdotter 550125 Bröstfeber Torpet Utjorden
18350729 Gossen Anders Vilhelm Svensson 000321 Slag Tahe
18350915 Gifta Mannen Jonas Håkansson 820722 Ålderdom Hacklasbo
18351124 Änkan Margareta Svensdotter 810719 Ålderdom Röshult
18351126 Mannen Peter Jansson 780917 Blodhostning Hökhult
18351204 Änkan Stina Unosd 660309 Bröstfeber Hökhult
1836
18360103 Mannen Peter Ambjörnsson 720611 Slag Smörvik
18360309 Pigan Stina Petersdotter 841015 Ålderdom Porteshult
18360311 Bergsman Arvid Abrahamsson 710528 Slaget Sjöhult Norreg
18360403 Gossen Magnus Månsson 000020 Slag Månsarp
18360407 Mannen Måns Svensson 690601 Bråket Tahe
18360413 Änkan Sara Magnusdotter 910512 Ålderdom Renstorp
18360518 Drängen Anders Jonasson 220927 Slag Tranhult
18360927 Bergsman Anders Jönsson 560821 Slag Sjöhult Södergård
1837
18370209 Flickan Maja Stina Petersdotter 001026 Mässling Hökhult
18370221 Piga Johanna Arvidsdotter 170405 Kallbrand Boeryd
18370224 Änkling Jan Andersson 780108 Bröstvärk Ålder Kåperyd
18370327 Bergsman Mattis Persson 830000 Karshult
18370605 Gossen Maja Lisa Andersdotter 020005 Förkylning Anderstorp Backst
18370610 Dräng Peter Jansson 240500 Nervfeber Röshult
18370731 Änkan Margareta Nilsdotter 760000 Ålderdom Hacklasbo
18370903 Änkan Stina Isaksd 730923 Bröstqwäf Målskog
18371022 Flickan Inga Matilda – 000303 Kikhosta Röshult
18371028 Hustru Greta Eriksdotter 790000 Ålderdom Jorshult
18371030 Flickebarnet Gustava Matilda – 030607 Kikhosta Taberg
18371225 Hustru Stina Jönsdotter 590209 Kallbrand Smedsbo
1838
18380125 Änka Maja Jonsdotter 840703 Ålderdom Tjurshult
18380129 Undantagsman Arvid Mattisson 641112 Ålderdom Boeryd
18380430 Gossen Anders Johan Grundström 000915 Indrivet Utslag Norre hammar
18380611 Hustrun Stina Mattesd 650301 Nervfeber Målskog
18380618 Fd Soldaten Johan Andersson Torn 650000 Andtäppa TjockelsboSjöhult
18380930 Gossen Johan Svensson 000013 Sjöhult norregård
18381013 Hustrun Stina Johansdotter 730000 Begravd Asarum Hestra
18381029 Änkan Stina Danielsdotter 760700 Ålderdom E.slag Hacklasbo
18381114 Änkan Lena Ambjörnsdotter 771025 Ålderdom Målön
18381205 Änkan Maja Jönsdotter 841000 Ålderdom Tranhult
1839
18390101 Flickan Johanna Maria Jönsdotter 020023 Stallen
18390501 Mannen Bengt Magnus Osbäck 500812 Krossad Av Ras Gruvstugan
18390702 Mjölnaren Karl Sjödal 210400 Olyckshändelse Tabergs kvarn
18391001 Hemmansägare Måns Magnusson 630023 Bröstvärk Tjurshult
18391023 Flickan Justina Svensdotter 000121 Slag Sjöhult norregård
1840
18400318 Bergsman Erik Gustavsson 890723 Ålderdom Månsarp
18400424 Gossen Karl Leander Eriksson 000200 Slag Jorshult
18400521 Änkan Maja Reinholdsdotte 760610 Slag Månsarp
18401125 Mannen Jonas Nilsson 790425 Ålderdom Porteshult
18401221 Hustru Ingrid Jonsdotter 780324 Rydet Månsarp
1841
18410119 Inhysesman Sven Månsson 860000 Ålderdom Kåperyd
18410128 Gossen Johan August Svensson 000316 Sjöhult norregård
18410401 Hustru Stina Svensdotter 360121 HysteriskPlågor Porteshult
18410408 Flickan Anna Kristina Johansdotter 000514 L:a Smörvik
18410414 Änkan Maja Arvidsdotter 820714 Ålderdom Sjöhult södergård
18410606 Bergsmansson Sven Johan – 000004 Slag Hökhult
18410626 Gossen Isak Nilsson 080422 Nervfeber Jorshult
18410904 Drängen Magnus Svensson 660818 Bröstqväf Smörvik
18411120 Bergsman Gustav Gustavsson 460205 Miserere Målskog
18411124 Hustrun Maja Jönsdotter 461015 Kolik Tranhult
18411218 Hustru Kajsa Abrahamsdotter 581105 Moderpassion Porsarp
1842
18420108 Mannen Gustav Arvidsson 620518 Vattensot Porteshult
18420124 Änkan Märta Håkansdotter 800427 Ålderdom Tranhult
18420203 Hustru Ingrid Jonsdotter 731021 Ålderdom Smörvik
18420425 Bergsman Arvid Mikaelsson 760519 Håll O Styng Karshult
18420529 Änkling Bengt Jönsson 720617 Ålderdom Porsarp
18420620 Änkan Kajsa Larsdotter 890720 Slag Utjorden Renstorp
18420901 Inhysesman Nils Jönsson 820900 Ålderdom Röshult
18420908 Undantagsman Sven Svensson 720614 Ålderdom Smörvik
18421019 Änkan Stina Jonasdotter 790611 Ålderdom Sjöhult södergård
18421031 Hustru Stina Månsdotter 570611 Håll O Styng Porteshult
18421103 Änkan Stina Jonsdotter 700013 Ålderdom Stallen
18421210 Flickan Kristina Abrahamsdotter 000110 Kåperyd
18421215 Hustru Maja Magnusdotter 661005 Pleuresie Hestra
18421216 Änkan Lena Svensdotter 941014 Ålderdom Renstorp
1843
18430102 Flickan Hedda Maria – 000818 Röshult
18430103 Hustru Stina Svensdotter 350607 Slag Kåperyd
18430110 Gifta Mannen Jon Magnusson 630201 Lungsot Röshult
18430208 Änkling Peter Börjesson 870414 Nedfallen Stock Smörvik
18430513 Änka Greta Petersdotter 481121 Lungsot Målskog
18430524 Dräng Lars Munter 530000 Vattensot
18430524 Gossen Anders Knut Johannisson 000604 Hökhult
18430525 Fattighjon Nils Hansson 660000 Ålderdom Fattigstugan
18430706 Gossen Johan Fredrik Gunström 040413 Inslag Mässling Norre hammar
18430908 Gossen Johan August Johannesson 010106 Rödsot Renstorp
18430920 Flickan Maria Justina Johansdotter 010807 Rödsot Sjöhult
18430924 Gossen Magnus Andersson 060409 Rödsot Renstorp
18430925 Gossen Johan August Svensson 000219 Kikhosta Sjöhult
18431003 Mannen Sven Nilsson 230704 Rödsot Sjöhult
18431015 Hustru Katarina Svensdotter 910000 Plågo Värk Sjöhult
18431227 Mannen Lars Jönsson 730100 Drunknad Stallen
1844
18440126 Gossen Johan August Jönsson 020520 Rödsot Stallen
18440204 Flickan Maria Kristina Andersdotter 030520 Slag torp Anderstorp
18440224 Gossen Johan August Isaksson 050112 Mässling Tranhult
18440225 Dräng Gustav Johannesson 250211 Rödsot Boeryd
18440303 Gossen Abraham Johansson 050605 Rödsot Fällan Porteshult
18440411 Gossen Karl Gustav Stinasson 080703 Scharlakansfeb Porteshult
18440612 Dräng Anders Peter Åkerblad 290000 Olycka.v.berget
18440912 Inhys Änkan Ingrid Danielsdotter 760629 Ålderdom Kåperyd
18441125 Hustru Stina Katarina Andersdotter 350724 Nervfeber Kåperyd
1845
18450118 Änkan Elin Jansdotter 770000 Ålderdom Tranhult
18450214 Drängen Anders Magnus Samuelsson 400318 Nervfeber Kåperyd
18450315 Änkan Sara Jönsdotter 840000 Ålderdom Porteshult
18450427 Flickan Maria Nilsdotter 010105 Slag Renstorp
18450528 Änkeman Johannes Nilsson 640000 Fattigstugan
18450612 Hustru Maria Larsdotter 421101 Slag Porteshult
18450629 Gossen Magnus Johannesson 000610 Slag
18450713 Flickan Maria Elisabet – 141000 Slag Porteshult
18450908 Änkling Gustav Gustavsson 731017 Ålderdom jorshult
18450923 Flickan Johanna Bengtsdotter 050320 Porteshult
18451001 Flickan Johanna Jönsdotter 040924 Porteshult
18451007 Brukare Lars Johansson 411124 Pleuresie Tahe
18451022 Gossen August Olofsson 000122 Tabergs quarn
18451031 Piga Maria Magnusdotter 590000 Tjurshult
18451101 Mannen Magnus Nilsson 730021 Hustomten
18451204 Änkan Ingrid Svensdotter 810000 Porteshult
1846
18460103 Flickan Johanna Matilda Karlsd 001122 Förkylning Porteshult
18460410 Änkan Katarina Jonasdotter 770415 Hökhult
18460601 Gossen Anders Johan Danielsson 010229 Ällebäcken
18460713 Bergsman Måns Svensson 430529 Månsarp
18460829 Gossen Frans Jonasson 001112 Fällan Porteshult
1847
18470414 Gossen Johannes Danielsson 010000 Slag Stenbäcken
18470429 Drängen Mathias Gustavsson 340922 Slag Porteshult
18470502 Gossen Johan Magnus Johannesson 000712 Slag Karshult
18470820 Gossen Johan Johannesson 040616 Bröstvärk Porsarp
18470827 Gossen Johan Magnus Magnusson 010514 Kåperyd
18470830 Bergsman Jonas Jonsson 630029 Kåperyd
18470926 Gossen Sven Peter Karlsson 000125 Nybygget Sjöhult
18471024 Bergsman Johannes Svensson 360707 Röshult
18471118 Kyrkoväktare Jonas Jonasson 830706 Boeryd
18471211 Torparen Johannes Johansson 840101 Rydet Månsarp
18471216 Flickan Maria Larsdotter 030423 Utjorden
1848
18480116 Hustru Rebecka Fahlgren 380000 Barnsbörd Norre hammar
18480201 Hemmansäg Johan Magnus Petersson 490914 Smörvik
18480210 Hustru Stina Månsdotter 300029 Lungsot Taberg
18480225 Hustru Johanna Magdalena Nilsdotter 240822 Lungsot Målön
18480227 Undantagsman Johannes Johansson 670020 Slag Tranhult
18480407 Flickan Johanna Maria Karlsd 000006 Kåperyd
18481023 Undantagsman Sven Andersson 730604 Förkylning Sjöhult södergård
18481027 Gossen Karl Johan Johannesson 000005 Slag Taberg
18481106 Änkan Ingrid Andersdotter 880018 Ålderdom Tranhult
18481125 Änkan Maja Magnusd 770412 Ålderdom Månsarp
18481210 Hustru Kristina Reinholdsdotte 240806 Porteshult

DÖDA I MÅNSARP FÖRSAMLING
Deaths in the parish of MÅNSARP

Byta tidsperiod Till JBGF startsida

Datum Yrke/Titel Namn Ålder Dödsorsak Bostadsort
Date of
death
Title/Profession Name Age
Y-M-D
Cause of Death Place of residence
1849
18490106 Gossen Frans Teodor Lindberg 000002 Slag Huluhammar
18490112 Flickan Justina Karlsd 000300 torpet Nybygget
18490418 Flickan Matilda Gustavsdotter 000009 Tranhult
18490711 Flickan Johanna Andersdotter 000111 Gruvstugan
18490824 Bergsman Nils Jonasson 570605 Renstorp
18490927 Gossen Karl Johan Johannesson 000212 Slag Taberg
18491116 Torpare Isak Månsson Rogberg 860707 Ålderdom Ällebäcken
18491121 Änkling Gustav Jonsson 860206 Ålderdom Hökhult
18491125 Drängen Isak Nilsson 271024 Drunknad Sjöhult norregård
18491211 Flickan Elin Svensdotter 000020 Slag Röshult
1850
18500101 Hustrun Maja Petersdotter 600909 Slag Boeryd
18500205 Flickan Maria Svensdotter 000600 Sjöhult norregård
18500226 Änkling Magnus Larsson 830907 Karshult
18500329 Gossen Andreas Reinholdsson 140703 Bröstsjuka Kyrkobyn
18500407 Hustrun Stina Andersdotter 700000 Förkylning Hacklasbo
18500417 Hemmansägare Sven Andersson 340902 Lungsot Målskog
18500421 Änkeman Jonas Svensson 520910 Hängt Sig Kåperyd
18500512 Hemmadotter Johanna Kristina Johansdotter 230703 Skrofler Målön
18500622 Dräng Johannes Gustavsson 310902 Vattensot Porteshult
18500706 Smedmästaren Johan Fredrik Tolf 510303 Norre hammar
18501013 Gossen Arvid Andersson 031108 Lungsot Boeryd
18501014 Flickan Augusta Magnusdotter 010913 Slag Hestra
18501030 Hustrun Ingeborg Andersdotter 440403 Slag Månsarp
18501124 Flickan Johanna Johannesdotter 161112 Scharlakansfeb Smörvik
18501204 Dräng Sven Johansson 320923 Förkylning Tranhult
18501214 Flickan Inga Maria Gustavsdotter 020107 Slag Backen u Sjöhult
1851
18510103 Flickan Johanna Matilda Jonasdotter 080024 Vattensot Jorshult
18510116 Späda Gossen Johan Johannesson 000003 Slag Tranhult
18510318 Hustrun Sara Lisa Magnusdotter 241121 Bröstsjukdom Karshult
18510321 Bergsman Johan Gustavsson 550002 Förkylning Målskog
18510408 Pigan Sara Magnusdotter 750121 Ålderdom Hestra
18510412 Gossen Anders Jonsson 050129 Slag Hustomten
18510515 Piga Maja Kristina Andersdotter 410205 Fallandesot Sjöhult
18510601 Dräng Johannes Andersson 190115 Ras I Berget bst Anderstorp
18510623 Änkan Lotta Stina Månsdotter 660906 Bröstsjukdom Sjöhult södergård
1852
18520219 Änkan Sara Gustavsdotter 690401 Slag Hacklasbo
18520401 Ynglingen Karl August Sandberg 200506 Obstruction Huluhammar
18520420 Inhysesman Anders Jonasson 800628 Ålderdom Karshult
18520604 Änkan Lena Brodal 780125 Ålderdom Huluhammar
18520822 Flickan Hedda Magnusdotter 030211 Slag Hestra
18521024 Änkan Greta Petersdotter 720203 Ålderdom Röshult
18521123 Änkan Helena Ekelöv 800000 Ålderdom Fattigstugan
18521206 Flickan Maria Justina Oliv 000207 Slag Månsarp
1853
18530101 Hustru Brita Stina Hansd 630826 Häftig Sjukdom Jorshult
18530109 Änkefru Almark Anna Laurentia Vestberg 800900 Taberg
18530119 Hustru Johanna Arvidsdotter 350320 Barnsbörd Sjöhult Norregård
18530125 Flickan Tilda Maria Svensdotter 010200 Slag Sjöhult Norregård
18530303 Egenbrukaren Magnus Lindgren 690000 …Sjukdom Vadbindartorpet
18530321 Änkan Stina Nilsdotter 820917 Ålderdom Bråten
18530502 Änkan Stina Eriksdotter 770000 Sjöhult Söderg
18530615 Piga Johanna Mathisd 270619 Värk Renstorp
18530814 Gossebarn Gustav Alfred Magnusson 000600 Slag Hestra
18530928 Flickan Ulrika Kristina Sandberg 180707 Obstruction Huluhammar
18531015 Pigan Johanna Unosd 260725 …feber Hökhult
18531106 Drängen Lars Isaksson 511028 Utsot Porteshult
18531117 Flickan Johanna Martilda Andersdotter 000319 Slag Gruvstugan
18531118 Änkan Karin Andersdotter 930125 Ålderdom Berget
1854
18540128 Hustru Anna Katarina Olofsdotter 310404 Barnsbörd Sandbäcken Boeryd
18540219 Gossen August Andersson 030814 Slag Porteshult
18540419 Arbetskarl Johannes Magnusson 270221 Bröstsjukdom Porsarp
18540514 Änkling Erik Andersson 870110 Ålderdom Månsarps Kyrkoby
18540914 Flickan Inga Kristina Alexandersd 020810 Slag Karshult
18540929 Drängen Johan Johansson 280700 Rödsot Karshult
18541002 Hustrun Eva Karlsdotter 620000 Slag Bäcken
18541010 Flickan Lovisa Matilda Eriksdotter 081004 Slag Jorshult
18541015 Gossen Per Alfred Eriksson 110000 Rödsot Jorshult
18541018 Gossen Johan Andersson 041104 Qväfvt Sjöhult Södergård
18541019 Flickan Johanna Maria Andersdotter 010500 Qväfvt Sjöhult Södergård
18541026 Drängen Anders Gustav Nilsson 251000 Rödsot Jorshult
18541102 Flickan Maria Justina Johansdotter 100300 Rödsot Sjöhult
18541102 Mannen Jonas Arvidsson 570221 Slag Hultet Sjöhult
18541112 Hem Äg Nils Johansson 790920 Ålderdom Målön
18541128 Pigan Maja Greta Magnusdotter 520400 Bröstsjuka Fattigstugan
18541201 Gossen Johan Edvard Magnusson 030700 Scharlakansfeb Hestra
18541228 Gossen Per Anders Johannesson 011000 Scharlakansfeb Karshult
1855
18550121 Flickan Karolina Karlsd 001123 Slag Boeryd
18550212 Änkan Lena Svensdotter 850717 Ålderdom Boeryd
18550309 Mannen Johannes Jonsson 760506 Ålderdom Boeryd
18550310 Gossen August Andersson 000323 Slag Sjöstorp Tahe
18550314 Ynglingen Johan Axel Sandberg 171028 Förkylning Huluhammar
18550318 Änkan Lisa Håkansdotter 770800 Bröstsjuka Boeryd
18550414 Änkan Stina Svensdotter 680824 Vattensot Sjöhult Norregård
18550506 Dräng Sven Johannesson 300028 Förkylning Sjöhult
18550522 Hem Äg Anders Magnusson 430021 Slag Renstorp
18550709 Bergbrytaren Isak Arvidsson 560906 Olycka I Berget Målskog
18550709 Änkling Erik Jönsson 820121 Ålderdom Fattigstugan
18550716 Flickan Augusta Johannesdotter 000001 Slag Karshult
18550723 Gossen Frans Gustav Jönsson 060822 Halssjuka Stallen
18550724 Flickan Augusta Magnusdotter 010206 Arsenikförgiftn Kåperyd
18550910 Gossen Karl Gustav Johansson 010708 Slag Boeryd
18551124 Pigan Anna Katarina Nilsdotter 270322 Slag Karshult
18551218 Flickan Anna Lovisa Svensd Berg 070324 Död V Eldsvåda Bergslund
18551219 Gossen Karl Lorens Svenson Berg 150408 Bränd V Eldsvåd Bergslund
1856
18560124 Bergsman Nils Andersson 561126 Kolik Jorshult
18560130 Gossen Gustav Svensson 071010 Mässling Målskog
18560309 Gossen Johan August Tunberg 000013 Slag Tahe
18560407 Flickan Maria Johannesdotter 030507 Bröstinflammati Tranhult
18560411 Gossen Otto Johannesson 030927 Slag Smörvik
18560420 Hustrun Kristina Gustavsdotter 590806 Förkylning Tranhult
18560605 Mannen Peter Gustavsson 771019 Ålderdom Hökhult
18560911 Gossen Anders Johan Svensson 061114 Slag Månsarp
18560921 Flickan Brita Lisa Svensdotter 030618 Bröstfeber Skogslund Månsarp
18561210 O Ä Gossen Johan Viktor – 000110 Slag Karshult
18561218 Gossen Johannes Andersson 000308 Slag Porsarp
18561227 Gossen Alfred Andersson 000008 Slag Hultet Sjöhult Ng
1857
18570124 Änkan Brita Eriksdotter 930222 Ålderdom Kåperyd
18570125 Gossen Per Johan Johansson 020520 Slag Sjöhult Södergård
18570208 Hustru Stina Jonasdotter 610021 Bröstqwäf Sanders Renstorp
18570227 Drängen Magnus Jonasson 650008 Blodstörtning Renstorp
18570308 Änkan Greta Magnusdotter 821115 Ålderdom Renstorp
18570531 Pigan “ssvaga” Kerstin Johannesdotter 580223 Qvaf Rydet Månsarp
18570605 Inhys Änkling Jöns Arvidsson 620816 Håll Porteshult
18570621 Inhys Änkan Maja Lisa Larsdotter 760000 Slag Karshult
18570623 Fd Kyrkvärd Anders Jonasson 420522 Bröstlidande Porteshult
18570830 Flickan Augusta Karlsd 011126 Rödsot Porteshult
18570831 Dräng Abraham Bengtsson 300725 Rödsot Porteshult
18570901 Hustrun Maja Lena Gabrielsdotter 291010 Rödsot Röshult
18570902 Gossen Johan Gotthard Svensson 030309 Rödsot Målskog
18570903 Gossen Justus Petersson 020400 Rödsot Hestra
18570904 Gossen Johannes Johansson 010022 Slag Boeryd
18570905 Dräng Nils Peter Petersson 281122 Rödsot Renstorp
18570905 Flickan Emma Kristina Karlsd 080203 Rödsot Sandbäcken Boeryd
18570906 Gossen Gustav Alfred Andersson 030113 Rödsot Porteshult
18570906 Ynglingen August Larsson 160415 Rödsot Utjorden Renstorp
18570907 Gossen Per Johan Johansson 061019 Rödsot Boeryd
18570907 Oä Gossen Johan August – 030009 Rödsot Porteshult
18570907 Hem Äg Karl Andersson 390601 Rödsot Porteshult
18570907 Flickan Augusta Nilsdotter 020923 Rödsot Porteshult
18570907 Flickan OÄ Maria – 030722 Rödsot Tjurshult
18570908 Drängen Johan Isaksson 231020 Rödsot Tranhult
18570908 Flickan Hedda Svenningsd 010523 Rödsot Hestra
18570909 Gossen Sven Johan Larsson 100426 Rödsot Utjorden
18570910 Hem Äg Jon Jonsson 651100 Rödsot Hacklasbo
18570910 Gossen Gustav Larsson 030316 Rödsot Utjorden
18570910 Gossen Johannes Petersson 070812 Rödsot Hestra
18570910 Flickan Maria Larsdotter 060805 Rödsot Utjorden
18570911 Flickan Ida Nilsdotter 030410 Gråsot Röshult
18570911 Gossen Gustav Petersson 041106 Rödsot Hestra
18570912 Gossen Anders Johan Svensson 031114 Rödsot Röshult
18570913 Flickan Ottiliana Lovisa Magnusdotter 010704 Rödsot Hestra
18570913 Änkling Anders Andersson 750701 Rödsot Porteshult
18570914 Gossen Justus Svensson 011016 Rödsot Målskog
18570915 Gossen Johan August Svensson 090901 Rödsot Svensbygget Tahe
18570915 Gossen Peter Magnus Svensson 060328 Rödsot Sjöhult Norregård
18570918 Flickan Johanna Rebecka Johansdotter 210401 Rödsot Målskog
18570919 Gossen Johan Magnusson 060409 Rödsot Hestra
18570919 Flickan Ida Elisa Petersd 010905 Rödsot Röshult
18570920 Hem Äg Johannes Nilsson 490607 Rödsot Röshult
18570921 Hem Äg Peter Isaksson 570811 Rödsot Hacklasbo
18570921 Inhyses Erik Larsson 550122 Rödsot Röshult
18570922 Arbetskarl Svenning Johannesson 301009 Rödsot Hestra
18570922 Drängen Anders Vilhelm Eriksson 580518 Rödsot Tjurshult
18570923 Flickan Ida Kristina Svensdotter 010101 Rödsot Röshult
18570924 Drängen Sven Johansson 280615 Rödsot Hustomten
18570925 Flickan Johanna Larsdotter 180322 Rödsot Utjorden Taberg
18570927 Änkan Sara Magnusdotter 800207 Rödsot Tranhult
18570928 Flickan Inga Kristina Karlsd 020114 Rödsot Nybygget Sjöhult
18570930 Flickan Augusta Maria Magnusdotter 030203 Rödsot Hestra
18571103 Gossen Johan Alfred Andersson 000005 Slag Sjöhult Norregård
18571121 Bergsman Gustav Johannesson 520103 Vattensot Tranhult
18571207 Hustru Kristina (Stina) Jonasdotter 631111 Hestra
18571220 Flickan Johanna Matilda Andersdotter 070119 Nervfeber Slag Sjöstorp Tahe
1858
18580112 Inhyses Mannen Måns Jonasson 660702 Stenpassion Månsarp
18580115 Hustrun Anna Greta Johansdotter 530929 Smittkoppor Bergslund
18580125 Flickan Ida Elise Gustavsd 000123 Smittkoppor Porteshult
18580302 Hustru Katarina Jönsdotter 481106 Lungsot Tahe
18580321 Flickan Sara Kristina Andersdotter 110805 Tvinsot Månsarp
18580401 Gossen Gustav Lorentsson 000600 Bröstsjukdom Södra Gruvstugan
18580415 Änkan Märta Mattisdotter 750118 Slag Porteshult
18580416 Inhyses Mannen Sven Jonasson 730000 Kolik Smörvik
18580505 Drängen Peter Reinholdsson 310027 Smittkoppor Månsarp
18580509 Hustru Lisa Greta Berg 420712 Lungsot Porteshult
18580518 Bergsman Johannes Andersson 550102 Smittkoppor Karshult
18580618 Flickan Ulrika Olofsdotter 020008 Slag Tabergs Kvarn
18580711 Hustru Kristina Fredrika Moberg 200419 Slag Porteshult
18580830 Smedmästaren Johan Lindberg 430612 Lungsot Lindhammaren
18580915 Gossen Anders Johan Karlsson 050028 Bröstsjuka Konungsberget
18580923 Sven Gustavsson 090800 Rödsot Tranhult
18581010 Flickan Oä Ida Justina – 000200 Slag Hacklasbo
18581026 Flickan Lovisa Kristina Andreasd 000200 Slag Månsarp
18581127 Flickan Johanna Lovisa Nilsd 000726 Slag Porteshult
1859
18590202 Dödfött Flickebarn Svensdotter 000000 Tranhult
18590222 Gossen Johan August Karlsson 000014 Slag Konungsberget
18590323 Gossen Sven Henning Andersson 000012 Slag Smörvik
18590404 Inhyses Dräng Jonas Larsson 640324 Förstoppning Månsarp
18590405 Inhyses Mannen Jöns Andersson 490011 Förstoppning Sjöhult Norregård
18590517 Gossen Johan Oskar Gustavsson 000006 Slag Porteshult
18590521 Änkan Greta Johansdotter 890614 Ålderdom Karshult
18590614 Nämndemannen Jonas Andersson 640210 Kramp Karshult
18590709 Gossen Gustav Edvard Andersson 060321 Slag Renstorp
18591001 Mannen Anders Olofsson 460501 Sprängn I Berge Sjöstorp
18591122 Flickan Hedvig Johannesdotter 110911 Värk Röshult
18591203 Gossen Karl August Johansson 000312 Slag Kåperyd
18591205 Gossen Karl Gustavsson 000001 Slag Jorshult
1860
18600112 Mjölnardotter Amanda Sandberg 000115 Tabergs Kvarn
18600328 Hustru Katarina Larsdotter 640723 AnderstorpMånsarp
18600328 Bondedotter Hedda Lovisa Arvidsdotter 020202 Porteshult
18600412 Inhyses Barn Frans Gustav Johansson 000706 Ön Under Tahe
18600508 Hustru Elin Bengtsdotter 830618 Röshult
18600530 Dräng Sven August Nilsson 200210 Renstorp
18600617 Backst Barn Karl Johan Svensson 030526 Skogslund Månsarp
18600722 Inhyses Lorens Johansson 270506 Hacklarsbo
18600901 Hustru Maria Jonasdotter 301002 Kåperyd
18600918 Bondedotter Jenny Kristina Svensdotter 000022 Hacklasbo
18601101 Änkling Sven Larsson Björk 720201 Lyckorna Jorshult
18601227 Inhyses Man Jonas Mattisson 820619 Målskog
1861
18610104 Inhyses Man Daniel Johannesson 600125 Stenbäcken
18610111 Inhyses Änkan Maria Johannesdotter 720916 Röshult
18610223 Gossen Johannes Magnusson 000016 Kåperyd
18610308 Pigan Sara Greta Magnusdotter 480305 Målskog
18610309 Hustrun Greta Jonasdotter 730312 Hultet Sjöhult
18610421 Änkling Peter Magnusson 770702 Hestra
18610505 Gossen Frans Johan – 000309 Porteshult
18610830 Flickan Hilda Olivia Johannesdotter 031101 Karshult
18611011 Änkan Anna Svensdotter 800120 Sjöhult Södergård
18611022 Flickan Kristina Johansdotter 140127 Smörvik
18611206 Gosse Johan Alfred Karlsson 000515 Nordskog
1862
18620211 Ogift Piga Stina Magnusdotter 800307 Tjurshult
18620312 Hustru Sara Nilsdotter 770507 Renstorp
18620405 Hustru Johanna Jansdotter 390915 Lungsot Röshult
18620719 Torparson Johan August Karlsson 170427 Lungsot Nybygget Sjöhult
18620813 Skräddardotter Jenny Karolina – 000225 Renstorp
18620830 Hustru Anna Lisa Hansdotter 690000 Elefantiasis Porteshult
18620906 Gossen Johan Henning Petersson 000219 KonungsbergetTahe
18621224 Hemmansägaren Johannes Jonasson 450510 Stelkramp Tranhult
1863
18630105 Inhyses Man Arvid Svensson 710901 Målskog
18630227 Änkan Stina Eriksdotter 450106 Röshult
18630407 Skomakaren Anders Svensson 570424 Kåperyd
18630412 Änkan Sara Maja Jönsdotter 860602 Smörvik
18630504 Drängen Johan Fredrik Johannesson 280718 Sjöhult Norregård
18630519 Hustru Maja Svensdotter 680625 Fällan Porteshult
18630625 Torparson Johan Emil Karlsson 000227 StenbäckenPortesh
18630715 Änkan Brita Johansdotter 831128 Målskog
18630718 Inhyses Man Lars Andersson 721111 Norre Hammaren
18631018 Hustru Maja Lisa Johansdotter 740919 Hestra
18631211 Änkan Stina Zackrisdotter 840218 Tranhult
1864
18640119 Inhyses Änkan Katarina Tolf 660000 Norre Hammare
18640223 Torparbarn Anders Johan * – 000003 StenbäckenPortesh
18640223 Torparbarn Elna Karolina * – 000003 StenbäckenPortesh
18640306 Bondeson Gustav Magnusson 070103 Kåperyd
18640316 Änkan Margareta Jönsdotter 860000 Ällebäcken
18640407 Gossen Oskar Sixtus – 010801 Scharlakansfeb Svenskbygget Tahe
18640410 Undantagsman Jonas Andersson 840411 Porteshult
18640419 Gossen Karl Fredrik Andersson 040319 Scharlakansfeb Nybygget Kåperyd
18640523 Gossen Gustav Ernst – 000909 Scharlakansfeb Sjöberg Tahe
18640626 Flickan Augusta – 060925 Scharlakansfeb Fällan Porteshult
18640711 Änkan Kerstin Gustavsdotter 720121 Smörvik
18640714 Karl Magnus Johannesson 080424 Gruvstugan
18640718 Inhyses Dotter Johanna Matilda Andersdotter 051100 Scharlakansfeb Sjöhult Södergård
18640809 Hemmansägaren Karl Vilhelm Johannesson 310000 Målön
18641022 Änkan Stina Johansdotter 850401 Boeryd
18641024 Bergsmansson Gustav Edvard Ernst – 010311 Renstorp
18641109 Gosse Alfrid Leonard – 000011 Kåperyd
18641111 Änkling Gustav Gustavsson 780105 Boeryd
18641130 Änkling Anders Gabrielsson 790328 Bäcken
1865
18650220 Bondedotter Justina Karolina – 030919 Difteri Målskog
18650226 Bondedotter Ida Matilda – 060109 Difteri Målskog
18650322 Gossen Oskar Lemgod Andersson 060114 KärrhagenHacklasb
18650401 Änkan Anna Kajsa Alexandersdott 751114 Målön
18650907 Inhyses Änklin Magnus Andersson 800523 Målskog
18651004 Ogifta Pigan Stina Johansdotter 730000 Fattighuset
18651122 Bergsbrytarson August Thunberg 071100 Sörskog
1866
18660110 Bergsmansson August Emil – 000004 Porteshult
18660409 Bergsmansdotte Maria Elvira Osbäck 000112 Bråten
18660504 Inhyses Mannen Anders Jönsson 860000 Nybygget Sjöhult
18660505 Inhyses Änklin Johannes Isaksson 750728 Vattusot Hacklasbo
18660603 Dräng Gustav Jansson 400425 Skada Brottning Hökhult
18660907 Hustru Maria Katarina Johannesdotter 320128 Lungsot Porteshult
18661228 Undantagsmanne Johan Svensson 720222 Hustomten
1867
18670203 Undantagshjon Anna Petersdotter 600121 Jorshult
18670213 Inhyses Änka Sara Magnusdotter 740123 Slag Vadbindaretorp
18670216 Torpare Karl Johan Anderssson 490114 Sjöhult Norregård
18670222 Hustrun Brita Stina Andersdotter 530517 Hökhult
18670311 Inhyses Änka Ingegerd Andersdotter 800000 Slag Hustomten
18670313 Gossen Karl Oskar – 000922 Slag KonungsbergetTahe
18670605 Og Piga Stina Johansdotter 740000 Sjöhult Södergård
18670803 Bergsman Gustav Reinholdsson 320817 Månsarp
18670910 Undantagshjon Jonas Johannesson 780907 Ålderdom Porteshult
18670924 Fattighjon Katarina Jonasdotter 720523 Månsarp Fattighus
18670928 Bergsmansdotte Hilda Karolina – 000024 Boeryd
18671120 Inhyses Änka Ingrid Isaksdotter 770212 Ålderdom Karshult
18671206 Undantagsman Johannes Svensson 831120 Ålderdom Målön
18679020 Inhyseshjon Johan Kristoffer Osbäck 801002 Bråten
1868
18680122 Son Gustav Emil Oäkta 000007 Hacklasbo
18680211 Skomakarson Henning – 000014 Smörvik
18680413 Förpantningsäg Erik Svensson Esping 570319 Lunginflammatio SmedsboPorteshult
18680420 Smedshustru Anna Maja Johannesdotter 510519 Barnsbörd Lindhammaren
18680423 Inhys Änka Märta Svensdotter 920114 Ålderdom Stallen Månsarp
18680503 Inhyses Hans Johan Björk 420524 Maglidande Lyckorna Jorshult
18680523 Änka Fattighjo Ingeborg Stina Nilsdotter 810000 Ålderdom Gruvstugan
18680529 Bergsmansdotte Ida Vilhelmina – 051015 Sjöhult
18680614 Flickan Emilia Augusta – 030106 Lunginflammatio V.socknens Slut
18680712 Torpare Daniel Israelsson Rogberg 590005 Slag Ällebäcken
18680715 Hyttarbetare Magnus Johannesson 440514 Dammen Hustomten
18680720 Änkling Gustav Isaksson 730717 Sjöhult Södergård
18681017 Rättardotter Anna Olga Ottiliana – 000020 Taberg
18681118 Arbetskarl Sven Hartvig Andersson 530902 Difteri BjörkelundPortesh
1869
18690108 Magnus Svensson 731102 Karshult
18690209 Arrendatordott Jenny Maria – 000018 Slag Renstorp
18690210 Torparson Anders Johan – 120710 Drunknad Ön
18690214 Änka Maja Stina Andersdotter 780206 Målskog
18690216 Torpardotter Brita Almina – 020605 Svensbygget
18690421 Hustru Maja Greta Magnusdotter 420403 Gruvstugan
18690429 Torpardotter Maria Keistina – 000601 Ön
18690507 Jöns Arvidsson 540422 Magont Backst. Kärret
18690727 Undantagsman Jon Månsson 810806 Tranhult

DÖDA I MÅNSARP FÖRSAMLING
Deaths in the parish of MÅNSARP

Byta tidsperiod Till JBGF startsida

Datum Yrke/Titel Namn Ålder Dödsorsak Bostadsort
Date of
death
Title/Profession Name Age
Y-M-D
Cause of Death Place of residence
1870
18700130 Änka Ingrid Arvidsdotter 860313 Karshult
18700210 Änka Margareta Gustavsdotter 810216 Tranhult
18700220 Mästardotter Lisa Emelie Sofia (spånberg) 010614
18700221 Målardotter Selma* – 000001 Fureuberg
18700221 Målardotter Gerda* – 000001 Furuberg
18700430 Inhyses Änkl Anders Abrahamsson 810305 Röshult
18700524 Bergsmansdotte Selma Augusta – 001002 Karshult
18700601 Bergsman Johan Johannesson 320114 (Förm Drunknad I Jkpg) Hacklasbo
18700604 Dräng Johannes Jansson 500611 Vadstena Hospit Röshult
18700622 Bergsman Magnus Johansson 540625 Vadstena Hosp Hestra
18701015 Tjänstedräng Anders Josef Andersson 330919 Månsarp
18701106 Bergsmansdotte Hilda Maria – 040420 H…sjukdom Jorshult
18701107 Torpardotter Emma Ulrika – 031000 H…sjukdom Lyckorna
18701122 Änkling Anders Petersson 830000 Hestra
18701126 Gossen Sven Anders Gerhard – 000402 Slag Gruvstugan
18701205 Torparhustru Sara Krtistina Olofsdotter 340423 Stenbäcken
18701206 Flickan Johanna Lovisa – 030925 Halssjukdom Röshult
18701219 Dräng Bengt Berg 790705 Månsarp
1871
18710104 Torpardotter Sevilda Kristina – 010705 L:a Nybygget
18710301 Bergsmandotter Gertrud Kristina – 000015 Tranhult
18710719 Änka Anna Katarina Bengtsdotter 300305 Barnsbörd Björkelund
18710902 Undantagsänka Kristina Jonasdotter 800337 Hustomten
18711108 Bergsmanshustr Johanna Andersdotter 290607 Barnsbörd Bråten
18711213 Bergbrytarson Jonas Georg – 000313 Slag Konungsberget
1872
18720109 Bergsmansdotte Ida Elisa – 130521 Difteri Boeryd
18720117 Gruvarb Son Sixten Leander Jönsson 081023 Difteri Nytorp
18720120 Änka Stina Isaksdotter 750421 Målskog
18720124 Hemmason Johan August Johannesson 231111 Fallandesot Karshult
18720228 Änkan Sara Gustavsdotter 821122 Tranhult
18720303 Tjänstedräng Sven Gustav Johansson 210404 Lungsot Boeryd
18720419 Änka Undantag Peter Isaksson 731101 Renstorp
18720425 Änka Greta Petersdotter 741125 Slag Smörvik
18720624 Bergsmansdotte Alma Kristina – 080720 Halssjuka Jorshult
18720710 Bergsmansdotte Maria Justina – 141108 Hökhult
18720928 Hustru Sara Maja Andersdotter 450203 L:a Nybygget
18721017 Bergsmansdotte Tilda Serafia – 000114 Slag Smörvik
1873
18730117 Änka Sara Johansdotter 900000 Porteshult
18730217 Bergsmansdotte Ingelöf Susanna – 000317 Kikhosta Hestra
18730326 Änka Margareta Jonasdotter 800118 Porteshult
18730420 Bergsmansson Anders Johan Tobias – 020527 Hestra
18730823 Änka Inhyses Eva Andersdotter 650901 Vattusot Gruvstugan
18730915 Änka Undantag Stina Eriksdotter 781120 Kåperyd
18731007 Torparson Johan Edvin – 010211 Myrebo
18731010 Smed Johannes Sandberg 670423 Huluhammar
18731205 Fd.soldat Smed Sven Bengtsson Berg 631006 Slag Bergslund
18731209 Fattighjon Johannes Jönsson 760000 Fattighuset
1874
18740119 Skräddaredräng Carl Alfred Larsson 330201 Bäckaryd
18740210 Änka Undantag Maja Jönsdotter 681102 Lunginflammatio Månsarp
18740217 Hustru Johanna Månsdotter 490202 Månsarp
18740429 Undantagsman Håkan Jonasson 730512 Röshult
18740530 Gossen Per Aron – 020323 Furuberg
18740705 Änka Undantag Stina Isaksdotter 830800 Hacklasbo
18740709 Arbetskarl Sven Jakobsson 581101 Månsarp
18741110 Änka Undantag Stina Nilsdotter 770409 Bråten
1875
18750120 Änka Undantag Stina Nilsdotter 660206 Röshult
18750202 Änka Undantag Maja Andersdotter 740608 Hökhult
18750325 Gossen John Gustav Valfrid – 000513 Stallen
18751122 Bergsmanson Karl Axel Georg – 000723 Målskog
18751201 Backstugusitt Inga Lisa Magnusdotter 610022 Gölen
18751201 Änka Inhyses Johanna Jonasdotter 710600 Stenbäcken
18751204 Furirdotter Hedvig Maria Granat 010004 Bronchitis Lindhammaren
18751210 Änka Undantag Katarina Gustavsdotter 770725 Jorshult
18751230 Änka Undantag Maria Gustavsdotter 830509 Hacklasbo
1876
18760213 Bergsmansdott Agda Maria – 000609 Porteshult
18760222 Bergsman Gustav Gustavsson 471124 Bulnad I Knät Renstorp
18760317 Backsusittare Sven Andersson 770905 Sjöberg
18760406 Inhyses Nils Magnus Johannesson 680420 Nordskog
18760420 Hustru Hedvig Charlotta Johannesdotter 560016 Kåperyd
18760504 Änkling Johan Abrahamsson 830322 Fällan
18760508 Änka Undantag Maja Petersdotter 830218 Målskog
18760511 Bergsmanson Per Johan Stefanus – 000908 Hacklasbo
18760605 Dräng Per Anders Gustavsson 180213 Sjöhult Södergård
18760617 Undantag Johan Jonasson 610314 Slag Sjöhult Södergård
18760820 Inspektorson Erik Teodor Granat 020016 Hjärninflammati Lindhammaren
18760820 Undantag Greta Matsdotter 890316 Karshult
18760904 Bergsmansdott Johanna Lovisa – 140115 Hustomten
18760923 Gossen Karl Johan – 030905 Mässling Fällan
18760924 Flickan Ada Emilia Ulrika Osbäck 040214 Mässling Bråten
18760929 Flickan Hedda Teresia – 060405 Mässling Fällan
18761007 Flickan Alma Sofia – 100122 Mässling Fällan
18761013 Flickan Ida Josefina – 040205 Mässling Sjöhult Södergård
18761014 Änkling Undant Magnus Magnusson 840806 Tranhult
18761016 Inhys. Änkeman Johannes Andersson 650303 Kåperyd
18761018 Bergsmanson Karl Amandus – 060323 Gulsot Hökhult
18761028 Bergsmansson Gustav Adolf Georg – 001003 Månsarp
18761105 Oä Dotter Anna Elisabet – 000608 Ljungby
18761118 Bergsm Hustru Anna Sara Gustavsdotter 441007 Lungsot Karshult
18761208 Bergsmansdott Ida Maria – 000607 hökhult
18761212 Bergsman Johan Håkansson 390505 Lungsot Sjöhult Södergård
18761223 Undantag Reinhold Eriksson 860104 Månsarp
1877
18770115 Hustru Undtag Maria Håkansdotter 760905 Jorshult
18770123 Bergsmansson John David – 000417 Scharlakansfeb Smörvik
18770130 Flickan Amanda Charlotta – 100025 Scharlakansfeb Smörvik
18770303 Bergsmansson Axel Gustav – 030014 Scharlakansfeb Smörvik
18770310 Bergsmansdott Alfrida Justina – 060812 Scharlakansfeb Jorshult
18770328 Flickan Hulda Alfrida – 010619 Scharlakansfeb Gruvstugan
18770329 Änka Inhyses Johanna Månsdotter 710805 Bänkaryd
18770405 Torpardotter Jenny Matilda – 070202 Scharlakansfeb Fällan
18770406 Bergsmansdotte Gerda Kristina – 000720 Tranhult
18770408 Bergsmansson Johan August Emil – 021012 Scharlakansfeb Målskog
18770418 Bergsmansdott Gerda Paulina – 040214 Scharlakansfebe Kåperyd
18770419 Bergsmansdott Hanna Serafia – 010413 Scharlakansfeb Kåperyd
18770420 Handlardotter Tora Hagström 041114 Scharlakansfebe Taberg
18770421 Bergsmansson John Gustav Valdema – 060024 Scharlakansfebe Tahe
18770513 Gossen John Rudolf – 020102 Kikhosta Renstorp
18770616 Undantagsman Gustav Svensson 820603 Slag Tranhult
18770703 Gruvarbetare Karl Gustav Danielsson 420003 Ras I Gruvan Stenbäcken
18770703 Gruvarbetare Karl Magnus Thunberg 580621 Ras I Gruvan Sörskog
18770814 Undantagsman Johannes Magnusson 741105 Prostata Smörvik
18770915 Änkl. Undantag Johannes Isaksson 831005 Hökhult
18771126 Gruvarb Dotter Hedvig Maria – 000608 Stenbäcken
1878
18780105 Backstusittare Gustav Zackrisson 710604 Sjöhult Norregård
18780105 Backstugsittar Gustav Zackrisson 710604 Sjöhult Norreg
18780108 Undantagskvinn Maria Magnusdotter 640103 Smörvik
18780430 Gosse David Emanuel Ljungdal 040701 Scharlakansfebe Taberg
18780608 Inhyses Änka Greta Andersdotter 780128 Jorshult
18780922 Arbetskarl Nils Johan Jonsson 380214 Hustomten
18781011 Flickan Agda Elvina Augustsd 000018 Skogslund
18781014 Hustru Maja Lisa Danielsdotter 650026 Sjöhult Söderg
18781017 Änka Anna Håkansdotter 530711 Tranhult
18781205 Flickan Hildur Maria Edvardsd 000008 Hacklasbo
1879
18790123 Flickan Ester Adelia Augustd 020310 Lunginflammatio Lindhammaren
18790209 Inhys Änka Anna Stina Svensdotter 860214 Ålderdom Röshult
18790212 Inhysesman Sven Svensson Ferm 690417 Lungsot Skogslund Månsarp
18790229 Bergsman Sven Jonasson 500515 Maginflammation Kåperyd
18790419 Inhyses Anna Stina Arvidsdotter 540928 Förkylning Svensbygget Tahe
18790622 Bergsmansson Arvid Svensson 010401 Slag Målskog
18790625 Skomakarson Sven Oskar Robert Gustavsson 000101 Slag Enhagen Sjöhult
18790724 Dräng August Jonsson 491024 Tvinsot Kåperyd
18790828 Inhys Änkling Jaen Jonasson 710908 Hestra
18790914 Änka Ingeborg Isaksd 940000 Ålderdom Sjöhult Norreg
18791009 Flickan Edla Maria Johansdotter 021122 Scharlakansfebe SmedsboPorteshult
18791022 Bergsman Per August Johannesson 961104 Vattensot Tranhult
18791225 Gossen Frans Oskar Osbäck 000025 Slag Skogslund Bråten
1880
18800104 Undantagshustr Anna Larsdotter 730029 Slag Månsarp
18800108 Undantagsänka Märta Isaksd 770218 Bronkitis Croni Månsarp
18800128 Inhysänka Lena Kajsa Ljungkvist 680000 Kräfta Ällebäcken
18800229 Oä Son Johannes Sigfrid – 030815 Strypsjuka Röshult
18800604 Oä Son Karl Oskar Sven – 000124 Slag Konungsberget
18800706 Inhys Änka Greta Jonasdotter 880601 Ålderdom Månsarp
18800717 Hem Äg Dotter Gerda Maria Johannesdotter 020427 Förkylning Tranhult
18800928 Tjänstedräng Johannes Johansson 281125 Slag Sjöhult Söderg
1881
18810329 Gossen Oskar Gustav Ansgar Johansson 070122 Scharlakansfebe Månsarp
18810414 Inhys Änka Maria Katarina Petersdotter 640327 Slag Smedsbo
18810417 Bokhållarson Axel Pontus Granat 040222 Meningitis Lindhammaren
18810422 Backstuguman Magnus Jansson 620614 Reumatisk Värk Nyslätt Smörvik
18810511 Inhys Änka Sara Jonasdotter 800807 Vattensot Hacklasbo
18810609 Bergsmansson Karl Johan Georg Fransson 010918 Scharlakansfebe Jorshult
18810617 Bergsmansdott Adelaide Naemi I M Johannesdotter 030706 Scharlakansfebe Tahe
18810818 Bergsman Peter Håkansson 490114 Tvinsot Röshult
18810919 Piga Ida Andersdotter 201026 Lungsot Furuberg
18811010 Undantagsänkan Stina Jonasdotter 901010 Ålderdom Sjöhult Södergård
1882
18820412 Bergsmansson Oskar Fridolf Johannesson 001126 Slag Tranhult
18820522 Piga Karolina Elisabet Andersdotter 190605 Lungsot Björkelund
18820826 Bergsman Johan Johansson 580609 Slag Hustomten
18821030 Änka Anna Lena Johansdotter 670710 Bronchitis Fattighuset
1883
18830108 Bergsman Johan Johannesson 660800 Lunginflammatio Boeryd
18830114 Hustru Anna Lena Isaksdotter 620812 Tvinsot Sandhem Målskog
18830211 Undantagsänka Anna Stina Magnusdotter 850327 Ålderdom Tranhult
18830220 Bergsmansdotte Anna Elisabet Andersdotter 000002 Slag Målskog
18830324 Dräng Per Alfred Karlsson 231124 Lungsot Fattighuset
18830325 Undantag Änkem Nils Månsson 930720 Ålderdom Röshult
18830326 Hustru Anna Sara Eriksdotter 590825 Bröstsjuka Stallen
18830331 Skollärardotte Johanna Lovisa Jonsson 180411 Lungsot Fridhem Månsarp
18830405 Gossen John Enok Gustavsson 050811 Strypsjuka Tranhult
18830427 Undantagsman Uno Magnus Petersson 810201 Ålderdom Hökhult
18830803 Undantagsman Jonas Hansson 810201 Ålderdom Hökhult
18831211 Undantagsänka Katarina Gustavsdotter 760525 Slag Jorshult
18831220 Arbetare Anders Johan Jönsson 250414 Nytorp Renstorp
1884
18840101 Undantagsänka Katarina Jonasdotter 740621 Lungsot Smörvik
18840123 Undantagsänka Maria Helena Abrahamsdotter 881113 Ålderdom Målön
18840418 Dräng Sven Jansson 590709 Vattensot Hacklasbo
18840504 Gossen Oskar Ivan Naftali Johansson 000206 Slag Månsarp
18840521 Gossen Karl Johan Oäkta 130126 Lunginflammatio Begravd Gällaryd
18841004 Undantagsman Isak Johannesson 800808 Slag Tranhult
18841205 Fattighjon Johannes Petersson 740521 Fattighuset
18841205 Fattighjon Johannes Jonasson 861024 Ålderdom Fattighuset
1885
18850527 Inhyses Man Sven Johan Andersson 540429 Kolik Röshult
18850603 Gjutare Oskar Alexius Andersson 190128 Lunginflammatio Kärrhagen Hacklas
18850603 Hustru Helena Kristina Andersdotter 410411 Lungsot Vadbindartorpet
18850610 Dräng Karl August Andersson 310524 Lunginflammatio Porsarp
18850728 Målardotter Rut Signe Paulina Esping 020224 Maginflammation Åsen Smörvik
18850816 Flickan Tekla Maria Andersdotter 020025 Kikhosta Målskog
18851017 Fattighjon Märta Magnusdotter 661127 Slag Fattighuset
18851019 Undantagsänka Katarina Eriksdotter 850602 Ålderdom Månsarp
18851103 Inhyses Hustru Stina Johansdotter 650918 Obstruktion Norrlid Kåperyd
18851107 Undantagsänka Stina Jonsdotter 730022 Lunginflammatio Renstorp
1886
18860127 Hustrun Johanna Johannesdotter 510027 Kräfta Boeryd
18860128 Bergbrytaren Anders Magnus Larsson 650517 Bröstsjuka Stallen
18860306 Bergsman Anders Petersson 650212 Slag Tjurshult
18860614 Kyrkvärdsson Karl Oskar Petersson 010001 Lunginflammatio Renstorp
18860725 Kyrkoväktaren Anders Olofsson 890301 Ålderdom Anderstorp
18860809 Pigan Johanna Johannesdotter 480822 Kräfta Smörvik
18861109 Änkan Sofia Eleonora Nilsdotter 550801 Lunginflammatio Sjöhult Södergård
18861202 Hustrun Maja Lisa Arvidsdotter 660522 Lungkatarr Hustomten
1887
18870101 Inhys Änkeman Magnus Magnusson 640609 Dilerium Stallet
18870123 Hustru Sara Torsdotter 661010 Slag Hacklasbo
18870126 Undantagsman Johannes Jansson 770217 Förkylning Hacklasbo
18870202 Flickan Anna Elfrida Justusd 010429 Lunginflammatio Lyckås Renstorp
18870226 Johan Andersson 660916 Kräfta Utjorden Renstorp
18870911 Gossen Gustav Albin Andersson 090805 Slag Hökhult
18871202 Hem Äg Sven Petersson 540322 Lunginflammatio Hacklasbo
18871210 Undantagsänkan Ingrid Gustavsson 780609 Ålderdom Hökhult
18871224 Flickan Tora Margareta Petersdotter 000717 Difteri Renstorp
1888
18880115 Flickan Karin Elisabet Ljungdal 030212 Lunginflammatio Målskog
18880201 Dräng Isak Andersson 760000 Pneumonia Dextr Vadstena Hospital
18880223 Fattighjonet Johannes Rogberg 750517 Ålderdom Fattighuset
18880521 Drängen Johan Peter Gustavsson 250701 Cateritis Ulcer Bergsdal Taberg
18880525 Flickan Ester Maria Viktori Gustavsd 010210 Magkatarr Tranhult
18880717 Hustru Hedda Lovisa Björk 310815 Lungsot Hörnet Boeryd
18880723 Undantagsman Bengt Abrahamsson 910712 Ålderdom Porteshult
18880817 Ynglingen Frits Axel Hjalmar Gustavsson 151011 Hjärtlidande Månsarp
18880906 Änkan Maja Stina Abrahamsdotter 810810 Slag Fattighuset
18881004 Hustru Johanna Maria Jonasdotter 670427 …..sjuka Porteshult
18881229 Änka Johanna Svensdotter 770229 Ålderdom Fattighuset
1889
18890306 Hemmason Johan Alfred Arvidsson 270719 Tarta Pharynsis Porteshult
18890329 Flickan Anna Lydia Elisabet Johannesdotter 020510 Lunginflammatio Tranhult
18890405 Undantagsänkan Sara Andersdotter 790525 Slag Renstorps Utjord
18890520 Flickan Rut Alida Nilsson 000700 Maginflammation Lindhammaren
18890611 Undantagsmanne Johannes Johannesson 790606 Slag Tahe
18890620 Gossen Anders Gideon Johansson 080823 Difteri Tranhult
18890624 Flickan Anna Tekla Magdalen Johansdotter 000420 Difteri Tranhult
18890626 Gossen Karl Martin Johansson 030503 Difteri Tranhult
18890629 Skomakarson Karl Edvin Hjalmar Persson 020422 Gastrisk Feber Boeryd
18890722 Flickan Anna Gerda Elisabet Svensdotter 070713 Difteri Månsarp
18890724 Hustru Maria Helena Frid 570128 Kolera Röret Boeryd
18890907 Torpardotter Anna Olivia Johansdotter 000007 Slag Sjöhult Norregård
18891006 Hemmadotter Anna Elisabet Johannesdotter 150913 Vattensot Tahe
18891027 Undantagsman Johannes Håkansson 760516 Vattensot Månsarp
18891220 Änkan Greta Maria Eriksdotter 810303 Ålderdom Öen Tahe
1890
18900103 Fattighjon Ingeborg Andersdotter 630822 Lungsot Fattighuset
18900107 Hustru Eva Ljungdal 420422 Lungkatarr Målskog
18900118 Piga Ida Andersdotter 180912 Difteri Karshult
18900127 Undantagsman Erik Andersson 860503 Slag Jorshult
18900210 Arbetare Johan Axel Nilsson 381117 Lungsot Lindhammaren
18900221 Gosse Hannes Fridolf Nata Johansson 070115 Difteri Fattighuset
18900226 Flickan Agda Rebecka Jonasdotter 130909 Difteri Fattighuset
18900227 Gossen Anders Johan Jonasson 120629 Difteri Fattighuset
18900228 Gossen Sven Jonasson 050900 Difteri Fattighuset
18900329 Hustru Stina Greta Johannesdotter 790000 Ålderdom Sandbäcken Boeryd
18900424 Änkan Ulrika Petersdotter 630306 Bröstkatarr Renstorp
18900520 Hem Äg Karl Gustav Johansson 450424 Lungsot Tranhult
18900924 Skräddarson Arvid Johan Hubert Rosell 071003 Slag Karshult
18900926 Hustru Anna Stina Jonasdotter 560826 Blodbrist Sandhem Målskog
18901020 Flickan Anna Edvardsdottter 000001 Svag V Födseln Hacklasbo
18901117 Hemmadotter Justina Petersdotter 390128 Lungsot Furuberg
18901117 Hemmadotter Justina Petersdotter 390128 Furuberg
18901124 Änkan Maja Katarina Johansdotter 850511 Slag Porteshult
1891
18910110 Hemmason Johan Henning Svensson 210407 Lungsot Röret Boeryd
18910119 Flickan Elin Berta Elisabet Johansdotter 000525 Maginflammation Tranhult
18910214 Hustru Kristina Jonasdotter 490300 Kräfta Kåperyd
18910330 Flickan Ellen Svea Kristina Jonasdotter 000811 Slag Fattighuset
18910429 Hustru Anna Maria Abrahamsdotter 870613 Ålderdom Liden Renstorp
18910811 Skräddaredotte Tyra Anna Maria Rosell 110814 Lunginflammatio Karshult
18910812 Fd Arrendator Per August Johannesson 370527 D I NordAmerika Hacklasbo
18911002 Gossen Axel Valdemar Petersson 030808 Magkatarr Renstorp Utjord
18911010 Skomakare Anders Magnus Rylander 870426 Ålderdom Sanden Renstorp
18911102 Undantagsänkan Ingrid Jonasdotter 780525 Hjärtförlamning Tranhult
18911120 Hem Äg Per Johan Andersson 730918 Ålderdom Hestra
1892
18920115 Dräng Gustav Jansson 650215 Lungsot Månsarp
18920201 Änkan Kajsa Andersdotter 740209 Död I Månsarp Ljungsarp Älfsbor
18920203 Inhyses Änkl Gustav Andersson 651019 Slag Tahe
18920204 Hustru Sara Jonasdotter 730404 La Grippe Målskog
18920218 Undantagsman Johan Peter Svensson 800914 Lunginflammatio Sjöhult Söderg
18920308 Undantagsman Gustav Petersson 750321 Lunginflammatio Sjöhult Söderg
18920421 Hem Äg Johannes Jonsson 650109 Njurlidande Tranhult
18920430 Gossen Johan Gustav Edvin Persson 000010 Svag V Födseln Hacklasbo
18920518 Hemmason Sven Henning Gustavsson 240207 Lunginflammatio Smörvik
18920902 Undantagsman Johan Svensson 750125 Maginflammation Smörvik
18921211 Hem Äg Gustav Svensson 740720 Lefversjuka Sjöhult Söderg
18921215 Inhysesman Anders Johansson 640105 Lunginflammatio Annelund Målskog
1893
18930121 Hem Äg Anders Eber Andersson 620826 Blodpropp Månsarp
18930217 Undantagsman Johannes Moberg 890613 Slag Månsarp
18930417 Torparson Oskar Herman Johansson 000006 Svag Vid Födsel Nybygget SjöhultN
18930814 Hemmadotter Jenny Ofelia Salomonsdotter 220106 Magkatarr Hacklasbo
18931105 Smeden August Nilsson 480515 Lungsot Lindhammaren
18931109 Smedsdotter Ebba Adelia Augustsd 030209 Lungsot Lindhammaren
18931223 Arbetare Anders Jonasson 770410 Lunginflammatio Smörvik
18931231 Und Änkan Magdalena Johansdotter 610510 Influensa Tjurshult
1894
18940106 Und Hustru Maria Inga Johansdotter 740605 Lunginflammatio Målskog
18940213 Smedsdotter Anna Elisabet – 000618 Lungsot Lindhammaren
18940403 Flickan Tullia Berta Viktor Svensdotter 010316 Slag Hestra
18940412 Torpare Karl Peter Arvidsson 700108 Lunginflammatio Konungsberget
18940413 Hustru Inga Matilda Johansdotter 600714 Blodförgiftning Hökhult
18940415 V Korporal Johan Anselm Lönn 240618 Magkatarr Målskog
18940610 Mjölnarson Fritz Edvard Karlsson 010122 Kolik Tabergs Qvarn
18940621 Torparänka Johanna Johansdotter 830803 Ålderdom Hultet Sjöhult N
18940622 Hustru Maria Lovisa Svensdotter 370125 Barnsängsfeber Bergsdal Taberg
18940702 Gosse Ernst Efraim Johansson 000623 Tandslag Furuberg
18940708 Undantagshustr Stina Greta Svensdotter 770400 Ålderdom Höghult
18940821 Undantagsman Gustav Svensson 641004 Slag Smörvik
18941114 Smed Nils Lorens Sandberg 640423 Ålderdom Huluhammar
18941115 Oä Son Johan – 000000 Omedelbart V Fö Enehagen Sjöhult
18941209 Hem Äg Gustav Jonsson 701008 Lunginflammatio Tranhult
18941223 Fd Klockare Israel Gustavsson 860804 Ålderdom Kåperyd
1895
18950211 Änkan Maria Albertina Andersson 350811 Lungsot Tjurshult
18950626 Änklingen Isak Andersson 830409 Njurlidande Liden
18951129 Gossen Karl Edvardsson 000016 Slag Hacklasbo
18951213 Hem Äg Per August Magnusson 340213 Lungsot Hökhult
18951215 Änkan Elin Johansson 790110 Kräfta Kåperyd

Vigda i Månsarp

VIGSLAR I MÅNSARP FÖRSAMLING 1688-1923
Marriages in the parish of MÅNSARP

Hämtat från Jönköpingsbygdens genealogiska förening.

Datum Titel/Yrke Mannen Boställe Titel/Yrke Kvinnan Boställe
Marriage Title/Profession Name of husband Place of residence Title/Profession Name of wife Place of residence
1688
16880610 Sven Andersson Sjöhult Regina Bengtsdotter
1689
16890511 Jon Andersson Målskog Ingrid Olofsdotter
16890520 Johan Zachrisson Röshult Ingrid Persdotter Målskog
16890523 Per Matsson Kerstin Andersdotter Smörvik
16890609 Nils Ingemarsson Elin Olofsdotter Röshult
1690
16900108 Jöns Månsson Ingrid Persdotter Kåperyd
16900501 Nils Jonsson Ingrid Gustavsdotter Hacklasbo
16900600 Arvid Jönsson Sigrid Jonsdotter Huluhammar
1691
16910524 Johan Nilsson Hustomten Margareta Johansdotter
1692
16920125 Zachris Larsson Karshult Ingrid Persdotter Målskog
1693
16930000 Anders Månsson Sjöhult Gunnel Arvidsdotter Kåperyd
16930108 Anders Haraldsson Porteshult Kerstin Persdotter Kåperyd
16930430 Sven Jonsson Tranhult Brita Eriksdotter Jordshult
16931226 Per Persson Kåperyd Märit Jonsdotter Hestra
1694
16940224 Erik Trulson Myrebo Gunnel Torsdotter Myrebo
16941028 Måns Gustavsson Hacklarsbo Kerstin Eriksdotter Jorshult
16941118 Jon Persson Norre Hammare Anna Johansdotter Norre Hammare
1695
16950609 Anders Svensson Hestra Gunnel Persdotter Kåperyd
16950616 Jon Svensson Hestra Brita Gustavsdotter Jorshult
16951013 Sven Persson Månsarp Margareta Kristoffersd:r Stallet
1696
16960503 Olof Jonsson Karshult Ingeborg Gustavsdotter Hökhult
1698
16980613 Ingemar Jönsson Röshult Elin Abrahamsdotter Hustomten
16980710 Gabriel Persson Månsarp Marit Ingemarsdotter Ryet
1699
16990226 Per Persson Sara Persdotter Renstorp
16990522 Bälgmakaren Nils Nilsson Hustomten Anna Jönsdotter Sävdabo
16990529 Nils Bengtsson Månsarp Maria Eriksdotter Jorshult
16990618 Ambjörn Nilsson Kåperyd Kerstin Gustavsdotter Hökhult
1700
17000513 Sven Jonsson Lillåsa Brita Andersdotter Karshult
17000610 Jöns Ambjörnsson Hacklasbo Ingeborg Månsdotter Tranhult
1701
17010113 Per Stefansson Göljhult Kerstin Andersdotter Smörvik
17010303 Per Danielsson Målskog Karin Andersdotter Smörvik
17010325 Soldat Sven Olofsson Brita Jönsdotter Huluhammar
17010512 Sven Jönsson Sävdabo Elin Eriksdotter Sjöhult
17010609 Mattis Persson Karshult Sara Persdotter Renstorp
17010612 Sven Svensson Hestra Sigrid Arvidsdotter
17010623 Håkan Persson Konungsö Sara Jönsddotter Porteshult
17011006 Måns Jonsson Tranhult Brita Persdotter Hökhult
17011028 Klockare Jon Arvidsson Kåperyd Marit Eriksdotter Jorshult
1702
17020615 Gustav Gustavsson Hökhult Marit Arvidsdotter Kåperyd
1703
17031101 Jon Larsson Jorshult Maria Arvidsdotter
17031108 Lars Månsson Jäbo Kerstin Andersdotter Karshult
1704
17040606 Johan Arvidsson Skräddarhemmet Sara Jonsdotter Sjöhult
1705
17050611 Lars Haraldsson Jorshult Ingeborg Bengtsdotter Sjöhult
17050618 Nils Bengtsson Sjöhult Ingrid Mattisdotter Månsarp
17050625 Sven Svensson Skinnarbo Kerstin Arvidsdotter Porsarp
17050702 Per Persson Kåperyd Ingeborg Jonsdotter Renstorp
1708
17080106 Jon Jönsson Sävdabo Brita Nilsdotter Månsarp
17080122 Johan Larsson Hacklasbo Änkan Inger Eriksdotter Bråten
17080531 Anders Larsson Marit Eriksdotter Sjöhult
1709
17090103 Masmästare Jöns – Ubbarp Pigan Elisabet Jonsdotter Målön
17090607 Jon Larsson Sävdabo Pigan Ingrid Persdotter Smörvik
1710
17100404 Lars – Sjöhult Pigan Brita Bengtsdotter
17100522 Anders – Smörvik Margareta Andersdotter Smörvik
17100530 Zachris – Röshult Cecilia Siggesdotter Ödestugu Torp
17101101 Jon Persson Örnaberget Katarina Johansdotter Sandseryds Hammar
1712
17120302 Sven Johansson Norre Hammaren Sigrid Arvidsdotter Kåperyd
17120406 Nils Ambjörnsson Kåperyd Margareta Johansdotter Karshult
17120601 Sven Månsson Tranhult Inger Andersdotter Karshult
17120629 Jon Ambjörnsson Kåperyd Kerstin Johansdotter Berget
17120907 Jon Persson Katrin Johansdotter Örnaberget
17121026 Lennart Månsson Jäbo Ingeborg Svensdotter Tjurshult
1713
17131226 Anders Andersson Smörvik Inger Gustavsdotter Hökhult
1720
17200103 Per Johansson Röshult Margareta Månsdotter Månsarp
1721
17210611 Faktorismed Jon Eriksson Byarum Socken Pigan Kerstin Persdotter Röshult
17210718 Dräng Anders Persson Röshult Pigan Kerstin Persdotter Hökhult
17211022 Änklingen Sven Månsson Sandseryd Socken Pigan Sara Andersdotter Porteshult
1722
17220102 Hammarsmed G Sven Kjellberg Norra Hammaren Sara Widenia Gjölen
17221014 Änklingen Anders Andersson Skräddarhemmet Pigan Kerstin Persdotter Röshult
17221118 Drängen Sven Svensson Flahult Elin Larsdotter Hacklasbo
1723
17230823 Sven Ambjörnsson Kåperyd Pigan Brita Johansdotter Berget
1725
17250502 Drängen Matts Johansson Röshult Pigan Kristina Månsdotter Hacklarsbo
17250704 Mästare Arvid Jönsson Dammkroken Pigan Sigrid Andersdotter Norre Hammaren
1726
17260325 Drängen Jon Johansson Röshult Pigan Ingrid Jönsdotter Jorshult
17260522 Drängen Anders Mattson Månsarp Pigan Kerstin Ambjörnsdotter Kåperyd
17261003 Änklingen Anders Haraldsson Porteshult Pigan Kerstin Månsdotter Branstorp,Byarum
1727
17271015 Drängen Bengt Månsson Månsarp Pigan Elin Andersdotter L:a Målskog
1728
17280512 Drängen Anders Larsson Sävdabo Pigan Margareta Matsdotter Karshult
17281117 Faktorismed Henrik Skarp Pigan Margareta Nilsdotter Dammkroken
17281124 Drängen Lars Johansson Karshult Pigan Kerstin Andersdotter Karshult
1729
17290601 Drängen Jon Andersson Hestra Pigan Maria Persdotter Renstorp
17290615 Drängen Gustav Gustavsson Hökhult Pigan Märta Svensdotter Tranhult
17290616 Drängen Jöns Svensson Karshult Pigan Ingeborg Gustavsdotter Hökhult
1730
17300301 Drängen Lars Jakobsson Tjurshult,Byarum Pigan Ingeborg Persdotter Målskog
17300510 Drängen Jon Jonsson Jorshult Pigan Anna Andersdotter Porteshult
17300518 Drängen Måns Persson Renstorp Pigan Sara Nilsdotter Hustomten
17300607 Änklingen Hans Persson Gettrabo Pigan Kerstin Jonsdotter Hacklarssbo
17300614 Änklingen Arvid – Vadbindaretorpet Pigan Sigrid Ambjörnsdotter
17300614 Änklingen Jon – Berget Pigan Elin – Vadbindaretorpet
17300624 Änkling Erik Nilsson Berget Anna Persdotter Målskog
17300920 Änklingen Nils Persson Pigan Kerstin Johansdotter
1731
17310516 Dräng Mats Andersson Målskog Pigan Sara Månsdotter Månsarp
1732
17320501 Drängen Gustav Hempel Pigan Margareta Persdotter Södra Hammaren
17320514 Drängen Erik Nilsson Månsarp Pigan Elsa Ambjörnsdotter Kåperyd
17320521 Drängen Jöns Jonsson Hestra Socken Pigan Maria Månsdotter Hacklasbo
1733
17331125 Masmästaren Henrik Jönsson Målön Pigan Karin Svensdotter Bråten
1734
17340519 Drängen Jöns Matsson Månsarp Pigan Sigrid Svensdotter Tranhult
17340526 Drängen Måns Svensson Tjurshult Pigan Marja Jonsdotter Jorshult
17340605 Drängen Erik – Sjöhult Pigan Karin Andersdotter Porteshult
17340605 Drängen Anders Nilsson Pigan Ingrid Månsdotter Månsarp
17340616 Drängen Reinhold – Månsarp Pigan Anna Nilsdotter Röshult
17341006 Drängen Anders Andersson Odensjö Pigan Ingrid Nilsdotter Röshult
1735
17350511 Drängen Jon Jonsson Målskog Pigan Margareta Mårtensdotter Porteshult
17350518 Drängen Reinhold Andersson Röshult Pigan Sigrid Jonsdotter Jorshult
17350608 Hammarsmeden Alexander Svan Pigan Ingeborg Ambjörnsdotter Kåperyd
17351109 Drängen Anders Israelsson Margareta Svensdotter Myrebo
17351207 Faktorismed Sven Svensson Myrebo Pigan Elin Svensdotter Porsarp
1737
17370522 Drängen Gustav Ambjörnsson Kåperyd Pigan Margareta Jonsdotter Månsarp
17370604 Drängen Jon Månsson Granhult Pigan Brita Månsdotter Hustomten
17371120 Änklingen Sven – Pigan Maria Johansdotter Stugan
17371126 Drängen Lars Jonsson Sevdabo Pigan Kerstin Jonsdotter Porsarp
1738
17380507 Drängen Anders Zachrisson Röshult Pigan Sara Andersdotter Sjöhult
17380514 Drängen Per Jonsson Sevdabo Pigan Sigrid Månsdotter Tranhult
17380528 Drängen Sven Matsson Karshult Pigan Maria Jonsdotter Hacklarsbo
1739
17390513 Skräddaren Jöns Israelsson Pigan Märit Andersdotter Kåperyd
17390603 Drängen Jöns Zachrisson Röshult Pigan Ingeborg Svensdotter Tranhult
17390604 Drängen Måns Svensson Tranhult Pigan Kerstin Zachrisdotter Röshults
17390829 Faktorismed Måns Grahn Pigan Brita Johansdotter Södra Gölen
17391021 Änklingen Jon Jonsson Pigan Margareta Jönsdotter Målskog
17391118 Drängen Sven Johansson Bråten Pigan Karin Jönsdotter Målskog
1740
17400323 Drängen Lars Larsson Sjöhult Nygård Pigan Maria Nilsdotter Jorshult
17400511 Faktorismed Jonas Löfman Kirseberget Pigan Märit Eriksdotter Sjöhult
17400518 Drängen Jonas – Kåperyd Pigan Maria Nilsdotter Månsarp
17400526 Drängen Per Larsson Pigan Ingeborg Jönsdotter Hestra
17401024 Drängen Håkan Jonsson Barnarps Socken Änkan Marit Svensdotter Karshult
17401113 Änklingen Sven Kjellberg Norre Hammaren Fästmö Lisbet Lekberg
1741
17410614 Drängen Nils Jonsson Månsarp Pigan Kerstin Johansdotter Bråten
17410927 Drängen Nils Andersson Hacklarsbo Pigan Maria Jonsdotter Granhult
17411129 Änklingen Per Johansson Odensjö Ödegård Pigan Katarina Eriksdotter Boeryd
1742
17420417 Änklingen Sven Johansson Målskog Pigan Maria Jönsdotter Målskog
17420505 Änkling Håkan Larsson Renstorp Pigan Kerstin Jönsdotter Jorshult
1743
17430529 Drängen Gustav Svensson Tranhult Pigan Ingeborg Jonsdotter Kåperyd
17430612 Änklingen Måns Svensson Tranhult Pigan Kerstin – Hacklarsbo
17430612 Faktorismed Måns Grahn Huluhammar Pigan Sara Svensdotter Porteshult
17430619 Drängen Bengt Nilsson Månsarp Pigan Kerstin Johansdotter Bäcken
17430703 Drängen Per Jonsson Porsarp Pigan Sigrid Jonsdotter Tranhult
17430929 Drängen Håkan Jonsson Porteshult Pigan Brita – Vadbindaretorpet
17431023 Drängen Peter Jonsson Månsarp Pigan Maria Kristoffersd:r Södra Hammaren
17431210 Drängen Arvid Jonsson Målskog Pigan Sara Persdotter Månsarp
17431221 Änklingen Sven Jonsson Porteshult Änkan Sigrid Ambjörnsdotter Vadbindartorpet
17431221 Drängen Sven Arvidsson Målskog,Bankeryd Elin Andersdotter Smörvik
17431228 Klensmeden Peter Svan Pigan Ingrid Nilsdotter Jorshult
1744
17440108 Bälgmakaren Peter Berg Pigan Kerstin Svensdotter Berget
17440401 Änkemannen Arvid Håkansson Källarp Pigan Elisabet Månsdotter Boeryd
17440610 Drängen Karl Eriksson Sjöhult S.gård Pigan Ingegärd Eriksdotter Boeryd
17440625 Drängen Håkan Larsson Fällorna Pigan Sara Eriksdotter Hökhult
17440701 Drängen Bengt – Kubbebo Änkan Ingeborg Jönsdotter Hestra
17440701 Änkemannen Anders – Röshult Pigan Elisabet – Bäcken
17441014 Änklingen Håkan Jonsson Vadbindaretorpet Pigan Sara Larsdotter Tahe
17441224 Drängen Johan Jonsson Berget Änkan Sigrid Svensdotter Månsarp
1745
17450519 Drängen Gustav Larsson Angerdshestra S. Pigan Karin Mårtensdotter Porteshult
17450616 Änkemannen Anders Persson S.Krok, Sandseryd Pigan Kristina Svan Ällebäcken
17451208 Nämndemannen Jon Jönsson Norra Stigamo Änkan Sara Eriksdotter Hedena
1746
17460101 Drängen Gabriel Nilsson Myrebo Pigan Maria Svensdotter Myrebo
17460323 Änkemannen Erik Månsson Hacklarsbo Pigan Ingeborg Jönsdotter Porsarp
1747
17470517 Klockaren Erik Jönsson Jorshult Pigan Brita Mårtensdotter Porteshult
17470524 Drängen Håkan Johansson Sjöhult N.gård Pigan Ingrid Bengtsdotter Sjöhult N.gård
17470531 Drängen Jöns Mårtensson Porteshult Pigan Märit Jonsdotter Jorshult
17470606 Drängen Abraham Arvidsson Sjöhult Pigan Marit Mårtensdotter Tahe
17470705 Drängen Jon Larson Tjurshult,Byarum Pigan Lena Månsdotter
17471222 Änkemannen Nils Jönsson Bråten Pigan Kjerstin Nilsdotter Jorshult
1748
17480221 Pipmakaren Peter Grahn Södra Gölen Pigan Eva Kristoffersdot Nybygget
17480626 Drängen Jöns Persson Sävdabo,Angerdsh. Pigan Märta Andersdotter Hökhult
17480703 Drängen Gustav Månsson Tranhult Pigan Kerstin Svensdotter Tranhult
17480805 Gästgivaren Jonas Nordström Barnarp Jungfru Margareta Bergström Taberg
17480819 Bruksbokhåll Anders Åman Hok Jungfru Anna Kristina Bergström Taberg
17481113 Drängen Arvid Johansson Sjöhult M.gård Pigan Maria Eriksdotter Sjöhult S.gård
17481228 Änklingen Gustav Gustavsson Hökhult Pigan Elsa Andersdotter Yåsen,Angerdshest
1749
17490108 Drängen Johan Månsson Hacklarsbo Pigan Ingrid Jonsdotter Hacklarsbo
17490212 Drängen Anders Gustavsson Karshult Änkan Sara Persdotter Målskog
17490624 Drängen Gustav Andersson Sandseryd Pigan Brita Eriksdotter Boeryd
17490716 Drängen Johan Jönsson Hacklarsbo Änkan Brita Månsdotter Hustomten
17490730 Drängen Johan Andersson Skinnarbo Änkan Elin Svensdotter Porsarp
17491203 Drängen Anders Månsson Tahe Änkan Kerstin Jonsdotter Renstorp
1750
17500527 Drängen Jöns Johansson Hacklarsbo Pigan Ingrid Jonasdotter Kåperyd
17500625 Änklingen Sven Mattisson Karshult Pigan Maria Ingemarsdotter Karshult
17501130 Bergsdrängen Måns Olofsson Sandseryd Pigan Ingrid Eriksdotter Sjöhult S.gård
1751
17510505 Drängen Jonas Persson S.Krok,Sandseryd Pigan Katrina Bengtsdotter Sjöhult
17511229 Lönedrängen Sven Månsson Norre Hammaren Pigan Kajsa Månsdotter Tahe
1752
17520626 Drängen Mats Nilsson Granarp Pigan Margareta Persdotter Berget
17520929 Mjölnaren Arvid Jonsson Pigan Elin Svensdotter Södra Masugn
17521129 Drängen Peter Jönsson Hökhult,Barnarp Pigan Kerstin Jonsdotter Smörvik
1753
17530520 Drängen Jon Eriksson Sävdabo Pigan Kerstin Jönsdotter Månsarp
17530527 Bergbrytaren Anders Hansson Pigan Maria Johansdotter Bäcken
17530603 Drängen Sven Jonsson Månsarp Pigan Karin Nilsdotter Jorshult
17530617 Skräddaren Nils Svensson Kullanäs,Angerdsh Pigan Märta Gustavsdotter Hökhult
1754
17540317 Soldaten Peter – Bottnaryds Socken Pigan Lisa Persdotter Ryet
17540609 Drängen Knut Andersson Mjällbo Sandseryd Piga Maria Jonasdotter Kåperyd
1755
17550504 Drängen Sven Gustavsson Jorshult Pigan Ingeborg Johansdotter Tranhult
17550525 Drängen Johan Larsson Skjutebo Pigan Anna Magnusdotter Renstorp
17550718 Drängen Måns Larsson Berget Britta Kajsa Bergström Berget
1756
17560530 Anders Svensson Kåperyd Pigan Märit Nilsdotter Jorshult
17560613 Dannemannen Nils Persson Dyalyck.Sandseryd Pigan Elin Matsdotter Lilla Målskog
17560725 Bergsmannen Sven Jönsson Hustomten Pigan Gunilla Månsdotter Tahe
17561121 Bergsdrängen Sven Jönsson Tranhult Karin Jonsdotter Tranhult
17561225 Drängen Anders Erlandsson Arvidabo,Angerd H Pigan Anna Eriksdotter Hacklarsbo
1757
17570102 Bergsdrängen Johan Månsson Röshult Pigan Sigrid Gustavsdotter Hökhult
17570408 Bergsdrängen Sven Johansson Sjöhult Pigan Margareta Andersdotter Sjöhult
17570626 Bergsdrängen Sven Jonsson Tranhult Pigan Anna Svensdotter Röshult
17571217 Bergsdrängen Peter Svensson Röshult Pigan Märit Jonsdotter Tranhult
17571218 Drängen Anders Johansson Häradsmärket Änkan Brita Andersdotter Porteshult
1758
17580924 Lönedrängen Erik Hindricksson Huluhammar Pigan Ingrid Svensdotter Huluhammar
17581228 Bergsdrängen Johan Svensson Smörvik Pigan Margareta Nilsdotter Bråten
1759
17590204 Drängen Daniel Larsson Sävdabo Pigan Kerstin Svensdotter Smörvik
17590210 Dagadrängen Johan Månsson Tahe Pigan Margareta Svensdotter Smörvik
17590518 Drängen Bengt Persson Röshult Pigan Kerstin Jonsdotter Kåperyd
17590519 Drängen Ambjörn Jonsson Kåperyd Pigan Anna Persdotter Röshult
17590520 Drängen Jonas Andersson Faghult Rogberga Fästmö Brita Persdotter Ryet
17590605 Skomakaren Johan Andersson Ekornahult Bondst Änkan Maria Jonsdotter Skräddarbo
1760
17600316 Änkemannen Håkan Jönsson Karshult Pigan Ingrid Gustavsdotter Hökhult
17600518 Drängen Daniel Jonsson Hyltena Barnarp Pigan Anna Reinholdsdotte Månsarp
1761
17610607 Drängen Anders Månsson Hyltena Pigan Helena Magnusdotter Renstorp
17611102 Mäster Peter Larsson Norre Hammaren Fästekvinna Anna Lang
1762
17621009 Pipevällaren Sven Johansson Enberg Huluhammar Änkan Ingrid Svensdotter
17621024 Bokbindarges Peter Engdal Jönköping Brita Haraldsdotter Södra Gölen
17621219 Drängen Jon Eriksson Hökhult Pigan Ingeborg Gustavsdotter Hökhult
1763
17630703 Bergdrängen Måns Jonsson Tranhult Pigan Marit Månsdotter Tranhult
1764
17640115 Drängen Jonas Jonsson Berget Änkan Brita Eriksdotter Berget
17640318 Drängen Peter Håkansson Fröken Ingrid Eriksdotter Sjöhult Södergård
17640408 Drängen Måns Bengtsson Kåperyd Märta Jonsdotter Kåperyd
17640601 Drängen Magnus Persson Röshult Pigan Margareta Petersdotter Hultet
17640708 Änklingen Isak Bengtsson Sjöhult Pigan Ingrid Håkansdotter Sjöhult Norrgård
17641125 Drängen Peter Jönsson Odensjö Ödegård Pigan Ingrid Bengtsdotter Porteshult
1765
17650624 Drängen Jonas Jonsson Berget Pigan Kerstin Arvidsdotter Rörshult
17651226 Änkemannen Gabriel Nilsson Myrebo Pigan Ingeborg Gustavsdotter Kåperyd
17651229 Drängen Erik Jonasson Tholander Stora Spånhult Pigan Margareta Svan Målön
1766
17660514 Drängen Matthis Jönsson Månsarp Pigan Lena Jonsdotter Hestra
17660601 Gesällen Anders Svan Ällebäcken Änkan Lisa Johansdotter Målskog
17661122 Drängen Magnus Mattesson Målskog Änkan Kjerstin Nilsdotter Bråten
1767
17670222 Drängen Jon Jonsson Smörvik Pigan Ingrid Jonsdotter Målskog
17670228 Bergsmannen Jonas Svensson Porteshult Änkan Gunilla Månsdotter Hustomten
17671018 Drängen Sven Månsson Pigan Märit Svensdotter Smörvik
17671107 Änkemannen Anders Johansson Porteshult Änkan Lisa Jönsdotter Porteshult
17671221 Sven Johansson Sjöhult Sörgård Pigan Sara Petersdotter Porteshult
1768
17680213 Bergsdrängen Nils Jonsson Hustomten Pigan Stina Petersdotter Hultet
17680623 Bergsmannen Magnus Persson Röshult Pigan Annika Jonsdotter Röshult
17681015 Hammarsmeden Sven Måhlström Huluhammar Pigan Maria Magnidotter Renstorp
17681015 Drängen Sven Andersson Konungsö Barnarp Pigan Ingrid Eriksdotter Porteshult
17681016 Bergsmannen Jon Mårtensson Porteshult Pigan Maria Johansdotter Berget
1769
17690527 Drängen Per Gudmundsson Byarums Socken Pigan Ingrid Bengtsdotter Hestra
17690604 Jöns Svensson Röshult Pigan Ingrid Matthesdotter Målskog
17690608 Nämndeman Isak Arvidsson Konungsö Änkan Karin Mårtensdotter Porteshult
17691230 Bergsdrängen Nils Andersson Månsarp Pigan Sara Magnidotter Bondstorp
1770
17700101 Mäster Jöns Lundberg Tofteryd Socken Pigan Sara Märta Lang Norre Hammaren
17700120 Bergbrytaren Jöns Larsson Stallen Pigan Stina Bengtsdotter Månsarp
17701226 Bergdrängen Anders Matthesson Målskog Pigan Katrina Nilsdotter Bråten
1771
17710631 Bergdrängen Jonas Petersson Hultet Pigan Greta Bengtsdotter Månsarp
17710921 Drängen Jonas Johansson Granarp Pigan Stina Johansdotter Månsarp
1772
17720105 Drängen Peter Matthisson Lilla Målskog Pigan Helena Larsdotter Sjöhult
17721129 Bergdrängen Jonas Reinholdsson Porteshult Pigan Margareta Svensdotter Porteshult
17721206 Bergsdrängen Isak Ingemarsson Röshult Pigan Stina Nilsdotter Bråten
17721227 Änkeman Sven Jönsson Tranhult Pigan Margareta Svensdotter
17721228 Matthis Persson Fästekvinna Margareta Jönsdotter Målskog
1773
17730124 Bergsmannen Johannes Petersson Lång Norre Hammaren Pigan Maria Jönsdotter Berget
17730131 Bergsdrängen Anders Bengtsson Porteshult Pigan Katarina Isaksdotter Sjöhult
17730403 Drängen Anders Hansson Byarums. S. Pigan Märit Jönsdotter Tjurshult
17730425 Drängen Zachris Jönsson Röshult Unga Pigan Maria Jönsdotter Hacklasbo N.gård
1774
17740206 Drängen Sven Johansson Byarums S. Pigan Sara Reinholdsdotte Månsarp
17740306 Drängen Peter Lindström Hagshults S. Pigan Ingrid Isaksdotter Målskog
17740616 Bergsmannen Ingemar Arvidsson Pigan Stina Eriksdotter Smörvik
17741002 Drängen Johan Petersson Maria Andersdotter Norra Gölen
17741029 Drängen Jonas Petersson Huluhammar Pigan Ingrid Svensdotter Målskog
17741204 Drängen Magnus Jonsson Hestra Pigan Annika Isaksdotter Sävdabo
1775
17750417 Drängen Jöns Andersson Sjöhult Änkan Kajsa Isaksdotter Porteshult
17750603 Drängen Erik Larsson Sjöhult Norregård Pigan Sara Arvidsdotter Sjöhult Södergård
17750605 Drängen Jöns Månsson Hacklarsbo Pigan Brita Gustavsdotter Tranhult
17750618 Drängen Magnus Månsson Tjurshult Pigan Maria Jönsdotter Kåperyd
17750709 Drängen Isak Jonsson Karshult Pigan Märta Månsdotter Hacklarsbo
17750722 Drängen Arvid Andersson Karshult Pigan Sara Svensdotter Karshult
17750813 Drängen Anders Reinholdsson Porteshult Pigan Margareta Svensdotter Karshult
17751029 Drängen Anders Svensson Hacklarsbo Änkan Ingrid Jönsdotter
17751119 Drängen Jöns Jönsson Röshult Pigan Margareta Svensdotter Månsarp
17751119 Hammarsmed Alexander Svan Kvinnofolket Märit Gudmundsdotter
17751217 Drängen Jon Jonasson Pigan Margareta – Kåperyd
1776
17760218 Drängen Lars Jönsson Sandseryds S. Pigan Märta Isaksdotter Målskog
17760317 Drängen Måns Andersson Sjöhult S. Gård Pigan Stina Arvidsdotter Källarp
17760602 Drängen Peter Bengtsson Porteshult Pigan Kajsa Eriksdotter Jorshult
17761222 Drängen Jonas Gustavsson Kåperyd Pigan Maria Månsdotter Tahe
17761223 Drängen Håkan Arvidsson Boeryd Pigan Katarina Nilsdotter Tofteryd S
1777
17770119 Arvid Jönsson Kåperyd Pigan Brita Gustavsdotter Porteshult
17770618 Drängen Abraham Jonsson Karshult Pigan Stina Matsdotter Karshult
17770623 Bälgmakaren Anders Berg Kjuseberget Pigan Kajsa Abrahamsdotter Sjöhult Norregård
17770624 Adjunkten Karl Lindeberg Malmbäck Jungfru Anna Sara Åhman S.renstorp Masugn
1778
17780418 Bergsdräng Magnus Gustavsson Pigan Maria Bengtsdotter Tranhult
17780612 Drängen Peter Jonsson Sjöhult N.gård Pigan Stina Reinholdsdotte Månsarp
17780614 Drängen Jöns Reinholdsson Månsarp Pigan Greta Jonasdotter Sandseryds Socken
17780718 Drängen Anders Eriksson Porteshult Pigan Greta Andersdotter Södra Gölen
17781212 Drängen Johan Johansson Änkan Ingrid Jonsdotter Hacklasbo
1779
17790706 Drängen Johan Håkansson Sjöhult M.gård Pigan Marta Gustavsdotter Tranhult
17791008 Masmästaren Jonas Hansson Berg Gruvstugan Änkan Sara Petersdotter Porteshult
1780
17800702 Bergsdrängen Johan Isaksson Gölghult Pigan Sara Jonsdotter Hökhult
17801123 Änkemannen Måns Andersson Pigan Stina Arvidsdotter Barnarps S.gård
1781
17810710 Drängen Sven Gustavsson Tranhult Pigan Ingrid Andersdotter Smörvik
17811018 Drängen Alexander Andersson Målön Pigan Kajsa Petersdotter Flugebo,hellstorp
1783
17830707 Drängen Jon Persson Vederyd, Byarum S Pigan Sara Månsdotter Tranhult
17831027 Mästersven Michael Berg Norre Hammaren Pigan Brita Andersdotter Målön
1784
17840222 Drängen Jon Andersson Änkan Maria Månsdotter Kåperyd
17840314 Drängen Gustav Gustavsson Boeryd Pigan Karin Andersdotter Kåperyd
17840516 Drängen Sven Davidsson Ödestugu S. Lisa Johansdotter Målskog
17840531 Drängen Johan Andersson Målskog Pigan Stina Isaksdotter Målskog
17840719 Drängen Johan Månsson Tranhult Pigan Stina Danielsdotter Kåperyd
17840919 Bergsmannen Anders Hansson Tjurshult Pigan Märta Petersd:r Grahn Kroken, Ödestugu
17841204 Bergsman Erik Gustavsson Månsarp Pigan Maria Reinholdsdotte Månsarp

VIGSLAR I MÅNSARP FÖRSAMLING
Marriages in the parish of MÅNSARP

Byta tidsperiod Till JBGF startsida

Datum Titel/Yrke Mannen Boställe Titel/Yrke Kvinnan Boställe
Marriage Title/Profession Name of husband Place of residence Title/Profession Name of wife Place of residence
1785
17851009 Smeddrängen Johan Osbeck Norre Hammar Jungfru Brita Stina – Granarp
17851028 Änkeman Alexander Andersson Målön Pigan Lena Ambjörnsdotter Jorshult
17851128 Drängen Jonas Nilsson Bråten Pigan Sara Jönsdotter Kåperyd
17851227 Drängen Johannes Michelsson Röshult Pigan Ingrid Andersdotter Röshult
1786
17860118 Drängen Abraham Andersson Södra Gölen Pigan Stina Bengtsdotter Portesdotter
17860402 Pistolmakare Peter Holmberg Bårarp Pigan Stina Andersdotter Målön
17860701 Drängen Hans Johansson Hacklarsbo Pigan Stina Ambjörnsdotter Jorshult
17861014 Gruvfogden Lars Jönsson Gruvstugan Pigan Stina Håkansdotter Sjöhult Mellang.
17861223 Drängen Assar Danielsson Sjöhult Söderg. Änkan Katarina Isaksdotter Sjöhult Söderg.
1787
17870324 Drängen Bengt Isaksson Sjöhult Söderg. Änkan Stina Arvidsdotter Sjöhult Söderg.
17870616 Drängen Gustav Andersson Målskog Pigan Stina Jönsdotter Hacklarsbo
17870719 Änkeman Isak Håkansson Hacklarbo Söderg. Pigan Stina Svensdotter Tranhult
17871008 Drängen Johan Johansson Månsarp Pigan Ingrid Jonsdotter Månsarp
1788
17880315 Drängen Sven Håkansson Röshult Pigan Stina Jonasdotter Röshult
17880328 Drängen Jonas Petersson Röshult Pigan Maria Arvidsdotter Sjöhult Söderg.
17880512 Änkeman Jonas – Månsarp Pigan Stina Toresdotter Månsarp
17880607 Drängen Gustav Jönsson Kåperyd Pigan Brita Eriksdotter Kåperyd
17880927 Jonas Andersson Renstorp Pigan Maja Nilsdotter Bråten
17881031 Drängen Abraham Petersson Tahe Pigan Lisa Johansdotter Tahe
17881129 Drängen Anders Andersson Röshult Pigan Katarina Andersdotter Hejdarna
1789
17890620 Drängen Isak Håkansson Sjöhult Mellang. Pigan Ingegerd Gustavsdotter Tranhult
17890628 Änkeman Jon Persson Byarums Socken. Pigan Sara Håkansdotter Sjöhult Södergård
17890629 Isak Jonsson Hökhult Pigan Katarina Jonasdotter Karshult
17890921 Drängen Israel Jonsson Kåperyd Pigan Märit Abrahamsdotter Sjöhult Södergård
17891019 Drängen Lars Jonsson Månsarp Pigan Margareta Ambjörnsdotter Kåperyd
1790
17900101 Drängen Anders Andersson Hestra Pigan Stina Johansdotter Hestra
17900613 Drängen Magnus Jönsson Röshult Pigan Ingegerd Svensdotter Tranhult
17900620 Handelsbetjä Karl Gustav Lönnblad Änkan Brita Andersdotter Målön
17900919 Bergsman Anders Jonasson Byarums Socken Sara Andersdotter Sjöhult
1791
17910226 Änklingen Johannes Mikaelsson Pigan Kajsa Johansdotter Röshult
17910720 Jon Månsson Tranhult Pigan Ingrid Danielsdotter Kåperyd
17910924 Nils Nilsson Bråten Pigan Stina Nilsdotter Renstorp
17911123 Änkeman Anders Andersson Sjöhult Marta Persdotter Tahe
1792
17920427 Drängen Karl Månsson Ljungarums S. Änkan Stina Nilsdotter Bäcken
17920620 Bergsman Jonas Håkansson Sjöhult Pigan Margareta Nilsdotter Boeryd
17920716 Drängen Jöns Matsson Porsarp Pigan Stina Gustavsdotter Tranhult
17920819 Drängen Jöns Matsson Pigan Maria Magnusdotter Månsarp
17920909 Drängen Sven Persson Månsarp Pigan Stina Jansdotter Hacklarsdotter
17921021 Drängen Peter Börjesson Smörvik Pigan Ingrid Jonsdotter Smörvik
17921106 Soldaten Måns Arvidsson Sara Persdotter Skräddarhemmet
1793
17930406 Drängen Anders Jonsson Änkan Ingegerd Jonsdotter Hacklarsbo
17930407 Postiljonen Johannes Hultman Sanna,Ljungarum S Smedsdotter Hedvig Osbeck Norre Hammar
17930514 Mårten Haraldsson Porteshult Kerstin Johansdotter Porteshult
17930625 Isak Jonsson Porteshult Ingrid Svensdotter Tahe
17930926 Mäster Lars Arvidsson Brodahl Helena Nilsdotter Renstorp
17931102 Måns Svensson Tahe Marit Jonsdotter Porteshult
17931109 Bergsman Anders Jonasson Karshult Pigan Greta Johansdotter Hökhult
1794
17940626 Bergsman Erik Andersson Månsarp Pigan Stina Jönsdotter Röshult
1795
17950627 Drängen Peter Larsson Tofteryds Socken Pigan Maria Målström Hustomten
17950713 Bergsman Gustav Jansson Målskog Pigan Stina Mattisdotter Målskog
17950822 Drängen Peter Jonsson Sandseryd Socken Pigan Ingrid Ambjörnsdotter Kåperyd
17950911 Bergsman Isak Andersson Pigan Ingegerd Petersdotter Röshult
1796
17960527 Drängen Peter Ambjörnsson Kåperyd Pigan Sara Maja Jönsdotter Sjöhult
17961013 Drängen Gudmund Johansson Byarum Socken Pigan Anna Sara Målström Hustomten
1797
17970101 Drängen Daniel Nilsson Hyltena Pigan Sara Månsdotter Sjöhult Södergårs
17970500 Drängen Gustav Gustavsson Jorshult Pigan Greta Eriksdotter Jorshult
17970527 Drängen Magnus Andersson Renstorp Pigan Greta Magnidotter Röshult
17970618 Hammarmästar Daniel Romedahl Odensjö Hammare Pigan Maria Nilsdotter Renstorp
17971018 Drängen Sven Andersson Kåperyd Pigan Stina Jonsdotter Hökhult
1798
17980422 Mästaren Peter Lundberg Järstorps Socken Pigan Lisa Petersdotter Tahe
17980506 Smed Karl Hammar Läsäng Pigan Maja Jonasdotter Röshult
17980712 Bergsman Nils Jönsson Pigan Brita Petersdotter Röshult
17980831 Skräddaren Sven Jansson Pigan Elin Bengtsdotter Röshult
17981004 Drängen Arvid Abrahamsson Sjöhult Pigan Stina Jonsdotter Kåperyd
1799
17990201 Drängen Jonas Svensson Tranhult Pigan Stina Zakrisdotter Tranhult
17990321 Magnus Larsson Angerdshestra Pigan Anna Mattisdotter Karshult
17990424 Arvid Mikaelsson Röshult Änkan – – Kåperyd
17990606 Johannes Larsson Byarums Socken Brita Månsdotter Tranhult
17990607 Mästersmed Kristian Eckerström Anna Katarina Cederlund Södra Masugn
1800
18000601 Abraham Gabrielsson Byarum Katarina Magnidotter Röshult
18000615 Drängen Arvid Mattisson Pigan Stina Johansdotter Boeryd
18000615 Drängen Peter Magnusson Karshult Pigan Marta Jonsdotter Hökhult
18000919 Soldaten Israel Rogberg Pigan Margareta Jönsdotter Stallen
18001211 Torparen Lars Jönsson Stallen Pigan Märta Svensdotter Tranhult
1801
18010219 Bergsmannen Magnus Andersson Hyltena Pigan Kristin – Tahe
18010709 Bergsman Gustav Johansson Stigamo Pig Sara Isaksdotter Karshult
18010718 Drängen Erik Jönsson Änkan Kristina Johansdotter Hestra
18011222 Drängen Sven Andersson Pigan Lotta Stina Andersdotter Sjöhult Södergård
1802
18021024 Änklingen Johannes Jönsson Byarum Pigan Lisa Katarina Jönsdotter Porsarp
18021028 Nils Andersson Lilla Målskog Pigan Lisa Jönsdotter Tranhult
18021122 Jonas Jonasson Boeryd Änkan Helena Svensdotter Vadbindartorpet
18021219 Dräng Isak Magnusson Vederyd Pigan Katrina Svensdotter Tranhult
1803
18030515 Drängen Sven Petersson Tahe Pigan Brita Andersdotter Granarp
18030707 Drängen Bengt Jönsson Porsarp Pigan Kajsa Abrahamsdotter Karshult
18030710 Drängen Johannes Johansson Bråten Pigan Lisa Håkansdotter Boeryd
1804
18040602 Sven Svensson Byarums Socken Pigan Stina Petersdotter Sjöhult
18040630 Drängen Anders Svensson Kåperyd Pigan Sara Jonsdotter Hökhult
18041007 Dräng Johannes Arvidsson Flahult Pigan Sara Nilsdotter Renstorp
18041206 Drängen Johannes – Tranhult Pigan Sara Magnidotter Månsarp
1805
18050106 Drängen Johannes Nilsson Pigan Stina Jonasdotter Sjöhult
18050325 Drängen Johan Peter Nilsson Gummarp Pigan Lena Svensdotter Taberg
18050625 Änklingen Arvid Michelsson Kåperyd Pigan Maja Lisa Larsdotter Hultet
18050713 Drängen Gustav Jonsson Hökhult Pigan Stina Jonsdotter Kåperyd
18050920 Drängen Anders Andersson Hustomten Pigan Stina Andersdotter Tjurshult
18051121 Drängen Gustav Alexandersson Målön Pigan Ingrid Arvidsdotter Röshult
18051213 Drängen Bengt Eriksson Sjöhult Pigan Greta Jonasdotter Nybygget
1806
18060525 Brukspatron Paul Ljungstedt Eckersholm Jungfru Johanna Elisabet Frick Taberg
18061011 Drängen Peter Petersson Byarum Pigan Sara Jonsdotter Porteshult
1807
18070623 Nils Johansson Anna Katrina Alexandersdott Målön
1808
18080318 Gustav Arvidsson Porteshult Pigan Marta Mattisdotter Målskog
18080319 Drängen Jonas Mattesson Målskog Pigan Maja Stina Arvidsdotter Porteshult
18080319 Bruksarbetar Adam Lindström Pigan Marta Johansdotter Södra Masugn
18080430 Dränge Jöns Eriksson Sävdabo Pigan Maja Stina Svensdotter Röshult
18080504 Drängen Johan Bengtsson Bonstorp Pigan Sigrid Magnidotter Hestra
18081114 Drängen Magnus Johansson Pigan Ingrid Johansdotter Karshult
18081114 Drängen Jon Månsson Tranhult Pigan Sara Gustavsdotter Kåperyd
18081217 Drängen Bengt Nilsson Gruvstugan Pigan Karin Larsdotter Hyltena
18081219 Drängen Nils Jönsson Röshult Pigan Greta Mattisdotter Röshult
18081231 Drängen Johannes Andersson Skinnarebo Pigan Ingrid Mattisdotter Karshult
1809
18090506 Änklingen Johannes Jonasson Pigan Lena Svensdotter Boeryd
18090609 Drängen Johannes Jonsson Änkan Lisa Håkansdotter Boeryd
18090618 Klockare – Holmberg Brita Stina – Bottnaryd
18090924 Klockaren Sven Söderström Jungfru Stina Katarina Osbeck
18091111 Drängen Anders Larsson Axamo Järstorp Pigan Marit Gabrielsdotter Månsarp Fattigstu
18091209 Drängen Magnus Andersson Målskog Änkan Stina Mattisdotter Målskog
1810
18100922 Mästersven Jan Kristoffer Osbeck Norre Hammare Pigan Sara Nilsdotter Bråten
18101103 Drängen Jöns Johansson Ödestugu Socken Pigan Lisa Petersdotter Lilla Målskog
1811
18110125 Drängen Isak Larsson Pigan Maja Svensdotter Rörshult
18110419 Bokhållare Nils Magnus Dahlgren Odensjö Ulrika Frick Taberg
18110518 Nämndeman Anders Mattesson Målskog Pigan Brita Johansdotter Målskog
18110615 Drängen Magnus Mattesson Porsarp Pigan Ingeborg Andersdotter Porsarp
18110622 Bergsman Anders Andersson Porteshult Pigan Stina Månsdotter Huluhammar
18111009 Drängen Jonas Magnusson Tranhult Pigan Margareta Gustavsdotter Boeryd
18111019 Änklingen Peter Petersson Vederyd Pigan Maria Jonasdotter Porteshult
18111214 Drängen Jonas Andersson Byarums Socken Pigan Stina Isaksdotter Sjöhult
1812
18120201 Uppsättaren Sven Jonasson Katarina Andersdotter Porteshult
18120906 Hammarsmeden Jan Kristoffer Osbeck Stina Nilsdotter Bråten
18121030 Drängen Jon Magnusson Röshult Änka Märta Jönsdotter Röshult
18121030 Drängen Anders Abrahamsson Sjöhult Elin Bengtsdotter Röshult
18121030 Magnus Nilsson Hustomten Ingrid Andersdotter Hustomten
18121231 Änkemannen Johan Svensson Byarums Socken Pigan Katrina Andersdotter Porteshult
1813
18130131 Jonas Persson Tabergs Gruva Lena Bengtsdotter
18130227 Hans Månberg LandsvägenOdensjö Stina Greta Alexandersdott Målön
18130403 Jonas Andersson Porteshult Marit Jonasdotter
18130726 Abraham Andersson Häradsmärket Stina Karlsdotter Karlsbygget
18131113 Gästgivaren Anders Jonasson Södra Stigamo Brita Katrina Johannesdotter Tahe
1814
18140701 Drängen Johannes Svensson Sandseryds S. Änkan Katrina Andersdotter Porteshult
18140812 Johannes Svensson Sandseryd S. Maja Lena Alexandersdott Målön
18140813 Drängen Jonas Andersson Pigan Stina Jonasdotter Sjöhult
1815
18150603 Sven Jonasson Myrebo Kristina Gustavsdotter
18151023 Måns Jonasson Månsarp Pigan Greta Jonsdotter Kåperyd
18151104 Bergsman Peter Gustavsson Hökhult Stina Isaksdotter Hökhult
18151209 Handelsdräng Anders Sandberg Dalstorp Änkan Stina Nilsdotter Bråten
1816
18160224 Änkeman Måns Svensson Tahe Pigan Maja Gustavsdotter Hökhult
18160420 Änklingen Jon Magnusson Röshult Pigan Maria Johannesdotter Tofteryd
18160526 Skräddaren Johannes Ljungberg Anna Katrina Johansdotter Hustomten
18161012 Drängen Jan Arvidsson Lilla Spånhult Anna Stina Svensdotter Röshult
1817
18170208 Jonas Johansson Kåperyd Sara Jonsdotter Kåperyd
18170419 Sven Johansson Smörvik Pigan Greta Petersdotter Kåperyd
18170623 Skräddaren Sven Björk Bondstorp Socken Pigan Brita Stina Hansdotter Jorshult
18171108 Smeddrängen Johannes Magnus Osbeck Norre Hammar Pigan Maja Katrina Botlin
18171119 Drängen Johan Johansson Smörvik Pigan Maja Gustavsdotter Målskog
1818
18180714 Drängen Jonas Jonsson Kåperyd Pigan Stina Eriksdotter Månsarp
18181121 Johan Svensson Hustomten Pigan Kristina Jonasdotter Porteshult
1819
18190123 Drängen Mattias Magnusson Pigan Stina Svensdotter Kåperyd
18190707 Drängen Arvid Svensson Ödestugu Socken Änkan Brita Jansdotter Målskog
18190909 Masmästaren Isak Bengtsson Lindsfors Pigan Johannna Johansdotter Taberg
18191016 Drängen Peter Magnusson Hestra Stina Jonasdotter Hacklarsbo
18191120 Drängen Johan Gustavsson Målskog Pigan Stina Isaksdotter Röshult
18191120 Uppsättaren Anders Berg Södra Masugn Pigan Margareta Andersdotter Porteshult
18191211 Magnus Jonsson Sjöhult Maja Magnusdotter Hestra
1820
18200415 Drängen Gustav Gustavsson Målskog Greta Petersdotter Hökhult
18200415 Drängen Gustav Jansson Smörvik Pigan Ingrid Gustavsdotter Målskog
18201117 Isak Andersson Porteshult Änkan Kristina Svensdotter Kåperyd
1821
18210310 Drängen Johannes Karlsson Byarums Socken Pigan Anna Katrina Svenberg Taberg
18210431 Drängen Jan Abrahamsson Och Pigan Maja Svensdotter Renstorp
18210520 Peter Jonsson Tabergs Gruva Pigan Katrina Andersdotter Byarums Socken
18210602 Anders Andersson – –
18210929 Magnus Magnusson Tranhult Pigan Kristina Gustavsdotter Kåperyd
18211028 Drängen Gustav Svensson Tranhult Pigan Anna Stina Magnidotter Renstorp
1822
18220424 Drängen Johannes Söderström Byarums Socken Pigan Stina Jönsdotter Månsarp
18220527 Bergsfogde Gustav Adolf Ledin Jönköping Jungfru Sara Stina Brodahl Huluhammar
18220527 Johannes Widerberg Byarums Socken Jungfru Ulrika Brodahl Hulhammar
18220630 Rusthållaren Karl Florin Bankeryd Socken Pigan Magdalena Johannesdotter Tahe
18220921 Drängen Bengt Abrahamsson Porteshult Pigan Maja Katrina Johansdotter Boeryd
18221004 Drängen Reinhold Eriksson Månsarp Pigan Marta Isaksdotter Röshult
18221109 Drängen Sven Andersson Ekornahult Pigan Ingrid Johanna Isaksdotter Hökhult
18221111 Jon Jonasson Sävdabo Pigan Lena Nilsdotter Röshult
18221116 Drängen Johan Johanson Månsarp Pigan Elisabet Månsdotter Tahe
1823
18230706 Drängen Peter Isaksson Målskog Sara Nilsdotter Renstorp
18230711 Drängen Bengt Larsson Sjöhult Norregård Maja Stina Jakobsdotter
18230712 Reinhold Petersson Sjöhult Norregård Pigan Berta Stina Johannesdotter Sjöhult
18231025 Uppsättaren Sven Petersson Berg Södra Masugn Pigan Gustava Sandberg Södra Masugn
18231129 Drängen Johan Magnus Petersson Smörvik Änkan Greta Petersdotter Smörvik
1824
18240221 Drängen Magnus Petersson Hökhult Änkan Ingrid Gustavsdotter Smörvik
18240222 Drängen Jöns Gustavsson Angerdshestra S. Pigan Stina Petersdotter Renstorp
18240522 Magnus Svensson Angerdshestra S. Pigan Katrine Gustavsdotter Karshult
18241024 Drängen Nils Andersson Hacklarsbo Katrina Gustavsdotter Jorshult
18241115 Drängen Peter Bengtsson Byarums Socken Pigan Katarina Gustavsdotter Smörvik
18241126 Dräng Jonas Andersson Karshult Änkan Ingrid Isaksdotter Karshult
18241212 Nils Jonasson Porteshult Pigan Maria Johansdotter Hacklarsbo
18241219 Anders Eriksson Månsarp Pigan Ingeborg Andersdotter Kåperyd
18241226 Gruvfogdeass Erik Johansson Pigan Ingeborg Svensdotter Byarums Socken
1825
18250220 Grenadjären Johannes Arvidsson Berg Jönköpings Reg:te Pigan Katrina Hansdotter Jorshult
18250417 Drängen Bengt Petersson Flahult Änkan Maria Jonasdotter Porteshult
18251016 Drängen Reinhold Jönsson Månsarp Katarina Eriksdotter Månsarp
18251023 Jonas Nilsson Stina Johansdotter
18251023 Jöns Arvidsson Porteshult Marit Larsdotter Porteshult
1826
18261008 Drängen Jonas Hansson Jorshult Pigan Anna Petersdotter Renstorp
18261008 Faktorismed Nils Hjertkvist Sandseryds Socken Maja Greta Hansdotter Jorshult
18261015 Drängen Daniel Kellman Läsäng Maja Petersdotter Hustomten
18261203 Drängen Jonas Svensson Kåperyd Stina Månsdotter Kåperyd
1827
18271021 Drängen Nils Jonasson Renstorp Pigan Sara Andersdotter Lilla Målskog
18271223 Drängen Håkan Jonasson Byarums Socken Pigan Stina Nilsdotter Röshult
1828
18280224 Drängen Sven Isaksson Porsarp Pigan Maja Johansdotter Hacklasbo
18281221 Drängen Sven Svensson Angerdshestra S. Pigan Brita Johansdotter Hacklarsbo
1829
18290208 Hyttedrängen Andreas Olofsson Månsarps Norre M. Pigan Lisa Jönsdotter Stora Målskog
18290308 Jonas Isaksson Byarums Socken Pigan Lisa Magnidotter Kåperyd
18290913 Tjänstedräng Sven Engström Sandseryd Socken Lena Maja Månsdotter Tahe
18290924 Drängen Peter Isaksson Röshult Pigan Sara Jonasdotter Hacklasbo
18291004 Drängen Peter Svensson Bottnaryd Socken Pigan Sara Johansdotter Karshult
18291129 Grenadjären Gustav Anderson Lans Pigan Maja Lena Arvidsdotter Målskog
18291129 Drängen Johannes Moberg Månsarp Pigan Anna Larsdotter Månsarp
18291227 Anders Andersson Hagen U. Kåperyd Pigan Lena Larsdotter Hagen
1830
18300207 Hyttdrängen Andreas Olofsson Månsarp Norre Ugn Pigan Katarina Larsdotter Gruvstugan
18300325 Drängen Johannes Petersson Byarums Socken Pigan Johanna Margaret Johannesdotter Renstorp
18300530 Abraham Jonasson Angerdshestra Ingrid Eriksdotter Månsarp
18300700 Drängen Johannes Sandberg Huluhammar Anna Magdalena Brodahl
18301231 Drängen Magnus Johannesson Byarum Socken Johanna Jonasdotter Tranhult
1831
18310807 Tj.dräng Mattis Arvidsson Porteshult Pigan Anna Greta Håkansdotter Porteshult
18310918 Tj.dräng Anders Abrahamsson Porsarp Änkan Ingeborg Månsdotter Porsarp
18311030 Torparen Johannes Andersson Rödjorna,barnarp Pigan Stina Greta Larsdotter Stallen
18311030 Drängen Johannes Magnusson Renstorp Pigan Katarina Jonasdotter Smörvik
1832
18320624 Masmästare Karl Fredrik Petersson S.Renstorp Masugn Jungfru Sara Osbeck Norre Hammar
18321021 Bergsman Johannes Danielsson Gölghult Pigan Johanna Johannesdotter Hacklasbo
18321231 Hem.äg Isak Johannesson Tranhult Pigan Ingrid Jonasdotter Tranhult
1833
18331013 Drängen Abraham Abrahamsson Bottnaryd S. Pigan Maja Johansdotter Karshult
18331124 Änklingen Mattis Arvidsson Sjöhult Pigan Brita Lisa Berg Sjöhult
18331215 Drängen Sven Svensson Habo S. Pigan Stina Johansdotter Hacklasbo
1834
18340106 Bergsman Måns Svensson Sjöhult Pigan Maja Jönsdotter Månsarp
18340223 Drängen Johannes Svensson Sjöhult S. Pigan Maria Magnusdotter Hustomten
18340504 Drängen Sven Abrahamsson Mulseryd So. Pigan Maja Arvidsdotter Karshult
18340508 Drängen Anders Isaksson Röshult Pigan Maria Eleonora Johannesdotter Renstorp
18340624 Hem.äg.Enkl. Anders Johan Österberg Ödestugu So. Pigan Anna Lisa Johannesdotter Målön
18340628 Änkl. Måns Svensson Tahe Änkan Kristina Stork Tahe
18340720 Tj.dräng Måns Nilsson Sjöhult S. Pigan Maja Greta Gustavsdotter Sjöhult S.
18340810 Drängen Lars Peter Gudmundsson Taberg Pigan Johanna Johansdotter Sandhem So.
18341214 Hem.äg Abraham Gustavsson Angjerdshestra So Pigan Greta Gustavsdotter Hökhult
1835
18350325 Drängen Erik Larsson Tranhult Änkan Anna Stina Svensdotter Röshult
18350418 Drängen Johan Petersson Jönköping Slottsf Pigan Sara Larsdotter Huluhammar
18350926 Drängen Gustav Zackrisson S.renstorp Ugn Änkan Greta Jonasdotter Torpet Hultet
18350927 Drängen Abraham Bengtsson Porsarp Pigan Maria Johannesdotter Kåperyd
18351107 Rusthållaren Johannes Petersson Byarum So. Pigan Stina Greta Jonasdotter Målskog
18351220 Drängen Johannes Arvidsson Sjöhult N. Pigan Kajsa Magnusdotter Sjöhult N.
1836
18360220 Änkeman Lars Andersson Utjorden Pigan Eva Andersdotter Utjorden
18360522 Drängen Anders Magnusson Renstorp Pig Stina Jonsdotter Tranhult
18360710 Bergsman Peter Hammar Läsäng Pigan Sara Stina Andersdotter Röshult
18360731 Hem.äg Peter Magnus Johansson Byarum So. Pigan Stina Nilsdotter Röshult
18360904 Skolmästare G.j. Olander Barnarp So. Pigan Anna Kristina Rogberg Ällebäcken
18361009 Drängen Jonas Petersson Byarum So. Pigan Johanna Jönsdotter Månsarp
1837
18370618 Hemmansäg Anders Arvidsson Boeryd Pigan Lena Johannesdotter Hacklasbo
18371008 Torparen Daniel Rogberg Ällebäcken Pigan Lena Kajsa Ljungquist Taberg
18371022 Torparen Johannes Rylander Byarum So. Pigan Magdalena Andersdotter Tahe
18371200 Hammarsmed Karl Fogelquist Norre Hammar Pigan Maria Katarina Andersdotter Norre Hammare
1838
18380728 Rättaren Sven Johansson Sjöhult N. Pigan Johanna Arvidsdotter Sjöhult N.
18380900 Bergsman Anders Johansson Månsarp Pigan Anna Maria Karlsdotter Månsarp
18381200 Hem.äg Johannes Svensson Bondstorp So. Pig Lena Stina Johannesdotter Hacklasbo
1839
18390519 Bergsman Gustav Gustavsson Hökhult Pig Stina Andersdotter Hestra
18390706 Hem.äg Gustav Johannesson Tranhult Pig Sara Stina Svensdotter Smörvik
18390929 Dräng Sven Nilsson Byarum So. Pig Sara Nilsdotter Renstorp
18391013 Hem.äg Magnus Jonsson Tranhult Pig Stina Johannesdotter Tranhult
1840
18400202 Hem.äg Jon Magnusson Hustomten Pig Maja Lisa Arvidsdotter Målskog
18400307 Hem.äg Sven Gustav Svensson Sandseryd So. Pig Sara Stina Gustavsdotter Boeryd
18401114 Tj.dräng Johannes Petersson Tahe Pig Inga Lisa Magnusdotter Tahe
18401130 Hem.äg Johan Svensson St.Smörvik Pig Sara Maja Johansdotter Smörvik
1841
18410130 Arrendator Johannes Johansson Jära Söregård Pig Sara Stina Jonasdotter Sjöhult S
18410327 Hem.äg Anders Johannesson Byarum So. Pig. Kristina Gustavsdotter Tranhult
18410417 Drängen Sven Johan Svensson Angjerdshestra So Pigan Ingrid Katarina Petersdotter Hökhult
18410417 Tj.dräng Johannes Rogberg Pig Maja Greta Magnusdotter Bråten
18410529 Drängen Karl Petersson Vadbindaretorpet Pigan Johanna Svensdotter Vadbindaretorpet
18410619 Hemmansäg Anders Johannesson Bondstorp So. Pigan Ingrid Magnusdotter Tranhult
18410822 Hem.äg. Isak Petersson Byarum So. Pigan Anna Lena Jönsdotter Röshult
18411121 Hem.brukaren Nils Peter Gudmundsson Sjöhult N. Pig Maria Kristina Jansdotter Taberg
18411129 Hem.äg Nils Johan Johannesson Renstorp Pigan Anna Katarina Petersdotter Renstorp
18411130 Hem.äg Johan Jonasson Sjöhult S. Pigan Sara Stina Johannesdotter Renstorp
18411231 Tunnbindaren Nils Johan Brun Läsäng Pig Brita Katarina Jonasdotter Målskog
1842
18420306 Drängen Johan Abrahamsson Porsarp Pig Katarina Petersdotter Porsarp
18420501 Hemmanbruk. Johannes Andersson Bråten Pig Anna Marta Johannesdotter Röshult
18420514 Hem.äg Anders Magnus Johannesson Hyltena Pig Johanna Magdal. Nilsdotter Målön
18420515 Skräddare Sven Ferm Månsarp Pig Lena Katarina Niklasdotter Ormaryd So
18420618 Hem.äg Anders Jonasson Porteshult Pigan Johann Maria Jonasdotter Kåperyd
18420619 Grenadjären Johan Neij Stallen Pig Gustava Sand Taberg
18420806 Hem.äg Sven Nilsson Röshult Pig Inga Matilda Gustavsdotter Sjöhult S.
18420923 Fabrikören Vilhelm E L Vallengren Jönköping Jungfru Hedvig Sofia Söderström Tahe
18420925 Hem.äg Jonas Abrahamsson Angjerdshestra So Pig Magdalena Johannesdotter Målön
18421226 Manuf.smeden Johan Lindberg Huluhammar Kajsa Lisa Osbeck Huluhammar
18421231 Bergsman Lars Peter Nilsson Sandseryd So. Pig Kristina Jansdotter Hacklasbo N
1843
18430408 Hem.äg Johan Kjellerstedt Bondstorp So. Pig Sara Stina Johansdotter Hustomten
18430413 Dräng Johannes Gustavsson Karshult Pigan Stina Arvidsdotter Karshult
18430415 Dräng Karl Magnus Abrahamsson Sjöhult Pig Maja Lisa Magnusdotter
18430416 Hem.äg Lars Peter Andersson Pig Maja Lisa Johannesdotter Hacklasbo
18430716 Bergsman Sven Andersson Målskog Pig Sara Jonasdotter Porteshult
18430805 Tj.drängen Gabriel Jönsson Pig. Maria Petersdotter Smörvik
18431014 Bergsman Gustav Svensson Sjöhult S. Pig Maja Katarina Nilsdotter Röshult
18431021 Drängen Andreas Andersson Tranhult Pig Johanna Petersdotter Tranhult
18431203 Bergsman Gustav Gustavsson Målskog Pig Sara Kristina Nilsdotter Målön
18431203 Bergsman Magnus Jonsson Röshult Pig Kristina Jonasdotter Kåperyd
18431218 Änkeman Magnus Jonasson Hestra Pig Kristina Jonasdotter Kåperyd
1844
18440211 Drängen Sven Svensson Hustomten Pig Johanna Jansson Röshult
18440428 Torparen Karl Johan Andersson Nybygget Pig Sara Stina Bengtsdotter Hultet
18440525 Tj.dräng Anders Magnus Larsson Kåperyd Pig Brita Maria Gustavsdotter Månsarp
18440622 Drängen Karl Andersson Porteshult Pig Kristina Reinholdsd. Månsarp
18440914 Bergsman Johan Johannesson Boeryd Pig Maria Rebecka Gustavsdotter Boeryd
18441019 Tj.dräng Jonas Petersson Målskog Pig Maria Danielsdotter Ödestugu So.
18441208 Mjölnaren Olof Petersson Tabergs Kvarn Pig Kristina Månsdotter Månsarp

VIGSLAR I MÅNSARP FÖRSAMLING
Marriages in the parish of MÅNSARP

Byta tidsperiod Till JBGF startsida

Datum Titel/Yrke Mannen Boställe Titel/Yrke Kvinnan Boställe
Marriage Title/Profession Name of husband Place of residence Title/Profession Name of wife Place of residence
1845
18450412 Drängen Gustav Otto Arvidsson Karshult Pig Maja Nilsdotter Målskog
18450510 Bergsman Magnus Jansson Hestra Pig Gustava Petersdotter Hestra
18450614 Drängen Nils Johan Jonasson Örnaberget Pig Johanna Andersdotter Västergötland
18450615 Bergsman Peter Johannesson Röshult Pig Maja Greta Johansdotter Hacklarsbo
18450624 Bergsman Johannes Andersson Karshult Pig Gustava Gustavsdotter Tranhult
18450706 Tj.drängen Peter Magnus Zackrisson Sjöhult N. Pig Kristina Matilda Andersdotter Karshult
18451018 Hem.äg Anders Månsson Månsarp Änkan Inga Matilda Gustavsdotter Sjöhult N.
18451025 Hem.äg Anders Gustavsson Ödestugu So. Pig Ingelöf Magnusdotter Karshult
18451227 Bergsman Gustav Andersson Karshult Hemmadotter Sara Lisa Magnusdotter Karshult
1846
18460101 Hem.äg Johan Magnus Petersson Angjerdshestra So Hemmadotter Stina Petersdotter Tranhult
18460101 Hem.äg Johan Magnus Petersson Pig Stina Petersdotter Märtabo
18460307 Arrendatorn Mattias Magnusson Renstorp Hemmadotter Johanna Gustavsdotter Hökhult
18460531 Torparen Sven Håkansson Byarum So. Pig Sara Stina Jönsdotter Månsarp
18461024 Hem.äg Abraham Johannesson Byarum So. Hemmadotter Lovisa Magdalena Johannesdotter Renstorp
18461205 Tj.dräng Johan Larsson Utjorden Pig Inga Lisa Gustavsdotter Hustomten
1847
18470207 Hem.äg Jan Larsson Angjerdshestra So Hemmadotter Märta Unosdotter Hökhult
18470207 Hem.äg Sven Eriksson Angjerdshestra So Hemmadotter Stina Unosdotter Hökhult
18470307 Rättaren Johannes Jönsson Taberg Pig Johanna Larsdotter Taberg
18470404 Drängen Johannes Håkansson Flahult M. Hemmadotter Johanna Månsdotter Månsarp
18470508 Klockaren Israel Gustavsson Kåperyd Pig Elin Johansdotter Kåperyd
18470624 Bergsman Magnus Arvidsson Karshult Hemmadotter Maja Stina Jonasdotter Jorshult
18471030 Drängen Magnus Petersson Hestra Pig Stina Johansdotter Hökhult
18471030 Drängen Karl Johan Johansson Sjöhult Pig Anna Katarina Olofsdotter Renstorp
18471030 Drängen Sven Isak Petersson Tahe Pig Anna Stina Arvidsdotter Taberg
18471127 Handlanden Anders Johan Andersson Ulricehamn Hemmadottern Hedvig Beata Osbeck Bråten
1848
18480610 Drängen Hans Johannesson Byarum So. Hemmadottern Sara Stina Bengtsdotter Porteshult
18480611 Drängen Sven Andersson Byarum So. Hemmadotter Kristina Nilsdotter Jorshult
18481007 Hem.äg Johan Nilsson Angjerdshestra So Hemmadottern Stina Katarina Johansdotter Hökhult
18481007 Drängen Johannes Otto Svensson Byarum So. Hemmadottern Johanna Johansdotter Hustomten
18481200 Drängen Johannes Andersson Angjerdshestra So Hemmadotter Johanna Petersdotter Hökhult
18481216 Bergbrytaren Nils Magnus Johannesson Porteshult Pigan Lisa Greta Berg Porteshult
1849
18490624 Hem.äg Johan Håkansson Röshult Hemmadotter Maria Magnusdotter Tranhult
18490930 Soldaten Johannes Holm Bondstorp So. Pig Stina Mattisdotter Renstorp
18491014 Rättarlärl. Johan Lagerberg Degeberg Pig Johanna Johannesdotter Taberg
18491118 Torparen Sven Larsson Smedjeberget Pig Johanna Jonasdotter Målskog
18491202 Torparen Gustav Andersson Bäcken Pig Inga Stina Petersdotter Sjöhult S
1850
18500302 Drängen Sven Eriksson Angjerdshestra So Pig Gustava Johannesdotter Målskog
18500622 Tj.dräng Anders Petersson Sjöhult N. Hemmadotter Magdalena Bengtsdotter Sjöhult N.
18500628 Drängen Johannes Magnusson Porsarp Hemmadotter Kristina Johannesdotter Smörvik
18501020 Grenadjär Alexander Sand Karshult Pig Maja Cajsa Johannesdotter Taberg
1851
18510104 Tj.dräng Isak Arvidsson Karshult Pig Johanna Svensdotter Karshult
18510118 Hyttedrängen Isak Arvidsson Porteshult Pig. Maja Svensdotter Målskog
18510420 Drängen Hans Johan Jonasson Jorshult Hemmadotter Maria Jonasdotter Kåperyd
1852
18520000 Skräddaren Anders Oliv Pig Johanna Andersdotter Hacklasbo
18520400 Mjölnaren Peter Magnus Johannesson Odensjö Kvarn Pig Brita Stina Petersdotter Tabergs Kvarn
18520600 Drängen Johan Peter Johanesson Kåperyd Pig Maria Magdalena Jonasdotter Porteshult
18520619 Drängen Sven Isak Jonasson Byarum So. Änkan Sara Jonasdotter Målskog
18520624 Drängen Johan Jonasson Porteshult Pig Johanna Jonasdotter Karshult
18521100 Drängen Jöns Andersson Nybygget Pig Johanna Johansdotter Sjöhult S
18521100 Drängen Klas Magnus Petersson Pig Kristina Johannesdotter Röshult
1853
18530625 Drängen Anders Magnusson Porsarp Pig Sara Greta Svensdotter Smörvik
18530821 Drängen Johannes Magnusson Pig Maria Katarina Abrahamsdotter Porsarp
1854
18540604 Drängen Gustav Jonasson Porteshult Hemmadotter Maria Katarina Johansdotter Tahe
18540623 Hem.äg Anders Petersson Rogberga So. Pig Sara Kristina Isaksdotter Tranhult
18540930 Drängen Johannes Svensson Jorshult Pig Lena Stina Andersdotter Jorshult
18541021 Drängen Anders Gustav Andersson AnderstorpMånsarp Pig Sara Stina Johansdotter Kåperyd
1855
18550224 Änklingen Jonas Andersson Rödjan, Barnarp Pig Greta Andersdotter Jorshult
18550415 Drängen Gustav Gustavsson Pig Ulrika Petersdotter Renstorp
18550623 Hem.äg Karl Håkansson Bottnaryd So. Hemmadottern Inga Unosdotter Hökhult
18550623 Drängen Gustav Mattisson Sanders,Renstorp Pigan Johanna Johansdotter Ryet
18550623 Hem.äg Sven Håkansson Rogberga So. Hemmadottern Brita Kajsa Gustavsdotter Boeryd
18551007 Drängen Johannes Johansson Ödestugu So. Pig Ulrika Gustava Arvidsdotter Taberg
18551027 Drängen Sven Jakobsson Månsarp Pig Maja Stina Abrahamsdotter Månsarp
18551117 Drängen Johannes Svensson Angjerdshestra So Pig Johanna Jonasdotter Smörvik
18551201 Drängen Jonas Nilsson Målskog Pig Maria Andersdotter Hacklasbo
18551202 Grenadjären Anders Johan Vall Ljungarum So. Pig Katarina Jonasdotter Tranhult
1856
18560101 Drängen Svenning Johannesson Hestra Pigan Lena Stina Danielsdotter Hestra
18560106 Drängen Karl Magnus Thunberg Sjöhult S. Pig Maja Stina Olofsdotter Tahe
18560322 Drängen Johan Peter Svensson Tahe Pig Kristina Svensdotter Vadbindartorp
18560629 Grenadjären Anders Johan Dahl Lekeryd So. Pig Märta Jonasdotter Målskog
18561011 Arb.karl Jöns Arvidsson Stuga U. Boeryd Pig Anna Katarina Petersdotter Socknen
18561025 Trädgårdsm. Karl G. Hallberg Torpa So.Älfsborg Kammarjungf. Ulla Sofia Osbeck Bråten
1857
18570207 Hem.äg Sven Isak Jonsson Byarum So. Pig Kristina Reinholdsd. Månsarp
18570214 Hem.äg Gustav Magnusson Tranhult Hemmadott. Maja Katrina Johannesdotter Röshult
18570412 Hem.äg Isak Johannesson Hökhult Hem.dottern Inga Matilda Johansdotter Målskog
18570822 Drängen Anders Johansson Sjöhult N. Pig Brita Jonasdotter Porteshult
18570823 Drängen Lorens Johansson Karshult Pig Inga Kristina Johansdotter Karshult
18570919 Drängen Johan Peter Larsson Boeryd Pigan Johanna Petersdotter Boeryd
18571011 Drängen Andreas Johansson Ljungarum So. Pig Katarina Johansdotter Hustomten
18571205 Änkeman Karl Johan Johansson Pig Stina Greta Johannesdotter Sandbäcken,boeryd
18571226 Skräddaren Johan M Viktor Larsson Pig Anna Maria Qvarnström Sockenstugan
1858
18580220 Drängen Anders Jonasson Pig Eugenia Jonasdotter Målskog
18580403 Hem.äg Gustav Magnus Jonasson Jorshult Pigan Johanna Jonasdotter Kåperyd
18580516 Drängen Johannes Andersson Målskog Pig Marta Jonasdotter Taberg
18580605 Skomakaren Anders Magnus Bylander B.stug.Sanders Änkan Maja Svensdotter Målskog
18580613 Rättaren Anders Magnus Andreasson Taberg Pig Anna Kristina Jonasdotter Kåperyd
18580925 Hem.äg Adam Karlsson Stengårdshult So. Hem.dott Petronella Eriksdotter Röshult
18581023 Drängen Anders Magnus Isaksson Sjöhult S. Pig Kristina Nilsdotter Sjöhult S.
18581030 Hem.äg Anders Petersson Hustomten Hemmadottern Magdalena Johansdotter Hustomten
18581030 Hem.äg Sven Anders Gustavsson Angjerdshestra So Hemmadott Maria Karolina Johansdotter Hustomten
18581229 Hem.äg Abraham Nilsson Angjerdshestra So Hemmadott Inga Greta Gustavsdotter Tranhult
18581230 Drängen Andreas Petersson Renstorp Pig Inga Maria Svensdotter Renstorp
18581231 Hem.äg Anders Johan Isaksson Bondstorp So. Änkan Anna Katarina Jonasdotter Porteshult
1859
18590129 Drängen Gustav Johansson Tofteryd So Pig Lena Katarina Nilsdotter Porteshult
18590708 Hem.äg Anders Johan Johannesson Byarum So. Pig Johanna Charl:a Johannesdotter Sjöhult
18590710 Hem.äg Anders Johan Nilsson Renstorp Hemmadotter Johanna Johansdotter Tahe
18591021 Drängen Sven Petersson Hacklasbo Hemmadotter Sara Matilda Andersdotter Renstorp
18591022 Drängen Jakob Andersson Smörvik Pig Maja Katarina Jonasdotter Smörvik
18591127 Torpare Anders Johan Arvidsson Åkers So. Pig Johanna Andersdotter Porsarp
18591202 Hem.äg Nils Johan Johannesson Åsa S, Sandseryd Hemmadotter Sara Matilda Andersdotter Boeryd
18591202 Drängen Anders Samuelsson Kåperyd Pig Stina Johansdotter Kåperyd
1860
18600105 Mjölnaren Peter Erik Sandberg Tabergs Kvarn Pig Hedvig Svensdotter Bergslund
18600211 Hem.äg Arvid Jonasson Målskog Pig Ingelöf Andersdotter Målskog
18600521 Mjölnaren Johan Andersson Renstorps Kvarn Änkan Sara Andersdotter Renstorp
18600604 Bergsman Arvid Jönsson Porteshult Änkan Kristina Reinholdsdot . Månsarp
18600623 Skräddaren Sven Isak Åkerblad Skolhuset Pig Inga Matilda Andersdotter Skolhuset
18600930 Bergsman Johan Magnus Jonasson Karshult Hemmadotter Anna Sara Gustavsdotter Tranhult
18601020 Hem.äg Sven Andersson Öggestorp So. Hemmadotter Maja Katarina Johansdotter Målskog
18601020 Drängen Sven Johan Eriksson Målskog Pig Johanna Sofia Ring Målskog
18601027 Drängen Otto Johan Petersson Porsarp Pig Sara Maja Andersdotter L:a Nybygget
18601103 Drängen Gustav Berg Bergslund Pig Johanna Sandström Kåperyd
18601124 Drängen Johannes Jonasson Sjöhult N. Pig Anna Katarina Andersdotter Sjöhult N.
1861
18610202 Drängen Klas Fredrik Andersson Ällebäcken Pig Anna Katarina Svensdotter Tranhult
18610330 Hem.äg Gustav Svensson Smörvik Änkan Elsa Petersd Smörvik
18610406 Soldat Anders Johan Lund Ekeberg Pig Maria Lovisa Danielsd Stenbäcken
18610608 Dräng Frans Lorens Johansson Porteshult Pig Johanna Jonasd Porteshult
18610623 Hem.äg Alfrid Sandahl Hyltan,Rogberga S Hem.dotter Augusta Maria Andersd Porteshult
18610629 Hem.äg Johan Bengtsson Porteshult Hem.dot Sara Stina Månsd Månsarp
18610702 Hem.äg Gustav Adolf Andreasson Kulhult Hem.dott Maria Isaksd Tranhult
18610817 Kyrkoväktare Andreas Olofsson Anderstorp Pig Johanna Svensd Kåperyd
18611019 Dräng Sven Johannesson Sjöhult S. Pig Johanna Gustavsd Sjöhult S.
18611109 Bergsman Kristofer Aug. Osbäck Bråten Hem.dot Johanna Andersd Månsarp
18611230 Bergsman Karl Alfred Nilsson Jorshult Hem.dot Maria Gustavsd Tranhult
1862
18620401 Hem.äg Peter Johan Svensson Lekeryd So Hem.dot Maja Lisa Bengtsd Porteshult
18620430 Klockaren Per Nikolas Holmberg Bottnaryd So Hem.dot Fredrika Helena Osbäck Bråten
18620505 Dräng Anders Magnusson Tranhult Änkan Sara Stina Svensd Tranhult
18620624 Dräng Anders Erik Johansson Sandseryd So Hem.dot Justina Maria Andersd Månsarp
18620629 Bergsman Hans Johan Jonasson Kåperyd Änkan Katarina Elisab. Lindberg Lindhammaren
18621102 Dräng Abraham Lundberg Angjerdshestra So Hem.dot Maria Unosd Hökhult
18621122 Drängen Peter August Jonasson Karshult Pig Anna Kristina Johansd Karshult
18621122 Torpare Karl Gustav Danielsson Stenbäcken Pigan Sara Stina Olofsd Renstorp
1863
18630214 Änkeman Gustav Zakrisson Hultet Änka Johanna Johansd L:a Nybygget
18630801 Dräng Gustav Andersson Renstorp Pig Kristina Svensd Renstorp
1864
18640410 Dräng Anders Johan Svensson Örnaberget Pig Anna Sofia Larsd Ällebäcken
18640623 Bergsman August Otto Jönsson Hacklasbo Hem.dot Matilda Gustavsd Hökhult
18641023 Dräng Sven Lorens Nilsson Porteshult Pig Kristina Johannesd Porteshult
18641204 Dräng Johan Jönsson Byarum So Hem.dot Hedda Charlotta Johansd Sjöhult S.
1865
18650304 Hem.äg Jan Nilsson Byarum So. Hem.dot Kristina Moberg Månsarp
18650922 Handlande Johannes Rydin Månstad So Hem.dot Sara Maria Johannesd Smörvik
18651008 Gustav Knut Israelsson Pig Hedvig Ulrika Lindberg Kåperyd
18651022 Dräng Anders Petersson Porteshult Pig Helena Kristina Larsd Porteshult
18651107 Dräng Johan Peter Svensson Sandseryd So Pig Maja Stina Larsd Fattigstugan
18651112 Johan Unosson Hökhult Hem.dot Inga Maria Johannesd Hökhult
18651228 Dräng Johan Petersson Byarum So Hem.dot Hedvig Maria Gustavsd Sjöhult S.
1866
18660408 Dräng Svening Nätt Hacklasbo Pig Kristina Sveningsd Tranhult
1867
18670907 Tj.dräng Anders Isaksson Porteshult Tj.pig Anna Katarina Johannisd Porteshult
18670929 Tj.hjon Justus Persson Tranhult Torp.dot Anna Katarina Rogberg Taberg
18671110 Tj.hjon Johannes Svensson Renstorp Tj.hjon Sara Matilda Israelsd Tranhult
1868
18681025 Urmakarges. Svening Petersson Stengårdshult Pig Johanna Johannesd Tranhult
18681107 Dräng Sven Hartvig Andersson Sjöhult N. Pig Anna Katarina Bengtsd Vadbindartorpet
18681128 Dräng Johannes Gustavsson Karshult Pig Anna Lena Isaksd Målskog
18681217 Bergsman Gustav Karlsson Månsarp Hem.dot Matilda Moberg Månsarp
1869
18690711 Bergsman Johannes Johansson Tahe Johanna Maria Gustavsd Karshult
18690910 Soldat Karl Spets Beth, Bondstorp Maria Lisa Gustavsd Smörvik
18691004 Bonde Axel Larsson Habo So Anna Andersd Renstorp
1870
18700327 Bergsman Isak Petersson Hacklasbo Hem.dot Sara Kristina Gustavsd Hökhult
18701030 Soldat Johan Vilhelm Sjö Boeryd Pig Maria Kristina Rogberg Gruvstugan
18701104 Tj.dräng Svening Karlsson Målskog Torparänka Karolina Kvarnström Dammen
18701227 Bergsman Per August Johannisson Tranhult Hem.dot Emma Eleonora Svensd Karshult
1871
18710709 Bergsman Anders Johan Månsson Månsarp Hem.dot Hilma Justina Gustavsd Renstorp
18711001 Dräng Johan August Andersson Tahe Pig Johanna Kajsa Jonasdotter Tahe
18711203 Dräng Peter Magnus Nilsson Norrskog Torparänka Märta Magnusd Norrskog
18711231 Hem.äg Svening Abrahamsson Angjerdshestra So Hem.dot Kristina Johannisd Karshult
1872
18720107 Hem.son Gustav Månsson Månsarp Hem.dot Sara Kristina Johannesd Månsarp
18720407 Hem.son Peter Magnus Andersson Renstorp Hem.dot Manna Kristina Johansd Tranhult
18720630 Tj.dräng Johan Gustavsson Tahe Hem.dot Sara Matilda Andersd Månsarp
18720921 Hem.son Johannes Edvard Johansson Tranhult Hem.dot Maria Andersd Renstorp
18721109 Mjöl.dräng Johan August Davidsson Sandseryd So Hem.dot Maria Kristina Svensd Svensbygget
1873
18730412 Tj.dräng Sven August Johansson Karshult Tj.pig Gustava Albert:a Andersd Karshult
18731027 Tj.dräng Gustav Svensson Renstorp Tj.pig Anna Kristina Johansd Stenbäcken
18731108 Tj.dräng Johan August Bengtsson Porteshult Hem.dot Sara Kristina Andersd Stallen
18731108 Tj.dräng Gustav Andersson Taberg Tj.pig Karolina Svensd Karshult
18731111 Tj.dräng Johan Peter Jönsson Månsarp Tj.piga Justina Jonasd Renstorp
1874
18740425 Hem.äg Johannes Svensson Tofteryd So Hem.dot Lena Katarina Johansd Sjöhult S
18740524 Skräddare Klas Axel Larsson Bäkeryd Hem.dot Maria Moberg Månsarp
18740602 Rättare Anders Johan Jönsson Ljungarum Hem.dot Kristina Gustavsd Sjöhult S.
18740704 Bergsman Johan Andersson Porteshult Hem.dot Augusta Svensd Målskog
18740824 Bergsman Gustav Jonasson Porteshult Undantag Johanna Maria Jonasd Porteshult
18740919 Dräng Josef Andersson Boeryd Hem.dot Hedda Rogberg Gruvstugan
18741031 Dräng Johan Otto Johannisson Målskog Piga Karolina Johannisd Karlshult
18741226 Dräng Oskar Gideon Jonsson Smörvik Pig Hedvig Gustavsd Smörvik
1875
18750105 Bergsman Sven Lundgren Vadbindartorpet Pig Helena Kristina Andersd Vadbindartorpet
18750319 Tj.dräng Anders Johan Svensson Tjurshult Pig Maria Johannisd Sjöhult N.
18750508 Dräng Gustav Magnusson Barnarp So Pig Anna Kristina Svensd Porteshult
18750808 Dräng Johan Svensson Månsarp Bergsm.änka Maria Kristina Svensd Månsarp
18751106 Arrendator Johan Johansson Porsarp Piga Magdalena Gustavsd Porsarp
18751106 Bergsman Johan Jonasson Kåperyd Pig Kristina Jonasd Kåperyd
18751230 Bössmed August Nilsson Lindshammaren Hem.dot Justina Jonsdotter Hustomten
18751230 Bergbrytare Johan Alfred Lans Bråten Lärarinna Johanna Albert:a Andersd V. Gruvstugan
1876
18760415 F.d.bergsman August Kristof. Osbäck Bråten Pig Vilhelmina Gustavsd
18760429 Smed Anders Fredrik Fagerberg Barnarp So Joh:a Matilda Petersd Konungsberget
18761203 Smed Peter Johan Bergström Barnarp So Pig Maria Johansd Smörvik
18761216 Bergbrytare Karl Gustav Danielsson Stenbäcken Pig Johanna Krist:a Lans Stenbäcken
1877
18770317 Dräng Axel Vilhelm Ferdinandsson Byarum Hem.dot Maria Justina Svensd Porteshult
18770425 Dräng Sven Magnus Andersson Taberg Hem.dot Augusta Andersd Månsarp
18770520 Snickare Frans August Törnkvist Barnarp Hem.dot Maria Jonsd Hustomten
18771110 Dräng Johan Andersson Porteshult Hem.dot Maria Bengtsd Porteshult
1878
18780525 Bergsman Johan Magnus Johannisson Målön Pig Kajsa Stina Johannisd Målön
18780613 Hem.äg Johan Kjellerstedt Bondstorp Pig Ida Karolina Andersd Tranhult
18781026 Bergsman Johan Edvard Gustavsson Hacklasbo Hem.dot Alb:na Kristina Gustavsd Tranhult
18781206 Snickare Gustav Jonasson Sandseryd Pig Brita Katarina Söderström Månsarp
1879
18790625 Bergsman Frans Gustav Eriksson Jorshult Pig Kristina Johannisd Jorshult
18790816 Skräddare August Rosell Karshult Pig Maria Johannisd Hacklasbo
1880
18800215 Hem.bruk Johan Peter Magnusson Bondstorp So Pig Johanna Matilda Petersd Porteshult
18800603 Hem.äg Johan Jakobson Markaryd So Hem.dot Maria Johansd Boeryd
18800605 Mjölnare Anders Johannisson Hyltan.Barnarp So Pig Anna Lovisa Esping Åsen U Smörvik
18800703 Hem.son Per Johan Johannisson Angjerdshestra Hem.äg.dot Lovisa Johansd Tranhult
18801023 Hem.äg.son Jonas Svensson Röshult Hem.dot Emma Justina Andersd Hultet
1881
18810705 Snickare Eskil Magnus Jonsson Jönköping Sofia Bergm.dotter Jenny Matilda Andersson Sjöhult N.
1882
18820225 Dräng Per Alfred Gustavsson Bäcken Pig Maria Kristina Jönsd Porteshult
18820304 Hem.äg Karl August Johansson Bondstorp Bergm.dotter Augusta Urania Gustavsd Tranhult
18820709 Smedmästare Klas Vennblad Huluhammar Bergm.dotter Tilda Serafia Andersson Månsarp
18820812 Fabr.arb Henning Svensson Granarp Pig Ida Kristina Gustavsd Bråten
18821014 Skomakare Per Anders Andersson Kärret U Boeryd Pig Hedda Lovisa Björk Lyckan U Jorshult
18821015 Snickare Johan Viktor Valstedt Jönköp Sofia Lärardotter Ida Jonsson Månsarp
18821102 Fabr.arb Per Alfred Jonasson Barnarp Piga Ida Maria Johannisd Hustomten
1883
18830210 Arb.karl Otto Alfred Johannisson Renstorp Torp.dot Emma Justina Gustavsd Bäcken
18830414 Sergeant Karl Lennart Rydell Gällentofta So Bergm.dotter Hedda Kristina Andersson Sjöhult N.
18830701 Smed Karl August Moberg Barnarp Bergm.dotter Augusta Jonsson Hustomten
18831117 Arb.karl Anders Gustav Karlsson Sjöhult N. Tj.pig Justina Johannisd Sjöhult N.
1884
18840531 Tj.dräng Gustav Andersson Tahe Tj.pig Hedvig Johannisd Tahe
18840621 Hem.äg Anders Johan Gustavsson Porteshult Hem.ägdotter Jenny Kristina Svensd Kåperyd
18840703 Hem.äg Johan Emil Johannisson Byarum Hem.ägdotter Inga Kristina Andersd Månsarp
18840705 Hem.äg Sven Anders Johansson Hakarp Hem.ägdotter Johanna L. Svensd Målskog
18840912 Tj.dräng Johan August Nilsson Målskog Hem.ägdotter Amanda Kristina Andersd Målskog
18841018 Arb Johannes Gustavsson Målskog Tj.pig Anna Stina Jonasd Karshult
18841028 Arb Karl Gustav Karlsson Barnarp Tj.pig Emma Petronella Sveningsd Porteshult
18841108 Arb Anders Josef Johansson Karshult Torp.dotter Augusta Lovisa Magnusd Nyslätt U Smörvik
18841114 Skomakare Vilhelm Borg Skänninge Tj.pig Ida Lovisa Sveningsd Porteshult
18841115 Arbetare Otto Uhr Barnarp Tj.pig Karolina Marg:a Karlsd Sjöhult S.
18841226 Filare Karl Gustav Nyberg Barnarp Torp.dott Johanna Matilda Johansd Ön
1885
18850221 Hem.äg Johan August Andersson Renstorp Hem.äg Änka Emma Eleonora Svensd Tranhult
18850328 Sergeant Edvin Fingal Svensson Åkers F. Hem.ägdotter Amanda Kristina Johansson Sjöhult S.
18850508 Målare Per Johan VidŠn Mulseryds So Hem.ägdotter Ida Maria Gustavsd Smörvik
18851010 Dräng Sven Jansson Bergsholm Hem.ägdott Augusta Johansd Boeryd
18851128 Arb Jonas Svensson Bergsholm Pig Olivia Matilda Andersd Månsarp
18851205 Torpare Sven Isak Petersson Svensbygget Arbetaränka Maria Johannisd Svensbygget
1886
18860402 Dräng Johan Alfred Magnusson Karshult Pig Amanda Beata Sveningsd Karshult
18860430 Bergsman Karl Gustav Johansson Tranhult Bergm.dott Maria Albertina Andersd Tjurshult
18860917 Dräng August Henning Hansson Taberg Maria Otilia Osbäck Taberg
18860925 Dräng Johan August Andersson Porteshult Pig Klara Jonasd Månsarp
18861030 Arb Karl Oskar Emil Stav Barnarp Pig Emma Kristina Josefsd Sjöhult N.
18861030 Arb Peter Magnus Nilsson Pig Anna Maria Svensd Renstorp
18861106 Skomakare Nils Edvard Gustavsson Bergsdal,Taberg Pig Anna Lovisa Johannesd Sjöhult S.
18861203 Arb Anders Samuelsson Norrlid,Kåperyd Änkan Ulrika Kristina Johannesd Norrlid,Kåperyd
18861231 Skomakare Bror Sigurd L. Bäckström Barnarp Pig Anna Maria Andersd Månsarp S.s.
1887
18870409 Hem.äg Johan August Andersson Jorshult Hem.dott Maria Lovisa Gustavsson Boeryd
18870618 Postiljon Sven Ludvig Holmström Jönköping Hulda Kristina Osbäck Taberg
18871028 Arb Gustav Blomberg Skogsliden Johanna Helena Johannesd Fällan,porteshult
18871118 Fabr.arb Gustav Bäcklin Hakarp Hem.dot Hulda Andersson Konungsberget
18871125 Dräng Johannes Gustavsson Nässjö Hem.dot Jenny Gustavsson Sjöhult S.
1888
18880609 Arb Johan Alfred Karlsson Barnarp Hem.dot Lotten Magnusson Konungsberget
18881006 Dräng Johan Mackabeu Johansson Utvängstorp (S) Pig Maria Justina Svensd Renstorp
18881123 Hem.äg Karl Johan Isaksson Sandseryd Hem.dot Edla Josefin Svensson Hacklasbo
1889
18890608 Hem.son Karl Oskar Petersson Sandseryd Hem.dot Johanna Gustavsd Sjöhult S.
18890608 Hem.äg Johan Johansson Stengårdshult Hem.dot Amanda Andersson Tjurshult
18890629 Hem.äg Johan Alfred Jonasson Hössna.Älfsb.län Hem.dot Ida Maria Magnusd Hestra
18890629 Drängen Isak Magnus Johannisson Boeryd Pig Maria Lovisa Svensd Smörvik
18891123 Hem.äg Otto Larsson Mulseryd Hem.dot Karolina Andersd Hökhult
1890
18900524 Gjutare Karl Oskar Persson Norre Hammar Hem.dot Augusta Björk Jorshult
18901104 Smed Anders Johan Svensson Bergsholm Pig Johanna Lovisa Josefsd Sjöhult N.
18901108 Hem.son Johan Johansson Bondstorp Hem.dot Johanna Matilda Svensson Smörvik
18901115 Arb Per Gustav Bengtsson Norra Hammar Pig Ottenia Lovisa Pil Socknens Slut
1891
18910321 Gästgivare Frans Gustav Svensson Tofteryd So Anna Lovisa Johansson Sjöhult S.
18910613 Hem.son Johannes Fingal Gustavsson Tranhult Altea Karolina Nilsson Jorshult
18911010 Arb Sven Gustav Svensson Barnarp Ida Karolina Gustavsson Boeryd
1892
18920326 Hem.son Per August Magnusson Hökhult Pig Amanda Johansd Hökhult
18920611 Rättare Ernst Edvard Almkvist Åsa Hulugård Hem.dot Johanna Sofia Arvidsd Porteshult
18921203 Hem.äg Per Gustav Svensson Smörvik Hem.dot Selma Augusta Gustavsson Smörvik
1893
18930211 Skomakaren Karl Johansson Angjerdshestra Sömmerskan Matilda Göransd Bråten
18930415 Arb Karl Johan Andersson Lindhammaren Änkan Maria Johansdotter Bråten
18930603 Hem.son Frans Oskar B. Svensson Bråten Pig Vilhelmina Johansd Bråten
18930710 Åkaren Otto E Karlsson Norre Hammar Hem.dot Anna Teresia Esping Åsen U Smörvik
18930915 Hem.son Gustav Albin Abrahamsson Angjerdshestra Hem.dot Dav:a Anna Aug:a Gustavsd Jordshult
18931028 Gjutaren Lars Oskar Karlsson Norra Hammar Hem.dot Alfrida Maria Gustavsson Smörvik
18931118 Hem.äg August Svensson Byarum Hem.dot Hedda Lovisa Arvidsd Porteshult
18931125 Dräng Karl Hugo Hellsten Eks So (skarab) Hem.dot Lovisa Jönsd Renstorp
18931130 Hem.äg Karl Gustav Granstrand Bondstorp Hem.dot Anna Svea Krist. Kjellerstedt Tranhult
1894
18941026 Skomakare Algot Johannesson Ljungsarp (Älfsb) Pig Brita Sofia Sveningsd Renstorp
18941103 Smed Frans Oskar Karlsson Örnaberget Hem.dot Hulda Martina Sandberg Porsarp
18941106 Hem.son Frans Teodor Svensson Stengårdshult Pig Karolina Johannesd Jorshult
18941110 Järnarb Karl Oskar Sten Norra Hammar Hem.dot Johanna Matilda Andersd Annelund,Målskog
18941124 Hem.äg Gustav Henning Andersson Byarum Hem.dot Ulrika Lovisa Gustavsson Tranhult
1895
18950309 Dräng Frans Vilhelm Andersson Tahe Hem.dot Jenny Kristina Andersson Kärrhagen
18950504 Stenhuggare Johan Oskar Svärd Långaryd So (G) Hem.dot Anna Sara Lundgren Vadbindartorpet
18950615 Arb Johan Magnus Sjögren Svensbygget Augusta Gustavsd Huluhammar
18950727 Dräng Karl August Palm Sjöhult N. Pig Johanna Lovisa Andersd Sjöhult N.
18951019 Byggmästare Sven Olsson Hagshult Änka Amanda Karolina Johannesd Boeryd
1896
18960404 Spinnmästare Jonas Elof Rosengren Lindhammaren Stickerska Anna Lovisa Svensd Lindhammaren
18960417 Skräddaren Villiam Lindkvist Månsarp Helga Erika Andersson Månsarp
18960627 Hem.son Karl Emil Stork Målskog Jenny Kristina Nilsson Jorshult
18960815 Arrendator Anders Algot Klasson Taberg Pig Amanda Kristina Lindkvist Taberg
18960815 Packmästare Frans Johan E. Enström Halmstad Agda Maria Elfr. Bengtsson Porteshult
18960822 Snickare Frans August Stav Parken,Barnarp Pig Ida Kristina Johansd Tahe
18960920 Hem.son Karl Gustav A Sträng Gustav Adolf Förs Hem.dot Jenny Lovisa Gustavsson Sjöhult S.
18961101 Dräng Salomon Petersson Kåperyd Hem.dot Helga Anna K Knutsson Kåperyd
18961122 Elis Nilsson Nässjö Hem.dot Maria Vilhelmina Andersson Bergsdal
18961231 Hem.äg Gustav Henning Persson Hestra Änkan Ida Maria Magnusd Hestra
1897
18970417 Smed Jonas Eber Bergendoff Bråten Alma Justina Svensd Angjerdshestra
18970623 Snick.arb Frans Henning Johansson Tjurshult Pig Anna Andersd Tjurshult
18970814 Hem.äg Sten Johan Andersson Tjurshult Pig Hulda Kristina Johansd Tjurshult
18971117 Arb Johan August Johansson Taberg Pig Anna Elisabet Eriksd Taberg
18971218 Målaren Per August Nykvist Norra Sandsjö So Charl.Vilh.Krist Vallin Stallen

VIGSLAR I MÅNSARP FÖRSAMLING
Marriages in the parish of MÅNSARP

Byta tidsperiod Till JBGF startsida

Datum Titel/Yrke Mannen Boställe Titel/Yrke Kvinnan Boställe
Marriage Title/Profession Name of husband Place of residence Title/Profession Name of wife Place of residence
1898
18980813 Hemmason Sven Anders Svensson Bråten Johanna Katarina Svensd Bråten
1899
18991014 Hem Äg Johan Hendel T Gustavsson Smörvik Hem Dot Alva Maria Andreasson Renstorp
18991014 Arbetare Frans Oskar B Bergman Broholm U.Bråten Hem Dot Elmi Davida Mari Gustavsson Månsarp
18991216 Yllefab.arb Anders Gustav Lindblom Lindhammaren Pig Anna Augusta Johansson Målskog
1900
19000203 Hem Son Alfred Teodor Johansson Palsbo.Bondstorp Pig Hilma Sofia Ryd Renstorp
19000304 Hamnbokhålla Georg Halvar Telander Karlshamn Fr Hanna Sofia Jonsson AlphyddanTaberg
19000414 Hem Äg Sven Edvard Gustavsson Sjöhult SGård Hulda Johannesd Sjöhult Sgård
19001013 Åkaren Herman Fritjof Brant HolmåkerRenstorp Sömmerska Tullia Viktoria Petersson Renstorp
1901
19010428 Snickare Jonas Gustav A Andersson KärrhagHacklarsbo Pig Jenny Elisabet Vickman TunnerstaVisingsö
19010601 Hem Äg Frans Gustav A Johansson Målskog Hem Dot Ester Sara Krist Ljungdal Målskog
19010803 Hem Son Karl Teodor Kvist MellbyTgårdGränna Pig Emma Cecilia Karlsd Jönköping Sofia
19011110 Järnsvarvare Ernst Gideon Gustavsson Jönköping Sofia Pig Gerda Hemfrida Johannesd Jönköping Kristin
19011207 Hem Äg Karl Alfred Gustavsson Målskog Hem Dot Tyra Naemi Svensd Målskog
1902
19020517 Skräddaren Karl Osk Teodor Björk Jorshult Pig Jenny Olivia Emanuelsd Jorshult
19020801 Hemäg Klas Emil Karlsson Beth,Bottnaryd Hem Dot Anna Lovisa Gustavsd Ryd, Adelöv
19020906 Husäg Sven Gustav Svensson BrorsholmBråten Pig Alfrida Kristina Karlsd Huluhammar
19021025 Hemäg Johan Vilhelm Svensson Kråkebo,Barnarp Hem Dot Ester Lovisa Danielsson Grälebo,Byarum
19021115 Arbetare Johannes Petersson Åslätt,Renstorp Hemdot Agda Karolina Andersd Åslätt
19021231 Arbetare Jöns Klarin Villstads F Hem Dot Hulda Karolina Israelsson Kåperyd
1903
19030228 Arbetare Oskar Edvin Neij Valshult F Selma Augusta Ström SkogsdalRenstorp
19030316 Emil Augustsson Bråten Stengårdsh Alma Augusta Johansd SHultet Sjöhult
19030609 Predikanten Per Johan Sjö Västraby Rogberga Anna Elmina Kris Johansson Hustomten
19031031 Snickaren August Teodor Frej Köpet, Byarum Augusta Justusson Kulhult, Byarum
1904
19040501 Maskinarbet Tobias J Linus Läffler Taberg Hushållerska Ida Matilda Sveningsd Taberg
19040522 Gjutare Karl Johan Emil Staf Bråten Ester Elisabet V Svensson Bråten
19040528 Hemmansäg Karl Martin Svensson Värnamo Karolina Kristin Karlsson VaggerydByarum
19040604 Snickeriarb Anders Gideon Lindgren Taberg Hemägd Elna Ansgaria Gustavsson Månsarp
19040703 Skomakare Per Oskar Sveningsson Renstorp Ester Adelia E Andersson Smörvik
19040710 Snickare Oskar Johansson Månsarp Sömmerska Elin Vilhelmina Strand Månsarp
19041010 Handlande Anders Göran Nilsson Slätthög F Hanna Matilda Svensson Slätthög F
19041014 Johan Gottfrid Mjoggman Åsa Sandseryd Edit Augusta Andersson Taberg
19041022 Snickare Gustav Ludvig Vennerström Jönköping Kristin Maria Svensson Jönköping Kristin
19041112 Snickeriarb Johan Vilhelm Karlsson Taberg Ester Lydia Israelsson Kåperyd
19041113 Skomakare Frans Emil Johansson Jönköp. Sofia Alfrida Emelia S Gustavsson Jönköp. Sofia
19041203 Järnarbet Gustav Ture Ner Bergkvist Bråten Hanna Matilda Aronsson Tahe
19041228 Arbetare Anders Johan Sjölkander Renstorp Alma Kristina Håkansson Röshult
1905
19050408 Snickeriarb Johan Alfred Ström Renstorp Ada Kristina Gustavsd Porteshult
19050601 Maskinförare Johan August Rundblom Jönköp. Sofia Nanny Hanna Mand Månsson Månsarp
19050623 Soldat Oskar Herman Standar Porteshult Anna Josefina Karlsd Tranhult
19050624 Smeden Oskar Edvin Stålberg Edensborg Rut Teresia Elis Rosell Bergsholm 2
19050930 Banvakt Gustav Emil Berglund Reftele F Ellen Anna Krist Karlsson Månsarp
19051104 Folkskollär Otto Algot Palmberg Kumla Sjukskötersk Emma Maria Fransson Sävsjö NLjunga F
19051118 Snickeriarb Karl O Bernhard Magnusson Vägalund Anny Melida Gustavsson Månsarp
19051229 Hemäg Janne Tunell Svensson Stigamo Barnarp Hildur Hanna Ott Johansd Karshult
19051230 Lantbr Per Axel Georg Andersson Renstorp Ebba Johansson Tranhult
19051231 Gjutare Karl Otto Forsman Barnarp F Jenny Olivia Emi Gustavsson Bråten
1906
19060217 Gjutaren Frans Gottfrid Eld NorrahammarBarnar Pig Ebby Lovisa Gustavsd Månsarp
19060505 Husäg Sven Alfred Johansson Nässjö Station Hem Dot Olga Maria Johansd Sjöhult Sgård
19060623 Hemäg Oskar Reinhold Arvidsson Porteshult Hemäg Dot Helga Naemi Andersson Renstorp
19060708 Hemmason Erik Gottfrid Nilsson MånestorpSandsery Hemäg Dot Edit Anna Maria Eriksson Jorshult
19060929 Smeden Simon Tobias A Frick Renstorp Smedsdot Hildur Emelia Strömblad Renstorp
19061216 Smeden Sven Albin Engberg TrankärrSandseryd Sömmerskan Helga Maria Kristoffersson Bergslid
19061216 Gjutaren Joel Bernhard Johansson Norrahammar Hemdot Ester Elin Pauli Gustavsd Bergslund
19061222 Arbetaren John Fredrik Svensson Norrskog Pig Hilda Teresia Lundkvist Vägaholm
19061222 Arbetaren Tor Hjalmar Karlsson Bergsdal Arbet Dot Ester Eva Katari Andersson Bergsdal
19061231 Snickaren Karl Johan Emil Hansson Hökhult, Barnarp Hemäg Dot Hulda Oktavia Magnusson Tranhult
1907
19070316 Stationsmäst Tore Fredrik Vibling Månsarp Station Fröken Hildur Maria Vennerberg Månsarp Station
19070323 Arbetare Axel Emil Andersson Månsarp Elisa Alfrida Blom Jönköp Sofia
19070510 Handlanden August Karlsson Hammars F Hilma Charlotta Alvin Hammars F
19070518 Smeden Oskar Altinus Larsson Barnarp Augusta Dolvits Göteborg Masthugg
19070616 Hem Äg Teodor Boberg Boarp, Tofteryd F Anna Maria Alfri Andersson RuderKyrkofalla F
19071124 Gjutare Karl Leonard Tunberg Norrahammar Barna Anna Viktoria Johansson Porteshult
19071128 Skomakare David Svensson NorrahammarBarnar Ellen Hedvig Lov Andersson Mariedal Bråten
19071228 Arrendator Sven Anders Johansson Röshult Ester Ingrid Gudhemsd Hustomten
1908
19080229 Hem Son Arvid Henning Lidström Ödestugu Lydia Helena Osbäck Nybygget Bråten
19080327 Hem Son Oskar Robert Johansson BratteborgByarum Augusta Gustavsd Sjöhult Sgård
19080328 Dräng Gustav Anton Johansson Malmbäck F Signe Elvira Kri Svensson Taberg
19080527 Lantbruk Gustav Albin Johansson Ljunga, Habo F Hem Dot Jenny Elisabet Johansson Böre F
19080905 Hemäg F.d. Gustav Henning Svensson Tranhult Hemäg Dot Selma Maria Ulri Månsson Månsarp
19081106 Boktryckaren Ivar Vilhelm Nyberg Tidaholm Tora Naemi Matil Vennblad Bergshyddan
19081107 Lantbruk Per Edvard Ehlin StensholmHakarp F Alma Josefina Svensd Hacklasbo
19081211 Hemmason Hjalmar Josefsson Angerdshestra Hemäg Dot Berta Maria Magnusson Smörvik
1909
19090327 Hem Son Johan August Johansson Byarum F Hem Dot Emma Svenningsd Angerdshestra
19090529 Arbetare Georg Johannes Jonsson Dalskog Ida Matilda Törn Dalskog
19090613 Snickaren Johan Filip Håkansson Hakarp F Jungfru Agnes Adelia Reg Nilsson Hakarp F
19090813 Verkmäst Johan Oskar Hammarsten Vägaholm 2 Antina Sylvia Isaksson Bråten,Anneberg F
19090821 Hem.äg Per Simon Johansson Hökhult Sömmerskan Emma Elisabet Klasd Klippan, Taberg
19090821 Handlande Sven Viktor Gustavsson Renstorp Änkan Anna Sofia Johansson Renstorp
19091001 Arbetare Frans David Berg Hyltena,Barnarp Jenny Elisabet Andersd Porteshult
19091223 Lantbruk Karl Karlsson Jönköp Sofia Ellen Erika Osbäck Bråten
19091231 Snickare Karl Albin Svensson Ängslund Hemäg Dot Hulda Kristina Johansson Tranhult
19091231 Hem.äg Erik Natanael Johansson Angerdshestra F Hildur Augusta Unosson Hökhult
1910
19100130 Fabriksarb Gustav Adolf Nordlander Hakarp F Lilly Konstantia Karlsson Karlefors,Bråten
19100514 Maskinarb Frans Johan Hil Osbäck Huskvarna Signe Alfrida Nyström Huskvarna
19100515 Maskinarb Axel Gideon Ström Skogsdal,Renstorp Tyra Hedvig Mari Klarin Skuggan
19100623 Gjutare August Hjalmar Skörd Holmskog,Bråten Elin Maria Nilsson Lindhammaren
19100820 Hem.äg Johannes Paulus Johansson Angerdshestra Edit Teresia Svensson Tranhult
19101023 Hovmästare Knut Konstantin Petersson Jönköp Kristina Anna Matilda Elf Karlsson Åby,Berga F
19101103 Kulturing. Anders Bauman Jönköp.Kristina Villy Helena Rundbäck Jönköp Kristina
19101201 Byggmäst Karl Vilhelm Karlsson Lannaskede Rut Katarina Petersson Haga Taberg
19101230 Snickeriarb Anders Enok Granberg Hörnet Sömmerskan Hildur Natalia Andersson Edensborg
1911
19110520 Bankförvalta Nils Vilhelm R Stenmark Källeryd F Mimmi Ellen Kata Esping Smörvik
19110624 Åkare Herman Fritjof Brandt Renstorp Alma Andersson Renstorp
19111021 Järnsvarvare Ernst Johan Andersson Kåperyd Ellen Naemi Svenningsd Rosenhill
19111028 Snickare Oskar Emil Råhlin Skärstad F Ester Emelia Gustavsd Porteshult
19111104 Smed Axel Artur Almgren Bråten Albertina Al Bråten
19111202 Järnsvarvare Sven August Petersson Bergsdal Hedda Sara Emeli Osbäck Huluhammar
19111222 Husäg Rikard Svenningson Rosenhill Edit Karolina Svensson Kåperyd
1912
19120313 Handelsbitr Frans Oskar Ado Johansson Aneby F Anna Elisabet Magnusson Renstorp
19120525 Hem Äg Viktor Johansson Hult, Rogberga F Ester Sigrid D Gustavsson Renstorp
19120622 Hem Äg Axel Enok Herma Karlsson Tranhult Hemäg Dot Ester Maria Kris Johansson Tranhult
19120831 Hem Äg Ernst Gustav Te Blomkvist Åkers F Hem Äg Dot Anna Maria Krist Andersson Tranhult
19121130 Hem Son Oskar Gideon Andersson Bondstorps F Ellen Viktoria Petersson Vägaholm 1
19121130 Tjänsteman Karl August Abrahamsson Jönköp. Kristina Matilda Lovisa E Vetterling Jönköp. Kristina
19121206 Sågverksarb August Alfred Andersson Renstorp Selma Elisabet Huld Renstorp
19121214 Snickeriarb Arvid Sakarias Svensson Brorsholm Bråten Adelaid Maria E Svensson Brorsholm
1913
19130215 Kusken Erasmus Edvard Olofsson Sanna, Ljungarum Ester Matilda Karlsson Jönköp Sofia
19130308 Hem Äg Johan Alfred Andersson Holmen, Habo F Selma Keistina Unosson Hökhult
19130510 Hem Äg Karl Magnus Nat Andersson Byarum Ellen Matilda K Gustavsson Sjöhult Sgård
19130712 Smeden Karl Oskar Andersson Möllan,Byarum F Karin Hanna Elis Ottosson Målskog
19130717 Montör Gustav Helmer Karlsson Gransholm Ellen Gunhilda V Ekström Taberg, Stationen
19130802 Maskinisten Frans Edvard Dalkvist Renstorp Märta Ingeborg Karlsson Renstorp
19131205 Lars Vilhelm Andersson Väla, Skarab Alise Viktoria Svensson Väla, Skarab
19131226 Skomakare Bror Erik Andersson Renstorp Rut Genoviva Deb Bolander Renstorp
1914
19140117 Montör Gustav Helmer Karlsson Taberg Ellen Gunhilda V Ekström Taberg
19140418 Hem Äg Johannes Emil Johansson Hyltena,Barnarp Rut Hanna Johansson Hestra
19140501 Reparatör Sven Arne Sigfr Ekvall Gransholm Rut Elisabet Hilleman Bråten
19140615 Kopparslag Karl August Sjöman Bråten Augusta Jenny Johansson Elim
19140623 Järnarb Karl Axel Natan Isaksson Åsa,Sandseryd F Edit Naemi Elisa Gran Karlslund,Kåperyd
19140627 Hem Äg Johannes Edvard Svensson Röshult Selma Maria Johansson Målön, Tahe
19140911 Handlanden Karl Edvard Bengtsson Vägaholm 1 Alma Magdalena Johansson Vägaholm 1
19140911 Lokreparatör Karl Algot Florin Jönköp Sofia Augusta Matilda Håkansson Jönköp Sofia
19141101 Folkskollär Bror Karl Persson Lindsberg,Halland Hushållerska Augusta Josefina Johansson Lindsberg,Halland
19141104 Hem Äg Karl Amandus Tubbin Öggestorp F Ester Ulrika Svensson Kåperyd
19141127 Hemmason Oskar Robert Svensson Beth, Bondstorp F Anny Elna August Svensson Smörvik
1915
19150220 Smeden Sven Axel Ragna Lagerstrand NorrahammarBarnar Selma Nelly Sofi Gustavsson Elimsborg
19150320 Predikant Johan Ambernus Yngve Kyrkefalla F Ester Sofia Nyberg Kyrkefalla F
19150324 Kontorsbitr Erik Eberhard Cervin Slöta F Anna Maria Sofia Larsson Jönköp Sofia
19150403 Metallslip Axel Vilhelm Andersson Åsa, Sandseryd Alva Sanna O Stark Olsson Mariedal,Bråten
19150426 Hem Äg Johannes Emanuelsson Gryteryd F Lärarinnan Ester Potentia Jonsson Södra Hestra
19150710 Järnarb August Herman Karlsson Elimsborg Emma Kristina Karlsson Elimsborg
19150814 Fabriksarb Gustav Ivar Häll Hakarp F Rut Antonia Andersson Taberg
19151024 Järnarb Ernst Magnus Alstrand Jönköp Kristina Ellen Ottiliana Johansson Jönköp Kristina
19151113 Hem Äg Johan Simon T Johansson Angerdshestra Emmy Paulina Andersson Boeryd
19151203 Byggnadssnic Frans Simon Magnusson Sandseryd Karin Sigrid Adi Rosell Bergsholm 2
19151210 Lantbruk Frits Georg Abrahamsson Röshult Änkan Edla Anna Elisab Håkansson Röshult
19151231 Hem Äg Sven Johan Lenn Johansson Tofteryd F Edla Andersson Byarum F
1916
19160408 Järnarb Gunnar Gustavsson Barnarp F Elsa Johanna Eli Lidberg Gransholm
19160415 Snickeriarb Karl Anders O Dalen Mariedal, Bråten Signe Tunander Mariedal, Bråten
19160521 Skräddare Gustav Adolf Sköld Jönköp Kristina Augusta Nanny M Gustavsson SandkullenBråten
19160610 Verkmäst Konrad Emil Fredriksson Rosenhill Bråten Kontorsbitr Anna Julia Karlström Lindhammaren
19161223 Järnarb Albert Teodor L Isaksson L.Åsa, Sandseryd Rut Lovisa Hellsten Skogshyddan
1917
19170601 Skräddaren Amandus Fritjof Andersson Hjälmseryd F Edit Matilda Lindberg Porteshult
19170616 Lantbruk John Leonard Svensson Angerdshestra Rut Anna Maria Ljungdal Vägaholm 2
19171208 Lantbruk Axel Vilhelm Johansson Byarum F Elin Antonia Jonsson Karshult
19171215 Arbetaren Johannes Esaias Svensson Rosenholm Edla Signe Alida Sundkvist Rosenholm
19171230 Hem Äg Anders Paul Svensson Målskog Rut Jenny Maria Johansson Tahe
1918
19181005 Målare J. O. Vilhelm Svensson Taberg Anna Elisabet Almgren Almedal
19181013 Handlande Johan August Nord Norrahammar Brodös Adina Linnea Cederkvist Taberg
19181118 Hovslagare Erik Rudolf Grunditz Hörle, Värnamo F Rut Astrid Aug Andersson Renstorp
19181123 Stationsskr. Karl Oldevig Stork Jönköp Sofia Berta Maria Gustavsson Renstorp
19181206 Järnarb Karl Gustav F Jonasson Bergshill Erika Eleonora Sjö Bergshill
1919
19190601 Stationskarl Gunnar Yngve A Rosell Taberg Olga Ragnhilda Svensson Taberg
19190706 Bokhållare David Gottfrid Olsson Huskvarna Nelly Elvira Cederkvist Taberg
19190802 Arbetare Oskar Ludvig Abrahamsson Skogslid,Berget Rut Elisabet Johansson Skogslid
19190827 Stationsskri Erik Vilhelm Ekholmer Taberg Ragnhild Karolin Nilsson Taberg
19190905 Godsförvalt Anders Natanael Lundin Värmdö F Maria Lovisa C H Von Scheéle Bergshyddan
19191004 Hem Äg Titus Arvid Nat Hagert Hästhagen, Habo Signe Greta Kris Månsson Månsarp
19191109 Charkuterist Martin Gustav V Cederkvist Sandhem, Berget Anna Ester Ingeb Linden Taberg
1920
19200522 Snickeriarb Klas Oskar H Svensson Åsa, Sandseryd F Hem Dot Margareta Hildur Karlsson Karlslund Taberg
19201030 Yllefab,arb Gustav Vilhelm Johansson Lindshammaren Hem Dot Axia Fredrika E Ekström Bergsholm
1921
19210220 Åkare Janne Valdem E Andersson Kavla Huskvarna Hemmadotter Nanny Aug LinnŠa Sjöberg Brorsholm Bråten
19210514 Chaufför Karl Oskar A Johansson Säby Förs (F) Rut Gunhild Johansson Säby Förs
19210623 Fast Äg Johan Edvin Hansson Haga Taberg Hemmadotter Lilly Maria Karo Gustavsson Sjöhult Söderg
19210702 Arrendator Karl Emanuel R Klasson Malmbäck Förs Hemmadotter Beda Elisabet Johannesson Rörshult
19210709 Skräddare Karl Johan Engstrand Godhem Renstorp Hemmadotter Signe Anna David Jansson Sjöhult Söderg
19210813 Järnarbetare Nils Joh Reinho Strömblad Barnarps F Hemmadotter Berta Elvira Svensson Bråten
19211015 Målare Viktor Herman Ström Falköping Änkan Tyra Hedv Maria Ström F Klarin Renstorp
19211113 Dräng Gustav Fredrik Sjölander Sandseryd Förs Tjänarinnan Anna Emilia Elsa Fagerberg Bergsdal Taberg
19211217 Bruksarb Jöns Bengtsson Klarin Skuggan Taberg Tjänarinnan Ellen Maria Andersdotter Skuggan Taberg
1922
19220311 Järnarb Hjalmar Josefsson Ljungsäter Elin Maria Jonsson Rydsholm
19220617 Lantarbetare Axel Albert Johansson Sandseryd Hemmadotter Anna Svea Karoli Johansson Smörvik
19220729 Yllefab Arb Axel Ivar Karlsson Lindhem Bråten Anna Linnéa Tion Ekman Fridsäter
19221124 Boskapshandl Karl Johan Karlsson Torpa F Kronoberg Ebba Sara Krist Gustavsson Renstorp
19221125 Fd Soldaten Anders Johan Landin Gränstorp Hushållerska Emma Johansson Gränstorp
19221202 Snickfab Arb Torkel Axel Rag Andersson Skuggan Berta Ingegerd K Johansson Sand
19221209 Kontorist Karl Vitus Rein Karlsson Mariedal Elin Maria Teres Petersén Mariedal
19221223 Järnarb Bror Johan Gide Andersson Bankeryd Gurli Svensson Gransholm
19221230 Hemmansägare Anders Teodor Andersson Nittorps F (P) Magnhild Maria Bolander Fridhäll
19221230 Fabriksägare Anders Hilding Andersson Bergskog Tjänarinnan Maemi Maria Fransson Berget
1923
19230117 Gjutare Karl Filip Karlsson Barnarp Signe Ellida Almgren Almedal
19230303 Stationskarl Gustav Dav Esai Sköld Knutsholm Anna Linnéa Salomonsson Knutsholm
19230816 Tjänsteman Karl Johan Skoglund Storkyrkof Sthlm Anna Naemi Gustavsson Hacklarsbo
19230915 Snickeriarb Erik Olof Eriksson Smedsbo Porteshul Änkan Aug Lovisa Olsén-Peterson Smedsbo
19231013 Handlanden Karl Gottfrid Karlsson Knutsholm Ebba Maria Aug Andersson Bergshyddan
19231016 Bagarmästare Karl Henry N Hörndahl Haga Taberg Ebba Hedvig P Gustavsson Haga
19231020 Byggn Snick Bror Gus Albert Zackrisson Hacklarsbo Karin Dagmar Vik Brant Sand Renstorp
19231117 Järnarb Knut Oskar Sven Ekman Barnarp (Borg.vigsel Sigrid Sofia Lil Dalén Alforsen Kåperyd
19231222 Fil Kand Torsten Erik Ig Michanek Månsarp Stenograf Brita Maria Sjöholm Månsarp
19231223 Fab Ägare Johannes Hennin Svensson Stensholm Taberg Hilly Valb Elisa Andersson Ålderdomshemmet

Födda i Månsarp

FÖDDA I MÅNSARP FÖRSAMLING 1688-1903
Births in the parish of MÅNSARP

Materialet är hämtat från arkiverat material

Datum Barnets namn Yrke/Titel Faderns namn Moderns namn Bostadsort
Date of birth Childs first name Fathers profession Fathers full name Mothers full name Place of dwelling
1688
16880406 Sven Ambjörn Nilsson Kerstin Jonsdotter Kåperyd
16880506 Måns Zackris Persson Brita Jonsdotter Röshult
16880520 Margareta Johan Svensson Ingrid Hindriksdotter Kåperyd
16880721 Hendrik Pål Hendriksson Bodil Jönsdotter Karshult
16880722 Jon Arvid Jonsson Elin Persdotter Porteshult
16880900 Elin Mattis Persson Kerstin Månsdotter Röshult
16880930 Margareta Erik Månsson Anna Persdotter Tahe
16881230 Anna Per Jonsson Ingrid Arvidsdotter Målskog
1689
16890000 Hendrik Hendrik Jakobsson Ingrid Nilsdotter Berget
16890000 Per Sven Persson Ingrid Eriksdotter Bråten
16890217 Samuel Gudmund Samuelsson Marit Håkansdotter Tjurshult
16890309 Kerstin Per Gustavsson Kerstin Persdotter Hökhult
16890309 Ingelöf Anders Persson Elin Månsdotter
16890825 Margareta Johan Johansson Karin Eriksdotter Karshult
16891016 Zakris Johan Zakrisson Ingrid Persdotter Röshult
1690
16900129 Brita Per Larsson Ingeborg Månsdotter Örnaberget
16900129 Ingrid Erik Eriksson Marit Andersdotter
16900200 Nils Arvid Nilsson Marit Jonsdotter Kåperyd
16900217 Anders Per Jönsson Marit Hansdotter Röshult
16900309 Per Johan Kristofferson Kerstin Johansdotter Norre Hammaren
16900729 Anders Nils Jonsson Ingrid Gustavsdotter Gjölen
16900803 Margareta Anders Håkansson Maria Stefansdotter Myrebo
16900810 Ingeborg Sven Arvidsson Marit Månsdotter Tjurshult
16900831 Ingemar Nils Ingemarsson Elin Olofsdotter Röshult
16900914 Kerstin Nils Jönsson Margareta Jonsdotter Månsarp
16900921 Ingrid Per Mattisson Kerstin Andersdotter Smörvik
16901109 Sara Anders Haraldsson Sara Hansdotter Porteshult
1691
16910104 Elin Jon Nilsson Margareta Torsdotter Målön
16910111 Ingegärd (okänd) – Kerstin Nilsdotter Kåperyd
16910329 Johan Hendrik Jakobsson Ingrid Nilsdotter Berget
16910503 Mattis Anders Larsson Kerstin Gustavsdotter Röshult
16910503 Ingemar Mattis Ingemarsson Anna Jönsdotter Månsarp
16910629 Ingegärd Per Ambjörnsson Ingeborg Svensdotter Målskog
16910702 Ingrid Arvid Jonsson Sigrid Jonsdotter Vadbindartorpet
16910809 Johan Erik Månsson Anna Persdotter Tahe
16910809 Måns Per Larsson Ingeborg Månsdotter Örnaberget
16911018 Elin Måns Persson Ingrid Håkansdotter Konungsberget
16911109 Sara Anders Haraldsson Sara Hansdotter Porteshult
16911201 Per Johan Zakrisson Ingegärd Persdotter Röshult
16911201 Bengt Jöns Bengtsson Brita Svensdotter Södra Hammaren
1692
16920000 Måns Nils Jonsson Ingrid Kristoffersdot Gölen
16920011 Ingemar Gudmund Olofsson Marit Ingemarsdotter Ryet
16920207 Erik Sven Persson Ingrid Eriksdotter Bråten
16920214 Ingrid Gudmund Samuelsson Marit Håkansdotter Tahe
16920410 Margareta Nils Reinholdsson Elin Abrahamsdotter Hustomten
16920508 Margareta Johan Nilsson Margareta Johansdotter Hultets
16920624 Sara Per Gustavsson Kerstin Persdotter Hökhult
16920805 Sven Ambjörn Nilsson Kerstin Jonsdotter Kåperyd
16920904 Per Mattis Persson Kerstin Månsdotter Karshult
16920929 Brita Johan Kristoffersson Kerstin Johansdotter Norre Hammaren
16920929 Erik Sven Svensson Elin Eriksdotter Kåperyd
16921030 Elin Per Mattisson Kerstin Andersdotter Smörvik
16921030 Kerstin Per Jönsson Marit Hansdotter Röshult
16921030 Arvid Nils Ingemarsson Elin Olofsdotter Röshult
16921228 Erik Johan Jönsson Karin Eriksdotter Karshult
1693
16930129 Kerstin Jon Andersson Ingrid Olofsdotter Målskog
16930319 Per Anders Persson Ingrid Månsdotter Målskog
16930723 Anders Arvid Jonsson Sigrid Jönsdotter Vadbindartorpet
16931126 Kerstin Sven Arvidsson Märit Gustavsdotter
16931231 Jon Sven Jonsson Brita Eriksdotter Tranhult
1694
16940104 Marit Måns Jönsson Marit Jönsdotter Tranhult
16940104 Bengt Måns Bengtsson Kerstin Jönsdotter Månsarp
16940116 Kerstin Jon – Gunnel Persdotter Månsarp
16940218 Johan Erik Eriksson Marit Andersdotter Sjöhult
16940218 Elisabet Nils Reinholdsson Elin Persdotter Hustomten
16940224 Brita Kristoffer – (okänd) – Röshult
16940224 Lars Lars Persson ! Ingeborg Månsdotter Örnaberget
16940224 Anna Erik Trulsson Gunnel Persdotter Målön
16940304 Hans Nils Eriksson Karin Håkansdotter Boeryd
16940311 Harald Anders Haraldsson Kerstin Persdotter Porteshult
16940325 Kerstin Nils Jonsson Ingrid Kristoffersdot Gölen
16940429 Kristoffer Hammarsmed Johan Hempel Kajsa Johansdotter Norre Hammaren
16940930 Karin Mattis Ingemarsson Anna Jönsdotter Månsarp
16941007 Sara Johan Nilsson Margareta Johansdotter Hultet
16941007 Ingegärd Mårten Mårtensson Elin Månsdotter Tahe
16941118 Elsa Per Danielsson Ingeborg Svensdotter Målskog
16941216 Ingrid Mårten Haraldsson Kerstin Johansdotter Porteshult
1695
16950106 Håkan Johan Svensson Kerstin Nilsdotter Kåperyd
16950126 Per Jon Persson Anna Johansdotter Norre Hammaren
16950202 Ingeborg Erik Månsson Anna Persdotter Tahe
16950304 Jöns Johan Kristoffersson Kerstin Johansdotter Norre Hammaren
16950317 Anna Måns Bengtsson Kerstin Jönsdotter Månsarp
16950407 Kerstin Nils Ingemarsson Ingegärd Olofsdotter Röshult
16950421 Märit Nils Reinholdsson Elin Jönsdotter Hustomten
16950426 Märit Måns Kristoffersson Kerstin Eriksdotter Hacklarsbo
16950623 Jon Johan Bengtsson Ingegärd Persdotter Röshult
16951013 Marit Sven Jonsson Brita Eriksdotter Tranhult
1696
16960105 Anders Mattis Ingemarsson Anna Jönsdotter Månsarp
16960112 Kerstin Sven Persson Margareta Kristoffersdot Stallet
16960126 Karin Jon Andersson Ingrid Olofsdotter Målskog
16960129 Elin Arvid Jonsson Sigrid Jonsdotter Vadbindartorpet
16960223 Arvid Gudmund Olofsson Marit Ingemarsdotter Ryet
16960301 Lars Johan Jonsson Karin Eriksdotter Karshult
16960301 Maria Gudmund Svensson Marit Håkansdotter Tahe
16960322 Sven Sven Persson Ingrid Eriksdotter Bråten
16960412 Ester Anders Persson Margareta Jonsdotter Månsarp
16960426 Sigrid Ambjörn Nilsson Kerstin Jonsdotter Kåperyd
16960426 Sven Per Jönsson Märit Hansdotter Röshult
16961122 Jöns Sven Arvidsson Märit Månsdotter Tjurshult
1697
16970117 Måns Anders Månsson Gunnel Davidsdotter Sjöhult
16970124 Gunnel Per Larsson Ingeborg Månsdotter Örnaberget
16970202 Märit Anders Haraldsson Kerstin Persdotter Porteshult
16970214 Gunnel Nils Jonsson Ingrid Kristoffersdot Gölghult
16970221 Ingrid Jon Svensson Ingeborg Kristoffersdot Hestra
16970221 Ingrid Zakris Larsson Ingrid Persdotter Karshult
16970530 Elsa Per Månsson Karin – Sjöhult
16970819 Elin Anders Persson Ingrid Månsdotter Målskog
16970912 Johan Johan Kristoffersson Kerstin Johansdotter Berget
16971212 Erik Måns Kristoffersson Kerstin Eriksdotter Hacklarsbo
1698
16980710 Ingrid Sven Jonsson Brita Eriksdotter Tranhult
16980731 Mattis Johan Arvidsson Ingegärd Persdotter Röshult
16980807 Britta Jon Nilsson Margareta Torsdotter Målön
16980808 Karin Nils Eriksson Karin Hansdotter Boeryd
16980922 Jöns Hammarsmed Johan Hempel Sara Johansdotter Norre Hammaren
16980922 Sven Anders Svensson Gunnel Persdotter Hestra
16981002 Margareta Måns Bengtsson Kerstin Jönsdotter Röshult
1699
16990108 Per Anders Svensson Gunnel Persdotter Hestra
16990122 Jon Sven Persson Ingegärd Eriksdotter Bråten
16990130 Hans Per Jönsson Marit Hansdotter Röshult
16990130 Anders Mattis Ingemarsson Anna Jonsdotter Månsarp
16990205 Anders Jon Andersson Ingrid Olofsdotter Målskog
16990219 Margareta Per Larsson Ingeborg Månsdotter Örnaberget
16990723 Måns Mårten Mårtensson Elin Månsdotter Gölen
16990806 Brita Mårten Haraldsson Kerstin Johansdotter Porteshult
16990924 Ingegerd Mattis Persson Kerstin Månsdotter Karshult
16991018 Sven Johan Svensson Kerstin Nilsdotter Kåperyd
16991126 Elisabet Johan Jonsson Karin Eriksdotter Röshult
16991203 Märit Sven Arvidsson Marit Månsdotter Tjurshult
16991217 Margareta Per Persson Sara Persdotter Renstorp
1700
17000000 Jon Sandseryds S Hendrik Johansson Anna Johansdotter
17000000 Bengt Bengt Bengtsson Kerstin Jönsdotter Månsarp
17000000 Jon Sven Persson Ingrid Eriksdotter Bråten
17000114 Ingrid Nils Ingemarsson Ingrid Olofsdotter Röshult
17000114 Jon Anders Persson Margareta Jönsdotter Månsarp
17000210 Elisabet Nils Jonsson Ingrid Gustavsdotter Gölen
17000210 Margareta Nils Nilsson Anna Jönsdotter Hustomten
17000318 Hendrik Johan Hempel Lisa Johansdotter Norre Hammaren
17000415 Margareta Nils Bengtsson Maria Eriksdotter Månsarp
17000805 Brita Johan Kristoffersson Kerstin Johansdotter Berget
17000810 Anna Anders Haraldsson Kerstin Persdotter Porteshult
17000930 Kerstin Sven Jonsson Brita Eriksdotter Tranhult
17001111 Sven Mattis Ingemarsson Anna Jönsdotter Månsarp
17001216 Sara Jon Svensson Ingeborg Gustavsdotter Hestra
17001230 Sigrid Anders Persson Ingrid Månsdotter Målskog
1701
17010000 Kerstin Måns Gustavsson Kerstin Eriksdotter Hacklarsbo
17010000 Brita Sven Olofsson Brita Jonsdotter Gölen
17010000 Jöns Son I Flahult Sigrid Larsdotter Boeryd
17010303 (okänd) Måns Svensson Karin Persdotter Målskog
17010310 Anders Per Persson Sara Persdotter Renstorp
1702
17020112 Ingeborg Per Danielsson Karin Andersdotter Målskog
17020112 Ingrid Jon Davidssson Marit Eriksdotter Jorshult
17020202 Kerstin Ambjörn Nilsson Kerstin Gustavsdotter Kåperyd
17020216 Jon Anders Svensson Gunnel Persdotter Hestra
17020316 Kerstin Anders Månsson Gunnel Arvidsdotter Tahe
17020316 Mårten Mårten Mårtensson Elin Månsdotter Gölen
17020316 Anna Nils Ingemarsson Elin Olofsdotter Röshult
17020409 Kerstin Mattis Persson Sara Persdotter Karshult
17020411 Sven Sven Svensson Sigrid Davidsdotter Myrebo
17020506 Marit Johan Zakrisson Ingrid Persdotter Röshult
17020803 Sven Sven Jonsson Brita Eriksdotter Tranhult
17020914 Erik Nils Bengtsson Maria Eriksdotter Månsarp
17020921 Per Johan Hempel Lisa Johansdotter Norre Hammaren
17020929 Jon Jon Andersson Ingrid Olofsdotter Målskog
17021005 Kerstin Måns Jonsson Britta Persdotter Tranhult
17021130 Britta Per Larsson Ingeborg Månsdotter Örnaberget
1703
17030118 Måns Per Persson Sara Persdotter Renstorp
17030201 Kerstin Jöns Ambjörnsson Ingeborg Månsdotter Hacklarsbo
17030201 Lucia Johan Kristoffersson Kerstin Johansdotter Berget
17030215 Ingrid Sven Arvidsson Marit Månsdotter Tjurshult
17030426 Margareta Mårten Haraldsson Kerstin Johansdotter Jorshult
17030809 Britta Anders Haraldsson Kerstin Persdotter Porteshult
17030906 Sven Mattias Ingemarsson Anna Jönsdotter Månsarp
17031018 Gustav Gustav Gustavsson Marit Arvidsdotter Hökhult
17031025 Margareta Arvid Jönsson Sigrid Jonsdotter Vadbindartorpet
17031220 Margareta Måns – Sigrid Arvidsdotter Myrebo
17031227 Margareta Per – – Andersdotter Målskog
1704
17040124 Jon Jon – Marit Eriksdotter Kåperyd
17040202 Mattis Anders – Ingrid Månsdotter Målskog
17040228 Sven Måns – Kerstin Jonsdotter Månsarp
17040605 Arvid Jöns – Gunnel Andersdotter
17040609 Johan Jon – Maria Arvidsdotter Jorshult
17040620 Sven Nils – Anna Jönsdotter Hustomten
17040731 Margareta Mattis Persson Sara Persdotter Karshult
17040802 Johan Måns – Kerstin Eriksdotter Hacklarsbo
17041029 Maria Per – Sara Jönsdotter Renstorp
17041211 Jon Måns Svensson Brita Persdotter Tranhult
1705
17050101 Ingeborg Gustav – Marit Arvidsdotter Hökhult
17050106 Maria Sven – Brita Eriksdotter Tranhult
17050202 Jon Anders Månsson Gunnel Arvidsson Tahe
17050219 Adam Johan – Lucia Johansdotter Norre Hammaren
17050226 Gustav Ambjörn – Kerstin Gustavsdotter Kåperyd
17050309 Gustav Johan – Kerstin Johansdotter Berget
17050528 Marit Jöns – Ingeborg Månsdotter Hacklarsbo
17050709 Arvid Jöns – Gunnel Andersdotter Målskog
17051122 Anders Nils – Elin Olofsdotter Röshult
1706
17060121 Ingrid Jöns – Ingrid Gustavsdotter Hestra
17060811 Karin Sven – Ingegerd Eriksdotter Bråten
17060923 Sara Måns – Kerstin Jönsdotter Målskog
17061014 Sigrid Sven – Kerstin Jönsdotter
17061021 Reinhold Bälgmakare Nils Nilsson Anna Jönsdotter Hustomten
17061108 Gustav Hendrik Johansson Brita Månsdotter Ryet
17061118 Maria Jon Arvidsson Marit Eriksdotter Jorshult
17061125 Mattis Mattis Jönsson Sara Larsdotter Karshult
17061228 Sara Nils Bengtsson Maria Eriksdotter Månsarp
1707
17070127 Anders Johan Sähl Kerstin Johansdotter Berget
17070210 Marit Sven Svensson Sigrid Arvidsdotter Hacklarsbo
17070217 Berta Arvid Jönsson Sigrid Jonsdotter Vadbindartorp
17070609 Brita Nils Bengtsson Ingrid Matsdotter Sjöhult N.gård
17070714 Johan Zakris Persson Elisabet Ingvarsdotter Röshult
17070804 Mårten Harald – Kerstin Johansdotter Jorshult
17070824 Gustav Måns Jonsson Brita Persdotter Tranhult
1708
17080209 Anna Måns Gustavsson Kerstin Eriksdotter Hacklarsbo
17080308 Karin Anders Petersson Ingrid Månsdotter Målskog
17080412 Måns Nils Arvidsson Märit Månsdotter Tranhult
17080511 Elsa Ambjörn Nilsson Kerstin Gustavsdotter Kåperyd
17080525 Sara Mats Ingemarsson Anna Jönsdotter Månsarp
17080726 Isak Johan Arvidsson Sara Jonsdotter Sjöhult
17080726 Jöns Erik Jönsson Ingeborg Annasdotter Boeryd
17080802 Elin Sven Svensson Kerstin Arvidsdotter Porsarp
17080906 Jon Jon Jönsson Brita Nilsdotter Månsarp
17081011 Elsa Jöns Persson Gunilla Andersdotter Målskog
17081115 Jon Måns Svensson Elin Nilsdotter Boeryd
17081128 Per Jon Larsson Maria Arvidsdotter Porteshult
17081206 Erik Anders Larsson Märit Eriksdotter Sjöhult
17081226 Kerstin Johan Larsson Ingegerd Eriksdotter Bråten
1709
17090119 Jon Gustav Gustavsson Marit Arvidsdotter Hökhult
17090119 Måns Jöns Ambjörnsson Ingeborg Månsdotter Hacklarsbo
17090620 Sven Johan Kristoffersson Kerstin Johansdotter Berget
17090718 Ingeborg Lars Haraldsson Ingeborg Bengtsdotter Ryet
17091024 Maria Anders Andersson Ingeborg Arvidsdotter Skräddarhemmet
17091030 Marit Nils Bengtsson Maria Eriksdotter Månsarp
1710
17100101 Måns Sven – (okänd) – Tjurshult
17100109 Arvid – Arvidsson Elin Mattisdotter Porsarp
17100327 Britta Anders Haraldsson Kerstin Persdotter Porteshult
17100410 Margareta Sven Svensson Sigrid Arvidsdotter Myrebo
17100530 Sara Måns – (okänd) – Kåperyd
17100530 Johan Hammarsmed Johan Hempel Lucia Johansdotter Norre Hammaren
17100601 Karin Jon Larsson Ingrid Larsdotter Smörvik
17100724 Anna Nils Ingemarsson Elin Olofsdotter Röshult
17100724 Margareta Anders Eriksson Ingegärd Mårtensdotter Sjöhult
17101108 Maria Måns Gustavsson Kerstin Eriksdotter Hacklarsbo
17101226 Elin Anders – (okänd) – Målskog
1711
17110127 Lars Lars – Britta – Sjöhult
17110210 Elin Anders – Margareta – Smörvik
17110219 Ingeborg Ambjörn Nilsson Kerstin Gustavsdotter Kåperyd
17110219 Kerstin Erik – Ingeborg – Boeryd
17110305 Anders Gustav – Märit – Hökhult
17110308 Ingeborg Jon – – – Hestra
17110312 Jöns Zackris – Cecilia Siggesdotter Röshult
17110312 Kerstin Johan – Karin –
17110312 Britta Kristoffer – Apollonia – Norre Hammaren
17110416 Maria Jöns Ambjörnsson Ingeborg Månsdotter Hacklarsbo
17110416 Isak Johan Arvidsson Sara Jonsdotter Sjöhult
17111001 Margareta Jöns – Brita – Månsarp
17111010 Sven Johan – Ingrid – Bråten
17111028 Helena Måns – Elin – Boeryd
17111106 Brita Måns – Anna – Hustomten
17111106 Abraham Arvid – Märit – Sjöhult
17111106 Sigrid Måns – Brita – Tranhult
17111106 Elin (okänd) – (okänd) – Porsarp
17111129 Kristina Jöns – Elin – Porsarp
1712
17120214 Sigrid Sven Jonsson Brita Eriksdotter Tranhult
17120311 Maria Jon Larsson Ingegärd Johansdotter Porteshult
17120423 Peter Sven – Margareta – Norre Hammaren
17120518 Ingrid Måns – Kerstin – Månsarp
17120803 Sara Nils – Ingrid – Sjöhult
17121001 Anders Anders – Margareta – Smörvik
17121005 Kerstin Anders – Karin – Porteshult
17121109 Margareta Mårten – Kerstin – Porteshult
17121130 Sven Nils – Märit – Månsarp
17121214 Margareta Anders – Brita – Ällebäcken
17121226 Sigrid Gustav – Märit – Hökhult
17121228 Bengt Lars – Brita – Sjöhult
1713
17130104 Kerstin Nils – Margareta – Jorshult
17130125 Sigrid Jon – Märit – Jorshult
17130201 Sara Anders – Ingegärd – Sjöhult
17130315 Måns Sven – Ingegärd – Tranhult
17130315 Katrina Erik – Ingeborg – Berget
17130322 Anders Zackris – Cecilia Siggesdotter Röshult
17130406 Katrina Kristoffer – Lena – Norre Hammar
17130431 Kerstin Jon – Ingrid – Smörvik
17130719 Ingeborg Jöns – Ingeborg – Hacklarsbo
17130927 Jonas Jöns – Kerstin – Berget
17131025 Sara Sven – Ingrid – Porteshult
17131101 Ingrid Ambjörn Nilsson Kerstin Gustavsdotter Kåperyd
17131206 Anders Anders – Ingrid – Målskog
17131206 Måns Måns – Kerstin – Hacklarsbo
17131213 Per Jon – Elin – Porsarp
17131220 Margareta Jon Persson Katrina Johansdotter Örnaberget
17131220 Katrina Anders – Karin – Porteshult
1714
17140117 Sven Sven – Brita – Gölen
17140124 Jöns Måns – Anna – Hustomten
17140124 Måns Erik – Sara – Sjöhult
17140131 Erik Sven Margareta – Norre Hammaren
17140214 Margareta Johan – Sara – Sjöhult
17140214 Nils Jöns – Brita – Månsarp
17140214 Maria Johan – Karin – Stugan
1720
17200226 N.n. Johan Ambjörnsson Ingeborg Persdotter
17200707 Ingrid Bengt Abrahamsson Kerstin Jönsdotter Hultet
17200717 Adolf Johan Svensson Karin – Skogen
17200920 Håkan Jon Larsson Ingegärd Johansdotter Porteshult
17201219 Jon Per Johansson Margareta Månsdotter Röshult
17201230 Märit Erik Eriksson Sara Börjesdotter Sjöhult S

FÖDDA I MÅNSARP FÖRSAMLING
Births in the parish of MÅNSARP

Byta tidsperiod Till JBGF startsida

Datum Barnets namn Yrke/Titel Faderns namn Moderns namn Bostadsort
Date of birth Childs first name Fathers profession Fathers full name Mothers full name Place of dwelling
1721
17210116 Helena Nils Gustavsson Karin Zackrisdotter Heiderna
17210224 Per Anders Andersson Ingegärd Gustavsdotter Smörvik
17210423 Anders Gustav Andersson Märit Svensdotter Karshult
17210904 Ingrid Byggmästaren Jöns – Anna – Tolls
17210919 Kerstin Masmästaren Måns Jönsson Anna Jönsdotter Hustomten
17210920 Måns Mäster Hendrik – Kerstin Svensdotter Målön
17210926 Sigrid Jon Svensson Ingegärd Zackrisdotter Karshult
17211012 Ingrid Lars Andersson Karin Gudmundsdotter
17211015 Arvid Johan – Sara Jonsdotter Sjöhult N.gård
17211024 Kerstin Jöns Persson Gunilla Andersdotter Målskog
17211025 Gustav Klockare Anders Arvidsson Kerstin Persdotter Kåperyd
17211205 Ragnhild Jon Larsson Ingrid Persdotter Smörvik
17211218 Peter Fakt.smeden Anders Svensson Brita Johansdotter Albäcken
1722
17220123 Ingrid Nils Ambjörnsson Margareta Johansdotter Jorshult
17220124 Jonas Måns Andersson Elisabet Johansdotter Tahe
17220201 Maria Hammarsmed Sven Lexaberg Margareta Eriksdotter Norra Hammaren
17220205 Isak Bengt Abrahamsson Kerstin Jönsdotter Hultet
17220210 Peter Faktorismed Lars Örnberg Elin Eriksdotter Huluhammar
17220314 Rebecka Hammarsmeden Sven Kjellberg Sara Johansdotter Södra Gölen
17220827 Märit Anders Persson Kerstin Persdotter Röshult
17220901 Brita Mårten Haraldsson Kerstin Larsdotter Porteshult
17220928 Märit Faktorismed Sven Johansson Sigrid Arvidsdotter
17221004 Bengt Faktorismed Mäster Hans Nilsson Sara Svensdotter
17221030 Anna Per Johansson Margareta Månsdotter Röshult
17221127 Sven Sven Jonsson Brita Månsdotter Månsarp
17221204 Ingeborg Jon Persson Kerstin Svensdotter Kåperyd
1723
17230410 Daniel Måns Jönsson Elin Johansdotter Boeryd
17230419 Ingeborg Dräng Sven Nilsson Karin Andersdotter Ällebäcken
17230517 Gustav Erik Johansson Ingrid Persdotter Hökhult
17230601 Brita Erik Jönsson Ingeborg Unnesdotter Boeryd
17230919 Ingeborg Anders Andersson Kerstin Nilsdotter
17231010 Måns Lars Andersson Karin Amundsdotter Tahe
17231014 Jonas Hammarsmeden Sven Kjellberg Sara Videnia Södra Gölen
17231127 Margareta Anders Andersson Ingegärd Gustavsdotter Smörvik
17231216 Ingrid Jon Svensson Ingegärd Zackrisdotter Karshult
1724
17240112 Maria Erik Eriksson Sara Börjesdotter Sjöhult
17240124 Anders Hendrik Jönsson Kristina Jonasdotter Målön
17240304 Sara Anders Persson Kerstin Persdotter Röshult
17240328 Sven Ingemar Mattisson Ingrid Svensdotter Tranhult
17240413 Jöns Johan Ambjörnsson Ingelöv Persdotter Hustomten
17240516 Peter Mästare Anders Persson Brita Johansdotter Ällebäcken
17240701 Mattes Nils Bengtsson Ingrid Mattesdotter Sjöhult Norrgård
17240716 Arvid Klockare Anders Arvidsson Ingegärd Persdotter Kåperyd
17240810 Kerstin Sven Månsson Ingegärd Andersdotter Tranhult
17241011 Märit Måns Andersson Elisabet Johansdotter Tahe
17241023 Ivar Hammarsmed Sven Ivarsson Margareta Eriksdotter Norre Hammar
17241102 Brita Mästare Måns Grahn Märit Björnsdotter Gölen
17241102 Johan Sven Ambjörnsson Brita Johansdotter Berget
17241109 Sven Jöns Persson Brita Persdotter Tranhult
17241110 Kerstin Nils Ambjörnsson Margareta Johansdotter Jorshult
17241112 Sara Erik Johansson Ingrid Persdotter Hökhult
17241116 Märit Gustav Andersson Märit Svensdotter Karshult
1725
17250110 Maria Ingemar Mattisson Ingrid Svensdotter Tranhult
17250118 Per Jon Larsson Ingrid Persdotter Smörvik
17250125 Katrina Faktorismed Hans Nilsson Sara Svensdotter Karshults Ägor
17250213 Abraham Arvid Abrahamsson Märit Eriksdotter Sjöhult Norreg.
17250406 Per Sven Persson Margareta Persdotter Röshult
17250421 Håkan Sven Svensson Kerstin Arvidsdotter Porsarp
17250504 Nils Jöns Andersson Margareta Nilsdotter
17250511 Margareta Jöns Ambjörnsson Ingeborg Månsdotter Hacklasbo
17250526 Kerstin Sven Jönsson Ingegerd Jönsdotter Porteshult
17250902 Johan Per Johansson Margareta Månsdotter Röshult
17250909 Katrina Sven Kjellberg Sara Videnia Norre Hammaren
17251016 Kristina Arvid Nilsson Kerstin Svensdotter Röshult
17251207 Margareta Erik Jönsson Ingeborg Unnesdotter Boeryd
17251207 Margareta Mäster Sven Stork Sigrid Arvidsdotter
17251216 Kerstin Anders Andersson Kerstin Nilsdotter Skräddarehemmet
1726
17260102 Johan Anders Persson Kerstin Johansdotter Hökhult
17260107 Isak Sven Jonsson Kerstin Gustavsdotter Kåperyd
17260208 Maria Johan Persson Margareta Månsdotter
17260315 Kerstin Jon Jönsson Brita Nilsdotter Månsarp
17260428 Brita Jöns Persson Gunnel Andersdotter Målskog
17260502 Anders Faktorismed Hans Nilsson Sara Svensdotter H…
17260807 Karl Mäster Lars Åkerberg Anna Karlsdotter
17260823 Brita Byggmästaren Jöns Andersson Margareta Nilsdotter
17260907 Anna Sven Persson Margareta Persdotter Röshult
17261017 Isac Anders Andersson Ingrid Gustavsdotter Smörvik
17261122 Peter Jon Persson Kerstin Svensdotter Kåperyd
17261225 Katrina Bengt Abrahamsson Kerstin Jönsdotter Sjöhult
1727
17270105 Margareta Anders Mattisson Kerstin Ambjörnsdotter Månsarp
17270208 Kerstin Sven Ambjörnsson Brita Johansdotter Tolls
17270301 Karin Jon – Ingrid – Karshult
17270411 Anders Mäster Anders Svan Brita Johansdotter Ällebäcken
17270412 Jon Erik Johansson Ingrid Persdotter Hökhult
17270606 Anna Kristina Brukskrivare Sven Bergström Eva Maja Ljungkvist Berget
17270607 Per Lars Andersson Karin Gudmundsdotter Tahe
17270703 Sara Anders Arvidsson Ingegerd Persdotter Kåperyd
17270720 Ingrid Erik – Sara – Sjöhult
17271124 Anders Hammarsmed Sven Eckerberg Margareta Eriksdotter Norre Hammaren
17271127 Ambjörn Nils Ambjörnsson Margareta Johansdotter Jorshult
1728
17280103 Gunnel Måns Andersson Elisabet Johansdotter Tahe
17280405 Kerstin Sven Ambjörnsson Brita Johansdotter Smörvik
17280903 Gabriel Måns – Ingeborg – Boeryd
17280905 Margareta Bruksskriv. Sven Bergström Eva Maja Törnkvist Södra Masugnen
17280924 Ambjörn Faktorismed. Måns Grahn Märit – Gölen
17281027 Maria Sven Persson Margareta Persdotter Röshult
17281105 Nils Byggmästaren Jöns Andersson Margareta Nilsdotter Hultet
17281119 Bengt Per Johansson Margareta Månsdotter Röshult
17281225 Kristina Masmästare Henrik Jonsson Kerstin Jonsdotter Målön
17281227 Cecilia Skräddare Jöns – Maria – Sjöhult
17281903 Sven Faktorismed. Lars Örnberg Anna Karlsdotter Huluhammar
1729
17290109 Sara Anders Petersson Kerstin Persdotter Hökhult
17290216 Anna Faktorismed Hendrik Skarp Margareta Nilsdotter Dammkroken
17290515 Sven Arvid Nilsson Kerstin Svensdotter Hökhult
17290629 Mattis Ingemar Mattisson Ingrid Svensdotter Tranhult
17290706 Sven Gustav Andersson Märit Svensdotter Karshult
17290824 Jonas Faktorismed Hans Nilsson Sara Svensdotter
17290914 Jonas Lars Johansson Kerstin Andersdotter Karshult
17290928 Margareta Bengt Månsson Elin Andersdotter Porteshult
17291012 Anna Anders Andersson Kerstin Nilsdotter Skräddarhemmet
17291106 Jon Sven Jonsson Karin Svensdotter Porteshult
17291207 Ingrid Anders Mattisson Kerstin Ambjörnsdotter Månsarp
1730
17300104 Märit Gustav Gustavsson Märit Månsdotter Hökhult
17300308 Katarina Erik – Ingrid – Hökhult
17300412 Katarina Nils Månsson Märit Håkansdotter Hultet
17300426 Margareta Jon – Marit – Hestra
17300802 Petrus Måns – Sara – Renstorp
17300809 Erik Mästare Måns Grahn Märit – Södra Gölen
17300913 Ingrid Jöns – Kerstin – Kåperyd
17301011 Karin Nils Ambjörnsson Margareta Johansdotter Jorshult
17301213 Måns Jöns Andersson Maria Månsdotter Sjöhult
17301230 Annika Erik Månsson Karin Nilsdotter Hacklarsbo
1731
17310106 Erik Henrik – Margareta – Dammkröken
17310126 Katrina Sven Persson Margareta Persdotter Röshult
17310214 Sven Jöns – Ingegärd – Karshult
17310227 Kristina Jon – Elin – Berget
17310307 Jöns Bengt – Kerstin – Sjöhult N.gård
17310317 Katarina Måns Andersson Elisabet Johansdotter Tahe
17310413 Margareta Okänd – Britta –
17310413 Johan Okänd – Britta –
17310527 Henrik Peter Bergström – –
17310905 Sigrid Gustav – Märit – Hökhult
17311012 Anders Lars – Kerstin – Karshult
17311031 Erik Mäster Sven Eckerberg Margareta Eriksdotter Norre Hammar
17311031 Kerstin Per Johansson Margareta Månsdotter Röshult
1732
17320106 Nils – Hans – –
17320212 Elin Lars – Anna – Huluhammar
17320213 Kerstin Arvid – Marit – Röshult
17320305 Margareta Sven – Brita – Smörvik
17320319 Måns Bengt – Elin – Porteshult
17320320 Anders Sven – Karin – Jorshult
17320402 Sara Anders – Kerstin – Månsarp
17320410 Johan Bruksskriv. Sven Bergström Eva Maria Ljungström N.hammare
17320410 Håkan Anders – Kerstin – Skräddarhemmet
17320802 Margareta Henrik Jonsson Kerstin Jonsdotter Målön
17320820 Lars Jon – Ngrid – Smörvik
17320917 Håkan Måns – Maria –
17321001 Karin Jöns – Elin – Karshult
17321008 Helena Jöns – Märit – Hestra
17321101 Elin Mattis – Sara – Målskog
17321203 Per Erik – Ingrid – Hökhult
1733
17330314 Anna Kristina Nils – Märit – Hultet
17330418 Petrus Sven Persson Margareta Persdotter Röshult
17330626 Henrik Bruksskriv. Sven Bergström Eva Maria Ljungkvist Berget
17330708 Anna Måns Persson Sara Nilsdotter Renstorp
17330909 Sara Henrik – Margareta – Dammkröken
17330923 Anna Jöns – Märit – Sjöhults Ägor
17330923 Isak Erik – Elsa – Ryet
17331004 Sara Erik – Marit – Hacklarsbo
17331209 Karin Lars – Kerstin – Karshult
1734
17340106 Märta Nils – Margareta – Jorshult
17340113 Ingrid Gustav – Marit – Hökhult
17340202 Elisabet Jon – Elin – Karshult
17340428 Maria Jon Persson Kerstin Svensdotter Kåperyd
17340721 Måns Per Johansson Margareta Månsdotter Röshult
17340728 Reinhold Sven – Karin – Porteshult
17340804 Kristina Masmästare Henrik Jönsson Karin Svensdotter Målön
17340810 Erik Ingemar – Ingrid – Karshult
17340901 Erik Jöns – Ingegärd – Tranhult
17341027 Ingrid Jon – Marit – Hestra
17341226 Nils Arvid – Kristina – Röshult
17341229 Peter Bengt – Elin – Porteshult
1735
17350223 Mattis Jöns – Sigrid – Månsarp
17350223 Måns Reinhold – Anna – Månsarp
17350225 Nils Anders – Kerstin – Skräddarehemmet
17350309 Ambjörn Jon – Elin – Kåperyd
17350309 Sara Erik – Karin – Porteshult
17350404 Brita Katarina Bokhållare Sven Bergström Eva Maria Ljungström Berget
17350512 Johan Måns – Elin – Tahe
17350520 Ingrid Anders Mattisson Kerstin – Månsarp
17350727 Håkan Jon – Elin – Karshult
17350905 Nils Anders Nilsson Ingrid – Månsarp
17350921 Sara Erik – Elsa – Ryet
17350928 Märit Sven – Brita – Smörvik
17351005 Håkan Nils – Marit – Hultet
17351109 Magnus Mattias – Sara – Målskog
17351116 Nils Faktorismed Henrik Skarp Margareta Nilsdotter Dammkroken
17351130 Sven Måns – Maria – Tjurshult
17351226 Sven Masmästare Henrik Jönsson Karin Svensdotter Målön
1736
17360117 Maria Jöns – Maria – Sjöhult
17360215 Sven Sven Persson Margareta Persdotter Röshult
17360215 Ingrid Erik – Karin – Porteshult
17360229 Maria Per Danielsson Anna Månsdotter Hacklasbo
17360307 Anna Reinhold – Anna – Månsarp
17360502 Jonas Jon – Margareta – Målskog
17360616 Gunnel Lars – Kerstin – Karshult
17360905 Helena Magnus – Sara – Renstorp
17361024 Nils Anders – Margareta – Myrebo
17361130 Gustav Gustav – Marit – Karshult
17361219 Ingrid Sven – Karin – Porteshult
17361226 Katarina Måns – Maria – Röshult
17361228 Gustav Gustav – Märit – Hökhullt
17361736 Katarina Reinhold – Sigrid – Porteshult
1737
17370116 Johan Masmästaren Nils – Märit – Hultet
17370123 Maria Erik – Karin – Hacklasbos
17370211 Andreas Bengt – Elin – Porteshult
17370220 Anna Per Johansson Margareta Månsdotter Röshult
17370226 Sven Ingemar – Ingrid – Karshult
17370327 Maria Sven – Elin –
17370827 Petrus Jon – Maria – Hestra
17371101 Sven Jon – Elin – Röshult
17371113 Mattias Mattis – Anna – Karshult
1738
17380106 Anders Mattis – Sara – Lilla Målskog
17380205 Ingeborg Gustav – Margareta – Kåperyd
17380212 Ambjörn Sven – Brita – Smörvik
17380305 Kerstin Arvid – Kerstin – Röshult
17380618 Maria Magnus – Sara – Renstorp
17380723 Kerstin Anders – Kerstin – Månsarp
17380806 Märit Jon – Ingrid – Tranhult
17380811 Måns Jon – Brita – Hustomten
17381004 Arvid Måns – Marit – Tjurshult
17381004 Sven Jöns – Ingeborg – Tjurshult
17381022 Karin Lars – Kerstin – Karshult
1739
17390101 Anders Reinhold – Sigrid – Porteshult
17390106 Katarina (okänd) – Matilda – Karshult
17390110 Ingeborg Mäster Sven – Elin – Porsarp
17390114 Brita Erik – Karin – Porteshult
17390114 Magnus Anders Nilsson Ingrid – Månsarp
17390202 Petrus Reinhold – Anna – Månsarp
17390225 Abraham Måns Andersson Elisabet Johansdotter Tahe
17390304 Jöns Sven Persson Margareta Persdotter Röshult
17390304 Johannes Jon – Elin – Karshult
17390315 Zackarias Anders Zachrisson Sara – Sjöhult
17390603 Reinhold Erik – Elsa – Ryet
17390927 Märit Faktorismed Måns Grahn Brita – Gölen
17391028 Margareta Sven – Maria – Karshult
17391210 Magnus Per Johansson Margareta Månsdotter Röshult
17391226 Elisabet Anders – Margareta – Myrebo
1740
17400106 Maria Jon – Maria – Hestra
17400113 Maria Masmästare Nils – Märit – Torpet Hultet
17400407 Jöns Måns – Elisabet – Hacklarsbo
17400504 Ingegärd Måns – Kerstin – Tranhult
17400710 Elisabet Henrik – Margareta – Dammkröken
17400720 Jonas Jon – Märit – Sjöhult
17400727 Ingeborg Gustav – Märit – Hökhult
17400914 Katarina Anders Jönsson Karin Jonsdotter Smörvik
17401012 Anders Jon – Margareta – Målskog
17401123 Kristoffer Mäster Måns – Britta – Södra Gölen
1741
17410101 Märit Lars – Kerstin – Karshult
17410104 Israel Sockenskrädd Jöns Israelsson Marit – Skräddarhemmet
17410118 Amberius Sven – Brita – Smörvik
17410125 Måns Anders – Sara – Sjöhult Södergård
17410215 Petrus Mattis – Sara – Målskog
17410301 Petrus Per – Britta – Porteshult
17410301 Märit Magnus – Maria – Tjurshult
17410329 Isak Ingemar – Ingrid – Karshult
17410405 Abraham Jon – Elin – Karshult
17410430 Ingrid Bengt – Elin – Porteshult
17410510 Elin Erik – Karin – Hacklarsbo
17410830 Petrus Jon – Marit – Kåperyd
17410927 Kristina Bokhållare Sven Kjellberg Elisabet – Norre Hammare
17410929 Jöns Reinhold – Sigrid – Porteshult
17411011 Jonas Gustav – Margareta – Kåperyd
17411025 Nils Erik – Elsa – Ryet
17411129 Zackarias Jöns – Ingeborg – Röshult
1742
17420127 Bengt Lars – Maria – Sjöhult Norregård
17420325 Brita Erik – Karin – Porteshult
17420404 Margareta Nils – Kerstin – Bråten
17420822 Margareta Mattis – Anna – Karshult
17420829 Erik Sven Johansson Margareta – Målskog
17421010 Magnus Nils – Märit – Hultet
17421010 Maria Henrik – Margareta – Dammkroken
17421024 Helena Johan – Helena – Gruvstug.Berget
17421031 Andreas Jöns – Märit – Kåperyd
17421128 Zackris Kyrkväktare Jöns Andersson Maria – Sjöhult
1743
17430106 Nils Jon – Brita – Hustomten
17430123 Magnus Jonas – Maria – Gölen
17430404 Kristina Jöns – Sara – Hustomten
17430624 Ingeborg Sven – Maria – Karshult
17431101 Katarina Per – Brita – Porteshult
17431106 Ingrid Jon – Margareta – Målskog
17431114 Märit Gustav – Ingeborg – Tranhult
17431114 Ingegärd Gustav – Ingeborg – Tranhult
17431120 Magnus Hammarsmeden Per – Maria – Norre Hammaren
1744
17440110 Katarina Nils – Kerstin – Bråten
17440120 Ingrid Mattis – Sara – Lilla Målskog
17440122 Magnus Lars – Margareta – Södra Masugn
17440213 Jonas Peter Jonsson Maria Kristoffersd:r Södra Hammaren
17440219 Elisabet Håkan – Britta – Torpet
17440610 Mattis Per – Sigrid – Månsarp
17440708 Jöns Reinhold – Anna – Månsarp
17440812 Nils Jon – Maria – Kåperyd
17440903 Gustav Jöns – Ingeborg – Hökhult
17440923 Arvid Jöns Israelsson Marit – Kåperyd
17441014 Anders Smed Peter – Ingrid – Ällebäcken
17441021 Erik Arvid – Sara – Målskog
17441101 Sara Nämndeman Magnus Petersson Sara – Renstorp
17441104 Johan Jon – Elin – Karshult
17441206 Margareta Bengt – Kerstin – Månsarp
17441209 Abraham Erik – Karin – Hacklasbo
1745
17450202 Anders Peter Petersson Brita Andersdotter Porteshult
17450210 Magnus Måns – Maria – Karshult
17450224 Maria Måns Andersson Elisabet Johansdotter Tahe
17450303 Märit Måns – Kerstin – Tranhult
17450310 Magnus Jöns – Ingeborg – Röshult
17450324 Kristina Nils – Marit – Tranhult
17450512 Mattis Mattis – Anna – Karshult
17450516 Katarina Sven – Maria – Målskog
17450726 Märta Karl Eriksson Ingegärd Eriksdotter Sjöhult
17450816 Magnus Gustav – Ingeborg – Tranhult
17450825 Märta Anders Andersson Elisabet Johansdotter Röshult
17450929 Maria Johan Jonsson Sigrid Svensdotter Månsarp
17451024 Sara Jöns Andersson Maria Persdotter Hestra
17451105 Andreas Hammarsmed Peter Hamelgiess Maria Svahn Norre Hammaren
17451117 Margareta Peter Jonsson Maria –
17451124 Jonas Håkan Jonsson Sara Larsdotter Vadbindartorpet
17451201 Märta Måns – Elisabet – Hacklarsbo
17451208 Kerstin Anders Zackrisson Sara – Sjöhult
17451215 Isak Gustav – Margareta – Kåperyd
17451215 Margareta Sven – Maria – Karshult

FÖDDA I MÅNSARP FÖRSAMLING
Births in the parish of MÅNSARP

Byta tidsperiod Till JBGF startsida

Datum Barnets namn Yrke/Titel Faderns namn Moderns namn Bostadsort
Date of birth Childs first name Fathers profession Fathers full name Mothers full name Place of dwelling
1746
17460105 Marit Jöns Svensson Ingeborg Gustavsd:r Tjurshult
17460116 Andreas Anders Persson Kristina Svan Målön
17460126 Håkan Mäster Sven Kjällberg Elisabet Lekberg Norre Hammaren
17460126 Johan Lars – Kerstin – Karshult
17460302 Sara Peter Persson Brita Andersdotter Porteshult
17460316 Jonas Nils – Kerstin – Bråten
17460317 Erik Lars – Maria – Sjöhult Norregård
17460501 Jöns Johan – Helena – Norra Gölen
17460905 Anna Jöns – Sara – Hustomten
17460921 Johan Lars – Margareta – Torpet Stallen
17460928 Maria Per Jonsson Sigrid Jonsdotter Månsarp
17461026 Isak Jon – Elin – Karshult
1747
17470105 Isak Erik – Ingeborg – Hacklarsbo
17470120 Märit Isak Gustavsson Birgitta Jonsdotter Målskog
17470208 Anders Reinhold Andersson Sigrid Jonsdotter Porteshult
17470215 Jonas Peter Svan Ingrid Nilsdotter Ällebäcken
17470225 Erik Karl Eriksson Ingegärd Eriksdotter Sjöhult Söderg.
17470304 Märit Gabriel Nilsson Maria Svensdotter Torpet Myrebo
17470429 Anders Måns Svensson Maria Jonsdotter Tjurshult
17471001 Andreas Klockare Erik Jönsson Britta Mårtensdotter Jorshult
17471001 Lars Jöns Johansson Lisken Larsdotter
17471002 Ingrid Bengt Nilsson Ingeborg Jonsdotter Hestra
17471128 Helena Jon Larsson Helena Månsdotter Berget
17471206 Maria Jöns Israelsson Märit Andersdotter Kåperyd
17471210 Kristina Peter Jonsson Maria Kristoffersd:r Hultet
17471229 Margareta Peter Hamelijns Maria Svan Norre Hammaren
1748
17480122 Margareta Bengt Månsson Elin – Porteshult
17480126 Margareta Anders Andersson Lisa Johansdotter Röshult
17480215 Anders Håkan Jonsson Sara Larsdotter Vadbindaretorpet
17480326 Isak Jon Mårtensson Märit Jonsdotter Porteshult
17480413 Ingrid Peter Svensson Elisabet – Porteshult
17480421 Anders Mattis – Sara Månsdotter Lilla Målskog
17480506 Johan Håkan Johansson Ingrid Bengtsdotter Sjöhult
17480804 Margareta Anders Persson Kerstin Andersdotter S Målön
17480808 Brita Lars Jönsson Helena Nilsdotter Heiderna
17480811 Magnus Måns Svensson Kerstin Johansdotter Tranhult
17480909 Stina Nils Jonsson Kerstin Nilsdotter Bråten
17480929 Stina Johan Jonsson Sigrid Svensdotter Månsarp
17481013 Isak Abraham Arvidsson Marit Månsdotter Sjöhult Norreg.
17481026 Märta Pipemakare Peter Månsson Grahn Eva Kristoffersd:r Nybygget
17481030 Jöns Anders Zackrisson Sara Andersdotter Sjöhult Söderg.
17481030 Jöns Karl Eriksson Ingegärd Eriksdotter Sjöhult Söderg.
17481118 Anders Erik – Katarina – Porteshult
17481122 Sara Reinhold Nilsson Kerstin Persdotter Månsarp
17481211 Brita Arvid Johansson Maria Eriksdotter Sjöhult Söderg.
17481224 Kristina Bengt Nilsson Kerstin Johansdotter Månsarp
17481228 Sven Gustav Svensson Ingeborg Jonsdotter Tranhult
1749
17490212 Johan Hammarsmed Måns Grahn Sara – Huluhammar
17490519 Arvid Per Jonsson Sigrid Jonsdotter Månsarp
17490713 Mattis Sven Mattisson Maria Jönsdotter Karshult
17490730 Brita Jöns Månsson Sara Persdotter Hustomten
17490807 Katrina Peter Persson Birgitta Andersdotter Porteshult
17490904 Kristoffer Peter Jonsson Maria Kristoffersd:r Hultet
17490904 Anna Johan Månsson Ingrid Jonsdotter Hacklasbo
17490925 Gustav Isak Gustavsson Birgitta Jönsdotter Målskog
17491005 Katarina Erik Månsson Ingeborg Jonsdotter Hacklasbo
17491008 Helena Lars Larsson Maria Nilsdotter Sjöhult Norreg.s
17491012 Katarina Peter Svensson Lisken Nilsdotter Porteshult
17491028 Anders Mäster Peter Hammarlund Maria Andersdotter Norre Hammaren
17491110 Johan Peter Svahn Ingrid Nilsdotter Ällebäckens
17491222 Jöns Jöns Zackrisson Ingeborg Svensdotter Röshult
1750
17500117 Gustav Gustav Andersson Birgitta Eriksdotter Boeryd
17500202 Jonas Nils Jonsson Kerstin Nilsdotter Bråten
17500223 Jöns Jon Persson Märta Andersdotter Hökhult
17500314 Margareta Jon Jonsson Margareta Jönsdotter Målskog
17500628 Jonas Anders Månsson Kerstin Jonsdotter Renstorp
17500705 Isak Erik Jonsson Brita Mårtensdotter Jorshult
17500705 Stina Reinhold Månsson Anna Nilsdotter Månsarp
17500722 Johan Håkan Jonsson Sara Larsdotter Vadbindartorpet
17500810 Johan Lars – Helena Nilsdotter Heiderna
17500811 Sara Arvid Johansson Maria Eriksdotter Sjöhult Söderg.
17500829 Kajsa Peter – Ingeborg – Tahe
17500908 Ingrid Sven Johansson Maria Jönsdotter Målskog
17501001 Anders Jöns Ivarsson Märit Andersson Kåperyd
17501011 Jonas Jon Larsson Helen Månsdotter Boeryd
17501102 Brita Gustav Månsson Kerstin Svensdotter Tranhult
17501201 Isak Håkan Johansson Ingrid Bengtsdotter Sjöhult
17501207 Jonas Jon Mårtensson Märit Jonsdotter Porteshult
1751
17510126 Jöns Johan Andersson Elin Svensdotter Porsarp
17510206 Stina Gustav Torsson Karin Mårtensdotter Porteshult
17510303 Ingrid Anders Andersson Lisa Johansdotter Röshult
17510313 Alexander Anders Jonsson Kerstin Andersdotter Målön
17510323 Peter Peter Hamelgiess Maria Svahn Norre Hammar
17510403 Jon Jonas Jonsson Maria Eriksdotter Kåperyd
17510412 Kajsa Abraham – Märit – Sjöhult
17510509 Kristina Alexander Svensson Ingeborg Ambjörnsdotter Nybygge I Sjöhult
17510815 Stina Måns Olofsson Ingrid Eriksdotter Sjöhult Söderg.
17510823 Magnus Pipmakare Peter Grahn Eva Kristoffersd:r Sjöhult Norreg.
17510830 Anders Gustav Ambjörnsson Margareta Jönsdotter Kåperyd
17510901 Birgitta Hammarsmed Måns Grahn Sara Svensdotter Huluhammar
17511004 Märta Peter Nilsson Britta Gudmundsdotter Södra Masugn
17511012 Katarina Klockare Erik Jonsson Brita Mårtensdotter Jorshult
17511106 Lisken Jon – Elin – Karshult
17511108 Stina Anders Zakrisson Sara Andersdotter Sjöhult Söderg.
17511129 Kristina Peter Persson Brita Andersdotter Porteshult
1752
17520118 Stina Jon Persson Märta Andersdotter Hökhult
17520213 Sven Per Jonsson Sigrid Jonsdotter Månsarp
17520214 Fredrik Klensmed Peter Svahn Ingrid Nilsdotter Ällebäcken
17520218 Johan Jon Johansson Ingrid Svensdotter Hacklasbo
17520218 Maria Anders Månsson Kerstin Jonsdotter Renstorp
17520221 Katarina Isak Bengtsson Maria Persdotter Sjöhult Norreg.
17520511 Jöns Peter Jonsson Maria Kristoffersd:r Hultet
17520611 Maria Johan – Helena – Gölen
17520612 Ingrid Isak Gustavsson Britta Jönsdotter Målskog
17520623 Sara Sven Mattisson Maria Ingemarsdotter Karshult
17520704 Kristina Sven Månsson Katarina Månsdotter Tahe
17520725 Erik Gustav Andersson Brita Eriksdotter Boeryd
17520815 Jöns Reinhold Nilsson Kerstin Persdotter Månsarp
17520918 Katarina Nils Jonsson Kerstin Jonsdotter Bråten
17521011 Sven * Peter Svensson Elisabet Nilsdotter Porteshult
17521011 Maria * Peter Svensson Elisabet Nilsdotter Porteshult
17521014 Kajsa Håkan Jonsson Sara Larsdotter Vadbindartorpet
17521023 Jonas Jon Mårtensson Marit Jonsdotter Porteshult
17521030 Kajsa Lars Jönsson Helena Nilsdotter Heidarna
17521204 Isak Reinhold Andersson Sigrid Jonsdotter Porteshult
1753
17530115 Ingegärd Karl Eriksson Ingegärd Eriksdotter Sjöhult Söderg.
17530118 Magnus Johan Månsson Ingrid Jonsdotter Hacklasbo Söderg.
17530123 Jonas Håkan Johansson Ingrid Bengtsdotter Sjöhult Mellang.
17530325 Reinhold * Bengt Månsson Elin Andersdotter Porteshult
17530325 Kristina * Bengt Månsson Elin Andersdotter Porteshult
17530620 Anders Peter – Ingeborg – Tahe
17530622 Maria Jöns Isaksson Marit Andersdotter Kåperyd
17530817 Maria Klockaren Erik Jonsson Brita Mårtensdotter Jorshult
17530924 Ingrid Peter Svensson Elisabet Nilsdotter Porteshult
17530927 Maria Hammarsmed Peter Hammelijn Maria Svahn Norre Hammaren
17531101 Katarina Mattis Mattisson Annika Persdotter Karshult
17531109 Isak Anders Zackrisson Sara Andersdotter Sjöhult Söderg.
17531221 Maria Jon Larsson Helena Månsdotter Boeryd
1754
17540107 Jonas Abraham Arvidsson Märit Månsdotter Sjöhult
17540215 Maria Jöns Johansson Ingrid Jonsdotter Hacklasbo
17540326 Ingrid * Måns Grahn Sara Svensdotter Huluhammar
17540326 Kerstin * Faktorismed Måns Grahn Sara Svensdotter Huluhammar
17540405 Margareta Sven Jonsson Karin Nilsdotter Månsarp
17540408 Birgitta Anders Persson Kerstin Andersdotter Målön
17540509 Maria Gustav Månsson Kerstin Svensdotter Tranhult
17540510 Stina Jon Jonsson Margareta Jönsdotter Målskog
17540524 Anders Anders Månsson Kerstin Jonsdotter Renstorp
17540531 Lars Jon Mårtensson Märit Jonsdotter Porteshult
17540812 Margareta Klensmed Peter Svahn Ingrid Nilsdotter Ällebäcken
17540919 Kristina Sven Mattisson Maria Ingemarsdotter Karshult
17540926 Peter Isak Bengtsson Maria Persdotter Sjöhult Norreg.
17541107 Jöns Isak Gustavsson Brita Jönsdotter Målskog
17541107 Lars Jon Eriksson Kerstin Jonsdotter Månsarp
17541118 Kristina Nils Jonsson Kerstin Nilsdotter Bråten
17541206 Ingegärd Per Jonsson Sigrid Jonsdotter Månsarp
1755
17550104 Maria Gustav Svensson Ingeborg Jonsdotter Tranhult
17550209 Regina Anders Hansson Maria Johansdotter Bäcken
17550209 Kajsa Klockare Erik Jonsson Brita Mårtensdotter Jorshult
17550214 Arvid Mattis Jonsson Ingeborg Månsdotter Porsarp
17550215 Stina Mjölnaren Arvid Jönsson Elin Svensdotter Gruvstugan
17550404 Ingrid Torpare Mattis Nilsson Margareta Persdotter Nybygget Sjöhult
17550516 Anders Anders Andersson Lisken Johansdotter Röshult
17550609 Anders Peter Persson Brita Andersdotter Porteshult
17550714 Lisken Håkan Jonsson Sara Larsdotter Vadbindartorpet
17550828 Maria Bengt Nilsson Kerstin Johansdotter Månsarp
17550915 Eva Maria Måns Larsson Britta Kajsa Bergström Södra Masugn
17550927 Brita Lars Jönsson Helena Nilsdotter Hejdarna
17551006 Katarina Hammarsmed Sven Elm Katarina Månsdotter Tahe
1756
17560125 Kerstin Jöns Johansson Ingrid Jonasdotter Hacklasbo Norreg.
1758
17580828 Stina Måns Svensson Kerstin Johansdotter Tranhult
17580831 Maria Arvid Johansson Maria Eriksdotter Sjöhult Söderg.
17580910 Jonas Jon Eriksson Kerstin Jonsdotter Månsarp
17581003 Margareta Klockaren Erik Jonsson Brita Mårtensdotter Porteshult
17581024 Nils Erik Hindricksson Ingrid Svensdotter Södra Masugn
17581027 Margareta Anders Hansson Maria Johansdotter
17581110 Jonas Bergsnämndem Ambjörn Nilsson Anna Stina Nilsdotter Jorshult
17581226 Mattis Sven Mattisson Maria Ingemarsdotter Karshult
17581229 Brita Gustav Jonsson Karin Mårtensdotter Porteshult
1759
17590116 Jon Anders Svensson Märit Nilsdotter Kåperyd
17590217 Jöns Lars Jönsson Helena Nilsdotter Heiderna
17590223 Bengt Isak Bengtsson Maria Persdotter Sjöhult Norreg.
17590319 Ingrid Gustav Svensson Ingeborg Jonsdotter Tranhult
17590503 Märta Peter Persson Ingeborg – Tahe
17590504 Jon Sven Jonsson Karin Nilsdotter Månsarp
17590517 Maria Peter Svensson Märit Jonsdotter Röshult
17590529 Kerstin Per Jonsson Sigrid Jonsdotter Månsarp
17590602 Maria Nils Jonsson Kerstin Nilsdotter Bråten
17590604 Elisabet Mäster Jakob Lidberg Brita Haraldsdotter Södra Gölen
17590619 Stina Jonas Zackrisson Britta Persdotter Ryet
17590916 Jonas Johan Månsson Margareta Svensdotter Tahe
17590927 Nils Jöns Israelsson Märit Andersdotter Kåperyd
17591102 Per Bengt Persson Kerstin Jonsdotter Röshult
17591123 Maria Anders Andersson Lisa Johansdotter Renstorp
17591201 Bengt Håkan Johansson Ingrid Bengtsdotter Sjöhult Norreg.
17591208 Ingegärd Daniel Larsson Kerstin Svensdotter Smörvik
17591213 Maria Skomakare Johan Andersson Maria Jonsdotter Skräddarbo
1760
17600117 Sara Jon Persson Marit Andersdotter Hökhult
17600126 Margareta Isak Gustavsson Brita Jönsdotter Målskog
17600225 Jonas Johan Svensson Margareta Nilsdotter Hacklasbo
17600320 Mårten Mjölnare Arvid Jonsson Elin Svensdotter Södra Masugn
17600327 Alexander Klensmed Peter Svahn Ingrid Nilsdotter Ällebäcken
17600328 Måns Johan Månsson Ingrid Jönsdotter Hacklasbo
17600717 Jonas Peter Svensson Märta Jönsdotter Röshult
17600821 Stina Ambjörn Jonsson Anna Persdotter Kåperyd
17600929 Johan Håkan Jonsson Sara Larsdotter Vadbindartorpet
17601018 Gustav Anders Gustavsson Lisken Johansdotter Målskog
17601018 Ingrid Anders Andersson Kerstin Eriksdotter Smörvik
17601018 Karin Anders Svensson Märit Nilsdotter Kåperyd
17601219 Helena Bergsnämndem Ambjörn Nilsson Anna Stina Nilsdotter Jorshult
17601231 Anna Kristina Hammarsmeden Peter Ljung Lisa Nordqvist Norra Hammaren
1761
17610201 Märit Johan Persson Kerstin Gustavsdotter Röshult
17610310 Sara Jöns Israelsson Marit Andersdotter Kåperyd
17610410 Jon Sven Jonsson Anna Svensdotter Tranhult
17610410 Stina Sven Jonsson Anna Svensdotter Tranhult
17610423 Sven Gustav Svensson Ingeborg Jönsdotter Tranhult
17610701 Jonas Nils Jonsson Kerstin Nilsdotter Bråten
17610716 Brita Jöns Månsson Sara Persdotter Hustomten
17610901 Elisabet Måns Jönsson Ingegärd Jönsdotter
17610903 Märit Håkan Jönsson Ingrid Gustavsdotter
17610904 Elisabet Johan Månsson Margareta Svensdotter Tahe
17611129 Jöns Sven Jonsson Karin Jonsdotter Tranhult
17611213 Märta Per Jonsson Sigrid Jonsdotter Månsarp
17611226 Sven Anders Hansson Maria Johansdotter Bäcken
17611229 Stina Klockaren Erik Jonsson Brita Mårtensdotter Jorshult
1762
17620207 Sara Märta Mästersvänn. Peter Larsson Anna Jonsdotter Norre Hammaren
17620330 Nils Skomakaren Johan Andersson Maria Jonsdotter Skräddarbo
17620425 Margareta Skräddaren Erik Hansson Gertrud Nilsdotter Berget
17620520 Brita Johan Jönsson Gunilla Månsdotter Hustomten
17620530 Peter Anders Johansson Brita Andersdotter Porteshult
17620819 Jonas Bengt Persson Kerstin Jonsdotter Röshult
17620827 Ingrid Jon Eriksson Kerstin Jonsdotter Månsarp
17621015 Johan Anders Gustavsson Lisken Johansdotter Målskog
17621022 Stina Daniel Larsson Kerstin Svensdotter Smörvik
17621117 Amund Mästersven. Peter Lång Elisabet Nordqvist Norre Hammaren
1763
17630112 Kristina Jon Mårtensson Marit Jonsdotter Porteshult
17630201 Kristina Håkan Johansson Ingrid Bengtsdotter Sjöhult
17630305 Maria Faktorismed Sven Enberg Ingrid Svensdotter Månsarp
17630315 Gustav Jon Persson Sigrid Gustavsdotter Porteshult
17630315 Kristina Bergsnämndem Ambjörn Nilsson Anna Stina Nilsdotter Jorshult
17630323 Ingegärd Gustav Månsson Kerstin Svensdotter Tranhult
17630404 Jonas Sven Jönsson Karin Jonsdotter Tranhult
17630608 Niklas Peter Svan Ingrid Nilsdotter Ällebäcken
17630722 Peter Ambjörn Jonsson Anna Persdotter Kåperyd
17630915 Gustav Jon Eriksson Ingeborg Gustavsdotter Hökhult
17630926 Elisabet Peter Engdahl Brita Haraldsdotter Södra Gölen
17631111 Maria Reinhold Nilsson Kerstin Persdotter Månsarp
17631118 Johan Johan Svensson Margareta Nilsdotter Hacklasbo Söderg.
17631202 Brita Klockaren Erik Jonsson Brita Mårtensdotter Jorshult
17631209 Kristina Anders Svensson Märit Nilsdotter Kåperyd
17631216 Maja Lisa Peter Larsson Anna Jonsdotter Norre Hammaren
1764
17640104 Abraham Anders Hansson Maria Johansdotter Bäcken
17640120 Elisabet Johan Andersson Maria Jonsdotter Skräddarbo
17640216 Magnus Erik Hansson Maria Jonsdotter Kärret
17640223 Maria Peter Svensson Märta Svensdotter Röshult
17640323 Nils Nils Jonsson Kerstin Nilsdotter Bråten
17640403 Stina Johan Månsson Margareta Svensdotter Tahe
17640616 Johan Kyrkoväktare Lars Jönsson Lena Nilsdotter Heidena
17640703 Maria Anders Johansson Brita Arvidsdotter Porteshult
17640913 Arvid Abraham Arvidsson Marit Månsdotter Sjöhult Norreg.
17641018 Nils Mattis Nilsson Margareta Persdotter Nybygget
17641107 Jonas Jonas Jonsson Brita Eriksdotter Boeryd
17641107 Kristina Gustav Eriksson Greta Petersdotter Hökhult
17641120 Katrina Jonas Larsson Ingrid Johansdotter Karshult
17641126 Kristina Isak Gustavsson Brita Jönsdotter Målskog
17641130 Nils Sven Jonsson Karin Nilsdotter Månsarp
1765
17650109 Gustav Håkan Jönsson Ingrid Gustavsdotter Porteshult
17650301 Maria Mattis Jonsson Ingeborg Månsdotter Porsarp
17650419 Peter Hammarsmed Peter Lång Elisabet Nordkvist Norre Hammaren
17650515 Sara Håkan Johansson Ingrid Bengtsdotter Sjöhult Mellang.
17650604 Märta Jöns Israelsson Märit Andersdotter Kåperyd
17651003 Johan Johan Jönsson Gunnild Månsdotter Hustomten
17651106 Stina Jonas Jonsson Kerstin Arvidsdotter Röshult
17651108 Sara Anders Zackrisson Lotta Olofsdotter Sjöhult Sörg.
17651118 Katrina Mjölnare Arvid Jonsson Elin Svensdotter Fällan
17651219 Elin Peter Larsson Anna Lång Norre Hammar
1766
17660703 Johanna Katrina Inspektor Anders Åhman Anna Kristina Bergström Södra Masugn
17660809 Jonas Gustav Eriksson Greta Persdotter Hökhult
17660905 Isak Peter Svensson Märit Jonsdotter Röshult
17661003 Marit Gabriel Nilsson Ingeborg Gustavsdotter Myrebo
17661008 Jonas Måns Jonsson Märit Månsdotter Tranhult
17661010 Nils Anders Svan Lisken Johansdotter Målskog
17661023 Sven Anders Svensson Märit Nilsdotter Kåperyd
17661103 Kerstin Bengt Persson Kerstin Jönsdotter Rörshult
17661108 Erik Sven Jönsson Karin Jonsdotter Tranhult
17661119 Sven Johan Svensson Margareta Nilsdotter Hacklasbo Söderg.
17661208 Johan Soldat Erik Persson Eva Stina Jonsdotter Hustomten
17661219 Kristina Jon Eriksson Ingeborg Gustavsdotter Hökhult
17661224 Eva Lisa Hammarsmed Peter Lång Lisa Nordkvist Norre Hammar
17661229 Johan Jonas Larsson Ingrid Johansdotter Karshult
1767
17670213 Lena Arvid Johansson Maria Eriksdotter Sjöhult Söderg.
17670330 Magnus Johan Persson Sigrid Gustavsdotter Hökhult
17670404 Jöns Mattis Jönsson Lena Jonsdotter Månsarp
17670513 Jonas Ambjörn Jonsson Anna Persdotter Kåperyd
17670520 Stina Peter Larsson Ingeborg Linnhardsdotte Tahe
17670627 Johan Johan Månsson Margareta Svensdotter Tahe
17670724 Ingegärd Sven Jönsson Anna Svensdotter Tranhult
17670818 Peter Magnus Persson Greta Petersdotter Röshult
17670907 Jon Klockare Erik Jönsson Brita Mårtensdotter Jorshult
17670909 Sara Sven Månsson Märit Svensdotter Smörvik
17670922 Sara Magnus Mattisson Kerstin Nilsdotter Bråten
17670923 Stina Peter Svensson Märta Jonsdotter Röshult
17671126 Erik Anders Andersson Kerstin Eriksdotter Smörvik
17671127 Johan Måns Jonsson Märit Månsdotter Tranhult
17671129 Katarina Jonas Svensson Gunilla Månsdotter Porteshult
1768
17680102 Elisabet Mäster Peter Svan Ingrid Nilsdotter Ällebäcken
17680213 Ingrid Daniel Larsson Kerstin Svensdotter Kåperyd
17680312 Ingrid Jon Jonsson Ingrid Jonsdotter Smörvik
17680317 Nils Magnus Andersson Margareta Johansdotter Månsarp
17680520 Isak Gustav Eriksson Greta Persdotter Hökhult
17680825 Johan Sven Johansson Sara Petersdotter Sjöhult Söderg.
17680927 Brita Sven Jönsson Karin Jonsdotter Tranhult
17681126 Katrina Jonas Larsson Ingrid Johansdotter Karshult

FÖDDA I MÅNSARP FÖRSAMLING
Births in the parish of MÅNSARP

Byta tidsperiod Till JBGF startsida

Datum Barnets namn Yrke/Titel Faderns namn Moderns namn Bostadsort
Date of birth Childs first name Fathers profession Fathers full name Mothers full name Place of dwelling
1769
17690101 Maria Bergnämndem. Ambjörn Nilsson Anna Stina Nilsdotter Jorshult
17690115 Ingeborg Erik Hansson Maria Jönsdotter Karshult
17690205 Anders Peter Magnusson Märta Andersdotter Håkansbygget
17690223 Eva Elisabet Mäster Peter Lång Elisabet Nordkvist Norre Hammaren
17690310 Margareta Ambjörn Jonsson Anna Persdotter Kåperyd
17690321 Jonas Anders Svan Lisken Johansdotter Målskog
17690322 Peter Magnus Persson Annika Jonsdotter Röshult
17690526 Nils Gabriel Nilsson Ingeborg Gustavsdotter Myrebo
17690609 Jöns Nils Jonsson Stina Petersdotter Håkanstorp
17690918 Kristina Johan Svensson Margareta Nilsdotter Hacklasbo Söderg.
17691024 Maria Sven Mårdström Maria Magnusdotter Huluhammar
17691107 Margareta Johan Persson Sigrid Gustavsdotter Hökhult
17691217 Isak Anders Hansson Maria Johansdotter Bäcken
1770
17700217 Peter Sven Johansson Sara Petersdotter Porteshult
17700224 Sven Sven Månsson Märit Svensdotter Smörvik
17700330 Greta Bengt Persson Kerstin Jonsdotter Röshult
17700521 Maria Isak Gustavsson Brita Jönsdotter Målskog
17700604 Kristina Nils Andersson Sara Magnusdotter Renstorp
17700821 Isak Anders Svensson Märit Nilsdotter Kåperyd
17700928 Erik Jon Eriksson Ingeborg Gustavsdotter Hökhult
17701005 Jonas Per Jonsson Brita Jonsdotter Smörvik
17701029 Brita Johan Månsson Margareta Svensdotter Tahe
17701121 Lars Jöns Larsson Stina Bengtsdotter Stallen
1771
17710301 Brita Måns Jonsson Marit Månsdotter Tranhult
17710419 Jakob Hammarsmed Peter Lång Lisa Nordkvist Norre Hammaren
17710511 Magnus Mattis Jonsson Ingeborg Månsdotter Porsarp
17710522 Maria Jonas Jonsson Kerstin Arvidsdotter Ryet
17710630 Jonas Nämndeman Ambjörn Nilsson Anna Stina Nilsdotter Jorshult
17710713 Maria Magnus Andersson Margareta Johansdotter Månsarp
17710922 Anders Jonas Larsson Ingrid Johansdotter Karshult
17711021 Sara Mattis Mattisson Ingeborg Håkansdotter Karshult
17711021 Gustav Gustav Eriksson Greta Petersdotter Hökhult
17711023 Jöns Jon Johansson Stina Johansdotter Månsarp
17711209 Nils Anders Mattisson Katarina Nilsdotter Lilla Målskog
1772
17720211 Maria Peter Svensson Märta Jönsdotter Röshult
17720606 Brita Jonas Petersson Greta Bengtsdotter Månsarp
17720819 Anders Anders Svan Lisken Johansdotter Målskog
17721010 Magnus Nils Jonsson Stina Petersdotter Hustomten
17721020 Stina Jon Jonsson Ingrid Jonsdotter Smörvik
17721101 Lars Peter Larsson Ingeborg Larsdotter Tahe
17721218 Jon Ambjörn Jonsson Anna Persdotter Kåperyd
1773
17730101 Sara Peter Mattisson Lena Larsdotter Kåperyd
17730131 Johan Sven Månsson Marit Svensdotter Smörvik
17730310 Stina Mattis Persson Margareta Jönsdotter Månsarp
17730518 Erik Jöns Karlsson Kerstin Håkansdotter Sjöhult Söderg.
17731102 Jon Johan Lång Maria Jönsdotter Berget
1774
17740010 Johan Jöns Larsson Stina Bengtsdotter Stallen
17740206 Katarina Sven Jonsson Margareta Svensdotter Tranhult
17740323 Greta Magnus Persson Annika Jonsdotter Röshult
17740409 Helena Nils Andersson Sara Magnusdotter Renstorp
17740410 Sven Anders Svensson Märit Nilsdotter Kåperyd
17740613 Magnus Anders Mattisson Katarina Nilsdotter Målskog
17740814 Anders Mattis Mattisson Ingeborg Håkansdotter Karshult
17740826 Adam Skräddare Peter Lindström Ingeborg Isaksdotter Målskog
17741008 Märta Jon Eriksson Ingeborg Gustavsdotter Hökhult
17741216 Nils Jonas Petersson Greta Bengtsdotter Månsarp
17741216 Magnus Sven Månsson Märit Svensdotter Smörvik
17741222 Kristina Måns Jonsson Märit Månsdotter Tranhult
1775
17750113 Nils Johan Svensson Margareta Nilsdotter Hacklasbo Söderg.
17750209 Stina Anders Hansson Märit Jönsdotter Karshult
17750228 Maria Gustav Eriksson Greta Persdotter Hökhult
17750304 Stina Magnus Andersson Margareta Johansdotter Månsarp
17750310 Maria Jonas Petersson Ingrid Svensdotter Målskog
17750330 Kristina Peter Mattisson Helena Larsdotter Målskog
17750426 Maria Mattis Persson Margareta Jonsdotter Målskog
17750506 Maria Sven Måhlström Maria Magnusdotter Huluhammar
17750515 Brita Sven Andersson Ingrid Eriksdotter Porteshult
17750519 Hedvig Kristoffer Osbeck Stina Ström Norre Hammaren
17750817 Lisa Peter Larsson Ingeborg Larsdotter Tahe
17750906 Sara Jöns Eriksson Kerstin Gudmundsdotter Sjöhult Söderg.
17751005 Stina Arvid Andersson Sara Svensdotter Karshult
17751122 Bengt Erik Larsson Sara Arvidsdotter Sjöhult Norreg.
17751225 Jöns Zackris Jönsson Naria Jönsdotter Tranhult
17751230 Reinhold Anders Reinholdsson Margareta Svensdotter Porteshult
1776
17760126 Johan Måns Jönsson Anna Maria Jonsdotter Södra Masugn
17760210 Maria Magnus Jonsson Anna Larsdotter Hestra
17760210 Sara Magnus Jonsson Anna Larsdotter Hestra
17760212 Stina Jöns Jönsson Margareta Svensdotter Månsarp
17760224 Jöns Jonas Petersson Greta Bengtsdotter Månsarp
17760316 Lisa Jöns Månsson Brita Gustavsdotter Tranhult
17760324 Ingrid Ambjörn Jonsson Anna Persdotter Kåperyd
17760401 Marit Jon Mårtensson Maria Johansdotter Porteshult
17760412 Elisabet Lars Jönsson Marit Isaksdotter Målskog
17760510 Sara Maria Måns Andersson Stina Arvidsdotter Sjöhult Söderg.
17760903 Johan Isak Jonsson Märta Månsdotter Hacklasbo Norreg.
17760909 Måns Magnus Månsson Maria Jönsdotter Tjurshult
17760909 Märta Sven Jönsson Margareta Svensdotter Tranhult
17761013 Sara Maria Jöns Andersson Kajsa Isaksdotter Sjöhult Söderg.
17761021 Elin Bengt Persson Kerstin Jonsdotter Röshult
17761122 Katarina Magnus Persson Annika Jonsdotter Röshult
17761207 Jonas Jon Jonsson Ingrid Jonsdotter Smörvik
17761208 Stina Peter Bengtsson Kajsa Eriksdotter Röshult
1777
17770104 Ingegärd Peter Svensson Märta Jonsdotter Röshult
17770124 Maria Arvid Andersson Sara Svensdotter Karshult
17770127 Johan Mjölnare Jonas Jonsson Kerstin Arvidsdotter Gruvstugan
17770202 Nils Anders Mattisson Katarina Nilsdotter Målskog
17770319 Kerstin Jonas Gustavsson Maria Månsdotter Kåperyd
17770509 Maria Nils Andersson Sara Magnusdotter Renstorp
17770620 Maria Kristina Zackris Andersson Maria Larsdotter Ällebäcken
17770718 Lisa Håkan Arvidsson Katrina Nilsdotter Boeryd
17770719 Sara Magnus Andersson Margareta Johansdotter Månsarp
17770804 Peter Bälgmakaren Anders Berg Kajsa Abrahamsdotter Sjöhult Norreg.
17770816 Johan Jonas Svan Ingrid Svensdotter Målskog
17771001 Katarina Nämndeman Ambjörn Nilsson Anna Stina Nilsdotter Jorshult
17771121 Johan Mattis Mattisson Maja Greta Jonsdotter Karshult
17771202 Elisabet Peter Mattisson Helena Larsdotter Målskog
17771205 Elisabet Katarina Jöns Johansson Merta Persdotter Porsarp
17771224 Johan Jon Jonsson Margareta Bengtsdotter Kåperyd
1778
17780304 Stina Jon Karlsson Kerstin Håkansdotter Röshult
17780504 Johan Bengt Nilsson Maria Markusdotter Hestra
17780602 Margareta Jöns Larsson Stina Bengtsdotter Stallen
17780608 Jöns Mattis Persson Margareta Jonsdotter Målskog
17780608 Lisa Jonas Persson Margareta Svan Bäcken
17780701 Maria Arvid Andersson Sara Ingemarsdotter Karshult
17780823 Peter Gustav Eriksson Greta Petersdotter Hökhult
17780824 Jakob Masmästaren Måns Jönsson Anna Maria Masugn
17780902 Anna Sara Hammarsmed Sven Måhlström Maria Magnusdotter Huluhammar
17780917 Sara Maria Måns Andersson Stina Arvidsdotter Sjöhult Söderg.
17780928 Johan Abraham Jonsson Stina Matsdotter Karshult
17781003 Johan Jon Erikssom Ingeborg Gustavsdotter Hökhult
17781116 Bengt Peter Isaksson Stina Reinholdsdotte Sjöhult
17781117 Johan Erik Larsson Sara Arvidsdotter Sjöhult Norreg.
17781122 Sara Sune Svensson Elin Eriksdotter Hacklasbo
17781207 Sara Isak Ingemarsson Stina Nilsdotter Karshult
17781210 Sven Peter Larsson Ingeborg Larsdotter Tahe
1779
17790303 Anna Mattis Mattisson Maja Greta Jonsdotter Karshult
17790316 Sofia Bergsbrytare Måns Olofsson Lena Svensdotter Gruvstugan
17790507 Maria Kristina Skräddare Anders Svanberg Susanna Grillberg Målön
17790508 Sigrid Magnus Jonsson Anna Persdotter Hestra
17790522 Sven Magnus Gustavsson Maria Bengtsdotter Tranhult
17790621 Stina Johan Lång Maria Jonsdotter Boeryd
17790703 Jöns Sven Jönsson Margareta Svensdotter Tranhult
17790717 Brita Johan Svensson Margareta Nilsdotter Hacklarsbo
17790829 Sven Isak Isak Jonsson Stina Kjellberg Bråten
17790923 Stina Zackris Jönsson Maria Jönsdotter Tranhult
17790928 Erik Anders Eriksson Greta Andersdotter Porteshult
17790929 Maria Magnus Månsson Maria Jonsdotter Tjurshult
17791116 Maria Jonas Petersson Greta Bengtsdotter Månsarp
17791119 Jon Magnus Persson Annika Jonsdotter Röshult
17791119 Jöns Anders Hansson Märit Jönsdotter Tjurshult
17791126 Mattis Anders Mattisson Katarina Nilsdotter Målskog
17791126 Maria Jöns Månsson Brita Gustavsdotter Tranhult
17791129 Jonas Anders Reinholdsson Margareta Svensdotter Porteshult
17791214 Anna Sara Jöns Reinholdsson Greta Jonasdotter Månsarp
1780
17800115 Anders Jöns Andersson Kajsa Isaksdotter Sjöhult Söderg.
17800206 Sven Jonas Persson Margareta Johansdotter Bäcken
17800223 Greta Jonas Svan Ingrid Svensdotter Målskog
17800228 Jonas Jonas Gustavsson Maria Månsdotter Kåperyd
17800306 Brita Bergsman Anders Petersson Lena Jonsdotter Porteshult
17800405 Stina Arvid Andersson Sara Ingemarsdotter Karshult
17800507 Sara Stina Fredrik Svan Brita Jönsdotter Hustomten
17800720 Maria Håkan Arvidsson Katarina Nilsdotter Berget
17800801 Johan Masmästare Jonas Berg Sara – Porteshult
17800810 Stina Peter Isaksson Stina Reinholdsdotte Sjöhult Norregård
17800821 Margareta Peter Svensson Märta Jonsdotter Röshult
17800924 Ingrid Mattis Persson Margareta Jonsdotter Målskog
17801009 Bengt Peter Bengtsson Kajsa Eriksdotter Porteshult
17801111 Johan Jöns Karlsson Kerstin Håkansdotter Sjöhult Söderg.
17801114 Stina Magnus Månsson Maria Jönsdotter Tjurshult
17801115 Anna Katarina Masmästare Måns Jönsson Anna Maria – Södra Masugn
17801226 Anders Måns Andersson Katarina Larsdotter Nybygget
17801229 Katarina Jöns Larsson Stina Bengtsdotter Stallen
1781
17810207 Johan Johan Håkansson Maria Gustavsdotter Tranhult
17810406 Katarina Mattis Mattisson Maria Jönsdotter Karshult
17810727 Greta Peter Mattisson Lena Larsdotter Målskog
17811125 Anders Måns Andersson Stina Arvidsdotter Sjöhult Söderg.
17811201 Sven Magnus Gustavsson Maria Bengtsdotter Tranhult
17811213 Maria Måns Olofsson Helena Svensdotter Gruvstugan
1782
17820204 Reinhold Jöns Reinholdsson Greta Jonasdotter Månsarp
17820212 Anders Anders Eriksson Greta Andersdotter Porteshult
17820311 Gustav Gabriel Nilsson Ingeborg Gustavsdotter Myrebo
17820325 Ingemar Isak Ingemarsson Stina Nilsdotter Karshult
17820407 Märta Johan Isaksson Margareta Mattisdotter Karshult
17820808 Kristina Anders Andersson Maria Svensdotter Nybygget
17821004 Isak Sune Svensson Elin Eriksdotter Hacklasbo
17821121 Nils Jöns Jönsson Margareta Svensdotter Röshult
17821126 Jonas Sven Gustavsson Ingrid Andersdotter Tranhult
1783
17830105 Lisa Jonas Svan Ingrid Svensdotter Målskog
17830113 Kajsa Abraham Jonsson Stina Markusdotter Karshult
17830115 Sara Jon Eriksson Ingeborg Gustavsdotter Hökhult
17830122 Märta Mattis Persson Margareta Jonsdotter Målskog
17830124 Anders Anders Mattisson Katarina Nilsdotter Lilla Målskog
17830125 Katarina Anders Reinholdsson Margareta Svensdotter Porteshult
17830201 Gustav Alexander Andersson Kajsa Petersdotter Målön
17830420 Nils Jonas Petersson Greta Bengtsdotter Månsarps
17830613 Maria Elisabet Dräng Magnus Andersson Stina Karlsdotter Åsa Sandseryds S.
17830719 Peter Magnus Jonsson Anna Persdotter Hestra
17830721 Isak Peter Isacsson Stina Reinholdsson Sjöhult Norreg.s
17830917 Ingrid Arvid Andersson Sara Svensdotter Karshult
17831017 Maja Stina Arvid Jonsson Brita Gustavsdotter Porteshult
1784
17840104 Nils Erik Larsson Sara Arvidsdotter Sjöhult Norreg.
17840609 Stina Jon Jonasson Margareta Bengtsdotter Kåperyd
17840801 Jonas Jon Andersson Maria Månsdotter Kåperyd
17840820 Anna Greta Hammarsmed Mikael Berg Brita Andersdotter Målön
17840917 Stina Lotta Måns Andersson Stina Arvidsdotter Sjöhult Söderg.
17840918 Håkan Jöns Karlsson Kerstin Håkansdotter Sjöhult Söderg.
17841010 Sara Nils Andersson Sara Magnusdotter Renstorp
17841102 Stina Jöns Reinholdsson Greta Jonasdotter Månsarp
17841107 Nils Jonas Svan Ingrid Svensdotter Målskog
17841122 Stina Alexander Andersson Kajsa Petersdotter Målön
1785
17850202 Jonas Arvid Andersson Sara Svensdotter Karshult
17850223 Anders Sven Gustavsson Ingrid Andersdotter Tranhult
17850314 Magnus Anders Mattisson Katarina Nilsdotter Lilla Målskog
17850923 Nils Isak Ingemarsson Stina Nilsdotter Karshult
17850924 Arvid Håkan Arvidsson Katarina Nilsdotter Boeryd
17851002 Anders Isak Anders Eriksson Margareta Andersdotter Porteshult
17851006 Hans Anders Hansson Märta Petersdotter Tjurshult
17851011 Magnus Johan Månsson Stina Danielsdotter Tranhult
17851119 Stina Magnus Gustavsson Maria Bengtsdotter Tranhult
17851120 Kristina Måns Olofsson Lena Svensdotter Gruvstugan
17851128 Anders Magnus Månsson Maja Jönsdotter Tjurshult
1786
17860203 Peter Jonas Bengtsson Stina Månsdotter Röshult
17860208 Maja Stina Arvid Jönsson Britta Gustavsdotter Porteshult
17860312 Anders Jonas Svan Maria Svensdotter Målskog
17860405 Johan Kristoffer Smeddräng Johan Osbeck Brita Stina Lönblad Norre Hammaren
17860509 Gustav Erik Gustavsson Maria Reinholdsdotte Månsarp
17860519 Isak Lars Jönsson Märta Isaksdotter Hultet
17860603 Johan Jonas Hansson Sara Petersdotter Porteshult
17860710 Maria Peter Isaksson Stina Reinholdsdotte Sjöhult Norregård
17860905 Stina Sune Svensson Elin Eriksson Hacklarsbo Söderg
17861006 Gustav Gustav Gustavsson Katarina Andersdotter Boeryd
17861026 Maja Okänd – Kajsa Larsdotter Hejderna
17861202 Sara Jonas Nilsson Sara Jonsdotter Vadbindartorpet
1787
17870117 Arvid Mattis Persson Margareta Jonsdotter Målskog
17870204 Greta Mattis Mattisson Maja Greta Vestberg Karshult
17870511 Margareta Jonas Petersson Greta Bengtsddotter Månsarp
17870512 Greta Arvid Andersson Sara Svensdotter Karshult
17870527 Sara Jon Petersson Kajsa Petersdotter Sjöhult
17870612 Nils Johan Johansson Ingrid Jonsdotter Månsarp
17870720 Brita Katarina Hans Johansson Stina Ambjörnsdotter Jorshult
17870802 Daniel Assar Danielsson Katarina Isaksdotter Sjöhult Söderg.
17870820 Sara Abraham Andersson Stina Bengtsdotter Porteshult
17871121 Jon Måns Jonsson Märit Månsdotter Tranhult
17871129 Greta Jonas Bengtsson Stina Månsdotter Nybygget
1788
17880110 Ingeborg Sven Gustavsson Ingrid Andersdotter Tranhult
17880111 Jonas Jöns Reinholdsson Greta Jonasdotter Månsarp
17880128 Anders Johan Andersson Stina Isaksdotter Målskog
17880205 Sven Johan Månsson Stina Danielsdotter Smörvik
17880218 Magdalena Klockare Hans Jönsson Ingrid Nilsdotter Ryet
17880517 Mattis Anders Mattisson Katarina Nilsdotter Målön
17880519 Katarina Anders Eriksson Greta Andersdotter Porteshult
17880616 Sven Jonas Petersson Maria Arvidsdotter Sjöhult Söderg.
17880818 Bengt Magnus Smedgesäll Johan Osbeck Brita Stina Lönblad Norre Hammaren
17880820 Maja Erik Larsson Sara Arvidsdotter Sjöhult Norreg.
17880918 Maja Jonas Nilsson Sara Jönsdotter Vadbindaretorpet
17881130 Margareta Gustav Gustavsson Karin Andersdotter Boeryd
17881203 Jonas Johan Lång Maja Jonsdotter Boeryd
1789
17890102 Maja Stina Sven Håkansson Stina Jonsdotter Röshult
17890105 Anders Abraham Andersson Stina Bengtsdotter Porteshult
17890118 Brita Peter Bengtsson Kajsa Eriksdotter Porteshult
17890202 Johan Jon Jonasson Margareta Bengtsdotter Kåperyd
17890203 Reinhold Peter Isaksson Stina Reinholdsdotte Sjöhult Norregård
17890224 Maja Magnus Månsson Maja Jönsdotter Tjurshult
17890309 Ingrid Per Gustavsson Kerstin Persdotter Hökhult
17890404 Stina Lars Jönsson Märit Isaksdotter Hultet
17890405 Britta Stina Hans Johansson Stina Ambjörnsdotter Jorshult
17890425 Margareta Gustav Isaksson Maja Larsdotter Myrebo
17890501 Anna Katarina Alexander Andersson Lena Ambjörnsdotter Målön
17890507 Sara Gustav Jönsson Britta Eriksdotter Kåperyd
17890509 Jonas Johan Johansson Ingrid Jonsdotter Ryet
17890511 Måns Jon Andersson Maja Månsdotter Kåperyd
17890518 Katarina Håkan Arvidsson Katarina Nilsdotter Boeryd
17890519 Jonas Magnus Gustavsson Maja Bengtsdotter Tranhult
17890617 Johan Gustav Andersson Stina Jonsdotter Målskog
17890710 Johan Jonas Andersson Maja Nilsdotter Renstorp
17890726 Maria Abraham Persson Lisa Johansdotter Gruvstugan
17890805 Nils Jöns Jönsson Margareta Svensdotter Röshult
17890807 Johan Anders Hansson Märta Petersdotter Tjurshult
17890808 Sven * Arvid Andersson Sara Mattisdotter Karshult
17890808 Stina * Arvid Andersson Sara Mattisdotter Karshult
17891221 Isak Johan Andersson Stina Isaksdotter Målskog
1790
17900127 Anders Mattis Persson Margareta Jonsdotter Målskog
17900321 Ingelöf Johan Månsson Stina Danielsdotter Smörvik
17900403 Gustav Jonas Bengtsson Stina Månsdotter Nybygget
17900430 Kristina Jonas Petersson Maria Arvidsdotter Sjöhult Söderg.
17900504 Andreas Johan Mikaelsson Ingrid Andersdotter Röshult
17900511 Maria Kristina Arvid Jönsson Brita Gustavsdotter Porteshult
17900521 Jonas Jonas Larsson Stina Nilsdotter Bäcken
17900607 Kristina Mattis Mattisson Maria Vestberg Karshult
17900807 Lars Anders Andersson Kajsa Larsdotter Hejderna
17900824 Jöns Israel Jonsson Maria Abrahamsdotter Kåperyd
17900907 Johan Isak Håkansson Stina Svensdotter Hacklarsbo
17900908 Ingrid Isak Ingemarsson Stina Nilsdotter Karshult
17900909 Anders Anders Andersson Stina Jonasdotter Hestra
17901119 Reinhold Erik Gustavsson Maria Reinholdsdotte Månsarp
17901202 Stina Isak Håkansson Ingegärd Gustavsdotter Sjöhult Mellang.
17901206 Stina Isak Jonsson Katarina Jonasdotter Hökhult
17901212 Ingrid Lars Jönsson Margareta Ambjörnsdotter Månsarp
1791
17910210 Ulrika Klockare Karl Gustav Lönblad Brita Svanberg Målön
17910514 Magnus * Jöns Reinholdsson Greta Jonasdotter Månsarp
17910514 Bengt * Jöns Reinholdsson Greta Jonasdotter Månsarp
17910610 Måns Jonas Persson Stina Torsdotter Månsarp
17910904 Karl Fredrik Mäster Johan Osbeck Brita Stina Lönblad Norre Hammaren
17911004 Johan Anders Svensson Katarina Arvidsdotter Fällan
17911031 Brita Kristina Gruvfogde Lars Berg Stina Håkansdotter Gruvstugan
17911214 Jöns Magnus Jönsson Ingrid Svensdotter Rörshult
1792
17920106 Greta Jon Andersson Maria Månsdotter Kåperyd
17920117 Stina Greta Alexander Andersson Stina Ambjörnsdotter Målön
17920118 Johan Hans Johansson Stina Ambjörnsdotter Jorshult
17920208 Magnus Magnus Månsson Elin Johansdotter Tranhult
17920219 Nils * Jonas Andersson Maria Nilsdotter Renstorp
17920219 Magnus * Jonas Andersson Maria Nilsdotter Renstorp
17920220 Johan Dräng Jonas Håkansson Margareta Nilsdotter
17920310 Sara Sven Olofsson Lena Petersdotter Bäcken
17920328 Maria Anders Andersson Märta Petersdotter Tahe
17920622 Kerstin Gustav Isaksson Maria Larsdotter Myrebo
17920726 Stina Sven Månsson Ingrid Davidsdotter Kåperyd
17920908 Sara Anders Mattisson Katarina Nilsdotter Målskog
17920919 Sara Arvid Andersson Sara Svensdotter Karshult
17920921 Maria Gustav Andersson Stina Jönsdotter Målskog
17921004 Johan Johan Månsson Stina Danielsdotter Smörvik
17921014 Märta Gustav Jönsson Brita Eriksdotter Kåperyd
17921014 Margareta Anders Eriksson Greta Andersdotter Porteshult
17921125 Anna Stina Sven Håkansson Stina Jonasdotter Röshult
17921203 Greta Peter Bengtsson Kajsa Eriksdotter Porteshult
17921215 Sara Nils Nilsson Stina Nilsdotter Bråten
17921219 Maria Jöns Matsson Stina Gustavsdotter Porsarp
17921221 Greta Lars Jonsson Margareta Ambjörnsdotter Månsarp
17921226 Sara Magnus Månsson Maria Jönsdotter Tjurshult

FÖDDA I MÅNSARP FÖRSAMLING
Births in the parish of MÅNSARP

Byta tidsperiod Till JBGF startsida

Datum Barnets namn Yrke/Titel Faderns namn Moderns namn Bostadsort
Date of birth Childs first name Fathers profession Fathers full name Mothers full name Place of dwelling
1793
17930116 Greta Mats Persson Margareta Svensdotter Målskog
17930126 Sven Jon Svensson Märta Håkansdotter Tranhult
17930127 Stina Jonas Bengtsson Stina Månsdotter Nybygget
17930206 Johan Peter Hans Johansson Stina Ambjörnsdotter Jorshult
17930219 Johanna Andrietta Klockare Karl Gustav Lönblad Brita Andersdotter Målön
17930316 Maria Jubilea Jonas Petersson Kajsa Arvidsdotter Sjöhult
17930603 Maria Israel Jonsson Marit Abrahamsdotter Kåperyd
17930608 Marit Jonas Nilsson Sara Jönsdotter Porteshult
17930615 Greta Erik Larsson Sara Arvidsdotter Sjöhult
17930726 Ingeborg Magnus Gustavsson Maria Bengtsdotter Tranhult
17930802 Johan Isak Ingemarsson Stina Nilsdotter Karshult
17930807 Brita Katarina Johan Johansson Lena Håkansdotter Tahe
17931110 Johan Isak Jonsson Katarina Jonasdotter Hökhult
17931120 Nils Magnus Månsson Elin Johansdotter Tranhult
17931127 Greta Jonas Persson Stina Johansdotter Månsarp
17931210 Stina Johan Jonsson Ingrid Jonsdotter Ryet
17931226 Stina Johan Håkansson Margareta Nilsdotter Hacklarsbo
1794
17940000 Kristina Jon Petersson Margareta Nilsdotter Näset
17940110 Jöns Isak Håkansson Stina Svensdotter Hacklarsbo
17940112 Johan Abraham Persson Lisa Jonsdotter Gruvstugan
17940129 Stina Katarina Mäster Johan Osbeck Brita Stina Lönblad Norre Hammaren
17940203 Gustav Isak Håkansson Ingrid Gustavsdotter Sjöhult
17940216 Sven Magnus Jönsson Inegärd Svensdotter Röshult
17940217 Sven Johan Månsson Stina Danielsdotter Smörvik
17940412 Marit Isak Jonsson Ingrid Svensdotter Porteshult
17940522 Greta Peter Johansson Stina Unnesdotter Hökhult
17940802 Johan Arvid Andersson Sara Svensdotter Karshult
17940906 Anders Jöns Reinholdsson Greta Jonasdotter Månsarp
17940912 Jöns Arvid Jönsson Brita Gustavsdotter Porteshult
17940925 Stina Erik Gustavsson Maja Reinholdsdotte Månsarp
17941006 Johan Sven Månsson Ingrid Danielsdotter Kåperyd
17941014 Johan Anders Andersson Stina Jonasdotter Hestra
17941024 Maria Sven Persson Stina Jonsdotter Månsarp
17941128 Maria Kristina Karl Månsson Stina Nilsdotter Bäcken
17941214 Jonas Lars Jonsson Margareta Ambjörnsdotter Månsarp
17941219 Gustav Sven Gustavsson Ingrid Andersdotter Tranhult
1795
17950209 Maria Helena Alexander Andersson Lena Ambjörnsdotter Tahe
17950401 Sara Kristina Mäster Lars Brodahl Lena Nilsdotter Huluhammar
17950402 Katarina Jonas Bengtsson Stina Månsdotter Nybygget
17950403 Peter Anders Andersson Märta Petersdotter Plogsvadet
17950404 Jonas Anders Jonasson Greta Jonsdotter Karshult
17950513 Kristina Jonas Nilsson Sara Jönsdotter Porteshult
17950603 Magnus Isak Jonsson Ingrid Svensdotter Porteshult
17950605 Peter Jonas Petersson Maria Arvidsdotter Sjöhult
17950824 Jöns Gustav Gustavsson Karin Andersdotter Boeryd
17950905 Isak Anders Eriksson Greta Andersdotter Porteshult
17951215 Katarina Sven Håkansson Stina Jonasdotter Röshult
1796
17960116 Gustav Magnus Johansson Ingrid Svensdotter Röshult
17960202 Maria Peter Johansson Stina Unnesdotter Hökhult
17960315 Peter Anders Matsson Katarina Nilsdotter Målskog
17960319 Johan Gustav Johansson Stina Mattisdotter Målskog
17960326 Johan Magnus Mäster Johan Osbeck Brita Stina Lönblad Norre Hammaren
17960611 Jöns Magnus Månsson Maria Jönsdotter Tjurshult
17960627 Stina * Magnus Månsson Elin Johansdotter Tranhult
17960627 Märta * Magnus Månsson Elin Johansdotter Tranhult
17960702 Jonas Lars Jonsson Stina Johansdotter Porteshult
17960724 Maja Jonas Andersson Maria Nilsdotter Renstorp
17960813 Kristina Gustav Jönsson Brita Eriksdotter Kåperyd
17960813 Greta Abraham Persson Lisa Johansdotter Gruvstugan
17960827 Peter Jon Svensson Märta Håkansdotter Granhult
17960829 Stina Isak Andersson Ingegärd Petersdotter Röshult
17960916 Maria Isak Jonsson Katarina Jonasdotter Hökhult
17961001 Maria Peter Bengtsson Kajsa Eriksdotter Porteshult
17961027 Abraham Israel Jönsson Marit Abrahamsdotter Kåperyd
17961117 Lena Gustav Isaksson Maria Larsdotter Myrebo
17961130 Anders Erik Andersson Stina Jönsdotter Månsarp
17961207 Stina Jöns Mattsson Maria Magnusdotter Månsarp
17961209 Bengt Abraham Andersson Stina Bengtsdotter Porteshult
17961218 Karl Fredrik Klockaren Karl Gustav Lönblad Brita Svanberg Målön
17961224 Sven Isak Jonsson Ingrid Svensdotter Porteshult
1797
17970101 Stina Nils Nilsson Stina Nilsdotter Bråten
17970202 Anna Katarina Hans Johansson Stina Ambjörnsdotter Jorshult
17970205 Gustav Johan Månsson Stina Danielsdotter Smörvik
17970410 Nils Jonas Håkansson Margareta Nilsdotter Hacklasbo
17970530 Greta Peter Ambjörnsson Sara Maria Jönsdotter Kåperyd
17970709 Anders Anders Andersson Kajsa Larsdotter Hejderna
17970724 Anders Anders Andersson Märta Persdotter Plogavadet
17970731 Bengt Jonas Bengtsson Stina Månsdotter Nybygget
17970812 Peter Lars Jonsson Margareta Ambjörnsdotter Månsarp
17970821 Johan Lars Jonsson Stina Johansdotter Porteshult
17970824 Johan Anders Jonasson Greta Johansdotter Karshult
17970825 Peter Magnus Sven Höckert Brita Stina Petersdotter Södra Masugn
17970901 Ulrika Lars Brodahl Lena Nilsdotter Huluhammar
17970926 Jonas * Johan Johansson Maja Lisa Venberg Hacklarsbo
17970926 Jöns * Johan Johansson Maja Lisa Venberg Hacklarsbo
17971009 Ingeborg Magnus Jonsson Ingegärd Svensdotter Röshult
17971013 Anna Stina Magnus Andersson Greta Magnusdotter Renstorp
17971107 Jonas Sven Gustavsson Ingrid Andersdotter Tranhult
17971111 Lena Arvid Andersson Sara Svensdotter Karshult
17971118 Marit Peter Johansson Stina Unnesdotter Hökhult
17971127 Johan Isak Håkansson Ingegärd Svensdotter Sjöhult
17971205 Kristina Gudmund Johannesson Sara Maria Målström Hustomten
17971208 Johan Jonas Petersson Maria Arvidsdotter Sjöhult
1798
17980217 Katarina Gustav Gustavsson Greta Eriksdotter Jorshult
17980312 Märta Anders Eriksson Maria Unnesdotter Jorshult
17980317 Johan Sven Petersson Stina Johansdotter Månsarp
17980512 Peter Isak Björk Stina Svensdotter Hacklarsbo
17980701 Stina Sven Andersson Stina Jonsdotter Kåperyds
17980804 Petronella Ulrika Kvinnfolket – – Lena Svensdotter Taberg
17980921 Anna Stina Karl Hammar Maria Jonasdotter Röshult
17980923 Karl Fredrik Mäster Johan Osbeck Britta Stina Lönblad Norre Hammaren
17981003 Isak Arvid Jönsson Britta Gustavsdotter Porteshult
17981007 Greta Gustav Jansson Stina Mattsdotter Målskog
17981108 Maja Lisa Måns Svensson Marit Jonsdotter Tahe
17981109 Britta Stina Alexander Andersson Lena Ambjörnsdotter Målön
17981130 Johan Jonas Johansson Greta Håkansdotter Hacklasbo
17981221 Stina Skräddare Sven Jansson Elin Bengtsdotter Röshult
1799
17990112 Peter Nils Jönsson Greta Petersdotter Röshult
17990121 Jonas Isak Jonsson Ingrid Svensdotter Porteshult
17990309 Kerstin Johan Johansson Ingrid Jonsdotter Ryet
17990601 Ingrid Gustav Andersson Stina Jönsdotter Målskog
17990815 Abraham Arvid Abrahamsson Stina Jönsdotter Sjöhult Norreg.
17990929 Stina Sven Höckert Brita Stina Petersdotter Södra Masugn
17991008 Sara Maria Mäster Johan Bergman Maria Petersdotter
17991029 Anders Magnus Alexander Andersson Lena Ambjörnsdotter Målön
17991109 Peter Jonas Bengtsson Stina Månsdotter Nybygget
17991115 Anna Magnus Jönsson Ingegärd Svensdotter Röshult
17991125 Sven Jonas Svensson Stina Zachariasdotte Tranhult
17991224 Nils Jonas Nilsson Sara Jönsdotter Tranhult
17991230 Maja Jon Svensson Märta Håkansdotter Tranhult
1800
18000111 Peter Isak Andersson Ingegärd Petersdotter Röshult
18000123 Johan Peter Jonsson Stina Unnesdotter Hökhult
18000302 Maja Greta Hans Johansson Stina Ambjörnsdotter Jorshult
18000307 Anders Magnus Andersson Greta Magnusdotter Renstorp
18000404 Magnus Anders Jonasson Greta Johansdotter Karshult
18000410 Greta Anders Eriksson Maria Unnesdotter Jorshult
18000411 Johan Anders Eriksson Greta Andersdotter Porteshult
18000530 Katarina Johan Andersson Stina Isaksdotter Målskog
18000623 Katarina Magnus Larsson Anna Mattisdotter Karshult
18000704 Anders Okänd – Marit Gabrielsdotter Sockenstugan
18000727 Katarina Erik Andersson Stina Jönsdotter Månsarp
18000904 Sara Jonas Håkansson Margareta Nilsdotter Hacklasbo
18000912 Jon Isak (okänd) – Ingeborg Bengtsdotter Hacklasbo
18000916 Nils Nils Nilsson Stina Nilsdotter Bråten
18000925 Johanna Arvid Mattsson Stina Johansdotter Boeryd
18000930 Sara Stina Mäster Lars Brodahl Lena Nilsdotter Huluhammar
18001005 Stina Johan Jönsson Maja Lisa Vennberg Hacklarsbo
18001017 Nils Johan Petersson Margareta Ödman Näset
1801
18010042 Anna Katarina Johan Johansson Lisa Håkansdotter Boeryd
18010426 Stina Peter Magnusson Märta Jonsdotter Röshult
18010526 Jonas Hans Johansson Stina Ambjörnsdotter Jorshult
18010620 Ingrid Jonas Svensson Stina Zackrisdotter Tranhult
18010819 Jöns Peter Ambjörnsson Sara Maria Jönsdotter Kåperyd
18010819 Märta Sven Andersson Stina Jonsdotter Kåperyds
18010910 Daniel Torpare Israel Rogberg Margareta Jonsdotter Ällebäcken
18010919 Maja Greta Hans Johansson Stina Ambjörnsdotter Jorshult
18011102 Jonas Erik Johansson Stina Johansdotter Hestra
18011104 Sven Jonas Petersson Maja Arvidsdotter Sjöhult
18011208 Lars Isak Jonsson Ingrid Svensdotter Porteshult
1802
18020228 Maja Greta Magnus Larsson Anna Mattisdotter Karshult
18020620 Uno Magnus Peter Johansson Stina Unnesdotter Hökhult
18020624 Peter Magnus Sven Höckert Brita Stina Petersdotter Södra Masugn
18020711 Marit Lars Jonsson Stina Johansdotter Porteshult
18020715 Johan Sven Johansson Elin Bengtsdotter Röshult
18020729 Erik Lars Jonsson Margareta Ambjörnsdotter Månsarp
18020825 Daniel Johan Månsson Stina Månsdotter Smörvik
18020909 Johan Magnus Andersson Greta Magnusdotter Renstorp
18020911 Magdalena Johan Johansson Lena Håkansdotter Tahe
18021002 Märta Gustav Johansson Stina Mattsdotter Målskog
18021010 Ingrid Katarina Isak Jonsson Katrina Jonsdotter Röshult
18021020 Märta Isak Andersson Ingegärd Petersdotter Röshult
18021027 Stina Greta Lars Jönsson Märta Svensdotter Stallen
18021101 Lena Nils Jönsson Greta Petersdotter Röshult
18021121 Sara Sven Persson Stina Johansdotter Månsarp
18021206 Zackarias Mäster Johan Bergman Maria Petersdotter Ällebäcken
1803
18030115 Sven Måns Svensson Marit Jonsdotter Tahe
18030119 Måns Sven Andersson Lotta Stina Månsdotter Sjöhult
18030206 Sven Sven Andersson Stina Jonsdotter Kåperyd
18030207 Jonas Arvid Abrahamsson Stina Jonsdotter Sjöhult
18030212 Johanna Alexander Månsson Lena Ambjörnsdotter Målön
18030416 Johan Anders Jonasson Greta Johansdotter Karshult
18030509 Anders Jonas Johansson Greta Håkansdotter Hacklasbo
18030609 Israel Mjölnare Jonas Persson Sara Kristina Andersdotter Tabergs Kvarn
18030720 Maria Arvid Mattsson Stina Johansdotter Boeryd
18030824 Erik Anders Eriksson Maja Unnesdotter Jorshult
18030827 Anna Lena Mäster Lars Brodahl Lena Nilsdotter Huluhammar
18031017 Sven Peter Magnusson Märta Jonsdotter Röshult
18031228 Jakob Mäster Johan Osbeck – Lönblad Norre Hammaren
1804
18040105 Maria Gustav Jonsson Brita Eriksdotter Kåperyd
18040107 Anders Nils Andersson Lisa Jonasdotter Tranhult
18040129 Ingrid Erik Andersson Stina Jönsdotter Månsarp
18040222 Anna Magnus Larsson Anna Mattisdotter Karshult
18040330 Johan * Jon Jönsson Maja Lisa Vennberg Hacklasbo
18040330 Ingrid * Jon Jönsson Maja Lisa Vennberg Hacklasbo
18040422 Anna Katarina Johan Jonasson Lisa Håkansdotter Boeryd
18040526 Jonas Hans Johansson Stina Ambjörnsdotter Jorshult
18040810 Daniel Israel Rogberg Margareta Jonsdotter Ällebäcken
18041115 Anna Greta Okänd – Märta Hansdotter Fattigstugan
18041214 Johan Lars Jonsson Lisa Margareta Jonsdotter Månsarp
18041225 Magnus Gustav Jansson Stina Mattisdotter Målskog
1805
18050123 Magnus Magnus Andersson Greta Magnusdotter Renstorp
18050205 Anna Stina Magnus Larsson Anna Mattisdotter Karshult
18050320 Maja Jöns Mattisson Maja Magnusdotter Månsarp
18050323 Jonas Måns Svensson Märit Jonsdotter Tahe
18050517 Katarina Jonas Svensson Stina Zackrisdotter Tranhult
18050613 Maja Katarina Johan Johansson Lisa Håkansdotter Boeryd
18050626 Jöns Jon Svensson Märta Håkansdotter Tranhult
18050822 Johanna Johan Arvidsson Sara Nilsdotter Renstorp
18050902 Johan Peter Magnusson Märta Jonsdotter Röshult
18050919 Kristina Peter Johansson Stina Unnesdotter Hökhult
18051013 Jonas Sven Andersson Lotta Stina Månsdotter Sjöhult Sörgård
18051018 Gustav Johan – Sara Magnusdotter Månsarp
18051107 Kristina Sven Jansson Elin Bengtsson Röshult
18051113 Anders Sven Andersson Stina Jonsdotter Kåperyd
18051125 Anders Isak Andersson Ingegärd Petersdotter Röshult
18051202 Maria Lars Jonsson Märta Svensdotter Stallen
18051219 Sven Sven Månsson Ingrid Danielsdotter Kåperyd
18051230 Johan Bengt Jonsson Kajsa Abrahamsdotter Porsarp
1806
18060111 Daniel Jon Månsson Stina Danielsdotter Smörvik
18060114 Gustav Anders Jonassson Greta Johansdotter Karshult
18060401 Lena Dorotea Jonas Petersson Sara Ammensdotter Bergets Kvarn
18060403 Stina Nils Andersson Lisa Jönsdotter Tranhult
18060723 Johan Lars Jonsson Stina Andersdotter Porteshult
18060727 Ingeborg Anders Svensson Sara Jonasdotter Kåperyd
18060813 Gustav Gustav Jonsson Stina Jonsdotter Hökhult
18060916 Sven Gustav Johan Söderström Maja Svensdotter Södra Masugn
18061006 Anna Lars – Sara – Målön
18061119 Isak Jon Isaksson Sara Gustavsdotter Hacklasbo
18061126 Maja Arvid Mikelsson Maja Lisa Larsdotter Kåperyd
18061205 Erik Erik Jonsson Stina Johansdotter Hestra
18061212 Anna Peter Magnusson Märta Jonsdotter Röshult
18061213 Sakarias Jonas Svensson Stina Zackrisdotter Tranhult
18061221 Peter Johan Isak Jonsson Ingrid Svensdotter Porteshult
1807
18070116 Katarina Gustav Alexandersson Ingrid Arvidsdotter Karshult
18070214 Mattias Arvid – Stina – Boeryd
18070302 Kristina Anna Lars Jonsson Margareta – Månsarp
18070410 Johanna Israel – Märta – Ällebäcken
18070414 Unne Anders Eriksson Maja Unnesdotter Jorshult
18070416 Nils Magnus Johan – Stina Jönsdotter Hultet
18070517 Johanna Nils Nilsson Stina Nilsdotter Bråten
18070626 Stina Sven Månsson Ingrid Danielsdotter Kåperyd
18070731 Johan Magnus Larsson Anna Mattisdotter Karshult
18070807 Peter Sven Persson Stina Jansdotter Månsarp
18070816 Peter Magnus Andersson Greta Magnusdotter Renstorp
18070930 Gustav Anders Andersson Stina Andersdotter Tjurshult
18071014 Abraham Johan Abrahamsson Stina Petersdotter Karshult
18071103 Brita Jon Isaksson Sara Gustavsdotter Hacklasbo
18071111 Johan Gustav Jonsson Stina Jonsdotter Hökhult
18071112 Stina Måns Svensson Marit Jonsdotter Tahe
18071116 Maria Charlotta Magnus Frick Kristina Svan Taberg
18071225 Jonas Isak Andersson Ingegärd Petersdotter Röshult
1808
18080110 Magnus Arvid Mickelson Maja Lisa Larsdotter Kåperyd
18080110 Sara Bengt Eriksson Greta Jonasdotter Sjöhult
18080117 Greta Sven Andersson Stina Jonsdotter Kåperyd
18080212 Märta Anders Svensson Sara Jonsdotter Kåperyd
18080315 Johan Nils Jonasson Greta Petersdotter Röshult
18080325 Maria Nils Andersson Lisa Jonasdotter Tranhult
18080418 Israel Gustav Jönsson Brita Eriksdotter Kåperyd
18080512 Kristina Katarina Gustav Arvidsson Märta Mattisdotter Porteshult
18080924 Greta Sven Jönsson Elin Bengtsdotter Röshult
18080926 Maja Lena Sven Svensson Stina Johansdotter Smörvik
18081114 Kristina Nils Jonsson Greta Mattisdotter Röshult
18081228 Anders Arvid Petersson Stina Johansdotter Boeryd
1809
18090119 Johanna Margareta Johan Arvidsson Sara Nilsdotter Renstorp
18090605 Kristina Arvid Mikaelsson Lisa Larsdotter Kåperyd
18090610 Katarina Jonas Jonsson Stina Andersdotter Smörvik
18090613 Abraham Bengt Jonsson Kajsa Abrahamsdotter Porsarp
18090729 Jöns Lars Jönsson Märta Svensdotter Stallen
18090824 Wendla Eleonora Bruksinspekt M. Frick Hedda Svan Taberg
18090918 Daniel Israel Rogberg Margareta Jönsdotter Ällebäcken
18090922 Märta Johan Jonsson Lisa Håkansdotter Boeryd
18090925 Anders Måns Svensson Marit Jonsdotter Tahe
18091001 Stina Nils Andersson Lisa Jönsdotter Tranhult
18091001 Anders Johan Johansson Sara Andersdotter Månsarp
18091010 Sara – – Britta Johansdotter Målskog
18091011 Sara Jon Abrahamsson Elin Persdotter Karshult
18091021 Johanna Jonas Svensson Stina Petersdotter Tranhult
18091107 Johan Johan Isaksson Sara Gustavsdotter Hacklasbo
18091108 Maria Johan Jonsson Maja Lisa Vennberg Hacklarsbo
18091116 Anna Katrina Peter Ambjörnsson Sara Maria Jönsdotter Kåperyd
18091125 Isak Arvid Abrahamsson Stina Jonsdotter Sjöhult
18091208 Maria Magnus Andersson Greta Magnusdotter Renstorp
18091231 Maria Greta Gustav Arvidsson Margareta – Porteshult
1810
18100109 Maria Kristina Anders Jönsson Anna Svensdotter Sjöhult
18100127 Maria Kristina Klockare Sven Söderström Kristina Katrina Osbeck Taberg
18100205 Brita Katarina Jonas Jonasson Lena Svensdotter Boeryd
18100215 Sven Anders Svensson Sara Jonasdotter Kåperyd
18100224 Johanna Vilhelmina – – Sara Jönsdotter Månsarp
18100323 Brita Sven Svensson Stina Johansdotter Smörvik
18100421 Johan Bengt Nilsson Stina Larsdotter Stallen
18100810 Katarina Magnus Andersson Stina Mattisdotter Målskog
18100822 Johan Johan Petersson Lena – Södra Masugn
18100822 Anders Gustav Alexandersson Ingrid Arvidsdotter Karshult
18100910 Ingrid Magnus Larsson Anna Mattisdotter Karshult
18100917 Stina Greta Jonas Mattisson Stina Arvidsdotter Målskog
18100929 Maria Nils Jonasson Greta Petersdotter Röshult
18101112 Greta Gustav Jonsson Stina Jonsdotter Hökhult
1811
18110217 Johan * Johan – Lisa – Målskog
18110217 Peter * Johan – Lisa – Målskog
18110220 Johan Johan – Stina – Hacklasbo
18110304 Sven Isak – Ingrid – Röshult
18110317 Johan Sven Andersson Lotta Stina Andersdotter Sjöhult Söderg.
18110325 Märta Sven – Ingrid Andersdotter Kåperyd
18110410 Sven Anders Svensson Sara Jönsdotter Kåperyd
18110420 Anna Magdalena Mäster Lars Brodahl Lena Nilsdotter Huluhammar
18110425 Johannes Anders Eriksson Maja – Jorshult
18110608 Johan Sven Svensson Katarina Larsdotter Smörvik
18110624 Karl Axel Inspektor M Frick Hedda Svan Taberg
18110627 Greta (okänd) – Katarina Mattisdotter Kåperyd
18110807 Maria Lovisa Bokhållare Nils Magnus Dahlgren Ulrika Frick Taberg
18110914 Magnus Arvid Mikaelsson Maja Lisa Larsdotter Kåperyd
18110923 Johan Anders Andersson Stina Andersdotter Porteshult
18111002 Johanna Sven Andersson Stina Jonasdotter Kåperyd
18111112 Jöns Isak Larsson Maja Svensdotter Röshult
18111212 Lena Jan – Stina Petersdotter Karshult
18111221 Johan Tomas Mäster Jan Kristoffer Osbeck Sara Nilsdotter Norre Hammaren

FÖDDA I MÅNSARP FÖRSAMLING
Births in the parish of MÅNSARP

Byta tidsperiod Till JBGF startsida

Datum Barnets namn Yrke/Titel Faderns namn Moderns namn Bostadsort
Date of birth Childs first name Fathers profession Fathers full name Mothers full name Place of dwelling
1812
18120114 Brita Kristina Isak Johansson Kerstin –
18120120 Ulrika Sven Söderström Kristina Katrina Osbeck Berget
18120214 Majastina Magnus Andersson Stina Mattisdotter Målskog
18120326 Lena Maria Måns Svensson Maria Jonasdotter Tahe
18120501 Anders Magnus Andersson Greta Magnusdotter Renstorp
18120619 Sven Bengt Jönsson Kajsa Abrahamsdotter Porsarp
18120711 Maria Eleonora Johan Kjellman Sara Nilsdotter Tranhult
18120825 Stina Johan Isaksson Sara Gustavsdotter Hacklasbo
18120906 Johan Israel Rogberg Margareta – Ällebäcken
18120907 Johan Gustav Andersson Ingrid Arvidsdotter Karshult
18120912 Katarina Jöns – Kajsa – Spånhult Söderg.
18121011 Stina Arvid Abrahamsson Stina Jonsdotter Sjöhult
18121015 Stina Jon Månsson Sara Gustavsdotter Tranhult
18121028 Nils Magnus Bengt Eriksson Greta Jonasdotter Sjöhult
18121108 Johan Sven Svensson Stina Jonsdotter Smörvik
18121121 Maja Magnus Mattisson Ingeborg Andersdotter Porsarp
18121201 Sven Lars Jönsson Märta Svensdotter Stallen
18121203 Greta Arvid Mattisson Stina Johansdotter Boeryd
18121225 Peter Jon Månsson Märta Jönsdotter Röshult
1813
18130115 Greta Stina Nämndeman Anders Mattisson Brita Johansdotter Målskog
18130223 Johanna Jöns Matsson Maja Magnusdotter Månsarp
18130301 Anna Stina Magnus Larsson Anna Mattisdotter Karshult
18130307 Märta Lena Bengt Nilsson Stina Larsdotter Ryet
18130405 Johanna Jonas Gustavsson – – Boeryd
18130502 Maja – – – – Kåperyd
18130502 Augusta Wilhelmina Inspektor M. Frick Hedda Svan Taberg
18130507 Ingrid Jonas Ivarsson Stina Zackrisdotter Tranhult
18130523 Karl Peter Jonas Petersson Lena Abramsdotter Tabergs Kvarn
18130701 Mattis Gustav Jansson Stina Mattisdotter Porteshult
18130705 Brita Kristina Anders Petersson Maja Lisa Jonsdotter Tranhult
18130710 Sara Stina Anders Abrahamsson Elin Bengtsdotter Röshult
18130721 Gustav * Jonas – Margareta – Tranhult
18130721 Anders * Jonas – Margareta – Tranhult
18131105 Maria Magnus Nilsson Ingrid Andersdotter Hustomten
1814
18140103 Britta Katrina Jonas Mattisson Maja Stina Arvidsdotter Målskog
18140117 Sara Stina Johan Kristoff. Osbeck Stina Nilsdotter Norre Hammaren
18140213 Ingrid Nämndeman Anders Mattisson Brita Johansdotter Målskog
18140217 Gustav Magnus – Stina – Målskog
18140304 Johan Klockare Sven Söderström Kristina Katrina Osbeck Johannesfors
18140310 Sven Jöns Svensson Kajsa Magnusdotter Tranhult
18140529 Stina Arvid Mickaelsson Inga Lisa Larsdotter Kåperyd
18140722 Stina Magnus Jansson Ingrid Isaksdotter Karshult
18140820 Gustav Gustav Jonsson Stina Jönsdotter Hökhult
18141211 Maja Jan – Stina – Karshult
18141215 Jöns Arvid Mattisson Stina Johansdotter Boeryd
1815
18150101 Anders Jonas Andersson Marit Jonasdotter Porteshult
18150201 Johan Pigan – – Stina Jönsdotter Månsarp
18150300 Johannes Anders Eriksson Greta Andersdotter Porteshult
18150303 Johan Jonas Andersson Stina Jonasdotter Sjöhult
18150311 Kristina Nils Nilsson Greta Petersdotter Röshult
18150427 Jöns * Isak Andersson Ingegärd Petersdotter Röshult
18150427 Maja * Isak Andersson Ingegärd Petersdotter Röshult
18150501 Johan – – Margareta Andersdotter Porteshult
18150501 Anders Magnus Anders Jonsson Stina Månsdotter Smedsbo
18150504 Per Bengt Jönsson Kajsa Abrahamsson Porsarp
18150510 Sara Stina – Kiällman Sara Nilsdotter Renstorp
18150512 Anders Magnus Anders Andersson Stina Andersdotter Smedsbo
18150518 Stina Greta Bengt Nilsson Stina Larsdotter Hultet
18150620 Maja Magnus Andersson Greta Magnusdotter Renstorp
18150713 Sven Anders Mattisson Britta Jansdotter Målskog
18150826 Maja Nils Andersson Lisa Jonsdotter Tranhult
18150920 Johan Lars Jönsson Margareta Svensdotter Stallen
18151010 Sven Isak Larsson Maja Svensdotter Röshult
18151017 Mattis Magnus Larsson Anna Mattisdotter Karshult
18151030 Lena Stina Israel Rogberg Margareta Jansdotter Ällebäcken
18151108 Anna Lisa Johan Svensson Maja Lena Alexandersdott Målön
18151113 Mattis Magnus Andersson Stina Mattisdotter Målskog
18151118 Sara Stina Johan Isaksson Sara Gustavsdotter Hacklasbo
18151127 Magnus Jan Månsson Sara Gustavsdotter Tranhult
1816
18160105 Johan Simon Mästare Jan Kristoffer Osbeck Stina Nilsdotter Norre Hammaren
18160107 Johanna Magnus Nilsson Ingrid Andersdotter Karshult
18160131 Jonas Vilhelm Jonas Petersson Lena Abrahamsdotter Tabergs Kvarn
18160207 Isak Arvid Mikaelsson Maja Lisa Larsdotter Kåperyd
18160405 Svenning Sven Svensson Stina Johansdotter Smörvik
18160508 Johan Johan Jonasson Lisa Håkansdotter Boeryd
18160529 Jon Magnus Nilsson Ingrid Andersdotter Hustomten
18160813 Mattis Anders Jonas Mattisson Maja Stina Arvidsdotter Målskog
18161012 Sara Maria Skräddaren Johan Ljungberg Anna Katrina Jonasdotter Johansberg
18161026 Anders Arvid Abrahamsson Stina Jonsdotter Sjöhult Söderg.
18161117 Gustav Peter Gustavsson Stina Isaksdotter Hökhult
18161201 Kristina Ulrika (okänd) – Kajsa Maja Botelin
18161216 Stina Johan – Sara Magnusdotter Månsarp
1817
18170101 Brita Maja Gustav Arvidsson Märta Mattisdotter Porteshult
18170111 Stina Måns Jonasson Greta Jonsdotter Månsarp
18170118 Magnus Jon Magnusson Maja Johansdotter Karshult
18170218 Johan Johan Jansson Kerstin Svensdotter Kåperyd
18170308 Sven Anders Abrahamsson Elin Bengtsdotter Röshult
18170323 Stina Greta Sven Jonasson Kerstin Gustavsdotter Myrebo
18170402 Abraham Johan Abrahamsson Stina Petersdotter Karshult
18170516 Johanna Arvid – Stina Johansdotter Boeryd
18170522 Jöns * Isak Andersson Ingrid Petersdotter Röshult
18170522 Nils * Isak Andersson Ingrid Petersdotter Röshult
18170624 Lena Kristina Johan Isaksson Stina Andersdotter Hacklasbo
18170714 Johan Jonas Magnusson Margareta Gustavsdotter Tranhult
18170724 Maja Jonas Andersson Stina Jonasdotter Sjöhult
18170802 Maja Stina Jan Arvidsson Anna Stina Svensdotter Röshult
18170930 Johan Sven Johansson Greta Petersdotter Smörvik
18171225 Jonas Jöns Svensson Kajsa Magnusdotter Tranhult
1818
18180126 Johan Jonas Johansson Sara Jönsdotter Kåperyd
18180130 Ulrika Matilda Klockare Sven Söderström Kristina Katrina Osbeck Gruvstugan
18180202 Peter Johan Anders Petersson Maja Lisa Jonasdotter Tranhult
18180306 Karl Anders Andersson Stina Månsdotter Porteshult
18180405 Johan Sven Svensson Stina Johansdotter Smörvik
18180421 Gustav Sven Andersson Lotta Stina Andersdotter Sjöhult Söderg.
18180425 Sara Stina Jan Jakobsson Brita Petersdotter Porteshult
18180503 Johan Gustav Johannes Ljungberg Anna Katrina Johansdotter Södra Masugn
18180512 Lena Jon Månsson Sara Gustavsdotter Hacklasbo
18180616 Nils Johan Johan Hallman Sara Nilsdotter Renstorp
18180715 Märta Gustav Jonsson Stina Jonsdotter Hökhult
18180724 Sven Magnus Larsson Annika Mattisdotter Karshult
18180802 Märta Jonas Jonsson Stina Eriksdotter Kåperyd
18180920 Johan Gustav Arvidsson Märta Mattisdotter Porteshult
18180926 Maja Lena Johan Svensson Maja Lena Alexandersdott Målön
18180927 Sven Bengt Jönsson Kajsa Abrahamsdotter Porsarp
18180930 Sara Jonas Andersson Marit Jonasdotter Porteshult
18181109 Gustava Matilda Johan Osbeck Maja Kajsa Botlin Norre Hammaren
18181121 Johan Magnus Nils Johanson Anna Katarina Alexandersdott Målön
18181125 Hedvig Beata Jan Kristoffer Osbeck Stina Nilsdotter Norre Hammaren
18181211 Märta Jonas Mattisson Maja Stina Arvidsdotter Målskog
18181214 Gustav Johan Jonsson Lisa Håkansdotter Boeryd
1819
18190216 Johan Johan Nilsson Stina Jonasdotter Hacklasbo
18190321 Stina Magnus Johansson Ingrid Isaksdotter Karshult
18190404 Anders (okänd) – Karin Abrahamsdotter Porteshult
18190713 Sara Stina Gustav Gustavsson Maja Petersdotter Boeryd
18191021 Märta Johan Svensson Stina Jonasdotter Hustomten
18191025 Sven Magnus Mattis Magnussson Stina Svensdotter Kåperyd
18191026 Johanna Arvid Mattisson Stina Johansdotter Boeryd
18191101 Sara Stina Sven Johansson Greta Petersdotter Smörvik
18191123 Johan Jan Arvidsson Anna Stina Svensdotter Röshult
1820
18200131 Anders Måns Jonasson Greta Jonsdotter Månsarp
18200205 Gustav Isak Larsson Maja Katrina Svensdotter Röshult
18200208 Margareta Sven Jonasson Kerstin Gustavsdotter Myrebo
18200209 Sven Nils Jönsson Greta Mattisdotter Röshult
18200221 Vilhelm Klockare Sven Söderström Kristina Katrina Osbeck Gruvstugan
18200413 Bengt Anders Abrahamsson Elin Bengtsdotter Röshult
18200420 Sara Stina Bengt Eriksson Greta Jonasdotter Nybygget
18200423 Gustav Anders Gabrielsson Eva – Bäcken
18200429 Johanna Margareta Anders Berg Margareta Andersdotter Smedsbo
18200501 Johannes Jan Abrahamsson Stina Petersdotter Karshult
18200504 Johanna Peter Jonsson Maja Jonsdotter Tranhult
18200510 Gustav Lars Jansson Märta Svensdotter Stallen
18200513 Johanna Peter Magnusson Stina Jönsdotter Hestra
18200610 Maja Lisa Arvid Svensson Brita Johansdotter Målskog
18200726 Kristina Jöns Svensson Kajsa Magnusdotter Tranhult
18200902 Gustav Jan Gustavsson Stina Isaksdotter Målskog
18200924 Johanna Kristina Skräddare Sven Björk Brita Stina Hansdotter Jorshult
18200925 Sara Stina Jonas Andersson Stina Jonasdotter Sjöhult Söderg.
18201023 Stina * Jonas Magnusson Margareta Gustavsdotter Tranhult
18201024 Maja * Jonas Magnusson Margareta Gustavsdotter Tranhult
18201106 Sven Peter Sven (avliden) Petersson Maja – Utjorden
18201209 Maja Lisa Johannes Isaksson Stina Andersdotter Hacklarsbo
18201217 Gustav Vilhelm Johan Osbeck Kajsa Botlin Norre Hammaren
18201229 Sara Stina Jan Svensson Stina Johansdotter Hustomten
1821
18210115 Lena Maria Anders Andersson Stina Månsdotter Porteshult
18210301 Ingrid Katrina Peter Gustavsson Stina Isaksdotter Hökhult
18210305 Kajsa Lisa Kristoffer Osbeck Stina Nilsdotter Norre Hammaren
18210413 Märta Arvid Mikaelsson Maja Lisa Larsdotter Kåperyd
18210507 Johanna Maria Jonas Johansson Sara Jonsdotter Kåperyd
18210525 Nils Isak Andersson Ingegärd Petersdotter Röshult
18210703 Johan Gustav Gustavsson Greta Persdotter Målskog
18210719 Hedvig Sofia Sven Söderström Kristina Katrina Osbeck
18210723 Johanna Jonas Mattisson Maja Stina Arvidsdotter Målskog
18210804 Peter Johan Jönsson Lisa Håkansdotter Boeryd
18210818 Magnus Peter Magnusson Stina Jonasdotter Hestra
18210831 Johan Gustav Johansson Ingrid Gustavsdotter Smörvik
18210919 Karl Magnus Peter Jönsson Katarina Jönsdotter Tabergs Kvarn
18210920 Karl Johan Jan Abrahamsson Maja Svensdotter Fällan,porteshult
18211027 Anders Isak Andersson Stina Svensdotter Kåperyd
18211208 Jöns Sven Johansson Greta Petersdotter Smörvik
1822
18220116 Johanna Gustav Arvidsson Märta Mattesdotter Porteshult
18220127 Ingelöf Magnus Johansson Ingrid Isaksdotter Karshult
18220131 Lars Magnus Magnus Larsson Anna Mattisdotter Karshult
18220322 Johan Lars Andersson Katarina – Utjorden
18220323 Stina Peter Jonsson Maja Jonsdotter Tranhult
18220517 Maria Rebecka Gustav Gustavsson Maria Petersdotter Boeryd
18220603 Johan Magnus Johan Svensson Magdalena Alexandersdott Målön
18220630 Johanna Johan Arvidsson Stina Svensdotter Röshult
18220705 Anders Magnus Johan Söderström Stina Jönsdotter Månsarp
18220822 Magnus Magnus Magnusson Stina Gustavsdotter Tranhult
18220823 Lovisa Magdalena Johan Kjellman Sara Nilsdotter Renstorp
18220906 Kristina Matilda Anders Gabrielsson Eva Karlsdotter Bäcken
18220928 Nils Johan Jonsson Kerstin Svensdotter Kåperyd
18220930 Kristina Bengt Nilsson Stina Larsdotter Hultet
18221024 Johanna Gustav Jonsson Stina Jonsdotter Hökhult
18221114 Gustav Gustav Gustavsson Greta Petersdotter
18221120 Otto Arvid Mattisson Stina Johansdotter Boeryd
18221120 Gustav Otto Arvid Mickaelsson Maja Lisa Larsdotter Kåperyd
18221213 Magnus Gustav Jonas Magnusson Margareta Gustavsdotter Tranhult
18221225 Johanna Sven Jonasson Kerstin Gustavsdotter Myrebo
1823
18230112 Sofia Maria Johannes Osbeck Maja Kajsa Botlin Norre Hammaren
18230203 Anna Lena Jon Magnusson Maja Johansdotter Röshult
18230219 Magdalena Anders Persson Maja Lisa Johansdotter Tranhult
18230512 Johan Jonas Andersson Marit Jonasdotter Porteshult
18230601 Sven Johan Svensson Maja Lisa Månsdotter Månsarp
18230603 Johanna Johansson Magdalena Nils Anna Kajsa Alexandersdott Målön
18230604 Anders Gustav Peter Jönsson Katarina Andersdotter Tabergs Kvarn
18230620 Magdalena Bengt Eriksson Maja Greta Jonsdotter Nybygget
18230627 Nils Johan Gustavsson Stina Jansdotter Målskog
18230815 Johan Bengt Jonsson Kajsa Abrahamsdotter Porsarp
18230902 Maja Greta Johan Jonasson Ingeborg Jönsdotter Hacklasbo
18230903 Sara Maja Johan Isaksson Sara Gustavsdotter Hacklasbo
18231023 Anders Gustav Arvidsson Märta Mattisdotter Porteshult
18231030 Stina Jonas Jonsson Stina Eriksdotter Kåperyd
18231101 Frans Ulrik Mäster Jan Kristoffer Osbeck Stina Nilsdotter Norre Hammaren
18231105 Inga Matilda Gustav Isaksson Katrina Svensdotter Sjöhult
18231120 Jakob Ulrik Gruvfogde Sven Söderström Kristina Katrina Osbeck Gruvstugan
18231121 Sara Stina Isak Andersson Stina Svensdotter Kåperyd
18231122 Johan Anders Andersson Maja Isaksdotter Tjurshult
18231223 Karolina Kristina Sven Berg Gustava Sandberg Johansberg
18231223 Bengt Magnus Reinhold Petersson Brita Stina Johannesdotter Sjöhult Norregård
18231227 Johan Johan Svensson Stina – Hustomten
1824
18240115 Johan Johan Abrahamsson Maria Svensdotter Fällan
18240201 Gustav Per Månsson Sara Gustavsdotter Tranhult
18240208 Gustava Peter Magnusson Stina Jonsdotter Hestra
18240229 Stina Reinhold Eriksson Märta Isaksdotter Månsarp
18240406 Isak Johan Isaksson Maja Andersdotter Hökhult
18240408 Magnus Isak Larsson Maja Svensdotter Röshult
18240511 Johan Åbon Bengt Jonasson Maja Stina Jakobsdotter Sjöhult Norreg.
18240520 Fredrika Huddragare Karl Magnus Petersson Sofia Henriksdotter
18240620 Märta Magnus Larsson Anna Mattisdotter Karshult
18240707 Sara Stina Bengt Abrahamsson Maja Katrina Johansdotter Porteshult
18240724 Märta Jonas Mattisson Maja Arvidsdotter Målskog
18240727 Ingrid Magnus Magnusson Stina Gustavsdotter Tranhult
18240916 Karl Vilhelm Artillerist Håkan Apell Anna Andersdotter Smedsbo
18241014 Märta * Uno Magnus Petersson Ingrid Gustavsdotter Hökhult
18241014 Stina * Uno Magnus Petersson Ingrid Gustavsdotter Hökhult
18241014 Gustav Peter Gustav Gustavsson Maja Petersdotter Boeryd
18241102 Sven Johan Arvidsson Anna Stina Svensdotter Röshult
18241111 Anna Katarina Johan Magnus Petersson Greta Petersdotter Smörvik
18241215 Johanna Måns Jonasson Greta Jonsdotter Månsarp
18241218 Johan Johan Osbeck Maja Katarina Botlin Norre Hammaren
18241220 Inga Greta Gustav Svensson Anna Stina Magnusdotter Tranhult
1825
18250101 Gustav Sven Andersson Anna Lisa Årdls Ljungarum So
18250115 Maria Peter Jönsson Maria Jönsdotter Tranhult
18250223 Anders Johan Peter Petersson Stina Kajsa Örnberg Kåperyd
18250314 Anna Katarina Anders Gabrielsson Eva Karlsdotter Bäcken
18250420 Gustav Bengt Jonasson Maja Stina Jakobsdotter Sjöhult N
18250627 Johan Gustav Gustavsson Greta Petersdotter Målskog
18250724 Jöns Peter Jönsson Katarina Andersdotter Tabergs Kvarn
18250727 Kristina Nils Andersson Katarina Gustavsdotter Jorshult
18250912 Stina Kajsa Reinhold Petersson Brita Stina Johansdotter Sjöhult
18250918 Stina Greta Isak Andersson Stina Svensdotter Kåperyd
18251009 Hans Johan Sven Björk Brita Stina Hansdotter Jorshult
18251020 Johanna Anders Andersson Stina Månsdotter Porteshult
18251111 Inga Kristina Johan Gustavsson Stina Isaksdotter Målskog
18251122 Johan Johan Svensson Maja Lisa Svensdotter Månsarp
18251202 Johan Magnus Jonas Andersson Ingrid Andersdotter Karshult
18251211 Johan Johannes Isaksson Maja Andersdotter Hökhult
1826
18260223 Otilia Maximiliana Gruvfogde Sven Söderström Kristina Katrina Osbeck Gruvstugan
18260312 Johan * Jonas Magnusson Margareta Gustavsdotter Tranhult
18260312 Katrina * Jonas Magnusson Margareta Gustavsdotter Tranhult
18260313 Maja Stina Jonas Eriksson Stina Petersdotter Hestra
18260314 Maja Katrina Nils Jönsson Greta Mattisdotter Karshult
18260327 Sara Lisa Magnus Svensson Katarina Gustavsdotter Karshult
18260619 Johanna Johan Svensson Kristina Jonasdotter Hustomten
18260622 Maria Charlotta Sven Berg Gustava Sandberg Vadbindaretorpet
18260709 Kristina Reinhold Jönsson Katrina Eriksdotter Månsarp
18261009 Johanna Kristina Johannes Svensson Maria Helena Alexandersdott Målön
18261012 Gustav Jan Abrahamsson Stina Svensdotter Fällan
18261026 Gustava Gustav Svensson Anna Stina Magnusdotter Tranhult
18261124 Jakob Edvard Inspektor M. Frick Hedda Svan Taberg
18261130 Arvid Magnus Jöns Arvidsson Marit Larsdotter Porteshult
1827
18270101 Gustav Jonas Andersson Marit Jonasdotter Porteshult
18270106 Abraham Bengt Abrahamsson Maja Katrina Johansdotter Porteshult
18270113 Ulrika Peter Isaksson Sara Nilsdotter Renstorp
18270117 Anton Ferdinand Johan Osbeck Maja Botlin
18270213 Johan Nils Jonasson Maja Johansdotter Hacklasbo
18270223 Johanna Uno Magnus Petersson Ingrid Gustavsdotter Hökhult
18270304 Uno Magnus * Gustav Gustavsson Greta Petersdotter Målskog
18270304 Johan * Gustav Gustavsson Greta Petersdotter Målskog
18270312 Johan Jon Månsson Sara Gustavsdotter Tranhult
18270401 Brita Kajsa Gustav Gustavsson Maja Petersdotter Boeryd
18270408 Peter Reinhold Eriksson Märta Isaksdotter Månsarp
18270504 Anders Johan Magnus Petersson Greta Petersdotter Smörvik
18270607 Johan Peter Johan Abrahamsson Stina Petersdotter Karshult
18270801 Maria Magdalena Jonas Mattisson Maja Stina Arvidsdotter Målskog
18270912 Hans Jonas Hansson Anna Petersdotter Jorshult
18271005 Karl Magnus Jan Kristoffer Osbeck Kristina Nilsdotter Norre Hammaren
18271111 Sara Peter Jonsson Maja Jönsdotter Tranhult
18271202 Maria Beata Bengt Magnus Osbeck Ingeborg Stina Nilsdotter Gruvstugan
1828
18280107 Maja Stina (okänd) – Stina Johansdotter Bäcken
18280303 Magdalena Anders Gabrielsson Eva Karlsdotter Bäcken
18280306 Johan Reinhold Petersson Brita Stina Johansdotter Sjöhult N.
18280328 Maria Magnus Magnusson Stina Gustavsdotter Tranhult
18280406 Magdalena Jan Arvidsson Anna Stina Svensdotter Röshult
18280411 Stina Greta Gustav Gustavsson Greta Petersdotter Målskog
18280426 Ferdinand Vilhelm Klockaren Sven Söderström Kristina Katrina Osbeck Kåperyd
18280428 Johan Håkan Jonasson Stina Nilsdotter Röshult
18280607 Sara Stina Sven Isaksson Maja Johansdotter Porsarp
18280613 Sara Kristina Nils Johansson Anna Kajsa Alexandersdott Målön
18280629 Johan Jonas Eriksson Stina Petersdotter Hestra
18280708 Sven Jonas Svensson Stina Svensdotter Kåperyd
18280901 Stina Katarina Johan Isaksson Maja Andersdotter Hökhult
18280903 Lisa Katrina Isak Larsson Maja Svensdotter Röshult
18280926 Brita Katarina Jöns Arvidsson Marit Larsdotter Porteshult
18281026 Vilhelm Peter Jönsson Katarina Andersdotter Tabergs Kvarn
18281103 Magnus Jonas Andersson Lena Petersdotter Hultet
18281110 Anders Johan Gustavsson Stina Isaksdotter Målskog
18281127 Johan Gustav Jonsson Stina Jonsdotter Hökhult
18281202 Inga Greta Gustav Svensson Anna Stina Magnusdotter Tranhult
18281213 Anders Gustav Nils Andersson Katarina Gustavsdotter Jorshult
18281223 Johan Sven Björk Brita Stina Hansdotter Jorshult

FÖDDA I MÅNSARP FÖRSAMLING
Births in the parish of MÅNSARP

Byta tidsperiod Till JBGF startsida

Datum Barnets namn Yrke/Titel Faderns namn Moderns namn Bostadsort
Date of birth Childs first name Fathers profession Fathers full name Mothers full name Place of dwelling
1829
18290119 Johanna Charlotta Smeden Johan Osbeck Maria Katrina Botlin Norre Hammar
18290220 Johanna Peter Gustavsson Stina Isaksdotter Hökhult
18290302 Johan Sven Reinhold Jönsson Katarina Eriksdotter Månsarp
18290309 Sven Johan Svensson Kristina Jonasdotter Hustomten
18290309 Maria Uno Magnus Petersson Ingrid Gustavsdotter Hökhult
18290313 Sara Margareta Mästersv. Georg Elg Greta Kajsa Boman Norre Hammar
18290327 Johanna Jonas Andersson Ingrid Isaksdotter Karshult
18290510 Sara Stina Torparen Johan Abrahamsson Maja Svensdotter Fällan
18290615 Jöns Hyttedräng Andreas Olofsson Lisa Jönsdotter Gruvstugan
18290822 Sara Stina Anders Andersson Stina Månsdotter Porteshult
18290929 Karl Jakob Masmästaren Karl Fredrik Petersson Brita Katarina Elg
18291017 Gustav Sven Jonasson Kerstin Gustavsdotter Myrebo
18291029 Maria Jonas Jonsson Stina Eriksdotter Kåperyd
18291109 Sven Inhysesman Nils Johansson Anna Katrina Jonasdotter Tranhult
18291125 Isak Otto Bergsman Peter Isaksson Sara Nilsdotter Renstorp
1830
18300227 Anders Magnus Jan Arvidsson Anna Stina Svensdotter Röshult
18300319 Sven Gustav Johannes Svensson Maria Helena Alexandersdott Målön
18300414 Johanna Bergsman Johan Magnus Petersson Greta Petersdotter Smörvik
18300424 Brita Albertina Gruvarb. Bengt Magnus Osbeck Ingeborg Stina Nilsdotter Gruvstugan
18300425 Andreas Eber Anders Eriksson Ingeborg Andersdotter Månsarp
18300522 Frans Otto Smed Johan Magnus Osbeck Maja Katrina Botlin Norre Hammar
18300523 Sara Stina Nils Jonasson Maria Johansdotter Hacklasbo
18300622 Nils Lorens Jungfru (okänd) – Anna Magdalena Brodahl Huluhammar
18300819 Arvid Jonas Mattisson Maja Stina Arvidsdotter Målskog
18300908 Anders Daniel Johannesson Johanna Jonasdotter Södra Masugn
18300922 Nils Jonas Andersson Marit Jonasdotter Porteshult
18301011 Anna Magdalena Bergsman Johannes Moberg Anna Larsdotter Månsarp
18301019 Bengt Everett Gruvfogde Sven Söderström Kristina Katrina Osbeck Kåperyd
18301023 Johanna Bergsman Reinhold Eriksson Märta Isaksdotter Månsarp
18301111 Maja Stina Bergsman Jonas Hansson Anna Petersdotter Jorshult
18301116 Magnus Uppsättaren Sven Isaksson Maja Johansdotter Porteshult
18301215 Inga Maja Bergsman Johan Isaksson Maja Andersdotter Hökhult
18301220 Per Gustav Bergsman Johan Gustavsson Stina Isaksdotter Målskog
1831
18310112 Peter Torpare Jonas Andersson Lena Petersdotter Hultet
18310324 Gustav Bergsman Jöns Arvidsson Marit Larsdotter Porteshult
18310331 Ulrika Torpare Anders Gabrielsson Eva Karlsdotter Bäcken
18310416 Johan Hyttedräng Andreas Olofsson Katarina Larsdotter Gruvstugan
18310514 Gustav Bergsman Magnus Magnusson Kristina Gustavsdotter Tranhult
18310524 Inga Maria Mjölnare Peter Jönsson Katarina Andersdotter Tabergs Kvarn
18310608 Johan Bergsman Bengt Abrahamsson Maja Katrina Johansdotter Porteshult
18310615 Jon Bergsman Peter Jonsson Maja Jönsdotter Tranhult
18310728 Anna Stina Bergsman Jonas Svensson Stina Svensdotter Kåperyd
18310902 Johan Mattis Arvidsson Greta Håkansdotter Porteshult
18310916 Peter Magnus Reinhold Petersson Brita Stina Johansdotter Sjöhult N.
18311125 Karl August Hammarsmed Johannes Sandberg Anna Magdalena Brodahl Huluhammar
1832
18320107 Peter Magnus Bergsman Gustav Gustavsson Greta Petersdotter Målskog
18320112 Anna Sara Nämndeman Gustav Svensson Anna Stina Magnusdotter Tranhult
18320129 Gustav Bror Kyrkovärd Gustav Gustavsson Maja Petersdotter Boeryd
18320303 Stina Kajsa Torpare Daniel Johannesson Johanna Jonasdotter Hultet
18320324 Anna Torpare Nils Johansson Anna Katarina Jonasdotter Tranhult
18320328 Johanna Kristina Hammarsmed Georg Elg Greta Katarina Boman Norre Hammar
18320604 Peter Magnus Bergsman Håkan Jonasson Stina Nilsdotter Röshult
18320721 Magdalena Bergsman Johan Svensson Kristina Jonasdotter Hustomten
18320726 Anders Jakob Oskar Inspector Karl Almark Johanna Katarina Karlsdotter Taberg
18320801 Johanna Bergsman Peter Isaksson Sara Jonasdotter Hacklasbo
18320805 Johanna Katarina Bergsman Johan Jonasson Stina Petersdotter Hacklasbo
18320824 Kristina Bergsman Johannes Magnusson Katarina Jonasdotter Smörvik
18320926 Johanna Helena Torparen Johan Abrahamsson Maja Svensdotter Fällan
18321027 Inga Bergsman Uno Magnus Petersson Ingrid Gustavsdotter Hökhult
18321031 Johanna Torparen Sven Isaksson Maja Johansdotter Myrebo
18321219 Johan Bergsman Mattis Arvidsson Anna Greta Håkansdotter Sjöhult N.
1833
18330104 Kristina Bergsman Johannes Moberg Ingeborg Andersdotter Månsarp
18330112 Gustav Bergsman Karl Fredrik Jakobsson Maja Petersdotter Sjöhult N.
18330128 Isak Bergsman Nils Andersson Kataruna Gustavsdotter Jorshult
18330129 Johan Bergsman Bengt Abrahamsson Maja Katrina Johansdotter Porteshult
18330226 Anders Gustav Gruvarbet. Anders Olofsson Katarina Larsdotter Gruvstugan
18330509 Maria Kristina Gruvfogde Sven Söderström Kristina Katrina Osbeck Gruvstugan
18330628 Fredrika Helena Hammarsmed Jan Kristoffer Osbeck Sara Nilsdotter Norre Hammar
18330715 Daniel Bergsman Johan Johansson Maria Gustavsdotter Hacklasbo
18330810 Sven Bergsman Peter Isaksson Sara Jonasdotter Hacklasbo
18330810 Karl Vilhelm Bergsman Johannes Svensson Maria Helena Alexandersdott Målön
18330822 Kristina Katarina Skomakaren Anders Mattisson Stina Jonasdotter Tranhult
18330829 Inga Matilda Bergsman Johan Gustavsson Stina Isaksdotter Målskog
18330831 Eva Josefina Apotekare Johan Fredrik Vettervik Eva Sofia Grönquist Kåperyd
18330902 Justus Bergsman Anders Persson Maja Lisa Johansdotter Hestra
18330913 Magdalena Bergsman Jöns Arvidsson Marit Larsdotter Porteshult
18330925 Kristina Bergsman Magnus Magnusson Kristina Gustavsdotter Tranhult
18331008 Karl Johan Inhysesman Nils Magnus Johansson Stina Svensdotter Johansberg
18331018 Johan Bergsman Isak Johannesson Ingrid Jonasdotter Tranhult
18331110 Sven Isak Bergsman Anders Andersson Stina Månsdotter Porteshult
18331212 Johanna Bergsman Johan Magnus Petersson Greta Petersdotter Smörvik
18331214 Johan Mjölnare Peter Jönsson Katarina Andersdotter Tabergs Kvarn
18331216 Augusta Karolina Bruksinsp. Karl Ahlmark Johanna Karolina Karlsdotter Taberg
1834
18340201 Johanna Bergsman Jonas Jonsson Stina Eriksdotter Kåperyd
18340228 Johan Bergsman Peter Jonsson Maja Jonsdotter Tranhult
18340423 Gustava Matilda Mästersven Johan Fredrik Tolf Katarina Ryman Norre Hammar
18340510 Kristina Johannes Svensson Maria Magnusdotter Sjöhult
18340617 Anders Johan Bergsman Nils Jonasson Sara Andersdotter Renstorp
18340718 Jonas Bergsman Johan Jonasson Stina Petersdotter Hacklasbo
18340723 Anders Johan Bergsman Måns Svensson Maja Jönsdotter Månsarp
18340803 Maria Kristina Bergsman Israel Gustavsson Stina Katarina Andersdotter Kåperyd
18340824 Sara Stina Anders Isaksson Maria Eleonora Johannesdotter Röshult
18341004 Kristina Brita Måns Nilsson Greta Gustavsdotter Sjöhult
18341116 Gustav Kyrkovärd Reinhold Eriksson Märta Isaksdotter Månsarp
18341124 Sven Nämndeman Gustav Svensson Anna Stina Magnusdotter Tranhult
18341206 Johan August Lars Peter Gudmundsson Johanna Jansdotter Taberg
18341215 Kristoffer August Mäster Johan Kristof. Osbeck Stina Nilsdotter Norre Hammar
1835
18350101 Anders Johan Bergsman Erik Andersson Maria Håkansdotter Jorshult
18350106 Johan Peter (okänd) – Stina Johansdotter Bäcken
18350125 Inga Maja Bergsman Johannes Magnusson Katarina Jonasdotter Smörvik
18350221 Ulrika Kristina Manuf. Smed Johannes Sandberg Anna Magdalena Brodahl Huluhammar
18350316 Sven Hartvig Torparen Anders Gabrielsson Eva Karlsdotter Bäcken
18350319 Eugenia Bergsman Jonas Mattisson Maja Stina Arvidsdotter Målskog
18350327 Anders Torparen Nils Johansson Anna Katarina Jonasdotter Tranhult
18350407 Anders Vilhelm Bergsman Sven Månsson Katarina Johannesdotter Tahe
18350508 Maria Karolina Bergsman Johan Svensson Kristina Jonasdotter Hustomten
18350530 Maja Lisa Andreas Olofsson Katarina Larsdotter Månsarp
18350606 Gustav Magnus Jonas Hansson Anna Petersdotter Jorshult
18350630 Karl Gustav Daniel Johannesson Johanna Jonasdotter Åsen, Porteshult
18350708 Karl Gustav (okänd) – Stina Greta Johannesdotter Norre Hammar
18350719 Frans Lorents Johan Abrahamsson Maja Svensdotter Fällan,Porteshult
18350720 Gustav Nils Johannesson Stina Svensdotter Vadbindaretorpet
18350819 Sara Kristina Isak Johannesson Ingrid Jonasdotter Tranhult
18350825 Andreas Masmästare Reinhold Jonsson Katarina Eriksdotter Månsarp
18350830 August Bergsman Jonas Svensson Stina Svensdotter Kåperyd
18351113 Johan Bergsman Uno Magnus Petersson Ingrid Gustavsdotter Hökhult
1836
18360114 Johan Torpare Sven Isaksson Maja Johansdotter Myrebo
18360120 Karl Alfred Bergsman Nils Andersson Katarina Gustavsdotter Jorshult
18360124 Sven Johan Bergsman Abraham Bengtsson Maria Johannesdotter Kåperyd
18360206 Anna Lovisa Rättare Johannes Nilsson Kristina Petersdotter Kåperyd N.
18360313 Maja Stina Bergsman Peter Gustavsson Stina Isaksdotter Hökhult
18360314 Magnus Bergsman Måns Svensson Maja Jönsdotter Månsarp
18360408 Petronella Bergsman Erik Larsson Maja Stina Jansdotter Röshult
18360420 Maja Lisa Nämndeman Bengt Abrahamsson Maja Katrina Johansdotter Porteshult
18360425 Johanna Hemmabrukare Karl Jakobsson Maja Petersdotter Sjöhult N.
18360517 Johanna Kyrkov. Johan Gustavsson Stina Isaksdotter Hacklasbo
18360605 Johanna Bergsman Johan Moberg Anna Larsdotter Månsarp
18360712 Sara Kristina Mjölnaren Peter Jönsson Katarina Andersdotter Tabergs Kvarn
18360724 Sara Matilda Bergsman Israel Gustavsson Stina Katarina Andersdotter Kåperyd
18360809 Sara Kristina Sven Månsson Katarina Johannesdotter Tahe
18360901 Anders Bergsman Johannes Svensson Maria Helena Alexandersdott Målön
18360904 August Johan Isaksson Maja Andersdotter Hökhult
18360906 Frans Gustav Bergsman Erik Andersson Maria Håkansdotter Jorshult
18360922 Brita Lisa Pigan (okänd) – Lena Johannesdotter Lilla Målskog
18360926 Peter Otto Bergsman Johan Magnus Petersson Greta Petersdotter Smörvik
18361014 Augusta Karolina Masmästare Karl Fredrik Petersson Sara Osbeck Johansberg
18361024 Ingeborg Bergsman Johan Jonasson Stina Petersdotter Hacklasbo
18361203 Inga Matilda Bergsman Anders Isaksson Maria E. Johansdotter Röshult
18361207 Johanna Maria Torparen Jöns Larsson Brita Katarina Eriksson Stallen
1837
18370019 Inga Matilda Bergsman Johan Svensson Maria Magnusdotter Röshult
18370106 August Otto Jan Jansson Maria Gustavsdotter Hacklasbo
18370214 Helena Kristina Torpare Lars Andersson Eva Andersdotter Utjorden,Renstorp
18370223 Gustav Leander Bergsman Peter Jonsson Maja Jönsdotter Tranhult
18370303 Maria Kristina Bergsman Jöns Arvidsson Maria Larsdotter Porteshult
18370407 Peter Torpare Anders Olofsson Katrina Larsdotter Anderstorpmånsarp
18370416 Johan Axel Hammarsmed Johan Sandberg Anna Magdalena Brodahl Huluhammar
18370505 Magnus Bergsman Anders Magnusson Stina Jonsdotter Renstorp
18370714 Anders Johan Mästersmed – Gunström Rebecka Fahlgren Norre Hammar
18371217 Johanna Bergsman Johannes Magnusson Katarina Jonasdotter Smörvik
18371228 Sven Lorens Torpare Nils M. Johannesson Stina Svensdotter Smedsbo
18371231 Johan Bergsman Erik Andersson Maria Håkansdotter Jorshult
18371231 Lovisa A Charlotta Inspektor – Ahlmark Johanna Katrina Karlsdotter Taberg
1838
18380110 Lena Katarina Bergsman Johan P. Svensson Maja Lisa Danielsdotter Sjöhult S.
18380226 Isak Bergsman Peter Isaksson Sara Jonasdotter Hacklasbo
18380407 Ulla * Torpare Sven Berg Anna Greta Johansdotter Bergslund Kåperyd
18380407 Hedvig * Torpare Sven Berg Anna Greta Johansdotter Bergslund Kåperyd
18380413 Ulrika Kristina Smedsdräng Karl Fogelquist Maja Katarina Andersdotter Norre Hammar
18380417 Johanna Matilda Torpare Daniel Johansson Johanna Jonasdotter Stenbacken
18380418 Johan Bergsman Johan Jansson Sara L Thorsdotter Hacklasbo
18380623 Justina Lisa Pigan (okänd) – Johanna Charllot Johansdotter Målskog
18380828 Abraham Torpare Johan Abrahamsson Maja Svensdotter Fällan,Porteshult
18380906 Sara Matilda Bergsman Anders Arvidsson – Isaksdotter Boeryd
18380908 Jakob August Mästersmed Johan Fredrik Tolf Katarina Ryman Norre Hammar
18380916 Johan Rättare Sven Johansson Johanna Arvidsdotter Sjöhult N.
18380924 Kristina Jöns Persson Brita Eriksdotter Stallen U Månsarp
18381002 Gustava Karolina Rättare Johan Nilsson Kristina Petersdotter
18381014 Johanna Charlotta Bergsman Johannes Svensson Maria Magnusdotter Röshult
18381014 Johan Bergsman Jonas Svensson Stina Svensdotter Kåperyd
18381110 Johanna Lovisa Mästersven Joh. Söderström Stina Kajsa Tursie Norre Hammar
18381119 Gustav Knut Bergsman Israel Gustavsson Stina Katrina Andersdotter Kåperyd
18381130 Maja Katrina Bergsman Johan Nilsson Stina Eriksdotter Röshult
18381201 Otto August Torpare Anders Gabrielsson Eva Karlsdotter Bäcken U Sjöhult
18381207 Justina Maria Bergsman Anders Johannesson Anna M. Karlsdotter Månsarp
1839
18390112 Johan August Torpare Isak Andersson Anna Maja Abrahamsdotter Tranhults Torp
18390221 Johan Fredrik Hammarsmed Johan Gundström Rebecka Fahlgren Taberg
18390314 Matilda Bergsman Johan Jansson Stina Petersdotter Hacklarsbo
18390410 Peter Johan Fredrik Masmästaren – Petersson Sara Osbeck Vadbindartorp
18390517 Sven Anders Pigan (okänd) – Maja Greta Magnusdotter
18390603 Johanna Torpare Lars Andersson Eva Andersdotter Utjorden
18390710 Sara Matilda Bergsman Anders Magnusson Stina Jansdotter Renstorp
18390720 Sara Stina Bergsman Måns Svensson Maja Jönsdotter Månsarp
18390806 Peter August Bergsman Jonas Hansson Anna Petersdotter Jorshult
18390831 Kristina Bergsman Per Bengtsson Maja Stina Andersdotter Porsarp
18390902 Justina Rättare Sven Johansson Johanna Arvidsdotter Sjöhult N.
18390916 Maja Katrina Kyrkovärden Johan Gustavsson Stina Isaksdotter Målskog
18390923 Isak Bergsmannen Anders Isaksson Maria Johannesdotter Röshult
18391022 Sven Johan Skomakare Anders Bylander Stina Jonasdotter Sanders Renstorp
18391119 Gustav Bergsman Abraham Bengtsson Maria Johansdotter Kåperyd
18391217 Johan Hemmansäg. Magnus Jonsson Stina Johansdotter Hestra
1840
18400227 Karl Leander Bergsman Erik Andersson Maria Håkansdotter Jorshult
18400320 Sven August Bergsman Nils Jonasson Sara Andersdotter Renstorp
18400523 Johan Axel Bergsman Gustav Gustavsson Brita Andersdotter Hökhult
18400603 Johanna Kronorättare Bengt Abrahamsson Maja Katrina Johansdotter Porteshult
18400620 Otto Nämndeman Peter Jonsson Maja Jönsdotter Tranhult
18400629 Maria Kyrkovärd Isak Johannesson Inga Jonasdotter Tranhult
18400630 Maria Bergsman Gustav Johannesson Sara Svensdotter Tranhult
18400706 Peter Magnus Inhysesman Nils Johansson Sara Larsdotter Porteshult
18400708 Nils Johan Jon Magnusson Maja Arvidsdotter Hustomten
18400811 Karl Lorens Torpare Sven Berg Anna Greta Johansdotter Bergslund
18400814 Maria Stina Anders Olofsson Katarina Larsdotter Backst.anderstorp
18401011 Johan August Rättare Sven Johansson Johanna Arvidsdotter Sjöhult N.
18401014 Hedda Charlotta Bergsman Johan P. Svensson Maja Lisa Danielsotter Sjöhult S.
18401024 Anna Kristina Bergsman Johan Magn. Petersson Greta Petersdotter L:a Smörvik
18401108 Justina Margareta Hammarsmed Johan Gamström Rebecka Fahlgren Norre Hammar
18401110 Johan Bergsman Anders Andersson Lena Jansdotter Boeryd
18401231 Johanna Jöns Arvidsson Maria Larsdotter Porteshult
1841
18410106 Anna Augusta Klockare I. Gustavsson Stina Katrina Andersdotter Kåperyd
18410224 Karl August Bergsman Erik Andersson Maria Håkansdotter Jorshult
18410421 August Torpare Lars Andersson Eva Andersdotter Utjorden
18410502 Sara Maria Bergsman Johan Magnusson Katarina Jonsdotter Smörvik
18410518 Sven Johan * Bergsman Gustav Petersson Johanna Svensdotter Hökhult
18410528 Sara Bergsman Johan Moberg Anna Larsdotter Månsarp
18410628 Sven August Brukaren Karl Johan Petersson Johanna Svensdotter Vadbindartorp
18410730 Per Gottfrid Gruvarbetare Johan Petersson Inga Lisa Magnusdotter Gruvstugan
18410730 Johan August Torpare Jöns Larsson Brita Eriksdotter
18410801 Anna Katarina Gruvarbetare Johan Rogberg Maja Greta Magnusdotter Gruvstugan
18411002 Jonas Gustav Inspektor F. Petersson Sara Osbeck Bråten
18411030 Johan August Bergsman Anders Magnusson Stina Jonsdotter Renstorp
18411112 Johan August Johan Svensson Sara Maja Johansdotter Smörvik
18411113 Anders Gustav Bergsman Gustav Gustavsson Brita Stina Andersdotter Hökhult
1842
18420101 Sara Justina Bergsman Johan Jonasson Sara Kristina Johannesdotter Sjöhult S.
18420105 Johanna Anders Johannesson Maria Karlsdotter Månsarp
18420106 Kristina Mjölnare Anders Isaksson Anna M. Andersdotter Taberg
18420203 Johan August Bergsman. Nils Johansson Anna K. Petersdotter Renstorp
18420402 Justus Torpare Isak Andersson Anna Maja Abrahamsdotter Tranhult
18420512 Hedda Maria Bergsman Johannes Svensson Maria Magnusdotter Röshult
18420528 Isak Magnus Bergsman Johannes Jansson Sara Thorsdotter Hacklarsbo
18420625 Sven Johan Brukaren Sven Johansson Johanna Arvidsdotter Sjöhult N.
18420727 Sven Bergsman Johan Jonasson Stina Petersdotter Hacklarsbo
18421024 Emma Lovisa Grenadör Johan Neij Gustava Sand Bråten
18421101 Kristina Bergsman Abraham Bengtsson Maria Johannesdotter Kåperyd
18421118 Per August Bergsman Johan Nilsson Stina Eriksdotter Röshult
18421120 Anders Knut Bergsman Johannes Isaksson Maja Andersdotter Hökhult
18421124 Gustav Bergsman Måns Svensson Maja Jönsdotter Månsarp
18421203 Sven Johan Bergsman Johan Peter Svensson Maja Danielsdotter Sjöhult S.
18421209 Johanna Matilda Bergsman Jonas Hansson Anna Petersdotter Jorshult
1843
18430112 Johanna Bergsman Reinhold Eriksson Märta Isaksdotter Månsarp
18430117 Maria Kristina Bergsbrytare Johannes Rogberg Maja Greta Magnusdotter Gruvstugan
18430121 Anna Kristina Bergsman Gustav Johannesson Sara Stina Svensdotter Tranhult
18430126 Maria Lovisa Torpare Daniel Johannesson Johanna Jonasdotter Stenbäcken
18430130 Emma Kristina Skräddare S. Ferm Lena Katarina Niklasdotter Skogslund
18430202 Hedvig Maria Brukare Johan Andersson Anna Matilda Johansdotter Bråten
18430210 Johan Johannes Abrahamsson Katarina Petersdotter Porsarp
18430214 Gustava Elisabet Smeden Johan Gunström Rebecka Fahlgren Norre Hammaren
18430217 Ulrika Kristina Skolmästare Erik Esping Maja Katarina Petersdotter Smedsbo
18430316 Maria Bergsman Johan Moberg Anna Larsdotter Månsarp
18430330 Augusta Maria Bergsman Anders Jonasson Johanna M Jonasdotter Kåperyd
18430331 Sven Bergsman Jon Magnusson Maja Arvidsdotter Hustomten
18430507 Anna Kristina Pigan (okänd) – Kristina Svensdotter Tjurshult
18430511 August Torpare Jonas Arvidsson Anna Johansdotter Stallen
18430514 Johanna Bergsman Anders Isaksson Maria E Johansdotter Röshult
18430601 Emma Justina Brukare Nils Gudmundsson Maja Stina Jansdotter Sjöhult N.
18430706 Johan August Bergsman Sven Nilsson Inga Matilda Gustavsdotter Sjöhult S.
18430728 Johan August Dräng Karl Magnus Abrahamsson Maja L Magnusdotter Sjöhult
18430827 Emma Karolina Klockare J Gustavsson Stina Katarina Andersdotter Kåperyd
18430828 Justina Dräng Gabriel Jönsson Maja Petersdotter Smörvik
18430928 Sara Kristina Bergsman Gustav Gustavsson Brita Stina Andersdotter Hökhult
18431006 Per Alfred Bergsman Erik Andersson Maria Håkansdotter Jorshult
18431114 Johan Fredrik Bergsman Anders M Johansson Johanna M Nilsdotter Målön
18431223 Maria Torpare Lars Andersson Eva Andersdotter Utjorden
1844
18440112 Hedvig Ulrika Smed Johan Lindberg Kajsa Lisa Osbeck Huluhammar
18440208 August Bergsman Anders Arvidsson Lena Jansdotter Boeryd
18440221 Jonas Magnus Bergsman Magnus Jonasson Kristina Larsdotter Hestra
18440221 Johan Leander Bergsman Per Bengtsson Maja Stina Andersdotter Porsarp
18440224 Anna Kristina Bergsman Abraham Bengtsson Maria Johansdotter Kåperyd
18440303 Anna Greta Bergsman Anders Magnusson Stina Jönsdotter Renstorp
18440308 Anders Johan Torpare Jöns Larsson Brita K Eriksdotter Stallen
18440321 Maria Karolina Rättare Bengt Abrahamsson Maja Katrina Johansdotter Porteshult
18440322 Maria Bergsman Nils Jonasson Sara Andersdotter Renstorp
18440326 Hedda Maria Bergsman Gustav Svensson Maja Katrina Nilsdotter Sjöhult S
18440414 Justina Hemmabruk. Sven Johansson Johanna Arvidsdotter Sjöhult N.
18440605 Johan Alfred * Pigan (okänd) – Maja Stina Petersdotter
18440605 Eva * Pigan (okänd) – Maja Stina Petersdotter
18440709 Kristina Bergsman Johannes Jansson Stina L Thorsdotter Hacklasbo
18440714 Maria Justina Bergsman Johan Jonasson Sara Kristina Johansdotter Sjöhult S.
18440728 Johan Hemmansbruka Karl J Petersson Johanna Svensdotter Smörvik
18440808 Anders Johan Bergsman Sven Andersson Sara Jonasdotter Målskog
18440809 Sara Kristina Dräng Anders M Larsson Brita M Gustavsdotter Porteshult
18440814 Maria Johannes Petersson Inga L Magnusdotter
18440814 Anders Vilhelm Hemmansbruka Lars Johansson Johanna Månsdotter Tahe
18440823 Johan August Bergsman Nils Johan Johannesson Anna K Petersdotter Renstorp
18440927 Karl Fredrik Grenadjären Johan Neij Gustava Sand Bråten
18441001 Anders Torpare Isak Andersson Anna M Abrahamsdotter Tranhult
18441104 Stina Hemmansbruka Johan Abrahamsson Kararina Petersdotter Porsarp
18441119 Magnus Bergsman Johannes Magnusson Katarina Jonasdotter Smörvik
1845
18450123 Anders Bergsman Johan Jonasson Stina Petersdotter Hacklarsbo
18450131 Johanna Matilda Bergsman Karl Andersson Kristina Reinholdsdotte Porteshult
18450202 Inga Maria Bergsman Johannes Isaksson Maja Andersdotter Hökhult
18450206 Petronella Pigan (okänd) – Lisa Greta Berg Tahe
18450222 Johan August Torpare Karl Johan Andersson Sara Stina Bengtsdotter Nybygget
18450227 Johan Bergsman Magnus Jonsson Stina Jonasdotter Röshult
18450309 Anders Johan Torpare Daniel Rogberg Lena Kajsa Ljungquist Ällebäcken
18450419 Gustav Bergsman Johannes Svensson Maria Magnusdotter Röshult
18450504 Emma Sofia Gruvarbet. Johannes Rogberg Maja Greta Magnusdotter Gruvstugan
18450730 Johan August Gustav Otto Arvidsson Maja Nilsdotter Karshult
18450830 August Mjölnaren Olof Petersson Stina Månsdotter Tabergs Kvarn
18450906 Matilda Bergsman Gustav Petersson Johanna Svensdotter Hökhult
18450917 Frans Torpare Jonas Arvidsson Anna Lena Johansdotter Stallen
18450928 Johan Bergsman Gustav Svensson Maja Katrina Nilsdotter Sjöhult S.
18450929 Sofia Magdalena Mästersven Johan Gunström Rebecka Fahlgren Norre Hammar
18451005 Johan Peter M Zackrisson Kristina M Andersdotter Sjöhult N.
18451128 Johanna Bergsman Gustav Johannesson Sara Stina Svensdotter Tranhult
18451129 Lovisa Matilda Bergsman Erik Andersson Maria Håkansdotter Jorshult

FÖDDA I MÅNSARP FÖRSAMLING
Births in the parish of MÅNSARP

Byta tidsperiod Till JBGF startsida

Datum Barnets namn Yrke/Titel Faderns namn Moderns namn Bostadsort
Date of birth Childs first name Fathers profession Fathers full name Mothers full name Place of dwelling
1846
18460124 Johan Bergsman Gustav Gustavsson Brita Stina Andersdotter Hökhult
18460127 Sven Niklas Skräddare Sven Ferm Lena Katarina Niklasdotter Skogslund
18460213 Gustav Brukaren Sven Johansson Johanna Arvidsdotter Sjöhult N.
18460213 Anders Bergsman Jon Magnusson Maja Lisa Arvidsdotter Hustomten
18460313 Johan Magnus Bergsman Magnus Magnusson Anna Sara Eriksdotter Kåperyd
18460316 Ida Olivia Anders Månsson Inga Matilda Gustavsdotter Sjöhult S.
18460324 Anders Bergsmsn Johan Peter Svensson Maja Lisa Danielsdotter Sjöhult S.
18460324 Maria Kristina Bergsman Sven Andersson Sara Jonasdotter Målskog
18460404 Johan Brukare Nils Peter Gudmundsson Maja Stina Jansdotter Sjöhult N.
18460405 August Bergsman Magnus Jansson Gustava Petersdotter Hestra
18460415 Johan Torpare Daniel Johansson Johanna Jonasdotter Stenbäcken
18460526 Matilda Bergsman Johannes Moberg Anna Larsdotter Månsarp
18460605 Johan Magnus Bergsman Johan Magnusson Katarina Jonasdotter Smörvik
18460607 Peter Magnus Bergsman Nils Jonasson Sara Andersdotter Renstorp
18460716 Sara Kristina Bergsman Anders Eriksson Ingeborg Andersdotter Månsarp
18460815 Maria Bergsman Johan Johannesson Maria Rebecka Gustavsdotter Boeryd
18460905 Frans Mjölnare Olof Petersson Stina Månsdotter Tabergs Kvarn
18460920 Johan Magnus Bergsman Johannes Andersson Gustava Gustavsdotter Karshult
18461003 Gustav Gruvarb. Anders Magnus Larsson Britta M Gustavsdotter Gruvstugan
18461009 Maria Bergsman Anders Magnusson Stina Jonsdotter Renstorp
18461030 Johan August Bergsman Peter Johannesson Maja K Johansdotter Röshult
18461105 Arvid Bergsman Anders Arvidsson Lena Jansdotter Boeryd
18461122 Gustav Magnus Brukare Mattias Magnusson Johanna Gustavsdotter Renstorp
18461122 Johan Bergsman Magnus Jonsson Stina Johannesdotter Hestra
18461228 Maria Bergsman Johannes Jonasson Sara Thorsdotter Hacklasbo
1847
18470110 Johan Anders Jonasson Johanna Maria Jonasdotter Kåperyd
18470129 Ida Kristina Bergbrytare Anders Olofsson Märta Magnusdotter Tahe
18470215 Katarina Vilhelmina Johannes Larsson Inga Lisa Gustavsdotter Utjorden
18470223 Johan Otto Hemmabruk. Sven Andersson Maria Greta Eriksdotter Tahe
18470413 Sven Johan Torpare Lars Andersson Eva Andersdotter Utjorden
18470508 Emeli Augugusta Lov Rättaren Johannes Jönsson Johanna Katarina Larsdotter Taberg
18470517 Gustav Bergsman Karl Andersson Kristina Reinholdsdotte Porteshult
18470611 Karolina Bergsman Anders Månsson Anna Matilda Gustavsdotter Sjöhult S
18470801 Sven Peter Torpare Karl Andersson Sara – Nybygget
18470812 Augusta Bergsman Gustav Svensson Maja Katarina Nilsdotter Sjöhult S.
18470819 Johan Bergsman Anders Magnus Johannesson Johanna Magdal. Nilsdotter Målön
18470825 Kristina Bergsman Johan Svensson Johanna Johansdotter Smörvik
18470926 Johan Hemmansbruk. Johannes Abrahamsson Katarina Petersdotter Porsarp
18471107 Karolina Hemmansbruk. Sven Johansson Johanna Arvidsdotter Sjöhult N.
18471208 Magnus Bergsman Magnus Magnusson Sara Eriksdotter Kåperyd
18471211 Johanna Matilda Bergsman Magnus Jansson Gustava Petersdotter Hestra
18471214 Johan August Dräng Sven Isak Petersson Anna Stina Arvidsdotter Gölen U Målön
18471216 Hedvig Kristina Bergbrytare Johannes Petersson Inga Lisa Magnusdotter Gölen
18471221 Ida Charlotta Gruvarbet. Johannes Rogberg Maja Greta Magnusdotter Gruvstugan
18471231 Johan Bergsman Johan Jonasson Stina Petersdotter Hacklarsbo
1848
18480114 Rebecka Maria Hammarsmed Sven Johan Gundström Rebecka Fahlgren Norre Hammar
18480201 Janne Bergsman Johan Jonasson Sara Krist. Johansdotter Sjöhult S.
18480208 Johanna Maria Bergsman Gustav Andersson Sara Lisa Magnusdotter Karshult
18480211 Hedvig Bergsman Johannes Svensson Maria Magnusdotter Röshult
18480213 Johan August Bergsman Johannes Andersson Gustava Gustavsdotter Karshult
18480224 Anna Lovisa Smed Sven Berg Anna Greta Svensdotter Bergslund
18480320 Gustav Bergsman Sven Andersson Sara Jonasdotter Målskog
18480401 Johanna Maria Dräng Karl Johan Jansson Anna Katrina Olofsdotter Kåperyd
18480427 Malkolm Torpare Jonas Andersson Anna Lena Andersdotter Hallen,porteshult
18480902 Justus Bergsman Gustav Gustavsson Sara Kristina Nilsdotter Målskog
18480908 Justus Bergsman Gustav Gustavsson Brita Stina Andersdotter Hökhult
18480917 Maria Bergsman Jon Magnusson Maja Lisa Andersdotter
18480925 Sara Matilda Bergsman Anders Johannesson Anna Maria Karlsdotter Månsarp
18480928 Justina Torpare Karl Johan Andersson Sara Stina Bengtsdotter Nybygget
18481022 Karl Johan Rättaren Johannes Jönsson Johanna Katarina Larsdotter Taberg
18481031 Frans Gustav Torpare Jöns Larsson Brita Katarina Eriksdotter Stallen
1849
18490104 Frans Teodor Manuf.smed Johan Lindberg Kajsa Lisa Osbeck Huluhammar
18490118 Gustav Bergsman Johan Peter Svensson Maja Lisa Danielsdotter Sjöhult S.
18490409 Matilda Bergsman Gustav Johannesson Sara Stina Svensdotter Tranhult
18490501 Augusta Bergsman Magnus Petersson Stina Johansdotter Hestra
18490511 Hedda Bergsman Magnus Jonsson Stina Johansdotter Hestra
18490513 Johanna Ulrika Bergsman Anders Arvidsson Lena Jansdotter Boeryd
18490523 Kristina Bergsman Gustav Svensson Maja Katarina Nilsdotter Sjöhult S.
18490524 Johan Bergbrytare Anders Olofsson Märta Magnusdotter Sjötorp
18490526 Sven Anders Bergsman Johan Magnusson Kristina Jonasdotter Smörvik
18490530 Johanna Bergbrytare Anders Magnus Larsson Brita Maria Gustavsdotter Gruvstugan
18490702 Emma Kristina Dräng Karl Jansson Anna Katrina Olofsdotter Fällan
18490713 Per Daniel Mäster Johannes Gundström Maja Katrina Romedahl Norre Hammar
18490713 Peter Magnus Kyrkovärd Anders Magnusson Stina Jonsdotter Renstorp
18490718 Justina Matilda Bergsman Reinhold Eriksson Märta Isaksdotter Månsarp
18490805 Maria Rättaren Sven Jansson Johanna Arvidsdotter Sjöhult N.
18490809 Hedvig Kristina Bergsman Magnus Jansson Gustava Petersdotter Hestra
18490908 Kristina Brukare Karl Petersson Johanna Svensdotter Tjurshult
18490915 Karl Johan Rättaren Johan Jönsson Johanna Katarina Larsdotter Taberg
18490919 Justina Lovisa Bergsman Magnus Arvidsson Maja Stina Jonasdotter Karshult
18490920 Frans Gustav Gruvarbet. Sven Isak Petersson Anna Stina Arvidsdotter Sjöstorp
18490927 Anders Johan Skräddaren Sven Ferm Lena Katrina Nilsdotter Skogslund
18491013 Johan Brukare Mattias Magnusson Johanna Gustavsdotter Renstorp
18491013 Augusta Bergsmannen Johan Johannesson Maria Rebecka Gustavsdotter Boeryd
18491105 Johan Bergsman Anders Månsson Inga Matilda Gustavsdotter Sjöhult S.
18491121 Elin Bergsman Sven Andersson Maja Lena Gabrielsdotter Röshult
18491130 Anna Maria Bergsman Magnus Jonsson Stina Jonasdotter Röshult
18491228 Johanna Bergsman Johan Andersson Ingrid Stina Magnusdotter Hestra
1850
18500127 Sara Stina Pigan (okänd) – Anna Arvidsdotter Målön
18500211 Johan Edvard Bergsman Johan Håkansson Maria Magnusdotter Tranhult
18500306 Hedda Bergsman Magnus Magnusson Anna Sara Eriksdotter Kåperyd
18500321 Frans Teodor Pigan (okänd) – Maria Elisabet Tolf Norre Hammar
18500404 Sofia Inhysesman Sven Andersson Maria Greta Eriksdotter Tahe
18500413 Johanna Karolina Torpare Erik Esping Maja Katarina Petersdotter Smedsbo
18500420 Hedvig Bergsman Gustav Johannesson Sara Stina Svensdotter Tranhult
18500517 Johan Bergbrytare Anders Magnus Larsson Brita Maria Gustavsdotter Gruvstugan
18500605 August Kyrkovärd Anders Jonasson Johanna Maria Jonasdotter Kåperyd
18500803 Johan Edvard Bergsman Gustav Petersson Johanna Svensdotter Hökhult
18500902 Hedda Bergbrytare Johannes Rogberg Maja Greta Magnusdotter Gruvstugan
18500919 Johanna Lovisa Bergsman Sven Andersson Sara Jonasdotter Målskog
18501002 Kristina Bergsman Johannes Andersson Gustava Gustavsdotter Målskog
18501021 Emma Eleonora Bergsman Sven Andersson Maja Lena Gabrielsdotter Röshult
18501103 Emma Justina Inhysesman Anders Petersson Magdalena Bengtsdotter Hultet
18501123 Inga Maria Torpare Gustav Andersson Inga Stina Petersdotter Bäcken
18501206 Karolina Torpare Johannes Jönsson Johanna Katarina Larsdotter Norre Hammar
18501223 Johan Bergsman Johan Jonasson Sara Kristina Johannesdotter Sjöhult
1851
18510105 Maria Torpare Lars Andersson Eva Andersdotter Utjorden
18510113 Kristina Hyttearb. Nils Johansson Lisa Greta Berg Porteshult
18510116 Johan Bergsman Johannes Jonasson Anna Håkansdotter Tranhult
18510120 Augusta Bergbrytaren Jöns Larsson Brita Andersdotter Gruvstugan
18510205 Peter Johan Skollärare M. G. Jonsson Britta Abrahamsdotter Månsarp
18510218 Matilda Elise Mjölnare Olof Peterson Brita Karolina Jakobsdotter Tabergs Kvarn
18510301 Maria Kristina Arbetskarl Sven Isak Petersson Anna Stina Arvidsdotter Tahe
18510320 Augusta Petronella Pigan (okänd) – Brita Stina Petersdotter Taberg
18510424 Justina Bergsman Jon Magnusson Maja Lisa Arvidsdotter Hustomten
18510507 Johan Magnus Isak Arvidsson Johanna Svensdotter Karshult
18510510 Johan Bergsman Magnus Jansson Gustava Petersdotter Hestra
18510516 Johan Edvard Bergsman Magnus Petersson Stina Johansdotter Hestra
18510517 Peter Magnus Bergsman Sven Johansson Johanna Arvidsdotter Sjöhult N.
18510615 Per Bergsman Gustav Gustavsson Brita Stina Andersdotter Hökhult
18510630 Sven August Kyrkovärd Johan Svensson Johanna Johansdotter Smörvik
18510802 Sven Edvard Bergsman Gustav Svensson Maja Katrina Nilsdotter Sjöhult N.
18510919 Justina Bergsman Peter Johannesson Maja Greta Johansdotter Röshult
18510927 Sara Kristina Bergsman Johan Håkansson Johanna Månsdotter Månsarp
18510929 Anders Gustav Torpare Karl Andersson Sara Stina Bengtsdotter Nybygget
18511003 Johanna Bergsman Johan Peter Svensson Maja Lisa Danielsdotter Sjöhult S.
18511018 Peter Johan Bergsman Johan Johannesson Maria Rebecka Gustavsdotter Boeryd
18511031 Johanna Matilda Torpare Anders Olofsson Märta Magnusdotter Sjöstorp, Tahe
18511103 Frans Johan Bergsman Johan Magnusson Kristina Johannesdotter Porsarp
18511121 Johanna Johannes Petersson Inga Lisa Magnusdotter Gölen
18511127 Justus Bergbrytare Jöns Petersson Maria Kristina Svensdotter Gruvstugan
18511227 Anders Gustav Bergsman Johan Jansson Sara Lisa Thorsdotter Hustomten
18511229 Inga Kristina Grenadjären Alexander Sand Maja Kajsa Johannesdotter Karshult
1852
18520202 Emma Justina Torparen Gustav Andersson Inga Stina Petersdotter Bråten
18520430 Sara Stina Bergsman Johan Jonasson Stina Petersdotter Hacklarsbo
18520614 Otto Bergsman Johan Magnusson Katarina Jonasdotter Smörvik
18520628 Hilma Justina Pigan (okänd) – Ulrika Petersdotter Renstorp
18520630 Frans Smed J Lindberg Kajsa Osbeck Lindshammaren
18520916 Per Anders Pigan (okänd) – Anna Katarina Petersdotter Målskog
18520929 Maria Justina Skräddaren Anders Oliv Johanna Andersdotter Månsarp
18521005 Gustav Bergsman Peter Johan Andersson Ingrid Stina Magnusdotter Hestra
18521023 Anna Albertina Mjölnaren Olof Petersson Brita Karolina Petersdotter Tabergs Kvarn
18521030 Maria Bergsman Johan Jonasson Anna Håkansdotter Tranhult
18521114 Maria Kristina Bergsman Johan Håkansson Maria Magnusdotter Tranhult
18521121 Karl Justus Arb.karl Johan Peter Johannesson Maria Magdal. Jonasdotter Målskog
1853
18530111 Tilda Maria Hemmabruk. Sven Jansson Johanna Arvidsdotter Sjöhult
18530127 Anders Johan Arb.karl Klas Magnus Petersson Kristina Johannesdotter Röshult
18530131 Per Anders Hemmansäg. Johan Andersson Gustava Gustavsdotter Karshult
18530303 Brita Lisa Skräddare Sven Ferm Lena Niklasdotter Skogslund
18530313 Johanna Hemmansäg. Gustav Svensson Maja Katarina Nilsdotter Sjöhult S.
18530318 Augusta Hemmansäg. Gustav Johannesson Sara Stina Svensdotter Tranhult
18530318 Gustav Edvard Hemmansägare Anders Magnusson Kristina Jonsdotter Renstorp
18530323 Augusta Hemmansäg. Sven Isak Jonasson Sara Jonasdotter Målskog
18530401 Frans Johan Gruvarbet. Johan Rogberg Maja Greta Magnusdotter Gruvstugan
18530501 Johanna Maria Hemmansäg. Anders Månsson Inga Matilda Gustavsdotter Sjöhult S.
18530502 Gustav Edvard Hemmansäg. Johan Jonasson Maria Jonasdotter Kåperyd
18530616 Justin Hemmansäg. Anders Arvidsson Lena Jakobsdotter Berget
18530728 Johanna Matilda Gruvarbetare Anders Magnus Larsson Brita Maria Gustavsdotter Gruvstugan
18530808 Gustav Alfred Hemmansäg Magnus Jansson Gustava Larsdotter Hestra
18530812 Maria * Skollärare Gustav Magnus Jonsson Brita Abrahamsdotter Hestra
18530812 Ida * Skollärare Gustav Magnus Jonsson Brita Abrahamsdotter Hestra
18530816 Frans Oskar Gruvarb. Jöns Petersson Maja Kristina Svensdotter Gruvstugan
18530817 Anders Johan Arbetskarl Karl Peter Arvidsson Maja Stina Johansdotter Tahe
18530907 Anders Magnus Hemmansäg Jon Magnusson Maria Lisa Arvidsdotter Hustomten
18531008 Anders Johan Hemmansäg Sven Andersson Maria Lena Gabrielsdotter Röshult
18531029 Frans August Hemmansäg Magnus Petersson Kristina Johannesdotter Hestra
18531106 Peter Johan Torparen Anders Petersson Magdalena Petersdotter Hultet, Sjöhult
18531203 August Hemmansäg Gustav Gustavsson Brita Stina Andersdotter Hökhult
1854
18540108 Maria Kyrkovärd Johan Svensson Johanna Svensdotter Smörvik
18540115 Maria Pigan (okänd) – Anna Lena Isaksdotter Tjurshult
18540127 Karolina Arbetskarlen Karl Johan Johansson Anna Katarina Olofsdotter Sandbäcken Boeryd
18540215 Per August Hemmansägar. Johan Jansson Sara Lovisa Torsdotter Hacklarsbo
18540221 Augusta Grenadjär Alexander Sand Maja Kajsa Johannesdotter Karshult
18540412 Klara Arbetskarl Jonas Arvidsson Anna Lena Johansdotter Hallen,porteshult
18540518 Augusta Hemmansäg Magnus Magnusson Anna Sara Eriksdotter Kåperyd
18540519 Emma Karolina Hemmabruk Anders Magnusson Stina Greta Svensdotter Porsarp
18540524 Gustav Torpare Lars Andersson Eva Andersdotter Utjorden
18540620 Alfred Bergsman Johan Peter Svensson Maja Lisa Danielsdotter Sjöhult S.
18540710 Johan August Erik Esping Maja Katarina Petersdotter Smedsbo
18540723 Gustav Alfred Bergsman Anders Jonasson Johanna Maria Johansdotter Kåperyd
18540727 Augusta Maria Bergsman Magnus Jansson Gustava Petersdotter Hestra
18540802 Anna Lovisa Arb.karl Sven Isak Petersson Anna Stina Arvidsdotter Svensbygget,tahe
18540805 Per Johan Hemmansäg. Johan Johansson Sara Kristina Johansdotter Sjöhult S.
18540828 Johan August Pigan (okänd) – Lena Katarina Nilsdotter Tahe
18541111 Sven August Bergbrytare Anders Magnusson Brita Maria Gustavsdotter Gruvstugan
18541114 Augusta Arbetskarl Nils Magnus Johannesson Lisa Greta Berg Porteshult
18541117 August Bergsbrytare Anders Olofsson Märta Magnusdotter Sjöstorp
18541209 Augusta Torpare Gustav Andersson Inga Stina Petersdotter Bäcken,sjöhult
18541221 Anders Johan Hemmansäg. Gustav Jonasson Maria Katrina Johannesdotter Porteshult
1855
18550119 Ida Kristina Johannes Svensson Lena Stina Andersdotter Jorshult
18550305 Johannes Gruvarb. Jöns Petersson Maria Kristina Svensdotter Gruvstugan
18550315 Johanna Kristina Hem.äg Magnus Jonsson Stina Jonasdotter Röshult
18550407 Ida Kristina Hem.äg Johannes Magnusson Kristina Johannesdotter Porsarp
18550413 Justus Hem.äg Peter Johan Andersson Ingrid Stina Magnusdotter Hestra
18550423 Johanna Albertina Arb.karl Anders Gustav Andreasson Sara Stina Johansdotter Nybygget,kåperyd
18550503 Johan Skräddare Anders Oliv Johanna Andersdotter
18550715 Augusta Hemmansäg Johannes Andersson Gustava Gustavsdotter Karshult
18550814 Inga Kristina Torpare Karl Johan Andersson Sara Stina Bengtsdotter Nybygget
18550821 Johan Alfred Pigan (okänd) – Märta Lena Jonasdotter Karshult
18550904 Augusta Hem.äg Karl Andersson Anna Katarina Jonasdotter Porteshult
18550910 Emma Kristina Hem.äg Gustav Gustavsson Sara Nilsdotter Målskog
18550920 Ida Kristina Gustav Mattisson Johanna Johansdotter Sanden, Renstorp
18551101 Justus Hemmansäg Sven Isak Jonasson Sara Jonasdotter Målskog
18551202 Anna Elisabet Arbetskarlen Jöns Andreasson Karolina Nilsdotter Huluhammar
18551214 Ida Elisa Hemmansägare Peter Johannesson Maja Greta Johannesdotter Röshult
1856
18560108 Anders Johan Hemmansägare Gustav Gustavsson Ulrika Petersdotter Renstorp
18560119 Jonas August Hem.äg Jan Magnusson Maria Elisabet Arvidsdotter Hustomten
18560120 Karl Magnus Bergbrytare Johannes Rogberg Maja Greta Magnusdotter Gruvstugan
18560123 Johan August Jonas Nilsson Maria Andersdotter Målskog
18560204 Augusta Bergbrytare Anders Olofsson Märta Magnusdotter Sjöstorp
18560209 Otiliana Lovisa Hem.äg Magnus Jansson Gustava Petersdotter Hestra
18560224 Johan August Karl Thunberg Maja Stina Olofsdotter Tahe
18560315 Hedda Svenning Johannesson Lena Stina Danielsdotter Hestra
18560325 Karl Alfred Hem.äg Gustav Jonasson Maria Katarina Johannesdotter Porteshult
18560429 Per Johan Hem.äg Anders Jansson Maja Lena Svensdotter Smörvik
18560610 Ulrika Mjölnaren Olof Petersson Brita Kristina Jakobsdotter Tabergs Kvarn
18560622 Anders Johan Johan Peter Svensson Kristina Svensdotter Vadbindartorpet
18560704 Emma Kristina Hem.äg Johannes Jonasson Anna Håkansdotter Tranhult
18560721 Johanna Matilda Karl Peter Arvidsson Maja Stina Johannesdotter Socknen
18560729 Justina Hem.äg Magnus Petersson Stina Johannesdotter Hestra
18560731 Justus Hem.äg Hans Johan Jonasson Maria Jonasdotter Kåperyd
18560812 Johan Hem.äg Johan Johannesson Maria Rebecka Gustavsdotter Boeryd
18560822 Ida Kristina Hem.äg Sven Andersson Maja Lena Gabrielsdotter Röshult
18560910 Johan Arrendator Anders Magnusson Stina Greta Svensdotter Porsarp
18561101 Johan Viktor Piga (okänd) – Ottiliana Johannesdotter Karshult
18561102 Hedda Lovisa Johan Björk Lena Stina Andersdotter Jorshult
18561114 Johan Alfred Hem.äg Magnus Arvidsson Maja Stina Jonasdotter Karshult
18561219 Alfred Torpare Anders Petersson Magdalena Bengtsdotter Hultet
18561219 Karl Johan Sven Ferm Lena Katarina Nilsdotter Skogslund,månsarp
1857
18570102 Anders Johan Backst.sitt Johannes Petersson Inga Lisa Magnusdotter Gölen
18570115 Ida Hem.äg Gustav Johannesson Sara Stina Svensdotter Tranhult
18570203 Gustav Hem.äg Magnus Magnusson Anna Sara Eriksdotter Kåperyd
18570221 Johan August Arb.karl Jöns Arvidsson Anna Katrina Petersdotter Boeryd
18570228 Johanna Matilda Bergbrytare Sven Isak Petersson Anna Stina Arvidsdotter Svensbygget
18570623 Augusta Hem.äg Anders Johannesson Anna Maja Karlsdotter Månsarp
18570628 Johanna Matilda Hem.äg Nils Peter Gudmundsson Maria Kristina Jansdotter Röshult
18570728 Maria Justina Hem.äg Isak Johannesson Inga Matilda Johansdotter Hökhult
18570806 Anders Johan Bergbrytaren Jöns Andreasson Karolina Nilsdotter Gruvstugan
18570831 Augusta Pigan (okänd) – Johanna Magdalen Jönsdotter Fällan
18570926 Anna Matilda Hem.äg Johannes Magnusson Kristina Johannesdotter Porsarp
18570929 Hilda Olivia Hem.äg Johannes Andersson Gustava Gustavsdotter Karshult
18571001 Gustav Lorens Johansson Inga Kristina Johansdotter Karshult
18571004 Albertina Kristina Hem.äg Gustav Magnusson Maria Johannesdotter Tranhult
18571011 Johan August Arb.karl Gustav Andersson Stina Johansdotter Nybygget
18571028 Johan Alfred Anders Johansson Brita Jonasdotter Sjöhult N.
18571030 Anders Johan Gustav Mattisson Johanna Johansdotter Ryet
18571115 Johan Edvard Arrendator Anders Magnusson Stina Greta Svensdotter Porsarp
18571115 Hedda Hemmansäg Peter Johan Andersson Ingrid Stina Magnusdotter Hestra
18571120 Johan Torpare Gustav Andersson Inga Stina Petersdotter Bäcken
18571202 Ida Elise Hem.äg Gustav Jonasson Maria Katarina Johansdotter Porteshult
18571222 August Karl Thunberg Maja Stina Olofsdotter Lindhammaren
1858
18580104 Anna Lovisa Skräddare Anders Oliv Johanna Andersdotter Tranhult
18580111 Augusta Lovisa Kyrkovärd Magnus Jansson Gustava Petersdotter Hestra
18580126 Hedda Lovisa Hem.äg Arvid Magnus Jönsson Kristina Fred:ka Moberg Porteshult
18580222 Johan Alfred Anders Jonasson Eugenia Jonasdotter Målskog
18580310 Johan Henning Pigan (okänd) – Inga Maria Johannesdotter Smörvik
18580313 Augusta Johan Peter Larsson Johanna Petersdotter Målskog
18580322 Peter Anders Hem.äg Gustav Svensson Maria Katarina Nilsdotter Sjöhult
18580401 Johanna Lovisa Hyttearbet Nils Magnus Johannesson Lisa Greta Berg Porteshult
18580713 Gustav Alfred Torpare Anders Petersson Magdalena Bengtsdotter Hultet
18580718 Ida Elise Bergsman Johan Johannesson Maria Rebecka Gustavsdotter Boeryd
18580720 Sara Kristina Nämndeman Anders Månsson Inga Matilda Gustavsdotter Sjöhult S.
18580728 Jenny, Vilhelmina Mjölnare Olof Petersson Brita Karolina Jakobsdotter Tabergs Kvarn
18580807 Anna Lovisa Målare Erik Esping Maja Katarina Petersdotter Smedsbo
18580825 Lovisa Kristina Bergsman Andreas Eber Andersson Sara Nilsdotter Månsarp
18580907 Augusta Bergsman Jon Magnusson Maja Lisa Arvidsdotter Hustomten
18580917 Johanna Matilda Drängen Anders Magnus Isaksson Kristina Nilsdotter Sjöhult
18580917 Anders Edvard Bergsman Peter Johannesson Maja Greta Johansdotter Röshult
18581008 Ida Justina Pigan (okänd) – Maria Gustavsdotter Hacklasbo
18581019 Augusta Lorens Johansson Inga Kristina Johansdotter Gruvstugan
18581112 Ida Maria Bergsman Magnus Jonsson Stina Johannesdotter Hestra
18581201 Johanna Matilda Skräddare Johannes Björk Lena Stina Andersdotter Jorshult
1859
18590108 Johan August Pigan (okänd) – Kristina Fränch Sanders Renstorp
18590108 Johan August Karl Peter Arvidsson Maja Stina Johannesdotter Konungsberget
18590115 Anders Gustav Anders Arvidsson Lena Jansdotter Boeryd
18590117 Ida Matilda Bergsman Sven Isak Jonasson Sara Jonasdotter Målskog
18590118 Johan Alfred Bergsman Magnus Petersson Stina Johansdotter Hestra
18590118 Lovisa Anders Magnus Lindberg Anna Maja Johansdotter Lindshammar
18590205 Justus Bergsman Gustav Jonasson Maria Kristina Johannesdotter Porteshult
18590208 Per Alfred Inhysesman Jonas Nilsson Maria Andersdotter Målskog
18590221 Otto Alfred Bergbrytare Johannes Rogberg Maja Greta Magnusdotter Gruvstugan
18590224 Hedda Kristina * Rättare Anders Magnus Andersson Anna Stina Jonasdotter Taberg
18590224 Jenny Matilda * Rättare Anders Magnus Andersson Anna Stina Jonasdotter Taberg
18590304 Maria Kristina Jöns Arvidsson Anna Katarina Petersdotter Boeryd
18590311 Sven Henning Bergsman Anders Jansson Maja Lena Svensdotter Smörvik
18590330 Per Alfred Torparen Karl Johan Andersson Sara Stina Bengtsdotter Nybygget
18590402 Hilda Bergsman Johannes Jansson Sara Lovisa Thorsdotter Hacklarsbo
18590404 Ida Kristina Torparen Johannes Andersson Märta Jonasdotter Utjorden
18590511 Johan Oskar Dräng Gustav Johansson Lena Katrina Nilsdotter Porteshult
18590601 Maria Albertina Bergsman Anders Petersson Magdalena Johansdotter Tjurshult
18590601 Lovisa Gruvarb. Jöns Andreasson Karolina Nilsdotter Gruvstugan
18590606 Ida Maria Bergsman Johannes Jonasson Anna Håkansdotter Tranhult
18590616 Augusta Arb.karl Andreas Petersson Inga Maria Svensdotter Hestra
18590727 Frans August Piga (okänd) – Brita Katarina Jönsdotter Porteshult
18590817 Maria Karolina Hem.äg Anders Johan Nilsson Johanna Johannesdotter Renstorp
18590821 Karl August Bergsman Hans Johan Jonasson Maria Jonasdotter Kåperyd
18590903 Matilda Serafia Bergsman Andreas Eber Andersson Sara Nilsdotter Månsarp
18590906 Frans Gustav Arb.karl Johan Peter Svensson Kristina Svensdotter Ön U. Tahe
18590909 Augusta Urania Bergsman Gustav Magnusson Maja Katarina Johannesdotter Tranhult
18590924 Knut Johan Bergsmannen Isak Johannesson Inga Matilda Johansdotter Hökhult
18591005 Johanna Matilda Skräddare Johan Magnus V. Larsson Maria Qvarnström Månsarp Skolhus
18591119 Anna Matilda Hem.äg Magnus Arvidsson Maja Stina Jonasdotter Karshult
18591127 Amanda Mjölnare Per Erik Sandberg Hedvig Svensdotter Tabergs Kvarn
18591204 Hedda Matilda Torpare Anders Magnus Larsson Brita Maria Gustavsdotter Hallen
18591205 Karl Gustav Magnus Jonasson Johanna Jonasdotter Jorshult
18591208 Johan Alfred Kyrkovärd Magnus Jansson Gustava Petersdotter Hestra
18591230 Karl Fredrik Arb.karl Anders Gustav Andersson Sara Stina Johansdotter Nybygget

FÖDDA I MÅNSARP FÖRSAMLING
Births in the parish of MÅNSARP

Byta tidsperiod Till JBGF startsida

Datum Barnets namn Yrke/Titel Faderns namn Moderns namn Bostadsort
Date of birth Childs first name Fathers profession Fathers full name Mothers full name Place of dwelling
1860
18600117 Nils Edvard Skomakare Gustav Mattisson Johanna Johansdotter Ryet
18600210 Frans Johan Bergbrytare Sven Isak Petersson Anna Stina Arvidsdotter Svensbygget
18600218 Maria Elisa Inhyses Karl Magnus Thunberg Maja Stina Olofsdotter Sörskog,kåperyd
18600313 Gustav Henning Bergsman Peter Johan Andersson Ingrid Stina Magnusdotter Hestra
18600511 Augusta Maria Bergsman Peter Magnus Håkansson Inga Sofia Johannesdotter Röshult
18600514 Johan Alfred Bergsman Arvid Jonasson Ingelöf Andersdotter Målskog
18600623 Johan August Inhysesm. Anders Magnus Isaksson Kristina Nilsdotter Sjölund
18600704 Jenny Augusta Arb.karl Karl Peter Arvidsson Maja Stina Johannesdotter Konungsberget
18600709 Amanda Kristina Bergsman Anders Johansson Anna Lovisa Svensdotter Målskog
18600817 Karl Albert Bergsman Hans Johan Jonasson Maria Jonasdotter Kåperyd
18600819 Karl Edvard Skollärare Magnus Gustav Jonsson Britta Abrahamsdotter Skolhuset
18600826 Jenny Kristina Bergsman Sven Peterson Sara Matilda Andersdotter Hacklarsbo
18600917 Amanda Lovisa * Hemmansägare Johannes Magnusson Kristina Johannesdotter Porsarp
18600917 Johannes Henning * Hemmansägare Johannes Magnusson Kristina Johannesdotter Possarp
18600919 Lovisa Barodina Hem.äg Johan Håkansson Maria Magnusdotter Tranhult
18601001 Amanda Lovisa Bergsman Johan Johannesson Maria Rebecka Gustavsdotter Boeryd
18601017 Ida Kristina Hem.äg Anders Jansson Maja Lena Svensdotter Smörvik
18601020 Per Alfred Torpare Gustav Andersson Inga Stina Petersdotter Bäcken
18601127 Sven Oskar Emil Bergsman Anders Johan Nilsson Johanna Johannesdotter Renstorp
18601127 Frans August Brukaren Jakob Jakobsson Ingrid Kristina Andersdotter Porteshult
1861
18610126 Frans Johan Pigan (okänd) – Johanna Jonasdotter Porteshult
18610207 Johan Hem.äg Magnus Magnusson Anna Sara Eriksdotter Kåperyd
18610224 Emil Bernhard Dräng Sven Johan Eriksson Johanna Sofia Ring Målskog
18610314 Ulrika Matilda Bergbryt Jöns Andersson Karolina Nilsdotter Gruvstugan
18610316 Augusta Torp Johannes Björk Lena Stina Andersdotter Lyckorna
18610501 Justina Karolina Bergsm Sven Isak Jönsson Sara Jonasd Målskog
18610531 Per August Brukaren Anders Magnusson Stina Greta Svensd Porsarp
18610531 Gustav Emil Bergsm Peter Johannesson Maja Greta Johansd Röshult
18610604 Jenny Kristina Arb.k Anders Jönsson Eugenia Jonasd Hacklasbo
18610607 Jenny Matilda Hem.äg Gustav Svensson Maja Katrina Nilsd Sjöhult
18610702 Anders Viktor (okänd) – Inga Lisa Nilsdotter Nybygget
18610712 Ida Maria Bergsm Gustav Svensson Elsa Petersd Smörvik
18610717 Johan Alfrid Bergsm Arvid Magnus Jönsson Kristina Reinholdsd Porteshult
18610722 Anders Gustav (okänd) – Anna Katrina Svensd Kortebo Järstorp
18610725 Augusta Bergsm Magnus Petersson Stina Johansd Hestra
18610803 Per August Masmäst Sven Svensson Johanna Jansd Röshult
18610809 Karl Alfred Bergsm Johan Magnus Jonasson Anna Sara Gustavsd Karshult
18610908 Karl Oskar Torp Otto Johan Petersson Sara Maja Andersdotter Lilla Nybygget
18610909 Matilda Olivia Inhyses Andreas Petersson Inga Maria Svensdotter Hestra
18610910 Jenny Augusta Skomak Johannes Magnus Svensson Maria Helena Fri Smörvik
18610921 Maria Elisabet Inhyses Anders Jansson Brita Jonasd Björkelund
18610926 Hedda Lovisa Mannen Gustav Berg Johanna Sandström Bergslund
18610926 Otiliana Maria Bergsm Magnus Jansson Gustava Petersd Hestra
18611005 Anders Johan Torp Johannes Andersson Märta Jonasdotter Utjorden
18611109 Sara Kristina Dräng Sven Johansson Johanna Gustavsd Karshult
18611111 Frans Johan Inhyses Johannes Jonasson Anna Katrina Andersdotter Skogslund
18611119 Maria Elisabet (okänd) – Johanna Helena Johansd Fällan
18611202 Anders Johan Skrädd Sven Isak Åkerblad Inga Matilda Andersdotter Skolhuset
18611225 Anna Lovisa Arb.k Jöns Arvidsson Anna Katrina Petersd Hörnet
1862
18620105 Jenny Kristina Sven Jonasson Anna Greta Gustavsd Kåperyd
18620109 Amanda Karolina Arb Karl Magnus Thunberg Maja Stina Olofsd Sörskog
18620223 Johanna Matilda Skomak Gustav Mattisson Johanna Johansd Ryet
18620329 Johan Alfred Hem.äg Anders Johansson Anna Lovisa Svensd Målskog
18620406 Klas Vilhelm Torpare Karl Johan Andersson Sara Stina Bengtsdotter Nybygget
18620518 Jenny Karolina Skrädd Viktor Larsson Anna Maria Kvarnström Renstorp
18620519 Sven August Brukaren Anders Magnusson Sara Stina Svensd Tranhult
18620531 Alma Lovisa Hem.äg Anders Johan Nilsson Johanna Johansd Renstorp
18620607 Gustav Albert Ernst Hem.äg Johan Bengtsson Sara Stina Månsd Porteshult
18620617 Johan Henning Arb Peter Magnus Petersson Johanna Matilda Danielsd Konungsberget
18620703 Inga Kristina Hem.äg Anders Eber Andersson Sara Nilsd Månsarp
18620709 Anders Inhys Jonas Nilsson Maria Andersdotter Målskog
18620711 Per Johan Hem.äg Anders Petersson Magdalena Johansd Tjurshult
18620712 Maria Lovisa Hemmansägare Gustav Bror Gustavsson Johanna Johannesdotter Boeryd
18620716 Johanna Lovisa Hem.äg John Magnusson Maja Lisa Arvidsd Hustomten
18620805 Amanda Karolinal Hem.äg Johannes Jonasson Anna Håkansd Tranhult
18620806 Oskar Sixtus Arb.karl Sven Isak Petersson Anna Stina Arvidsd Svensbygget
18620819 Oskar August Hem.äg Gustav Jonasson Maria Katrina Johannesd Porteshult
18620823 Anders Johan Emil Hemmansägare Kristofer Augus Osbäck Johanna Andersdotter Bråten
18620928 Frans Oskar Leonard Bergbrytare Anders Gustav Andreasson Sara Stina Johannesd Nybygget
18621014 Johannes Fingal Bergsm Gustav Magnusson Maja Katrina Johannesd Tranhult
18621028 Gustav Adolf Bergsm Karl Alfred Nilsson Maria Gustavsd Jorshult
18621104 Ida Maria Snickare Magnus Johannesson Klara Kristina Isaksd Tahe
18621117 Karolina Elisabet Inhys Anders Magnus Isaksson Kristina Nilsd Sjöhult S.
18621127 Gustav Alfred Inhys Karl Johan Nilsson Inga Lisa Isaksd Nordskog
18621222 Per Johan Hem.äg Gustav Reinholdsson Maria Katrina Svensd Månsarp
1863
18630109 Amanda Maria Inhys Karl Peter Arvidsson Maja Stina Johannesd Konungsberget
18630213 Alma Kristina Hem.äg Per Magnus Håkansson Inga Sofia Johannesd Röshult
18630223 Edla Josefina Hemmansägare Sven Petersson Sara Matilda Andersdotter Hacklasbo
18630227 Sixtus Leander Bergbryt Jöns Andreasson Karolina Nilsd Gruvstugan
18630228 Anna Maria Hemmansägare Peter Johan Andersson Ingrid Stina Magnusdotter Hestra
18630321 Anders Johan Inhyses Sven Eriksson Johanna Sofia Ring Kåperyd
18630328 Johan Emil Torp Karl Gustav Danielsson Sara Stina Olofsd Stenbäcken
18630408 Anna Kristina Dräng Per August Svan Lisa Maria Andersdotter Ljungarum So
18630422 Johannes Gustav Hem.äg Johan Johannesson Maria Rebecka Gustavsd Boeryd
18630503 Maria Karolina Inhyses Frans Lorens Johansson Johanna Jönsd Björkelund
18630704 Axel Emil Bergbryt Johannes Rogberg Maja Greta Magnusd Gruvstugan
18630713 Gustav Edvard Ernst Hem.äg Gustav Gustavsson Ulrika Petersd Renstorp
18630814 Gustav Ernst Inhys Johan Peter Svensson Kristina Svensdotter Sjöberg Tahe
18630927 Ida Matilda Inhyses Sven Johannesson Johanna Gustavsd Målskog
18631001 Frans Oskar Inhyses Magnus Jansson Gustava Petersd Hestra
18631001 Frans Edvard Torp Johannes Björk Lena Stina Andersdotter Lyckorna Jorshult
18631007 Per August Skräddare Sven Isak Åkerblad Inga Matilda Andersdotter Skolhuset
18631010 Johan Emil Mannen Gustav Andersson Kristina Svensdotter Renstorp
18631104 Alma Kristina Hem.äg Gustav Magnus Jonasson Johanna Jonasd Jorshult
18631113 Johanna Matilda Hem.äg Gustav Svensson Elsa Petersd Smörvik
18631203 Hedda Lovisa Hem.äg Arvid Magnus Jönsson Kristina Reinholdsd Porteshult
1864
18640202 Oskar Emil Hem.äg Anders Jonsson Anna Lovisa Svensd Målskog
18640205 Edvard Leonard Hem.äg Magnus Petersson Kristina Johannesd Hestra
18640220 Anders Johan * Torp Karl Gustav Danielsson Sara Stina Olofsdotter Stenbäcken
18640220 Alma Karolina * Torp Karl Gustav Danielsson Sara Stina Olofsdotter Stenbäcken
18640220 Sven Axel Masmäst Sven Svensson Brita Stina Johannesd Röshult
18640228 Justus Torp Gustav Andersson Inga Stina Petersd Bäcken
18640331 Ida Kristina Bergsm Johan Magnus Jonasson Anna Sara Gustavsd Karshult
18640406 Alma Elise Bergsm Peter Johannesson Maja Greta Johannesd Röshult
18640710 Hulda Kristina Bergsm August Osbäck Johanna Andersdotter Bråten
18640828 Anders Vilhelm Torp Johannes Johansson Anna Andersdotter Skogslund
18640830 Karl Johan Inhys Gustav Berg Johanna Sandström Lindhammaren
18641001 Alfred Leonard Bergsman Isak Johannesson Inga Matilda Johansd Hökhult
18641017 Axel Emil Kyrkovärd Gustav Jonasson Maria Katrina Johannesd Porteshult
18641023 Anders Amandus Torp Otto Johan Petersson Sara Maria Andersdotter Lilla Nybygget
18641025 Nils Johan Amandus Bergsm Anders Johan Nilsson Johanna Johannesd Renstorp
18641026 Augusta Bergsm Anders Månsson Inga Matilda Gustavsd Sjöhult
18641027 Hanna Matilda Skomak Johannes Magnus Svensson Maria Helena Johannesd Åsane
18641029 Alfred Leonard Bergsm Sven Jonasson Anna Greta Gudtavsd Kåperyd
18641107 Karl Alfred Arb.karl Jöns Arvidsson Anna Katrina Petersd Hörnet
18641120 Johanna Lovisa Skollärare M. G. Jonsson Britta Abrahamsd Skolhuset
1865
18650113 Augusta Skomak Gustav Mattisson Johanna Johansd Enehagen
18650121 Johanna Lovisa Inhyses Andreas Petersson Inga Maria Svensd Myrebo(Tjurshult)
18650207 Henning Gruvarb Karl Magnus Thunberg Maja Stina Olofsd Sörskog
18650211 Amanda Karolina Torp Karl Gustav Danielsson Sara Stina Olofsd Stenbäcken
18650214 Nils Albert Hem.äg Gustav Svensson Maja Katrina Nilsd Sjöhult S.
18650308 Oskar Leonard Arb.karl Anders Jonasson Eugenia Jonasd Kärrhagen,Hack.bo
18650308 Amanda Lovisa Hem.äg Anders Magnusson Sara Stina Svensd Tranhult
18650316 Amanda Lovisa Hem.äg Anders Magnus Jansson Charlotta Svensd Röshult
18650411 Karl Emil Hem.äg Gustav Reinholdsson Maria Katrina Svensd Månsarp
18650503 Amanda Justina Hem.äg Anders Petersson Magdalena Johansd Tjurshult
18650508 Emelia Augusta Pigan (og) – Stina Kajsa Svensd S.S/Nedk.Gällaryd
18650608 Johanna Matilda Arb.karl Johan Peter Svensson Kristina Svensd Sjöberg
18650718 Althea Karolina Hem.äg Karl Alfred Nilsson Maria Gustavsd Jorshult
18650727 Amanda Kristina Skräddare Sven Isak Åkerblad Inga Matilda Andersdotter Furuberg
18650908 Oskar Altinus Torpare Peter Magnus Petersson Johanna Matilda Danielsd Konungsberget
18651005 Alfred Teodor Bergbryt Anders Gustav Andersson Sara Stina Johansdotter Nybygget
18651206 Albert Ernst Arb.karl Sven Lorens Nilsson Kristina Johannesd Nordskog
18651212 Amanda Lovisa Hem.äg Gustav Svensson Elsa Petersd Smörvik
18651230 Johannes Hemmansägare Peter Johan Andersson Ingrid Stina Magnusdotter Hestra
1866
18660105 Amanda Charlotta Bergsm Magnus Jansson Gustava Petersd Hestra
18660106 August Emil Bergsm Arvid Magnus Jönsson Kristina Reinholdsd Porteshult
18660115 Emmy Augusta Arb.karl Anders Johan Svensson Anna Sofia Larsd Norra Hammar
18660131 August Emil Alexius Bergsm Johan Peter Johannesson Inga Ulrika Karlsd Porsarp
18660206 Karolina Dorotea Torpare Karl Johan Andersson Sara Stina Bengtsdotter Nybygget
18660213 Elise Manuf.smed Anders Magnus Lindberg Anna Maria Johannesd Lindhammaren
18660216 Gustav Allmin Hem.äg Gustav Magnusson Maja Katrina Johannesd Tranhult
18660227 Maria Elvira Hemmansägare Kristoffer Augu Osbäck Johanna Andersdotter Bråten
18660312 Jenny Maria Torp Johannes Andersson Märta Jonasdotter Utjorden
18660326 August Edvin Bergsm Sven Jonasson Anna Greta Gustavsd Kåperyd
18660405 Gustav Emil Alexius Hem.äg August Otto Jansson Matilda Gustavsd Hacklasbo
18660405 Oskar Alexius Mannen Anders Jonasson Eugenia Jonasd Kärrhagen
18660414 Jenny Kristina Masmästare Sven Svensson Brita Kristina Johannesd Röshult
18660513 Axel Natanael Bergsm Knut Israelsson Hedvig Ulrika Lindberg Kåperyd
18660517 Oskar Altinus Inhyses Anders Petersson Karolina Krist:a Larsd Lindshammaren
18660521 Karl Oskar Bergbryt Karl Peter Arvidsson Maja Stina Johannesd Konungsberget
18660529 Johan Emil Inhyses Daniel Jansson Kajsa Svensd Hacklasbo
18660616 Torsten Gottfrid Inhyses Gustav Magnus Karlsson Maria Katrina Andersdotter Röshult
18660630 Johannes Fridolf N Bergsm Anders Johan Nilsson Johanna Johannesd Renstorp
18660712 Gertrud Martina Rättare Sven Petersson Dorotea Fredriksd Sjöhult N.
18660813 Brita Almina Just:a Arb.karl Sven Isak Petersson Anna Stina Arvidsd Svensbygget
18660815 Alma Sofia Arbetskarl Frans Lorens Johansson Johanna Jonasd Björkelund
18660816 Hilda Maria Bergsman Gustav Magnus Jonasson Johanna Jonasd Jorshult
18660906 Alma Lovisa Inhyses Sven Johannesson Johanna Gustavsd Målskog
18661017 Helga Erika Kyrkväktare Andreas Eber Andersson Sara Nilsdotter Månsarp
18661020 Sven Gustav Bergsm Anders Johansson Anna Lovisa Svensd Målskog
18661107 Henning Teodor Hem.äg Johan Unosson Inga Maria Johannesd Hökhult
18661206 Jonas Allmin Hem.äg Johan Magnus Jonasson Anna Sara Gustavsd Karshult
18661221 Anders Emil Torp Gustav Andersson Inga Stina Petersd Bäcken
1867
18670209 Johanna Sofia Bergsm Arvid Magnus Jönsson Kristina Reinholdsd Porteshult
18670209 Johanna Lovisa Bergsm Peter Johannesson Maja Greta Johannesdotter Röshult
18670301 Anders Rudolf Natan Bergsman Sven Petersson Sara Matilda Andersdotter Hacklasbo
18670421 Bernardina Maria Bergsm Magnus Petersson Stina Johansd Hestra
18670513 Maria Ottilia Bergsman Kristofer Augus Osbäck Johanna Andersdotter Bråten
18670701 Emma Ulrika Torp Johannes Björk Lena Stina Andersdotter Jorshult
18670709 Ida Karolina Bergsman Gustav Bror Gustavsson Johanna Johannesdotter Boeryd
18670812 Augusta Vilhelmina Piga (okänd) – Johanna Helena Johansdotter Porteshult
18670824 Jenny Lovisa Skomak Gustav Mattisson Johanna Johansd Sjöhult S.
18670904 Hilda Karolina Bergsman Johan Johannesson Maria Rebecka Gustavsdotter Boeryd
18671010 Hedda Karolina Bergsm Johan Sven Reinholdsson Elise Lindgren Månsarp
1868
18680106 Carl Hemming Inhys Anders Johan Svensson Anna Sofia Larsd Norra Hammar
18680116 Gustav Emil Piga Okänd – Kristina Johannesdotter Hacklarsbo
18680126 Gustava Martina Bergsm.änka – – Maria Katarina Svensd
18680211 Henning Skomak Johannes Svensson Helena Johannesd
18680217 Johan Albin Torp Anders Karlsson Anna Katarina Johannesdotter Liden
18680302 Anders Johan Piga (okänd) – Brita Svensd
18680304 Axel Leonard Bergsm Johan Bengtsson Sara Stina Månsd Porteshult
18680311 Sven Henning Bergsm Gustav Svensson Elin Petersd Smörvik
18680314 Karl Henning Bevär.elit Svening Nätt Kristina Sveningsd Rörshult
18680322 Anna Maria Arbetskarl Jonas Jansson Kristina Andersdotter Röshult
18680425 Johan August Algot Bergsm Per August Jonasson Anna Stina Johansdotter Karshult
18680426 Oskar Linus Dräng Sven Linus Johansson Klara Petersd Tjurshult
18680507 Ulrika Lovisa Bergsm Gustav Magnusson Maja Katarina Johannesd Tranhult
18680615 Ulla Almina Bergbryt Karl Peter Arvidsson Maja Stina Johannesdotter Konungsberget
18680628 Oskar Brukare Anders Magnus Jansson Charlotta Svensd Röshult
18680705 Gustav Aron Bergsman Magnus Jansson Gustava Petersd Hestra
18680802 Johannes Edvard Bergsman Sven Svensson Brita Stina Johannesdotter Röshult
18680803 Johan August Arb.karl Justin Persson Anna Katarina Rogberg Kåperyd
18680828 Maria Kristina Torp Johan Svensson Kristina Svensdotter Sjöberg Tahe
18680910 Hulda Karolina Bergsm Gustav Israelsson Hedvig Lindberg Kåperyd
18680922 Anna Olga Ottiliana Rättare Anders Andreasson Anna Stina Jonasd Taberg
18681001 Hulda Maria Bergsm Anders Jonasson Sara Maria Larsd Målskog
18681009 Ellen Katarina Skomak Johannes Svensson Sara Israelsd Renstorp
18681102 Jenny Kristina Bergsm Alfred Nilsson Maria Gustavsd Jorshult
18681103 Jenny Olivia Torp Karl Danielsson Sara Kristina Olofsd Stenbäcken
18681123 Hanna Maria Skräddare Sven Isak Åkerblad Inga Matilda Andersdotter Furuberg
1869
18690117 Anders Johan Fingal Bergsman Johan Johansson Justina Andersdotter Hustomten
18690122 Jenny Maria Arrend Frans Andersson Klara Andersdotter Renstorp
18690221 August Torpare Johannes Andersson Märta Jonasdotter Utjorden
18690328 Johanna Maria Bergsm Anders Petersson Magdalena Johansd Tjurshult
18690513 Ester Alfrida Emili Torp Magnus Peterson Johanna Danielsd Konungsberget
18690529 Sevilda Kristina Torp Otto Petersson Sara Andersdotter Lilla Nybygget
18690701 Ester Ulrika Bergsm Sven Jonasson Margareta Gustavsd Kåperyd
18690702 Selma Augusta Bergsm Johan Jonasson Anna Gustavsd Karshult
18690710 Johanna Matilda Bergsm Anders Johansson Anna Svensd Målskog
18690717 Maria Kristina Torp Andreas Petersson Inga Svensd Myrebo
18690815 Hulda Maria Bergsman Per Andersson Inga Magnusdotter Hestra
18690901 Johan Henning Karl Johannes Svensson Maja Johannesd Ön
18690905 Karl Oskar Teodor Bergsm Gustav Karlsson Matilda Moberg Månsarp
18691106 Selma Kristina Bergsm Johan Unosson Inga Johannesd Hökhult
18691226 Karl Julius Mjöln Johan Andersson Karolina Jonasd Renstorp
1870
18700105 Anders Johan Emil Piga (okänd) – Ida Kristina Andersdotter Sjöstorp
18700122 Karl August Edvin Bergsman Kristofer Augus Osbäck Johanna Andersdotter Bråten
18700122 Johanna Lovisa Torp Anders Jonasson Eugenia Jonasd Kärrhagen
18700203 Jenny Maria Inhys Frans Lorens Johansson Johanna Jonasd Fällan
18700205 Johanna Josefina Murare Jöns Arvidsson Anna Petersd (änka) Hörnet
18700220 Gerda * Målare Sven Anders Esping Matilda Kristina Ström Furuberg
18700220 Selma * Målare Sven Anders Esping Matilda Kristina Ström Furuberg
18700309 Bror Gustav Nikol. Fabrikör Thiodolf Granat Hedvig Magnusson Lindhammaren
18700421 Johan Adolf Korpral Svening Nätt Kristina Sveningsd Röshult
18700501 Gustav Henning Bergsm Sven Gustavsson Johanna Magdal. Kellerstedt Tranhult
18700514 Axel Emil Arb.karl Anders Petersson Lena Stina Larsd Gruvstugan
18700520 Gustav Henning Skomak Gustav Matsson Johanna Johansd Smehagen
18700710 Selma Augusta Bergsm Gustav Svensson Elsa Petersd Smörvik
18700728 Karl Amandus Bergsm Isak Johannesson Inga Matilda Johansdotter Hökhult
18700728 Alfrida Justina Bergsm Gustav Jonasson Johanna Jonasd Jorshult
18700908 Oskar Reinhold Bergsm Arvid Jönsson Kristina Reinholdsd Porteshult
18700920 John Ludvig Torp Anders Johan Svensson Anna Sofia Larsd Norra Hammar
18700924 Sven Anders Gerhard Gruvarbetare Johan Andersson Berta Kajsa Svensdotter Gruvstugan
18700928 Johan Alfred Inhys Sven Johan Johansson Klara Petersd Kärrhagen
18701006 Helga Anna Krist. Bergsm Knut Israelsson Hedvig Ulrika Lindberg Kåperyd
18701027 Anders Johan S Bergsman Jonas Jansson Kristina Andersdotter Hestra
18701116 Karl Johan Soldat Johan Vilhelm Sjö Maria Kristina Rogberg Boeryd
18701211 Anders Gustav Bergsm Johan Reinholdsson Elisabet Gustavsd Månsarp
18701217 Johanna Maria Arbetare Peter Johannesson Maria Johansdotter Röshult
1871
18710114 Hilma Olivia Inhys Sven Johannesson Johanna Gustavsd Stallen
18710123 Johan Emil Spikmästare Johan Spånberg Kristin Gabrielsdotter Lindhammaren
18710127 Simon Frits Bergsm Isak Petersson Sara Kristina Gustavsd Hacklarsbo
18710216 Gertrud Kristina Bergsman Per August Johannesson Emma Eleonora Svensd Tranhult
18710216 Karl August (okänd) – Sofia Svensdotter VestansjöRogberga
18710301 Emma Sara Kristina Bergsm Anders Johan Nilsson Johanna Maria Johannesd Renstorp
18710303 Karl Fredrik Hem.äg Alfred Granberg Brita Kristina Magnusd Byarum So
18710329 John Gustav Valdema Bergsm Johannes Johannesson Johanna Maria Gustavsdotter Tahe
18710505 Johan Händel Torild Bergsman Gudtav Johannesson Anna Stina Gustavsd Smörvik
18710507 Justus Lombard Anders Karlsson Anna Katarina Johannesd Liden
18710518 Anna Linnea Augusta Bergsman Johan Jonasson Sara Gustavsdotter Karshult
18710707 Gerda Maria Adelina Bergsm August Otto Johansson Tilda Gustavsd Hacklasbo
18710715 Maria Kristina Inhyses (okänd) – Anna Kristina Bengtsdotter Björkelund
18710830 Jonas Georg Amanda Gruvarbetare Magnus Petersson Matilda Danielsdotter Konungsberget
18710830 Karolina Alfrida Inhyses Johan August Måhl Matilda Abrahamsd Dammen
1872
18720108 Anders Vilhelm Arrendator Frans Gustav Andersson Klara Justina Andersdotter Renstorp
18720207 Per Aron Torpare Justus Persson Anna Katarina Rogberg Furuberg
18720225 Frida Elmina Bergsm Per August Johannesson Emma Eleonora Svensd Tranhult
18720304 Karl Oskar Teodor Torpare Johannes Björk Lena Stina Andersdotter Lyckorna
18720305 Olga Augusta Maria Torpare Johan Peter Svensson Kristina Svensd Ön
18720317 Agda Elfrida Maria Bergsm Johan Bengtsson Sara Stina Månsd Porteshult
18720325 Gerda Anna Maria Bergsm Per August Jonasson Anna Kristina Johansd Karshult
18720329 Johan Hendel Bergsm Per Magnus Håkansson Inga Sofia Johannesd Röshult
18720516 Tyra Josefina Inspektor Thiodolf Granat Hedvig Magnusson Lindhammaren
18720708 Johan Fritj Anshelm Bergsm Peter Andersson Manna Kristina Johansd Renstorp
18720719 Lovisa Maria Inhyses Johan Gustavsson Sara Matilda Andersdotter Månsarp
18720725 Anna Olivia Masmäst Sven Svensson Brita Stina Johannesd Rörshult
18720726 John Edvin Torpare Andreas Petersson Inga Maria Svensdot Myrebo
18720801 Susanna Kristina Bergsm Isak Petersson Sara Kristina Gustavsd Hacklarsbo
18720818 Sven Albin Lennart Torp Sven Lorens Nilsson Kristina Johannesd Norrskog
18720821 Ida Josefina Bergsm Johan Håkansson Sofia Elenora Nilsd Tjurshult
18720903 Hilda Serafia Bergsm Gustav Svensson Elsa Petersd Smörvik
18721011 Frits Axel Hjalmar Bergsm Gustav Månsson Sara Kristina Johannesd Månsarp
18721027 Hulda Serafia Skomakare Gustav Matsson Johanna Johansd Enehagen
18721031 Ingelöf Susanna Bergsman Jonas Jansson Kristina Andersdotter Hestra
18721101 Ellen Maria Skomak Johannes Svensson Maria Helena Johannesd Ängen
18721106 John Gustav Elfton Bergsm Gustav Knut Israelsson Hedvig Ulrika Lindberg Kåperyd
18721118 Anna Teresia Målare Sven Anders Esping Matilda Kristina Ström Åsen
18721208 Johan Anders Herman Inhyses Johannes Edvard Johansson Maria Andersdotter Tranhult
1873
18730114 Anna Elmina Kristin Bergsman Johan Johansson Justina Andersdotter Hustomten
18730119 Karl Henning Torp Sven Johannesson Klara Petersd Myrebo
18730204 Gerda Paulina Bergsman Sven Jonasson Anna Greta Gustavsd Kåperyd
18730205 Anders Johan Gruvarb Peter Andersson Beata Kajsa Svensd Gruvstugan
18730225 Anna Karolina Bergsm Anders Johansson Anna Lovisa Svensd Målskog
18730306 Frans Johan Viktor Gruvarb Anders Petersson Lena Stina Larsd Gruvstugan
18730312 Karl Magnus Gideon Torpare Johan August Måhl Matilda Abrahamsd Dammen
18730506 Tora Handlande Viktor Hafström Linnea Sjöstrand Taberg
18730524 Hedda Teresia Torpare Frans Lorens Johansson Johanna Jonasd Fällan
18730605 Oskar Emil Bergsm Anders Persson Magdalena Johansd Tjurshult
18730606 John Anders Albin Arbetskarl Sven August Johansson Gustava Albertin Andersdotter Smörvik
18730727 Axel Emil Torpare Anders Jonasson Eugenia Jonasd Kärrhagen
18730817 Annie Sara Kristina Bergsm Sven Gustavsson Johanna Magdal:a Kellerstedt Tranhult
18730915 Ellen Anna Krist:a Bergsm Gustav Karlsson Matilda Moberg Månsarp
18730920 Justus Manfred Bergsm Johan Andersson Ingrid Stina Magnusd Hestra
18730922 Davida Anna Aug:a Bergsm Gustav Jonasson Johanna Jonasd Jorshult
18730930 David Leonard Handlande Per Gustav Ljungdal Eva Johannesdotter Taberg
18731006 Frans Gustav Smed Johan Peter Spåmberg Kerstin Gabrielsd Bråten
18731024 Anna Ester Krist:a Bergsm Peter Magnus Andersson Maria Kristina Johansd Renstorp
18731114 Anna Bergsman Bror Gustav Gustavsson Johanna Johannesdotter Boeryd
18731201 Hilda Alexia Bergsman Jonas Jansson Kristina Andersdotter Hestra
18731222 Anna Karin Elisabet Bergsman Johannes Johannesson Johanna Maria Gustavsdotter Tahe

FÖDDA I MÅNSARP FÖRSAMLING
Births in the parish of MÅNSARP

Byta tidsperiod Till JBGF startsida

Datum Barnets namn Yrke/Titel Faderns namn Moderns namn Bostadsort
Date of birth Childs first name Fathers profession Fathers full name Mothers full name Place of dwelling
1874
18740101 Per Simon Bergsman Johan Unosson Inga Maria Johannesdotter Hökhult
18740123 Ellen Maria Karolin Torpare Anders Isaksson Anna Katarina Johannesdotter Liden
18740202 Oskar Gustav Ansgar Bergsman Johan Gustavsson Sara Matilda Andersdotter Månsarp
18740209 Hulda Maria Torpare Gustav Andersson Karolina Svensdotter Hallen
18740219 Axel Gustav Rudolf Bergsm Gustav Svensson Elsa Petersd Smörvik
18740227 Ebba Maria Gruvarbetare Johan August Andersson Johanna Kajsa Johansdotter Tahe
18740404 Hanna Amanda Paulin Inhyses Jöns Johannesson Johanna Gustavsdotter Stallen
18740503 Anders Levin Arbetskarl Johan August Bengtsson Sara Kristina Andersdotter Norrskog
18740520 Johan August Emil Bergsm Anders Jonasson Sara Maria Larsd Målskog
18740804 Erik Teodor * F.d Sergeant Theodolf Granat Hedvig Magnusd Lindhammaren
18740804 Hedvig Maria * F.d.sergeant Theodolf Granat Hedvig Magnusd Lindhammaren
18740903 Anders Johan Albin Bergsm Per August Johannesson Emma Eleonora Svensd Tranhult
18740927 Frits Erik Herman Mjölnare Salomon Johansson Vilhelmina Johannesd
18741011 Gustav Hugo Gottfri Piga (okänd) – Hedvig Gustavsdotter Smörvik
18741012 Johan Gust. Valfrid Arb.karl Anders Johan Jönsson Kristina Gustavsd Stallen
1875
18750216 Selma Maria Ulrika Bergsm Johan Håkansson Hilma Justina Gustavsd Månsarp
18750302 Maria Vilhelmina Bergbryt Peter Andersson Katarina Hägg Gruvstugan
18750307 Knut Anders Vilhelm Bergsm Knut Israelsson Hedda Ulrika Landberg Kåperyd
18750317 Karl Vilhelm Gruvarb Josef Andersson Hedda Rogberg Gruvstugan
18750319 Sara Anna Bergsman Sven Lundgren Kristina Andersdotter Vadbindartorp
18750321 Nanny Hanna Maria Bergsm Gustav Månsson Sara Johannesd Månsarp
18750323 Karl Axel Georg Bergsm Anders Johansson Anna Lovisa Svensd Målskog
18750327 Selma Augusta Bergsm Sven Jonsson Maria Justina Svensd Målskog
18750409 Hildur Hanna Otilia Bergsm Johan Jonasson Sara Gustavsd Karshult
18750424 Anna Matilda Bergsman Johan Gustavsson Sara Matilda Andersdotter Månsarp
18750502 Karl Gottard Arbetskarl Justus Persson Anna Katarina Rogberg Kåperyd
18750504 Selina Augusta Torp Sven Johan Ström Klara Petersd Myrebo
18750506 Johan Aron Emanuel Arb.karl Anders Johan Svensson Maria Johannesd Tjurshult
18750521 Johan Rudolf Arrendator Frans Gustav Andersson Klara Andersdotter Renstorp
18750604 Agda Maria Bergsman Johan Andersson Augusta Svensdotter Porteshult
18750609 Hulda Alfrida Gruvarb Anders Petersson Lena Stina Larsd Gruvstugan
18750623 Johannes Levin Skräddare Klas Axel Larsson Maria Moberg Barkaryd
18750630 Ada Emilia Ulrika Piga (okänd) – Vilhelmina Gustavsdotter Bråten
18750725 Johan Simon Artur Bergsman Janne Johansson Milla Johannesd Sjöhult S.
18750803 Per Johan Stefanus Bergsman Sven Petersson Sara Matilda Andersdotter Hacklarsbo
18750808 Sven Bergbrytare Johan August Andersson Johanna Kajsa Johansdotter Tahe
18750917 Per David Bergsman Isak Petersson Sara Kristina Gustavsd Hacklarsbo
18750925 Ebba Inhys Johannes Johansson Maria Andersdotter Tranhult
18750927 Alva Maria Bergsman Peter Andersson Kristina Johansd Renstorp
18751021 Sven Gustav Amandus Torp Gustav Andersson Karolina Svensdotter Bergslund
18751128 Anna Axelia Arb.karl Johan Otto Johannesson Karolina Svensd Furuberg
18751206 Hanna Serafia Bergsman Sven Jonasson Anna Greta Gustavsd Kåperyd
18751218 Karl Johan Backs.sitt Frans Lorens Johansson Johanna Jonasdotter Fällan
18751221 Johan Herman Bergsm August Otto Jansson Matilda Gustavsd Hacklasbo
1876
18760303 Frida Maria Skomak Gustav Matsson Johanna Johansd Enskogen
18760517 Agda Rebecka Bergsman Jonas Jansson Kristina Andersdotter Hestra
18760531 Ida Maria Bergsm Johan Unosson Inga Johansd Hökhult
18760614 Johannes Sigfrid Piga (okänd) – Justina Petersdotter Röshult
18760808 Oskar Edmund Arrendator Johan Johannesson Magdalena Gustavsd Porsarp
18760816 Gerda Kristina Bergsm Per August Johannesson Emma Eleonora Svensd Tranhult
18760825 Klas Magnus Fridolf Bergsbryt Magnus Petersson Johanna Maria Danielsd Konungsberget
18760919 Ebbe Gustav Bergsm Johan Jonasson Kristina Jonasd Kåperyd
18761013 Ester Adelia Smed August Nilsson Justina Jonsd Lindhammaren
18761017 Edla Maria Arbetskarl Johan August Bengtsson Sara Kristina Andersdotter Smedsbo
18761130 Joh.hjalm.Frenander Bergsman Johan Gustavsson Sara Matilda Andersdotter Månsarp
18761226 Sven Anders Bergsm Sven Alfred Svensson Augusta Osbäck Bråten
1877
18770104 Erik Gustav Bergsman Johan Andersson Augusta Svensdotter Porteshult
18770105 Simon Gustav Tibet Bergsm August Johansson Magdalena Johannesd Smörvik
18770116 Karl Georg Bergsm Johan Reinholdsson Elida Gustavsd Månsarp
18770121 Ester Augusta Bergsm Anders Johansson Anna Lovisa Svensd Målskog
18770125 Axel Pontus Bokhållare Teodolf Granat Hedvig Magnusson Lindhammaren
18770219 Selma Maria Piga (okänd) – Stina Kajsa Johansdotter Målön
18770518 Hedvig Maria Gruvarb Karl Danielsson Johanna Kristina Lans Stenbäcken
18770724 Johan Enok Bergsm Gustav Magnusson Maria Johannesd Tranhult
18770728 Anders Johan Bergsman Jonas Jansson Kristina Andersdotter Hestra
18770802 Karl Axel Arrendator Frans Gustav Andersson Klara Justina Andersdotter Renstorp
18770807 Agda Lovisa Krist:a Torpare Anders Isaksson Anna Johannesd Lyckan
18770901 Erik Hjalmar Bergsm Johan Svensson Maria Svensd Månsarp
18770906 Johan Rickard Zack. Bergsman Knut Israelsson Hedda Ulrika Lindberg Kåperyd
18771005 Per Johan Georg Bergsm Gustav Johansson Johanna Jonasd Jorshult
18771011 Gerda Elvira Torpare Josef Andersson Hedda Rogberg Ängen
18771029 Hildur Augusta Bergsman Johan Unosson Maria Johannesd Hökhult
18771110 AdelaideNaemiIngeg. Bergsm Johannes Johansson Johanna Maria Gustavsd Tahe
18771113 Anders Johan Bergsm Gustav Karlsson Matilda Moberg Månsarp
18771122 Jonas Gustav Alt:us Arrend Anders Jonasson Eufemia Jonasd Kärrhagen
18771122 Anna Cecilia Gruvarb Alfred Lans Johanna Albertin Gustavsd Gruvstugan
1878
18780112 David Natanael Bergsm Isak Petersson Sara Kristina Gustavsd Smörvik
18780112 Gustav Albin Bergsm Anders Gustavsson Justina Abrahamsd Hökhult
18780120 Elfton David Emanu. Arb.karl Johan Andersson Maria Bengtsd Hallen
18780202 Gerda Maria Per August Johannesson Emma Eleonora Svensd Tranhult
18780206 Erik Gustav Natan:l Torp Sven Johan Stål Klara Petersd Myrebo
18780208 Alma Kristina Bergsm Sven August Johansson Kristina Malena Johansd Smörvik
18780210 Ester Adelia Eugen. Bergsm Anders Jonasson Sara Maria Larsd Målskog
18780315 Anna Matilda Gruvarb Peter Andersson Britta Kajsa Svensd Bergsdal
18780324 Arvid Bergsm Sven Jonsson Maria Justina Svensd Målskog
18780408 Edit Karolina Bergsm Sven Jonasson Anna Greta Gustavsd Kåperyd
18780415 Gustav David Tobias Bergsman Johannes Edvard Johansson Maria Andersdotter Hestra
18780420 Paul Johannes Gideo Lärare Per Gustav Ljungdahl Eva Johannesdotter Taberg
18780428 Tyra Matilda Bergsm Johan Gustavsson Sara Matilda Andersdotter Månsarp
18780430 Oskar Altinus Skräddare Klas Axel Larsson Maria Moberg T. Bäckeryd
18780509 Per Axel Georg Bergsm Peter Magnus Andersson Nanna Kristina Johansd Renstorp
18780617 Gerda Kristina Bergsm Johan Jonasson Kristina Jonasd Kåperyd
18780726 Hulda Kristina Bergsm Johan Johannesson Magdalena Gustavsd Porsarp
18780731 Karl Gideon Bergsm Johan Magnus Johannesson Stina Kajsa Johannesd Målön
18780819 Gerda Naemi Smed August Nilsson Justina Jonsd Lindhammaren
18780902 Antina Silvia Mjölnare Justus Isaksson Anna Maria Petersd Tabergs Kvarn
18780923 Agda Elvina Arb.karl August Osbäck Vilhelmina Gustavsd Skogslund
18780928 Estrid Anni Krist:a Bergsm Anders Magnus Kjellerstedt Kristina Maria Jonasd Röshult
18781001 Anders Fridolf Bergsm Sven Gustavsson Johanna Magdal:a Kjellerstedt Tranhult
18781127 Hildur Maria Bergsm Johan Edvard Gustavsson Albertina Krist. Gustavsd Hacklasbo
18781203 Ester Elftina Arb.karl Johan Otto Johannesson Karolina Johannesd Bråten
18781212 Alfrida Emelia S Torpare Gustav Andersson Karolina Svensdotter Bergslund
1879
18790213 Maria Elisabet Furir Teodolf Granat Hedvig Magnusson Lindhammaren
18790318 Karl Birger Valdema Bergsman Anders Johan Nilsson Johanna Johannesdotter Renstorp
18790327 Anders Filip Bergsman Johan Andersson Augusta Svensdotter Porteshult
18790524 Sven Oskar Robert Skomak Gustav Mattson Johanna Johansd Enehagen
18790616 Gustav Henrik Rik:d Bergsm Johan Svensson Maria Katrina Svensd Månsarp
18790628 John Fredrik Torpare Sven Petersson Dorotea Fredriksd Enebäcken
18790720 Oskar Hjalmar Bergsman Janne Johansson Milla Johannesdotter Sjöhult Södra
18790731 Anders Georg Bergsm Anders Johansson Lovisa Svensd Målskog
18790821 Karl Johan Georg Frans Gustav Eriksson Kristina Johannesdotter Jorshult
18790918 Karl Enok Handlande Per Gustav Ljungdahl Eva Johannesdotter Taberg
18791010 Ester Lydia Bergsm Knut Israelsson Hedvig Ulrika Lindberg Kåperyd
18791027 Tyra Anna Maria Skräddare August Rosell Maria Johannesdotter Karshult
18791103 Charlotta Maria Piga (okänd) – Johanna Jonasdotter Berga Socken
18791130 Frans Oskar Inhyses Kristofer Osbäck Vilhelmina Gustavsd Skogslund,Bråten
18791224 Gustav Hendel Bergsm Johan Edvard Gustavsson Albertina Gustavsd Hacklasbo
1880
18800113 Natanael Anders A. Torp Johan Andersson Maria Bengtsd Stenbäcken
18800228 Anna Elfrida Hemmansägare Johan M Johannesson Stina Kajsa Johannesdotter Tahe
18800410 Karl Oskar Ivan Piga (okänd) – Amanda Petersdotter Konungsberget
18800416 Ester Maria Hemmansägare August Johansson Kristina Johannesdotter Smörvik
18800429 Johan Fredrik Hem.äg Johan Andersson Augusta Larsd Porteshult
18800430 Tullia Paulina Hemmansägare John Gustavsson Sara Matilda Andersdotter Månsarp
18800512 Sven Gunnar Hem.äg Johan Jonsson Kristina Jonasd Kåperyd
18800612 Johan Allvin Hem.äg Salomon Petersson Kristina Svensd Hacklasbo
18800716 Per Gustav Hemmansägare Jonas Jonsson Kristina Andersdotter Hestra
18800831 Helga Naemi Hem.äg Peter M Andersson Hanna Olivia Johansd Renstorp
18800918 Alma Sara Kristina Hem.äg Anders Gustav Eriksson Justina Abrahamsd Hökhult
18800924 Axel Tobias Smed August Nilsson Justina Jansd Lindhammaren
18800927 Anders Gideon Hem.brukare John Johansson Magdalena Gustavsd Porsarp
18801016 Edit Linnea Bergsbryt Lars Samuelsson JohannaAlbertina Gustavsd Lindhammaren
18801104 Nanny Marina Hemmansägare Per Johan Johannesson Kajsa Karin Johansdotter Tranhult
18801116 Ester Maria Terese Arb.karl Johan August Petersson Maja Lena Svensd Furuberg
18801127 Johan Simeon Nata:l Arb.karl Josef Andersson Hedda Rogberg Gruvstugan
18801201 Tyra Naemi Hem.äg Sven Jansson Maria Justina Svensd Målskog
18801218 Anna Naemi Hem.äg Isak Petersson Sara Kristina Gustavsd Smörvik
18801230 Axel Georg Piga Okänd – Hilda Kristina Johannesdotter Socknens Slut
1881
18810211 Rut Teresia Elisabe Skräddare August Rosell Maria Johannesdotter Karshult
18810214 Anders Enok Torp Gustav Andersson Karolina Svensdotter Bergslund
18810319 Anders Gustav Eman. Arb.karl Kristofer Aug. Osbäck Vilhelmina Gustavsd Skogslund
18810330 Oskar Enok Skomak Gustav Mattson Johanna Johansd Enehagen
18810416 Oskar Fridolf Bergsman Johannes Johannesson Maria Andersdotter Tranhult
18810428 Gustav Ture Nerell Bergsm Alfred Svensson Augusta Osbäck Bråten
18810507 Axel Gideon Backst.man Sven Ström Klara Petersd Kärrhagen
18810515 Johan Filip Bokhållare Theodolf Granat Hedvig Magnusson Lindhammaren
18810525 Johan Axel Elder Inhys Jonas Svensson Emma Andersdotter Röshult
18810906 Anders Zakeus Hemmansägare Peter Andersson Inga Johannesdotter Hestra
18810909 Ellen Gustava Piga (okänd) – Sara Kristina Jansdotter Vireda Lekeryd So
18811021 Edit Augusta Bergbryt Peter Andersson Beata Svensd Bergsdal,Taberg
18811030 Tullia Viktoria F.d. Polis Karl Petersson Maria Justina Jönsd Jönköping K
18811120 Oskar Vilhelm Bergsm Johan M Johannesson Kajsa Johannesdotter Målön
18811204 Johan Efraim Grenadieren Johannes G Vakt Emma Matilde Johansd Ebbebo.
18811209 Anna Gerda Elisabet Bergsm Johan Reinholdsson Elisabet Gustavsd Månsarp
18811229 Axel Bernhard Inhys Johan Bengtsson Sara Andersdotter Smedsbo
1882
18820125 John Simon Paul Piga Okänd – Hedvig Joha Tahe
18820208 Anna Viktoria Bergsm August Otto Jonsson Matilda Gustavsd Hacklasbo
18820211 Elna Ansgaria Bergsman Johan Gustavsson Matilda Johannesdotter Månsarp
18820220 Edit Anna Maria Bergsman Frans Gustav Eriksson Kristina Johannesdotter Jordshult
18820307 Johan Ulrik Bergsm Johan Edvard Gustavsson Albertina Krist. Gustavsd Hacklasbo
18820517 Rut Anna Maria Handlande Per Gustav Ljungdahl Eva Johannesdotter Taberg
18820528 Edit Teresia Bergsm Sven Gustavsson Magdalena Kjellerstedt Tranhult
18820531 John Ture Hjalmar Arb.karl Per Alfred Gustavsson Maria Kristina Jönsd Bäcken
18820602 Edit Kristina Vikto Piga (okänd) – Ida Kristina Gustavsdotter Bråten
18820610 Sven Gideon Bergsm Gustav Knut Israelsson Hedvig Ulrika Lindberg Kåperyd
18820616 Isak Natanael Sågare Anders Isaksson Anna Katrina Johannesdotter Lyckås Renstorp
18820904 Simon Natanael Torp Johan August Petersson Emma Kristina Karlsd Furuberg
18821009 Olga Maria Inhyses Johan Petersson Hedda Maria Gustavsd Lövfällan,Sjöhult
18821013 Rut Anna Elisabet Bergsman Johan Andersson Augusta Svensdotter Porteshult
18821105 Ester Sigrid Dagmar Bergsm Anders Johan Gustavsson Ulrika Kristina Johansd Renstorp
18821107 Karl Ivan Engelhart Gjutare Karl Johan Nilsson Augusta Johannesdotter Hakarp So
18821116 Per Sixtus Hem.äg Anders Abrahamsson Ulrika Helena Johansd Byarum So
18821121 Arvid Johan Hubert Skräddare August Rosell Maria Johansd Karshult
1883
18830106 Hannes Fridolf N Bergsman Jonas Jansson Kristina Andersdotter Hestra
18830128 Frite Ilion Natanae Bergsman Sven A Johansson Kristina M Johannesdotter Smörvik
18830218 Anna Elisabet Bergsm Anders Jonsson Sara M Larsd Målskog
18830222 Johan Gottfrid Piga (okänd) – Johanna M Gustavsdotter Slut av Sandseryd
18830224 Batseba Viktoria C. Bergsm Gustav Svensson Elsa Petersd Smörvik
18830228 Ester Antonia Lumpsamlare Karl Lindberg Dorotea M Johansd Bringetofta So.
18830315 Axhild Emma Kristin Arbetskarl Otto Johannesson Emma Gustavsdotter Renstorp
18830324 Axia Maria Arrendator Jonas Svensson Emma Andersdotter Röshult
18830403 Berta Karolina Bergsm Alfred Kristofersson Ida Magnusd Karshult
18830503 Tyra Naemi Maria Dräng Johan Svensson Anna Johansd Rosendala,Hakarp
18830504 Rut Signe Paulina Målare Sven Anders Esping Matilda Kristina Ström Åsen Smörvik
18830518 Rut Alida Elisab. Peter Andersson Manna Johansd Renstorp
18830526 Karl Alfred Hem.äg Svening Magnusson Sara Abrahamsd Angjerdshestra So
18830527 Karl Ture Gideon Bergsman Gustav Månsson Sara Johannesdotter Månsarp
18830531 Tora Naemi Matilda Smed Klas Vennblad Matilda Ebersd Huluhammar
18830609 Gustav Edvin Bergsman Johan Johannesson Magdalena Gustavsdotter Tranhult
18830615 Ester Maria Kristin Bergsman Johannes Johansson Maria Andersdotter Tranhult
18830619 Enok Natanael Bergsman Klas Söderström Maria Andersdotter Röshult
18830704 Ester Kristina Torp Johan Johannesson Kristina Andersdotter Nybygget Sjöhult
18830721 Tekla Maria Bergm Anders Johansson Anna Svensd Målskog
18830831 Tyra Paulina Grenadjär August Frick Karolina Svensd Ällebäcken
18830907 John Ragnar Zachari Arbetskarl Anders Jansson Emma Nilsdotter Lyckås Renstorp
18830919 Karl Johan Ejnar Bergsm John Jonasson Kristina Jonasdotter Kåperyd
18831001 Johan Fritjof Arb Johan Andersson Maria Bengtsd Skogslund,Bråten
18831015 Axel Gottfrid Bergsm Anders Gustavsson Justina Abrahamsson Hökhult
1884
18840120 Fredrik Vilhelm Torp Sven Johan Ström Klara Petersd Stenbäcken
18840124 Oskar Bernhard Arbetskarl Anders Gustav Karlsson Justina Johannesdotter Bråten
18840125 Robert Natanael Hem.äg Sven Alfred Andersson Johanna Fredrika – Rogberga So
18840215 Bengt Peter Bengtsson Kajsa Eriksdotter Porteshult
18840215 Frans Simeon Arbet Johan Magnusson Karolina Svan Norrskog
18840227 Anna Viktoria Arbetskarl Johan August Bengtsson Sara Kristina Andersdotter Smedsbo
18840228 Oskar Ivan Naftali Hemmansägare Johan Gustavsson Sara Matilda Andersdotter Månsarp
18840316 Anders Enok Hem.äg Johan Edvard Gustavsson Albertina Krist. Gustavsd Hacklasbo
18840328 Hanna Elisabet Hemmansägare Klas Augustsson Emma Justina Andersdotter Rogberga Försml
18840405 Anders Paul Hem.äg Sven Jonsson Maria Justina Svensd Målskog
18840414 Ernst Robert Hemmansägare Peter August Andersson Inga Kristina Johansdotter Hestra
18840421 Anders Enok Skomakare Per Andersson Hedda Lovisa Björk Hörnet
18840521 Mattis Mattis Mattisson Maja Greta Westberg Karshult
18840528 Sven Hemmansägare Jonas Jansson Kristina Andersdotter Hestra
18840529 Gustav Valfrid Hem.äg Anders Gustav Gustavsson Ulrika Kristina Johansd Renstorp
18840611 Ester Elin Paulina Torpare Gustav Andersson Karolina Svensdotter Bergslund
18840704 Ellen Erika Arbet Kristofer Aug Osbäck Vilhelmina Gustavsd Nybygget
18840730 Agnes Adelia Regina Arbet Johan Axel Nilsson Maria Johansd Lindhammaren
18840802 Karin Sigrid Adina Skräddare August Bexell Maria Johannesdotter Karshult
18840924 Anna Emilia Arbetskarl Johan August Nilsson Amanda Kristina Andersdotter Målskog
18841103 Karin Elisabet Handlande Per Gustav Ljungdahl Eva Johannesdotter Taberg
18841112 Karl Ludvig Hemmansägare Johan Andersson Augusta Svensdotter Porteshult
18841209 Anders Johan Gottfr Pigan O.ä – Maria Johannisd Socknens Slut
18841220 Karl Enok Hem.äg Gustav Knut Israelsson Hedda Ulrika Lindberg Kåperyd
18841222 Emma Elin Torpare Johan Johannesson Kristina Andersdotter Nybygget Sjöhult
18841229 Anna Naemi Arbet Johan August Petersson Emma Kristina Karlsd Furuberg
1885
18850115 Helga Maria Hem.äg Alfred Kristofersson Ida Kristina Magnusd Karshult
18850221 Ester Eva Katrina Bergsbryt Peter Andersson Beata Kajsa Svensd Bergsdal, Taberg
18850310 Ester Karolina Arbet Anders Josef Johannesson Augusta Lovisa Magnusdotter Nyslätt U Smörvik
18850413 Berta Maria Hem.äg Johannes Magnusson Emma Justina Sandström Smörvik
18850509 Anna Cecilia Piga (okänd) – Augusta Maria Larsdotter Porsarp
18850519 Anders Valfrid * Hemmansägare Johan August Andersson Emma Eleonora Svensdotter Tranhult
18850528 Gerda Teresia E Arbet Anders Jonsson Emma Elin Nilsd Lyckås, Renstorp
18850619 Karl Oskar Hemmansägare Per Andersson Maria Kristina Johansdotter Renstorp
18850929 Gustav Enok Piga (okänd) – Sara Kristina Svensdotter Taberg
18851112 Gerda Anna Maria Piga (okänd) – Amanda Beata Sveningsdotter Karshult
18851112 Gully Lovisa Maria Piga (okänd) – Anna Maria Andersdotter Socknens Slut
18851118 Rut Anna Elisabet Arrendator Jonas Svensson Emma Justina Andersdotter Röshult
1886
18860112 David Enok Natanael Bergsm Frans Gustav Eriksson Kristina Johansd Jorshult
18860123 Johan August Piga (okänd) – Maria Lovisa Pihl Porteshult
18860123 Karl Martin Hem.äg Johan Johannesson Magdalena Lindgren Tranhult
18860217 Oskar Ivan Hemmansägare Johan Gustavsson Sara Andersdotter Månsarp
18860225 Karl Johan Enok Piga (okänd) – Maria Karolina Lorentsdotter Porteshult
18860301 Edit Elisabet Arbet Johan August Nilsson Maria Johannesd Bråten
18860313 David Hemmansägare Klas Johan Söderström Maria Andersdotter Röshult
18860408 Elin Maria Smed August Nilsson Justina Jonsd Bråten
18860414 Hugo Paul Andreas Smed Klas Vennblad Matilda Serafia Andersdotter Huluhammar
18860414 Sven Peter Anton Lärare Sven Dahlin Hanna Olsson Månsarp
18860506 Gustav Bernhard Hem.äg Gustav Karlsson Matilda Moberg Månsarp
18860511 Rut Karin Elisabet Torpare Gustav Andersson Karolina Svensdotter Taberg
18860514 Frans Johan Hem.äg Johan Johannesson Stina Kajsa Johannesd Målön
18860617 Edla Pankin Hem.äg Sven Johan Johansson Anna Greta Karlsd Hestra
18860626 Ester Kristina Arbet Johan August Nilsson Amanda Andersson Renstorp
18860718 (dödfödd Gosse) * Hemmansägare Gustav Ottosson Hanna Lovisa Andersdotter Målskog
18860718 Gustav Georg * Hemmansägare Gustav Ottosson Hanna Lovisa Andersdotter Målskog
18860724 Viktor Herman Torpare Sven Johan Ström Klara Petersd Porteshult
18860801 Karl Johan Hem.äg Karl Albert Johansson Anna Andersson Kåperyd
18860810 Alma Maria Hem.äg Johan Gustavsson Albertina Gustavsd Hacklasbo
18860820 David Natanael Torp Johan Johansson Kristina Andersdotter Sjöhult
18860907 Hulda Sofia Hem,äg Anders Gustavsson Justina Abrahamsd Hökhult
18860910 Axia Adina Ansgaria Torp Johan Edvard Ask Josefina Andersdotter Sjöhult
18861007 Anders Johan Efraim Hem.äg Sven Jansson Augusta Johansd Boeryd
18861019 Aina Lydia Elisabet Hemmansägare Johannes Johansson Maria Andersdotter Tranhult
18861027 Gustav Hjalmar Hem.äg Gustav Johansson Matilda Gustavsd Sjöhult
18861120 Karl Ludvig Brukare Jonas Jansson Kristina Andersdotter Hestra
18861206 Alma Naemi Hem.äg Alfred Kristofersson Ida Magnusd Karshult
1887
18870101 Viktor Magnus Hem.äg Johannes Magnusson Emma Sandström Smörvik
18870101 Hugo Axel Hjalmar Arbetskarl Johan August Andersson Klara Jonsdotter Björkelund
18870207 Karl Edvin Hjalmar Skomakare Per Andersson Hedda Björk Hörnet
18870224 Signe Johanna Maria Arbet August Henning Hansson Maria Osbäck Bråten
18870327 Oskar Axel Natanael Arbet Johan Alfred Magnusson Amalia Sveningsd Månsarp
18870328 Sven Axel Hem.äg Johan Andersson Augusta Svensson Porteshult
18870507 Tora Margareta Hem.äg Peter Magnus Andersson Kristina Johansd Renstorp
18870515 Ester Maria Viktori Hemmansägare Karl Gustav Johansson Maria Andersdotter Tranhult
18870709 Elin Matilda Arbetare Jonas Svensson Matilda Andersdotter Bråten
18870731 Lydia Helena Arbetare Kristofer Osbäck Vilhelmina Gustavsd Bråten
18870828 Karl Anton Villiam Smed Karl Lindvall Maria Ström Lindshammaren
18870930 Karl Sigurd Efraim Mjölnare Johan Karlsson Kristina Blom Renstorps Kvarn
18871130 Axel Timan Arbet Justus Magnusson Johanna Johanswd Renstorp
18871214 Anna Maria Kristina Hem.äg Johan August Andersson Emma Svensd Tranhult
1888
18880104 Gunnar Yngve August Skräddare August Rosell Maria Johannesdotter Karshult
18880130 Axel Valdemar Peter Magnus Nilsson Anna Maria Svensd Renstorp
18880322 Anders Gustav Hjalm Hemmansägare Sven Justus Johannesson Kristina Abrahamsdotter Hestra
18880323 Berta Maria Hem.äg Anders Johan Gustavsson Ulrika Johansson Renstorp
18880419 Ragnar Gustav Hjalm Skomakare Nils Edvard Gustavsson Anna Lovisa Johansd Bergsdal,Taberg
18880522 Anders Vilhelm Torpare Johan Johansson Kristina Andersdotter Nybygget Sjöhult
18880604 Karl Hjalmar Arbetare Johan Gustav Johannesson Emma Johansson Bergsdal
18880609 Sven August Bergbrytare Peter Andersson Kajsa Berta Svensd Bergsdal
18880625 Sven Gustav Valdema Arbetare Sven Isak Petersson Anna Maria Johannesdotter Svensbygget
18880819 Karl Stefanus Arbetare Johan August Petersson Emma Karlsd Furuberg
18880926 Ruben David Gunnar Grenadjär August Frick Karolina Svensd Ällebäcken
18881002 Rut Alleida Arbetetare Johan Axel Nilsson Maria Johannesdotter Lindshammaren
18881006 Agda Teresia Elisab Arbetskarl Johan August Nilsson Amanda Andersdotter Lyckås Renstorp
18881009 Emmy Augusta Hem.äg Johan Edvin Gustavsson Kristina Gustavsd Hacklasbo
18881120 Elin Kristina Elisa Hemmansägare Gustav Eriksson Kristina Johannesdotter Jorshult
18881229 Oskar Fridolf Hem.äg Peter Andersson Hanna Johansdotter Renstorp
1889
18890103 Karin Hanna Elisab Hem.äg Gustav Ottosson Hanna Andersson Målskog
18890119 Oskar Almin Hem.äg Arvid Kristofersson Ida Magnusd Karshult
18890204 Anna Tekla Magdalen Hemmansägare Johan Johannesson Magdalena Gustavsdotter Tranhult
18890207 Ellen Matilda Hem.äg Gustav Johansson Karolina Gustavsd Sjöhult
18890211 Axel Hjalmar Smed Anders Johan Gabrielsson Augusta Johannesdotter Bråten
18890213 Anders Gustav Hemmansägare Karl Gustav Johannesson Maria Andersdotter Tranhult
18890318 Anna Viktoria Hem.äg Anders Gustav Gustavsson Justina Abrahamsd Hökhult
18890326 Oskar Axlinus Arbetskarl Johan August Andersson Klara Jonsdotter Björkelund
18890328 Helga Naemi Maria Hemmansägare Klas Söderström Maria Andersdotter Pershult
18890419 Axel Sigfrid Bernha Torpare Gustav Andersson Karolina Svensdotter Bergslund
18890508 Tyra Hedvig Maria Hemmadotter (okänd) – Hulda Knutsdotter Kåperyd
18890527 Karl Edvin Hem.äg Sven Jansson Augusta Johansd Boeryd
18890706 Edit Anna Elisabet Torp Sven Johan Ström Klara Petersd Porteshult
18890724 Gustav Gunnar Hemmansägare Karl Johansson Anna Andersdotter Kåperyd
18890730 Bror Ulrik Arbet August Hansson Maria Osbäck Bergsholm
18890817 Anna Elisabet Hem.äg Johannes Magnusson Emma Sandström Smörvik
18890829 Anny Teresia Hem.äg Sven Johansson Anna Karlsdotter Hestra
18890901 Anna Olivia Torp Johan Svensson Ida Johannesdotter Hultet Sjöhult
18890919 Sven Gunnar Natanae Dräng Isak Johannesson Maria Lovisa Svensdotter Boeryd
18890924 Ebba Maria Augusta Hemmansägare Johan Andersson Augusta Svensdotter Porteshult
18890930 Olga Vilhelmina Hem.äg Gabriel Leander Johansson Elise Johansd Karshult
18891106 Einar Johan Ruben Mjölnare Johan Karlsson Kristina Blom Renstorps Kvarn
18891117 Sven Gunnar Abraham Hem.äg Sven Justus Johansson Hilda Kristina Abrahamsd Hestra
18891208 Gustav Oskar Natana Hem.äg Johan August Andersson Maria Lovisa Gustavsson Boeryd

FÖDDA I MÅNSARP FÖRSAMLING
Births in the parish of MÅNSARP

Byta tidsperiod Till JBGF startsida

Datum Barnets namn Yrke/Titel Faderns namn Moderns namn Bostadsort
Date of birth Childs first name Fathers profession Fathers full name Mothers full name Place of dwelling
1890
18900131 Karl Johan Anton Torpare Johan Johansson Kristina Andersd Sjöhult N.
18900217 Karl Oskar Hemmansägare Johan Andersson Emma Svensdotter Tranhult
18900417 Ebba Elisabet Arbet Justus Magnusson Johanna Johansd Renstorp
18900520 Rut Karolina Elisab Hemmansägare Johan Johannesson Magdalena Gustavsdotter Tranhult
18900520 Mimmi Ellen Katrina Målare Sven Anders Esping Matilda Kristina Ström Åsen Smörvik
18900604 Ebba Sara Kristina Hem.äg Anders Johan Gustavsson Ulrika Johansd Renstorp
18900606 Rut Maria Hem.äg Anders Magnus Jonsson Ida Sjö Hustomten
18900719 Ellen Sara Kristina Inhyses Jonas Jansson Kristina Andersdotter Fattighuset
18900724 Elin Berta Elisabet Hemmansägare Johannes Johansson Maria Andersdotter Tranhult
18900827 Anna Elisabet Piga (okänd) – Maria Lorentzdotter Hacklasbo
18900830 Ebba Adelia Smed August Nilsson Justina Jonsd Lindhammaren
18900911 Selma Sofia Inhyses Johan Johannesson Emma Johannesdotter Bergsdal
18900921 Ernst Johan Anton Hem.äg Gustav Johansson Matilda Gustavsd Sjöhult S.
18901020 Anna Hem.äg Edvard Gustavsson Albertina Gustavsd Hacklasbo
18901214 Anna Judit Maria Piga (okänd) – Anna Matilda Svensdotter Fällan Porteshult
18901221 Axia Matilda Hemmansägare Frans Eriksson Kristina Johansdotter Jorshult
18904042 Sven Anton Tobias Arbetare Karl Ludvig Johannesson Anna Svensdotter Vadbindartorpet
1891
18910110 Tekla Naemi Hemäg Anders Gustavsson Justina Abrahamsdotter Hökhult
18910128 Signe Anna Davida Hemäg Janne Johansson Milla Johannesdotter Hökhult Söderg
18910303 Ruben Isak Hjalmar Arbetare Isak Johannesson Maria Svensdotter Bergsdal
18910310 Adelaide Maria Elis Arbetare Sven Isak Petersson Anna Maria Johannesdotter Tahe
18910401 Sigrid Margareta Hemmansägare Peter Magnus Andersson Manna Johansdotter Renstorp
18910413 Oskar Vilhelm Arbetare Kristoffer Osbäck Vilhelmina Gustavsdotter Bråten
18910502 Anna Margareta Torpare Johan Johannesson Kristina Andersdotter Sjöhult Norreg
18910704 Ellen Tyra Kristina Hemmansägare Johannes Magnusson Emma Sandström Smörvik
18910820 Ebba Eugenia Elisa Smeden Anders Johan Svensson Lovisa Josefsdotter Bråten
18911010 Elin Anna Maria Grenadjären August Frick Karolina Svensdotter Ällebäcken
18911012 Agda Elvira Hemmansägare Anders Magnus Johansson Ida Kristina Sjö Hustomten
18911107 Oskar Valfrid Hem.äg Johan Edvard Gustavsson Albertina Gustavsson Hacklasbo
18911223 Anna Maria Linnea Hemmansägare Sven Gustav Johannesson Hilda Abrahamsdotter Hestra
18911225 Anna Viktoria Arrendator Justus Magnusson Johanna Magnusson Tranhult
1892
18920119 Emma Paulina Hemmansägare Johan August Andersson Maria Gustavsdotter Boeryd
18920205 Astrid Ingeborg Hel Mjölnaren Johan August Karlsson Kristina Blom Renstorps Kvarn
18920220 Karl Gustav Alfred Hemmansägare Alfred Kristoffersson Ida Kristina Magnusdotter Karshult
18920225 (dödfödd gosse) Hemmansägare Johan Magnus Johannesson Stina Kajsa Johannesdotter Målön
18920402 Karl Axel Herman Hemmansägare Gustav Johansson Matilda Gustavsdotter Sjöhult Söderg
18920420 Johan Gustav Edvin Arbetare Per August Anderson Augusta Göransdotter Hökhult
18920511 Sigrid Paulina Elis Hemmansägare Gustav Ottosson Hanna Andersdotter Målskog
18920628 Karl Vilhelm Hemmansägare Johan Johannesson Magdalena Gustavsdotter Tranhult
18920811 Nils Gunnar Hemmansägare Peter Magnus Nilsson Anna Maria Svensdotter Renstorp
18921027 Arvid Natanael Arbetaren Johannes Sandberg Johanna Persdotter Vadbindartorpet
18921107 Augusta Signe M Piga (okänd) – Vilhelmina Johansdotter Bråten
18921116 Anders Rudolf Stefa Arbetare Johan August Nilsson Amanda Andersdotter Huluhammar
18921217 Tullia Berta Viktor Hemmansägare Sven Johan Johansson Anna Greta Karlsdotter Hestra
18921222 Bror Eskil Hemmansägare Johan Andersson Augusta Svensdotter Porteshult
1893
18930111 Karl Ture Valter Hemmansägare Anders Johan Gustavsson Ulrika Johansdotter Renstorp
18930403 Gustav Ivan Valdema Hemmansägare Peter Magnus Andersson Manna Kristina Johansdotter Renstorp
18930412 Oskar Herman Torpare Johan Johannesson Kristina Andersdotter Nybygget Sjöhult
18930412 (dödfödd gosse) Torpare Johan Johannesson Kristina Andersdotter Nybygget Sjöhult
18930418 Fritz Edvard Mjölnare Karl Edvard Karlsson Augusta Ottosdotter Tabergs Kvarn
18930419 Anna Viktoria Arrendator Gustav Svensson Augusta Johansdotter Hacklasbo
18930514 Ernst Gunnar Arbetare Per August Magnusson Amanda Johansdotter Hökhult
18930717 Karl Anton Gunnar Hemmansägare Janne Johansson Milla Johannesdotter Sjöhult Söderg
18930725 Anna Elisabet Smeden August Nilsson Justina Jonsdotter Lindhammaren
18930730 Anny Elna Augusta Hemmansägare Per Gustav Svensson Selma Gustavsson Smörvik
18930801 Arvid Albin Hemmansägare Anders Gustav Gustavsson Justina Abrahamsdotter Hökhult
18930813 Edvard Hemmadotter (okänd) – Karolina Johansdotter Fällan Porteshult
18930816 Elin Ester Hemmansägare Sven Jansson Augusta Johansdotter Boeryd
18930828 Johannes Edvin Nata Hemmansägare Sven Justus Johansson Hilda Kristina Abrahamsdotter Hestra
18930831 Karl Axel Leonard Arbetaren Karl Johan Andersson Maria Johansdotter Lindhammaren
18930916 (dödfödd gosse) Torparen Abraham Gustav Ceder Johanna Andersson Nybygget Sjöhult
18930930 Rut Anna Ingeborg Hemmansägare Gustav Albin Abrahamsson Anna Davida Gustavsdotter Jorshult
18931005 Paul Gunnar Valdem Nämndeman Johan Andersson Emma Svensdotter Tranhult
18931110 Anna Naemi Hemmansägare Johan Edvard Gustavsson Albertina Gustavsdotter Hacklasbo
18931209 Ernst Efraim Arbetaren Johan August Petersson Emma Karlsdotter Furuberg
1894
18940128 Ester Elisabet Hemmansägare Anders Magnus Jonsson Ida Sjö Hustomten
18940204 Nanny Alida Hemäg Johannes Magnusson Emma Sandström Smörvik
18940225 Ebba Sofia Karolina Skräddaren Johan Johansson Amanda Tunberg Sörskog Kåperyd
18940421 Sven Axel Bernhard Arbetare Frans Oskar Svensson Vilhelmina Johansdotter Bråten
18940430 Gustav Ansgarius Arrendatorn Justus Magnusson Johanna Johansdotter Tranhult
18940603 Lilly Brita Maria Mjölnare Johan August Karlsson Kristina Blom Renstorps Kvarn
18940607 Ernst Magnus Robert Hemmansägare Alfred Kristoffersson Ida Kristina Magnusdotter Karshult
18940616 Anna Maria Arbetaren Isak Magnus Johannesson Maria Lovisa Svensdotter Bergsdal Taberg
18940618 Elsa Viktoria Arbetare Karl Hugo Hellsten Lovisa Jönsdotter Nyttorp Renstorp
18940815 Lilly Maria Karolin Hemmansägare Gustav Johansson Matilda Gustavsdotter Sjöhult
18940909 Oskar Natanael Torparen Johan Svensson Ida Johannesdotter Sjöhult Norreg
18940909 Johan Filip Hemmansäg Johan August Andersson Maria Lovisa Gustavsson Boeryd
18940922 David Albert Hemmansägare Karl Albert Johansson Anna Lovisa Andersdotter Kåperyd
18941023 Karl Gustav Otto Mjölnaren Karl Edvard Karlsson Augusta Amelia Ottosdotter Tabergs Kvarn
18941109 Anni Svea Margareta Hemmansägare Per August Magnusson Amanda Johansdotter Hökhult
18941115 Johan Pigan (okänd) – Jenny Lovisa Gustavsdotter Enehagen Sjöhult
18941115 Märta Ingegerd Handlanden Johan Fredrik Karlsson Maria Augusta Dalgren Åslätt Renstorp
18941125 Lilly Maria Katarin Hemmansäg Alfred Sjökvist Maria Augusta Karlsdotter Hacklasbo
18941128 Ignatz Adolf David Stationskarl Johan Adolf Dahlin Hilma Josefina Andersdotter Bergsdal Taberg
18941221 Anna Karolina Arbetaren Sven Gustav Svensson Ida Karolina Gustavsson Brorsholm Bråten
1895
18950116 (dödfödd Gosse) Torparen Abraham August Ceder Johanna Andersdotter Nybygget
18950125 Signe Anna Margaret Hem Äg August Edvin Svensson Vendela Danielsdotter Kåperyd
18950129 Oskar Gunnar Sigfri Pigan Okänd – Sara Kristina Svensdotter Änganäs Sandseryd
18950226 (dödfödd gosse) Arbetaren Johan August Nilsson Amande Andersdotter Huluhammar
18950324 Johannes David Zack Arrendator Karl Johan Zackrisson Ida Johannesdotter Hacklasbo
18950425 Signe Karolina Hemmadotter Okänd – Charlotta Vilhel Vallin Månsarp
18950427 Ernst Filip Severin Arbetaren Karl Johan Andersson Maria Johannesdotter Kåperyd
18950622 Hildur Kristina Arbetaren Johan Oskar Svärd Anna Sara Lundgren Vadbindartorpet
18950704 Ture Vilhelm Levin Pigan Okänd – Ida Alfrida Johansson Porteshult
18950816 Ester Karin Linnea Dräng Karl August Palm Johanna Lovisa Andersdotter Sjöhult
18950901 Eskil Fabian Arbetaren Johan Magnus Sjögren Augusta Gustavsdotter Svensbygget
18950905 Oskar Åke Valdemar Smeden Karl Oskar Sandberg Maria Gustavsson Skogslund
18950909 Karl Anders Herman Hem Äg Peter Magnus Andersson Manna Johansdotter Renstorp
18950911 Rut Lovisa Arbetaren Karl Hugo Hellsten Lovisa Jönsdotter Nytorp
18950913 Ture David Bertil Hem Äg Johan Johannesson Magdalena Gustavsdotter Tranhult
18950925 Edit Davida Arrendator Gustav Svensson Augusta Johannesdotter Hacklasbo
18951005 Signe Greta Kristin Hem Äg Gustav Månsson Sara Kristina Johannesdotter Månsarp
18951025 Rut Hanna Hemmansägare Sven Justus Johannesson Hilda Abrahamsdotter Hestra
18951113 Karl Hem Äg Edvard Gustavsson Albertina Gustavsson Hacklarsbo
18951229 Artur Erik Gabriel Fabrikör Klas Vennblad Matilda Andersdotter Huluhammar
1896
18960128 Karl Ture Emanuel Hem Äg Sven Johan Johansson Greta Karlsdotter Hestra
18960213 Eskil Kaleb Snickaren August Lindberg Karolina Johannesdotter Vegaholm 2
18960216 Olof Artur Byggmästaren Sven Olsson Amanda Johannesdotter Vegaholm 1
18960220 Anna Elisabet Arbetare Franz Vilhelm Andersson Jenny Kristina Andersson Konungstorpet
18960228 Tora Serafia Elisab Järnvägsarb Anders Alfred Glad Amanda Sofia Karlsson Glad Byarums S
18960301 (dödfödd gosse) Hem Äg Anders Gustavsson Justina Abrahamsdotter Hökhult
18960311 Elsa Augusta Maria Mjölnaren Karl Edvard Karlsson Amalia Ottosdotter Tabergs Kvarn
18960413 Ester Kristina Hemmansägare August Edvin Svensson Vendela Danielsdotter Kåperyd
18960430 Oskar Natanael Arrendator Justus Magnusson Johanna Johansdotter Tranhult
18960504 Einar Teodor Ignatz Stins Karl Ignatz Michaneck Sigrid Hjelmström Smålands Taberg
18960613 Anders Evald Artur Arbetaren Johan Gustav Sjöstrand Ida Almkvist Vadbindartorpet
18960621 Greta Elvira Maria Hem Äg Gustav Hendel Håkansson Hilma Svensson Sjöhult Söderg
18960702 Ebba Sigrid Maria Arbetaren Johan August Nilsson Amanda Andersdotter Huluhammar
18960708 Ernst Valfrid Emanu Skomakare Per Johan Fränberg Anna Johansdotter Bråten
18960714 Margareta Hildur K Arbetaren Karl Johannesson Anna Svensdotter Karlslund Portesh
18960720 Gustav Fredrik Handlaren Johan Fredrik Karlsson Maria Dalgren Åslätt
18960725 Eva Linnea Mjölnare Johan August Karlsson Kristina Blom Renstorps Kvarn
18960727 Sjunne Valter Hem Äg Alfred Kristoffersson Ida Magnusson Karshult
18960808 Johan Axel Birger Hem Äg Anders Johan Gustavsson Ulrika Johansdotter Renstorp
18960902 Rut Viktoria Arbetaren Oskar Josefsson Ida Ryd Ön Under Tahe
18960923 David Rikard Kristo Arrendator Anders Algot Klasson Amanda Lindkvist Taberg
18960923 Tekla Vivi Ingrid M Snickaren Oskar Lindholm Augusta Johansson Vegaholm 2
18961015 Elof Hampus Spinnmästare Jonas Elof Rosengren Anna Lovisa Svensson Lindhammaren
18961025 Betty Eugenia Svarvare Elis Svensson Maria Vilhelmina Andersdotter Månsarp
18961103 Tekla Martina Stationsmäst C M Larsson Johanna Landin Månsarp Station
18961127 Eskil Gottfrid Herb Pigan Okänd – Johanna Maria Andersson Tjurshult
18961217 Karl Axel Esaias Hem Äg Karl Emil Stork Jenny Kristina Nilsson Målskog
18961221 Axel Severin Hemmadotter Okänd – Selma Svensdotter Målskog
18961225 Knut Arne Paul Arbetaren Salomon Petersson Helga Anna Krist Knutsson Vegaholm 1
1897
18970113 Axel Vilhelm Okänd – Hilma Andersdotter Jorshult
18970121 Ingrid Adelia Hem Äg Anders Magnus Jonsson Ida Kristina Sjö Hustomten
18970130 Rut Ebba Gunilla Hem Äg Frans Gustav Eriksson Kristina Johannesdotter Jorshult
18970215 Ester Sara Maria Hem Äg Peter Magnus Nilsson Anna Maria Svensdotter Renstorps Utgård
18970313 Siri Dagmar Helena Smeden Karl August Ljungberg Hulda Mellin Stallen
18970313 Ester Maria * Pigan (okänd) – Gerda Maria Adel Augustdotter Målskog
18970313 Ebba Matilda * Pigan (okänd) – Gerda Maria Adel Augustdotter Målskog
18970326 Anna Svea Karolina Hem Äg August Emil Johansson Martina Ulriksdotter Smörvik
18970414 Ebba Viktoria Hemmansägare August Edvin Svensson Vendela Danielsdotter Kåperyd
18970415 Sven Gustav Vilhelm Ingenjör Anders Johan Renstedt Agda Vennberg Lindhammaren
18970415 Axel Altinus Torparen Johan Johannesson Kristina Andersdotter Nybygget Sjöhult
18970515 Ada Linnea Arbetaren Klas Johan Andersson Anna Stav Vegaholm 2
18970526 Karl Elfton Hem Äg Edvard Gustavsson Albertina Gustavsdotter Hacklasbo
18970618 Johan Anton Bernhar Arbetare Johan Albin Telander Hilda Björkman Lindhammaren
18970627 Karl Harry Zackaria Drängen Gustav Leander Zackrisson Frida Maria Gustavsson Sjöhult Norreg
18970709 Elin Maria Arbetaren Karl August Palm Jenny Andersdotter Skogslund Bråten
18970711 Sara Astrid Ingebor Skräddarmäst William Lindkvist Helga Erika Andersson Månsarp
18970716 Rut Ingeborg Margar Arbetaren Johan August Petersson Emma Karlsdotter Furuberg
18970802 Kalla Maria Ingebor Byggmästare Sven Olsson Amanda Johannesdotter Vegaholm 2
18970914 Torsten Roland Järnarbetare Karl Oskar Sandberg Hilda Gustavsson Kullen Kåperyd
18971011 Charles Birger Väverifabrik Hilder Björkander Augusta Bengtsson Huluhammar
18971113 Folke Anders Vilhel Snickaren Oskar Andersson Nanny Dahl Tjurshult
18971117 Oskar Vilh Herman Hem Äg Justus Johannesson Hilda Abrahamsdotter Tjurshult
18971129 Agnes Karolina Hem Äg Johan Svärd Sara Lundgren Wadbindartorpet
18971216 Karl Erik Leander Arbetare Johan August Johannesson Anna Elisabet Eriksdotter Wägaholm
18971217 Karin Charlotta Mar Stins Karl Ignatz Michaneck Sigrid Hjelmström Smålands Taberg
18971230 David Artur Einar Hemmansägare Alfred Sjökvist Maria Augusta Karlsdotter Hacklasbo
1898
18980104 Ingrid Anna Emilia Mjölnaren Karl Edvard Karlsson Augusta Ottosdotter Tabergs Kvarn
18980111 Anders Arvid Einar Hem Äg Per Johan Andersson Hulda Johansdotter Tjurshult
18980122 Ester Vilhelmina Arbetare Franz Oskar Bergman Vilhelmina Johansdotter Brorsholm
18980203 Bror Gustav Albert Arrendator Karl Johan Zackrisson Ida Johannesdotter Hacklasbo
18980213 Arvid Smeden Jonas Eber Bergendorff Alma Svensdotter Lindhammaren
18980223 (dödfödd gosse) Mekaniker Anders Johan Fredriksson Anna Carine Knudsen Grand Rapids USA
18980426 Gunnar Håkan Verner Hem Äg Peter Andersson Manna Johansdotter Renstorp
18980429 Ester Hedvig Maria Arbetaren Franz Andersson Jenny Andersdotter KonungsbergetTahe
18980518 Judit Ingeborg Mari Handlanden Johan Fredrik Karlsson Maria Dalgren Åslätt Renstorp
18980519 Ernst Johan Efraim Husägare Sven Gustav Svensson Ida Karolina Gustavsdotter Brorsholm
18980601 Torsten Henrik Arbetaren Salomon Petersson Helga Knutsson Knutsholm
18980626 Svea Ingeborg Hem Äg Gustav Håkansson Hilma Maria Svensson Sjöhult Söderg
18980807 Rut Anna Matilda Arbetare Karl Oskar Gustavsson Hilma Abrahamsdotter Taberg
18980828 Sigfrid Adrian Arrendator Anders Algot Klaesson Amanda Lindkvist Taberg
18980917 Frans Josef Lambert Snickare Oskar Lindholm Augusta Johansson Vegaholm 2
18980928 Elof Artur Byggmästare Sven Olsson Amanda Johansson Vegaholm 1
18981023 Eskil Anders Eugen Hem Äg Gustav Ottosson Hanna Andersdotter Målskog
18981101 Anna Naemi Hem Äg Anders Magnus Jonsson Ida Sjö Hustomten
18981108 Berta Elvira Arbetare Sven Anders Svensson Johanna Svensdotter Bråten
18981117 Axel Anders Vitalis Snickeriarb Frans Johansson Johanna Andersdotter Vegaholm 1
18981124 Gustav Arvid Emanue Åkare Gustav Lindholm Elin Adolfsdotter Hacklasbo
1899
18990117 Beda Emerentia Stationsmäst Karl Martin Larsson Johanna Landin Månsarp Station
18990119 Sven Enok Hem Äg August Edvin Svensson Vendela Danielsdotter Kåperyd
18990129 Tyra Dorotea Vilhel Ingenjör Anders Johan Renstedt Agda Vennberg
18990205 Gustav Ragnar Valen Arbetare Anton Johansson Johanna Eriksson Skogsdal Renstorp
18990307 Ture Johan Ludvig Arbetare Ludvig Johansson Anna Justina Svensdotter KarlslundPorteshu
18990419 Anna Maria Davida Hem Äg Karl Emil Stork Jenny Nilsson Målskog
18990422 Eskil Natanael Arbetare Johan August Johansson Anna Eriksdotter Bergsdal
18990516 Ernst Gustav Hem Äg Johannes Magnusson Emma Andersdotter Smörvik
18990606 Sigrid Augusta Arbetare Karl Hugo Hellsten Lovisa Jönsson Nytorp Renstorp
18990606 Torsten Erik Ignatz Stins Karl Ignatz Michaneck Sigrid Hjelmström Smålands Taberg
18990721 Sven Helmer Bertil Husägare Otto Eber Karlsson Anna Esping Dalskog Månsarp
18990819 Svea Linnea Hem Äg Allmin Gustavsson Anna Svensson Tranhult
18990902 Margareta Emilia Virkeshandl Karl Reinhold Johansson Selma Malmberg Bergsholm 2
18990908 Berta Matilda Arbetare Johan August Nilsson Amanda Andersdotter Huluhammar
18990925 Gustav Helge Ragnar Mjölnare Johan August Karlsson Kristina Blom Renstorp Kvarn
18991004 Frans Henry Arbetare Axel Petersson Augusta Petersdotter Porteshult
18991007 Bror Gustav Edvin Arrendator Gustav Svensson Augusta Andersdotter Hacklarsbo
18991016 Elsa Matilda Elisab Handlanden Johan Fredrik Karlsson Maria Dalgren Åslätt Renstorp
18991031 Gillis Ragnar Leopo Hem Äg Anders Johan Viger Helga Lindberg Tranhult
18991102 Karl Gunnar Tobias Pigan Okänd – Johanna Sofia Em Sand Sjöhult Norreg
18991125 Ingrid Anna Maria Hem Äg Karl Albert Johansson Anna Sofia Andersdotter Kåperyd
18991217 Sigrid Anna Ingebor Arbetaren Salomon Petersson Helga Knutsdotter Knutsholm
1900
19000110 Mabel Maud Julia Mekaniker Anders Johan Fredriksson Anna Marina Knutsson Smålands Taberg
19000114 Helga Linnea * Hemmansägare Edvard Gustavsson Albertina Gustavsdotter Hacklasbo
19000114 Elin Maria Teresia Hemmadotter Okänd – Rutia Amanda Olsson Vägaholm 1
19000114 (dödfödd flicka) Hemmansägare Edvard Gustavsson Albertina Gustavsdotter Hacklasbo
19000122 Folke Oskar William Statdräng Fr. Oskar Gustavsson Hilda Svensdotter Vegaholm 2
19000125 Paul Adrian Rudolf Arbetare Karl Johan Andersson Maria Johansdotter Sörskog Kåperyd
19000127 Sven Evald Einar Hem Äg Johan Oskar Svärd Anna Sara Lundgren Vadbindartorpet
19000302 Ebba Hanna Lovisa Hem Äg Johan August Andersson Maria Gustavsson Boeryd
19000402 Lilly Gunhild David Arbetare Fr