Vigda i Månsarp

VIGSLAR I MÅNSARP FÖRSAMLING 1688-1923
Marriages in the parish of MÅNSARP

Hämtat från Jönköpingsbygdens genealogiska förening.

Datum Titel/Yrke Mannen Boställe Titel/Yrke Kvinnan Boställe
Marriage Title/Profession Name of husband Place of residence Title/Profession Name of wife Place of residence
1688
16880610 Sven Andersson Sjöhult Regina Bengtsdotter
1689
16890511 Jon Andersson Målskog Ingrid Olofsdotter
16890520 Johan Zachrisson Röshult Ingrid Persdotter Målskog
16890523 Per Matsson Kerstin Andersdotter Smörvik
16890609 Nils Ingemarsson Elin Olofsdotter Röshult
1690
16900108 Jöns Månsson Ingrid Persdotter Kåperyd
16900501 Nils Jonsson Ingrid Gustavsdotter Hacklasbo
16900600 Arvid Jönsson Sigrid Jonsdotter Huluhammar
1691
16910524 Johan Nilsson Hustomten Margareta Johansdotter
1692
16920125 Zachris Larsson Karshult Ingrid Persdotter Målskog
1693
16930000 Anders Månsson Sjöhult Gunnel Arvidsdotter Kåperyd
16930108 Anders Haraldsson Porteshult Kerstin Persdotter Kåperyd
16930430 Sven Jonsson Tranhult Brita Eriksdotter Jordshult
16931226 Per Persson Kåperyd Märit Jonsdotter Hestra
1694
16940224 Erik Trulson Myrebo Gunnel Torsdotter Myrebo
16941028 Måns Gustavsson Hacklarsbo Kerstin Eriksdotter Jorshult
16941118 Jon Persson Norre Hammare Anna Johansdotter Norre Hammare
1695
16950609 Anders Svensson Hestra Gunnel Persdotter Kåperyd
16950616 Jon Svensson Hestra Brita Gustavsdotter Jorshult
16951013 Sven Persson Månsarp Margareta Kristoffersd:r Stallet
1696
16960503 Olof Jonsson Karshult Ingeborg Gustavsdotter Hökhult
1698
16980613 Ingemar Jönsson Röshult Elin Abrahamsdotter Hustomten
16980710 Gabriel Persson Månsarp Marit Ingemarsdotter Ryet
1699
16990226 Per Persson Sara Persdotter Renstorp
16990522 Bälgmakaren Nils Nilsson Hustomten Anna Jönsdotter Sävdabo
16990529 Nils Bengtsson Månsarp Maria Eriksdotter Jorshult
16990618 Ambjörn Nilsson Kåperyd Kerstin Gustavsdotter Hökhult
1700
17000513 Sven Jonsson Lillåsa Brita Andersdotter Karshult
17000610 Jöns Ambjörnsson Hacklasbo Ingeborg Månsdotter Tranhult
1701
17010113 Per Stefansson Göljhult Kerstin Andersdotter Smörvik
17010303 Per Danielsson Målskog Karin Andersdotter Smörvik
17010325 Soldat Sven Olofsson Brita Jönsdotter Huluhammar
17010512 Sven Jönsson Sävdabo Elin Eriksdotter Sjöhult
17010609 Mattis Persson Karshult Sara Persdotter Renstorp
17010612 Sven Svensson Hestra Sigrid Arvidsdotter
17010623 Håkan Persson Konungsö Sara Jönsddotter Porteshult
17011006 Måns Jonsson Tranhult Brita Persdotter Hökhult
17011028 Klockare Jon Arvidsson Kåperyd Marit Eriksdotter Jorshult
1702
17020615 Gustav Gustavsson Hökhult Marit Arvidsdotter Kåperyd
1703
17031101 Jon Larsson Jorshult Maria Arvidsdotter
17031108 Lars Månsson Jäbo Kerstin Andersdotter Karshult
1704
17040606 Johan Arvidsson Skräddarhemmet Sara Jonsdotter Sjöhult
1705
17050611 Lars Haraldsson Jorshult Ingeborg Bengtsdotter Sjöhult
17050618 Nils Bengtsson Sjöhult Ingrid Mattisdotter Månsarp
17050625 Sven Svensson Skinnarbo Kerstin Arvidsdotter Porsarp
17050702 Per Persson Kåperyd Ingeborg Jonsdotter Renstorp
1708
17080106 Jon Jönsson Sävdabo Brita Nilsdotter Månsarp
17080122 Johan Larsson Hacklasbo Änkan Inger Eriksdotter Bråten
17080531 Anders Larsson Marit Eriksdotter Sjöhult
1709
17090103 Masmästare Jöns – Ubbarp Pigan Elisabet Jonsdotter Målön
17090607 Jon Larsson Sävdabo Pigan Ingrid Persdotter Smörvik
1710
17100404 Lars – Sjöhult Pigan Brita Bengtsdotter
17100522 Anders – Smörvik Margareta Andersdotter Smörvik
17100530 Zachris – Röshult Cecilia Siggesdotter Ödestugu Torp
17101101 Jon Persson Örnaberget Katarina Johansdotter Sandseryds Hammar
1712
17120302 Sven Johansson Norre Hammaren Sigrid Arvidsdotter Kåperyd
17120406 Nils Ambjörnsson Kåperyd Margareta Johansdotter Karshult
17120601 Sven Månsson Tranhult Inger Andersdotter Karshult
17120629 Jon Ambjörnsson Kåperyd Kerstin Johansdotter Berget
17120907 Jon Persson Katrin Johansdotter Örnaberget
17121026 Lennart Månsson Jäbo Ingeborg Svensdotter Tjurshult
1713
17131226 Anders Andersson Smörvik Inger Gustavsdotter Hökhult
1720
17200103 Per Johansson Röshult Margareta Månsdotter Månsarp
1721
17210611 Faktorismed Jon Eriksson Byarum Socken Pigan Kerstin Persdotter Röshult
17210718 Dräng Anders Persson Röshult Pigan Kerstin Persdotter Hökhult
17211022 Änklingen Sven Månsson Sandseryd Socken Pigan Sara Andersdotter Porteshult
1722
17220102 Hammarsmed G Sven Kjellberg Norra Hammaren Sara Widenia Gjölen
17221014 Änklingen Anders Andersson Skräddarhemmet Pigan Kerstin Persdotter Röshult
17221118 Drängen Sven Svensson Flahult Elin Larsdotter Hacklasbo
1723
17230823 Sven Ambjörnsson Kåperyd Pigan Brita Johansdotter Berget
1725
17250502 Drängen Matts Johansson Röshult Pigan Kristina Månsdotter Hacklarsbo
17250704 Mästare Arvid Jönsson Dammkroken Pigan Sigrid Andersdotter Norre Hammaren
1726
17260325 Drängen Jon Johansson Röshult Pigan Ingrid Jönsdotter Jorshult
17260522 Drängen Anders Mattson Månsarp Pigan Kerstin Ambjörnsdotter Kåperyd
17261003 Änklingen Anders Haraldsson Porteshult Pigan Kerstin Månsdotter Branstorp,Byarum
1727
17271015 Drängen Bengt Månsson Månsarp Pigan Elin Andersdotter L:a Målskog
1728
17280512 Drängen Anders Larsson Sävdabo Pigan Margareta Matsdotter Karshult
17281117 Faktorismed Henrik Skarp Pigan Margareta Nilsdotter Dammkroken
17281124 Drängen Lars Johansson Karshult Pigan Kerstin Andersdotter Karshult
1729
17290601 Drängen Jon Andersson Hestra Pigan Maria Persdotter Renstorp
17290615 Drängen Gustav Gustavsson Hökhult Pigan Märta Svensdotter Tranhult
17290616 Drängen Jöns Svensson Karshult Pigan Ingeborg Gustavsdotter Hökhult
1730
17300301 Drängen Lars Jakobsson Tjurshult,Byarum Pigan Ingeborg Persdotter Målskog
17300510 Drängen Jon Jonsson Jorshult Pigan Anna Andersdotter Porteshult
17300518 Drängen Måns Persson Renstorp Pigan Sara Nilsdotter Hustomten
17300607 Änklingen Hans Persson Gettrabo Pigan Kerstin Jonsdotter Hacklarssbo
17300614 Änklingen Arvid – Vadbindaretorpet Pigan Sigrid Ambjörnsdotter
17300614 Änklingen Jon – Berget Pigan Elin – Vadbindaretorpet
17300624 Änkling Erik Nilsson Berget Anna Persdotter Målskog
17300920 Änklingen Nils Persson Pigan Kerstin Johansdotter
1731
17310516 Dräng Mats Andersson Målskog Pigan Sara Månsdotter Månsarp
1732
17320501 Drängen Gustav Hempel Pigan Margareta Persdotter Södra Hammaren
17320514 Drängen Erik Nilsson Månsarp Pigan Elsa Ambjörnsdotter Kåperyd
17320521 Drängen Jöns Jonsson Hestra Socken Pigan Maria Månsdotter Hacklasbo
1733
17331125 Masmästaren Henrik Jönsson Målön Pigan Karin Svensdotter Bråten
1734
17340519 Drängen Jöns Matsson Månsarp Pigan Sigrid Svensdotter Tranhult
17340526 Drängen Måns Svensson Tjurshult Pigan Marja Jonsdotter Jorshult
17340605 Drängen Erik – Sjöhult Pigan Karin Andersdotter Porteshult
17340605 Drängen Anders Nilsson Pigan Ingrid Månsdotter Månsarp
17340616 Drängen Reinhold – Månsarp Pigan Anna Nilsdotter Röshult
17341006 Drängen Anders Andersson Odensjö Pigan Ingrid Nilsdotter Röshult
1735
17350511 Drängen Jon Jonsson Målskog Pigan Margareta Mårtensdotter Porteshult
17350518 Drängen Reinhold Andersson Röshult Pigan Sigrid Jonsdotter Jorshult
17350608 Hammarsmeden Alexander Svan Pigan Ingeborg Ambjörnsdotter Kåperyd
17351109 Drängen Anders Israelsson Margareta Svensdotter Myrebo
17351207 Faktorismed Sven Svensson Myrebo Pigan Elin Svensdotter Porsarp
1737
17370522 Drängen Gustav Ambjörnsson Kåperyd Pigan Margareta Jonsdotter Månsarp
17370604 Drängen Jon Månsson Granhult Pigan Brita Månsdotter Hustomten
17371120 Änklingen Sven – Pigan Maria Johansdotter Stugan
17371126 Drängen Lars Jonsson Sevdabo Pigan Kerstin Jonsdotter Porsarp
1738
17380507 Drängen Anders Zachrisson Röshult Pigan Sara Andersdotter Sjöhult
17380514 Drängen Per Jonsson Sevdabo Pigan Sigrid Månsdotter Tranhult
17380528 Drängen Sven Matsson Karshult Pigan Maria Jonsdotter Hacklarsbo
1739
17390513 Skräddaren Jöns Israelsson Pigan Märit Andersdotter Kåperyd
17390603 Drängen Jöns Zachrisson Röshult Pigan Ingeborg Svensdotter Tranhult
17390604 Drängen Måns Svensson Tranhult Pigan Kerstin Zachrisdotter Röshults
17390829 Faktorismed Måns Grahn Pigan Brita Johansdotter Södra Gölen
17391021 Änklingen Jon Jonsson Pigan Margareta Jönsdotter Målskog
17391118 Drängen Sven Johansson Bråten Pigan Karin Jönsdotter Målskog
1740
17400323 Drängen Lars Larsson Sjöhult Nygård Pigan Maria Nilsdotter Jorshult
17400511 Faktorismed Jonas Löfman Kirseberget Pigan Märit Eriksdotter Sjöhult
17400518 Drängen Jonas – Kåperyd Pigan Maria Nilsdotter Månsarp
17400526 Drängen Per Larsson Pigan Ingeborg Jönsdotter Hestra
17401024 Drängen Håkan Jonsson Barnarps Socken Änkan Marit Svensdotter Karshult
17401113 Änklingen Sven Kjellberg Norre Hammaren Fästmö Lisbet Lekberg
1741
17410614 Drängen Nils Jonsson Månsarp Pigan Kerstin Johansdotter Bråten
17410927 Drängen Nils Andersson Hacklarsbo Pigan Maria Jonsdotter Granhult
17411129 Änklingen Per Johansson Odensjö Ödegård Pigan Katarina Eriksdotter Boeryd
1742
17420417 Änklingen Sven Johansson Målskog Pigan Maria Jönsdotter Målskog
17420505 Änkling Håkan Larsson Renstorp Pigan Kerstin Jönsdotter Jorshult
1743
17430529 Drängen Gustav Svensson Tranhult Pigan Ingeborg Jonsdotter Kåperyd
17430612 Änklingen Måns Svensson Tranhult Pigan Kerstin – Hacklarsbo
17430612 Faktorismed Måns Grahn Huluhammar Pigan Sara Svensdotter Porteshult
17430619 Drängen Bengt Nilsson Månsarp Pigan Kerstin Johansdotter Bäcken
17430703 Drängen Per Jonsson Porsarp Pigan Sigrid Jonsdotter Tranhult
17430929 Drängen Håkan Jonsson Porteshult Pigan Brita – Vadbindaretorpet
17431023 Drängen Peter Jonsson Månsarp Pigan Maria Kristoffersd:r Södra Hammaren
17431210 Drängen Arvid Jonsson Målskog Pigan Sara Persdotter Månsarp
17431221 Änklingen Sven Jonsson Porteshult Änkan Sigrid Ambjörnsdotter Vadbindartorpet
17431221 Drängen Sven Arvidsson Målskog,Bankeryd Elin Andersdotter Smörvik
17431228 Klensmeden Peter Svan Pigan Ingrid Nilsdotter Jorshult
1744
17440108 Bälgmakaren Peter Berg Pigan Kerstin Svensdotter Berget
17440401 Änkemannen Arvid Håkansson Källarp Pigan Elisabet Månsdotter Boeryd
17440610 Drängen Karl Eriksson Sjöhult S.gård Pigan Ingegärd Eriksdotter Boeryd
17440625 Drängen Håkan Larsson Fällorna Pigan Sara Eriksdotter Hökhult
17440701 Drängen Bengt – Kubbebo Änkan Ingeborg Jönsdotter Hestra
17440701 Änkemannen Anders – Röshult Pigan Elisabet – Bäcken
17441014 Änklingen Håkan Jonsson Vadbindaretorpet Pigan Sara Larsdotter Tahe
17441224 Drängen Johan Jonsson Berget Änkan Sigrid Svensdotter Månsarp
1745
17450519 Drängen Gustav Larsson Angerdshestra S. Pigan Karin Mårtensdotter Porteshult
17450616 Änkemannen Anders Persson S.Krok, Sandseryd Pigan Kristina Svan Ällebäcken
17451208 Nämndemannen Jon Jönsson Norra Stigamo Änkan Sara Eriksdotter Hedena
1746
17460101 Drängen Gabriel Nilsson Myrebo Pigan Maria Svensdotter Myrebo
17460323 Änkemannen Erik Månsson Hacklarsbo Pigan Ingeborg Jönsdotter Porsarp
1747
17470517 Klockaren Erik Jönsson Jorshult Pigan Brita Mårtensdotter Porteshult
17470524 Drängen Håkan Johansson Sjöhult N.gård Pigan Ingrid Bengtsdotter Sjöhult N.gård
17470531 Drängen Jöns Mårtensson Porteshult Pigan Märit Jonsdotter Jorshult
17470606 Drängen Abraham Arvidsson Sjöhult Pigan Marit Mårtensdotter Tahe
17470705 Drängen Jon Larson Tjurshult,Byarum Pigan Lena Månsdotter
17471222 Änkemannen Nils Jönsson Bråten Pigan Kjerstin Nilsdotter Jorshult
1748
17480221 Pipmakaren Peter Grahn Södra Gölen Pigan Eva Kristoffersdot Nybygget
17480626 Drängen Jöns Persson Sävdabo,Angerdsh. Pigan Märta Andersdotter Hökhult
17480703 Drängen Gustav Månsson Tranhult Pigan Kerstin Svensdotter Tranhult
17480805 Gästgivaren Jonas Nordström Barnarp Jungfru Margareta Bergström Taberg
17480819 Bruksbokhåll Anders Åman Hok Jungfru Anna Kristina Bergström Taberg
17481113 Drängen Arvid Johansson Sjöhult M.gård Pigan Maria Eriksdotter Sjöhult S.gård
17481228 Änklingen Gustav Gustavsson Hökhult Pigan Elsa Andersdotter Yåsen,Angerdshest
1749
17490108 Drängen Johan Månsson Hacklarsbo Pigan Ingrid Jonsdotter Hacklarsbo
17490212 Drängen Anders Gustavsson Karshult Änkan Sara Persdotter Målskog
17490624 Drängen Gustav Andersson Sandseryd Pigan Brita Eriksdotter Boeryd
17490716 Drängen Johan Jönsson Hacklarsbo Änkan Brita Månsdotter Hustomten
17490730 Drängen Johan Andersson Skinnarbo Änkan Elin Svensdotter Porsarp
17491203 Drängen Anders Månsson Tahe Änkan Kerstin Jonsdotter Renstorp
1750
17500527 Drängen Jöns Johansson Hacklarsbo Pigan Ingrid Jonasdotter Kåperyd
17500625 Änklingen Sven Mattisson Karshult Pigan Maria Ingemarsdotter Karshult
17501130 Bergsdrängen Måns Olofsson Sandseryd Pigan Ingrid Eriksdotter Sjöhult S.gård
1751
17510505 Drängen Jonas Persson S.Krok,Sandseryd Pigan Katrina Bengtsdotter Sjöhult
17511229 Lönedrängen Sven Månsson Norre Hammaren Pigan Kajsa Månsdotter Tahe
1752
17520626 Drängen Mats Nilsson Granarp Pigan Margareta Persdotter Berget
17520929 Mjölnaren Arvid Jonsson Pigan Elin Svensdotter Södra Masugn
17521129 Drängen Peter Jönsson Hökhult,Barnarp Pigan Kerstin Jonsdotter Smörvik
1753
17530520 Drängen Jon Eriksson Sävdabo Pigan Kerstin Jönsdotter Månsarp
17530527 Bergbrytaren Anders Hansson Pigan Maria Johansdotter Bäcken
17530603 Drängen Sven Jonsson Månsarp Pigan Karin Nilsdotter Jorshult
17530617 Skräddaren Nils Svensson Kullanäs,Angerdsh Pigan Märta Gustavsdotter Hökhult
1754
17540317 Soldaten Peter – Bottnaryds Socken Pigan Lisa Persdotter Ryet
17540609 Drängen Knut Andersson Mjällbo Sandseryd Piga Maria Jonasdotter Kåperyd
1755
17550504 Drängen Sven Gustavsson Jorshult Pigan Ingeborg Johansdotter Tranhult
17550525 Drängen Johan Larsson Skjutebo Pigan Anna Magnusdotter Renstorp
17550718 Drängen Måns Larsson Berget Britta Kajsa Bergström Berget
1756
17560530 Anders Svensson Kåperyd Pigan Märit Nilsdotter Jorshult
17560613 Dannemannen Nils Persson Dyalyck.Sandseryd Pigan Elin Matsdotter Lilla Målskog
17560725 Bergsmannen Sven Jönsson Hustomten Pigan Gunilla Månsdotter Tahe
17561121 Bergsdrängen Sven Jönsson Tranhult Karin Jonsdotter Tranhult
17561225 Drängen Anders Erlandsson Arvidabo,Angerd H Pigan Anna Eriksdotter Hacklarsbo
1757
17570102 Bergsdrängen Johan Månsson Röshult Pigan Sigrid Gustavsdotter Hökhult
17570408 Bergsdrängen Sven Johansson Sjöhult Pigan Margareta Andersdotter Sjöhult
17570626 Bergsdrängen Sven Jonsson Tranhult Pigan Anna Svensdotter Röshult
17571217 Bergsdrängen Peter Svensson Röshult Pigan Märit Jonsdotter Tranhult
17571218 Drängen Anders Johansson Häradsmärket Änkan Brita Andersdotter Porteshult
1758
17580924 Lönedrängen Erik Hindricksson Huluhammar Pigan Ingrid Svensdotter Huluhammar
17581228 Bergsdrängen Johan Svensson Smörvik Pigan Margareta Nilsdotter Bråten
1759
17590204 Drängen Daniel Larsson Sävdabo Pigan Kerstin Svensdotter Smörvik
17590210 Dagadrängen Johan Månsson Tahe Pigan Margareta Svensdotter Smörvik
17590518 Drängen Bengt Persson Röshult Pigan Kerstin Jonsdotter Kåperyd
17590519 Drängen Ambjörn Jonsson Kåperyd Pigan Anna Persdotter Röshult
17590520 Drängen Jonas Andersson Faghult Rogberga Fästmö Brita Persdotter Ryet
17590605 Skomakaren Johan Andersson Ekornahult Bondst Änkan Maria Jonsdotter Skräddarbo
1760
17600316 Änkemannen Håkan Jönsson Karshult Pigan Ingrid Gustavsdotter Hökhult
17600518 Drängen Daniel Jonsson Hyltena Barnarp Pigan Anna Reinholdsdotte Månsarp
1761
17610607 Drängen Anders Månsson Hyltena Pigan Helena Magnusdotter Renstorp
17611102 Mäster Peter Larsson Norre Hammaren Fästekvinna Anna Lang
1762
17621009 Pipevällaren Sven Johansson Enberg Huluhammar Änkan Ingrid Svensdotter
17621024 Bokbindarges Peter Engdal Jönköping Brita Haraldsdotter Södra Gölen
17621219 Drängen Jon Eriksson Hökhult Pigan Ingeborg Gustavsdotter Hökhult
1763
17630703 Bergdrängen Måns Jonsson Tranhult Pigan Marit Månsdotter Tranhult
1764
17640115 Drängen Jonas Jonsson Berget Änkan Brita Eriksdotter Berget
17640318 Drängen Peter Håkansson Fröken Ingrid Eriksdotter Sjöhult Södergård
17640408 Drängen Måns Bengtsson Kåperyd Märta Jonsdotter Kåperyd
17640601 Drängen Magnus Persson Röshult Pigan Margareta Petersdotter Hultet
17640708 Änklingen Isak Bengtsson Sjöhult Pigan Ingrid Håkansdotter Sjöhult Norrgård
17641125 Drängen Peter Jönsson Odensjö Ödegård Pigan Ingrid Bengtsdotter Porteshult
1765
17650624 Drängen Jonas Jonsson Berget Pigan Kerstin Arvidsdotter Rörshult
17651226 Änkemannen Gabriel Nilsson Myrebo Pigan Ingeborg Gustavsdotter Kåperyd
17651229 Drängen Erik Jonasson Tholander Stora Spånhult Pigan Margareta Svan Målön
1766
17660514 Drängen Matthis Jönsson Månsarp Pigan Lena Jonsdotter Hestra
17660601 Gesällen Anders Svan Ällebäcken Änkan Lisa Johansdotter Målskog
17661122 Drängen Magnus Mattesson Målskog Änkan Kjerstin Nilsdotter Bråten
1767
17670222 Drängen Jon Jonsson Smörvik Pigan Ingrid Jonsdotter Målskog
17670228 Bergsmannen Jonas Svensson Porteshult Änkan Gunilla Månsdotter Hustomten
17671018 Drängen Sven Månsson Pigan Märit Svensdotter Smörvik
17671107 Änkemannen Anders Johansson Porteshult Änkan Lisa Jönsdotter Porteshult
17671221 Sven Johansson Sjöhult Sörgård Pigan Sara Petersdotter Porteshult
1768
17680213 Bergsdrängen Nils Jonsson Hustomten Pigan Stina Petersdotter Hultet
17680623 Bergsmannen Magnus Persson Röshult Pigan Annika Jonsdotter Röshult
17681015 Hammarsmeden Sven Måhlström Huluhammar Pigan Maria Magnidotter Renstorp
17681015 Drängen Sven Andersson Konungsö Barnarp Pigan Ingrid Eriksdotter Porteshult
17681016 Bergsmannen Jon Mårtensson Porteshult Pigan Maria Johansdotter Berget
1769
17690527 Drängen Per Gudmundsson Byarums Socken Pigan Ingrid Bengtsdotter Hestra
17690604 Jöns Svensson Röshult Pigan Ingrid Matthesdotter Målskog
17690608 Nämndeman Isak Arvidsson Konungsö Änkan Karin Mårtensdotter Porteshult
17691230 Bergsdrängen Nils Andersson Månsarp Pigan Sara Magnidotter Bondstorp
1770
17700101 Mäster Jöns Lundberg Tofteryd Socken Pigan Sara Märta Lang Norre Hammaren
17700120 Bergbrytaren Jöns Larsson Stallen Pigan Stina Bengtsdotter Månsarp
17701226 Bergdrängen Anders Matthesson Målskog Pigan Katrina Nilsdotter Bråten
1771
17710631 Bergdrängen Jonas Petersson Hultet Pigan Greta Bengtsdotter Månsarp
17710921 Drängen Jonas Johansson Granarp Pigan Stina Johansdotter Månsarp
1772
17720105 Drängen Peter Matthisson Lilla Målskog Pigan Helena Larsdotter Sjöhult
17721129 Bergdrängen Jonas Reinholdsson Porteshult Pigan Margareta Svensdotter Porteshult
17721206 Bergsdrängen Isak Ingemarsson Röshult Pigan Stina Nilsdotter Bråten
17721227 Änkeman Sven Jönsson Tranhult Pigan Margareta Svensdotter
17721228 Matthis Persson Fästekvinna Margareta Jönsdotter Målskog
1773
17730124 Bergsmannen Johannes Petersson Lång Norre Hammaren Pigan Maria Jönsdotter Berget
17730131 Bergsdrängen Anders Bengtsson Porteshult Pigan Katarina Isaksdotter Sjöhult
17730403 Drängen Anders Hansson Byarums. S. Pigan Märit Jönsdotter Tjurshult
17730425 Drängen Zachris Jönsson Röshult Unga Pigan Maria Jönsdotter Hacklasbo N.gård
1774
17740206 Drängen Sven Johansson Byarums S. Pigan Sara Reinholdsdotte Månsarp
17740306 Drängen Peter Lindström Hagshults S. Pigan Ingrid Isaksdotter Målskog
17740616 Bergsmannen Ingemar Arvidsson Pigan Stina Eriksdotter Smörvik
17741002 Drängen Johan Petersson Maria Andersdotter Norra Gölen
17741029 Drängen Jonas Petersson Huluhammar Pigan Ingrid Svensdotter Målskog
17741204 Drängen Magnus Jonsson Hestra Pigan Annika Isaksdotter Sävdabo
1775
17750417 Drängen Jöns Andersson Sjöhult Änkan Kajsa Isaksdotter Porteshult
17750603 Drängen Erik Larsson Sjöhult Norregård Pigan Sara Arvidsdotter Sjöhult Södergård
17750605 Drängen Jöns Månsson Hacklarsbo Pigan Brita Gustavsdotter Tranhult
17750618 Drängen Magnus Månsson Tjurshult Pigan Maria Jönsdotter Kåperyd
17750709 Drängen Isak Jonsson Karshult Pigan Märta Månsdotter Hacklarsbo
17750722 Drängen Arvid Andersson Karshult Pigan Sara Svensdotter Karshult
17750813 Drängen Anders Reinholdsson Porteshult Pigan Margareta Svensdotter Karshult
17751029 Drängen Anders Svensson Hacklarsbo Änkan Ingrid Jönsdotter
17751119 Drängen Jöns Jönsson Röshult Pigan Margareta Svensdotter Månsarp
17751119 Hammarsmed Alexander Svan Kvinnofolket Märit Gudmundsdotter
17751217 Drängen Jon Jonasson Pigan Margareta – Kåperyd
1776
17760218 Drängen Lars Jönsson Sandseryds S. Pigan Märta Isaksdotter Målskog
17760317 Drängen Måns Andersson Sjöhult S. Gård Pigan Stina Arvidsdotter Källarp
17760602 Drängen Peter Bengtsson Porteshult Pigan Kajsa Eriksdotter Jorshult
17761222 Drängen Jonas Gustavsson Kåperyd Pigan Maria Månsdotter Tahe
17761223 Drängen Håkan Arvidsson Boeryd Pigan Katarina Nilsdotter Tofteryd S
1777
17770119 Arvid Jönsson Kåperyd Pigan Brita Gustavsdotter Porteshult
17770618 Drängen Abraham Jonsson Karshult Pigan Stina Matsdotter Karshult
17770623 Bälgmakaren Anders Berg Kjuseberget Pigan Kajsa Abrahamsdotter Sjöhult Norregård
17770624 Adjunkten Karl Lindeberg Malmbäck Jungfru Anna Sara Åhman S.renstorp Masugn
1778
17780418 Bergsdräng Magnus Gustavsson Pigan Maria Bengtsdotter Tranhult
17780612 Drängen Peter Jonsson Sjöhult N.gård Pigan Stina Reinholdsdotte Månsarp
17780614 Drängen Jöns Reinholdsson Månsarp Pigan Greta Jonasdotter Sandseryds Socken
17780718 Drängen Anders Eriksson Porteshult Pigan Greta Andersdotter Södra Gölen
17781212 Drängen Johan Johansson Änkan Ingrid Jonsdotter Hacklasbo
1779
17790706 Drängen Johan Håkansson Sjöhult M.gård Pigan Marta Gustavsdotter Tranhult
17791008 Masmästaren Jonas Hansson Berg Gruvstugan Änkan Sara Petersdotter Porteshult
1780
17800702 Bergsdrängen Johan Isaksson Gölghult Pigan Sara Jonsdotter Hökhult
17801123 Änkemannen Måns Andersson Pigan Stina Arvidsdotter Barnarps S.gård
1781
17810710 Drängen Sven Gustavsson Tranhult Pigan Ingrid Andersdotter Smörvik
17811018 Drängen Alexander Andersson Målön Pigan Kajsa Petersdotter Flugebo,hellstorp
1783
17830707 Drängen Jon Persson Vederyd, Byarum S Pigan Sara Månsdotter Tranhult
17831027 Mästersven Michael Berg Norre Hammaren Pigan Brita Andersdotter Målön
1784
17840222 Drängen Jon Andersson Änkan Maria Månsdotter Kåperyd
17840314 Drängen Gustav Gustavsson Boeryd Pigan Karin Andersdotter Kåperyd
17840516 Drängen Sven Davidsson Ödestugu S. Lisa Johansdotter Målskog
17840531 Drängen Johan Andersson Målskog Pigan Stina Isaksdotter Målskog
17840719 Drängen Johan Månsson Tranhult Pigan Stina Danielsdotter Kåperyd
17840919 Bergsmannen Anders Hansson Tjurshult Pigan Märta Petersd:r Grahn Kroken, Ödestugu
17841204 Bergsman Erik Gustavsson Månsarp Pigan Maria Reinholdsdotte Månsarp

VIGSLAR I MÅNSARP FÖRSAMLING
Marriages in the parish of MÅNSARP

Byta tidsperiod Till JBGF startsida

Datum Titel/Yrke Mannen Boställe Titel/Yrke Kvinnan Boställe
Marriage Title/Profession Name of husband Place of residence Title/Profession Name of wife Place of residence
1785
17851009 Smeddrängen Johan Osbeck Norre Hammar Jungfru Brita Stina – Granarp
17851028 Änkeman Alexander Andersson Målön Pigan Lena Ambjörnsdotter Jorshult
17851128 Drängen Jonas Nilsson Bråten Pigan Sara Jönsdotter Kåperyd
17851227 Drängen Johannes Michelsson Röshult Pigan Ingrid Andersdotter Röshult
1786
17860118 Drängen Abraham Andersson Södra Gölen Pigan Stina Bengtsdotter Portesdotter
17860402 Pistolmakare Peter Holmberg Bårarp Pigan Stina Andersdotter Målön
17860701 Drängen Hans Johansson Hacklarsbo Pigan Stina Ambjörnsdotter Jorshult
17861014 Gruvfogden Lars Jönsson Gruvstugan Pigan Stina Håkansdotter Sjöhult Mellang.
17861223 Drängen Assar Danielsson Sjöhult Söderg. Änkan Katarina Isaksdotter Sjöhult Söderg.
1787
17870324 Drängen Bengt Isaksson Sjöhult Söderg. Änkan Stina Arvidsdotter Sjöhult Söderg.
17870616 Drängen Gustav Andersson Målskog Pigan Stina Jönsdotter Hacklarsbo
17870719 Änkeman Isak Håkansson Hacklarbo Söderg. Pigan Stina Svensdotter Tranhult
17871008 Drängen Johan Johansson Månsarp Pigan Ingrid Jonsdotter Månsarp
1788
17880315 Drängen Sven Håkansson Röshult Pigan Stina Jonasdotter Röshult
17880328 Drängen Jonas Petersson Röshult Pigan Maria Arvidsdotter Sjöhult Söderg.
17880512 Änkeman Jonas – Månsarp Pigan Stina Toresdotter Månsarp
17880607 Drängen Gustav Jönsson Kåperyd Pigan Brita Eriksdotter Kåperyd
17880927 Jonas Andersson Renstorp Pigan Maja Nilsdotter Bråten
17881031 Drängen Abraham Petersson Tahe Pigan Lisa Johansdotter Tahe
17881129 Drängen Anders Andersson Röshult Pigan Katarina Andersdotter Hejdarna
1789
17890620 Drängen Isak Håkansson Sjöhult Mellang. Pigan Ingegerd Gustavsdotter Tranhult
17890628 Änkeman Jon Persson Byarums Socken. Pigan Sara Håkansdotter Sjöhult Södergård
17890629 Isak Jonsson Hökhult Pigan Katarina Jonasdotter Karshult
17890921 Drängen Israel Jonsson Kåperyd Pigan Märit Abrahamsdotter Sjöhult Södergård
17891019 Drängen Lars Jonsson Månsarp Pigan Margareta Ambjörnsdotter Kåperyd
1790
17900101 Drängen Anders Andersson Hestra Pigan Stina Johansdotter Hestra
17900613 Drängen Magnus Jönsson Röshult Pigan Ingegerd Svensdotter Tranhult
17900620 Handelsbetjä Karl Gustav Lönnblad Änkan Brita Andersdotter Målön
17900919 Bergsman Anders Jonasson Byarums Socken Sara Andersdotter Sjöhult
1791
17910226 Änklingen Johannes Mikaelsson Pigan Kajsa Johansdotter Röshult
17910720 Jon Månsson Tranhult Pigan Ingrid Danielsdotter Kåperyd
17910924 Nils Nilsson Bråten Pigan Stina Nilsdotter Renstorp
17911123 Änkeman Anders Andersson Sjöhult Marta Persdotter Tahe
1792
17920427 Drängen Karl Månsson Ljungarums S. Änkan Stina Nilsdotter Bäcken
17920620 Bergsman Jonas Håkansson Sjöhult Pigan Margareta Nilsdotter Boeryd
17920716 Drängen Jöns Matsson Porsarp Pigan Stina Gustavsdotter Tranhult
17920819 Drängen Jöns Matsson Pigan Maria Magnusdotter Månsarp
17920909 Drängen Sven Persson Månsarp Pigan Stina Jansdotter Hacklarsdotter
17921021 Drängen Peter Börjesson Smörvik Pigan Ingrid Jonsdotter Smörvik
17921106 Soldaten Måns Arvidsson Sara Persdotter Skräddarhemmet
1793
17930406 Drängen Anders Jonsson Änkan Ingegerd Jonsdotter Hacklarsbo
17930407 Postiljonen Johannes Hultman Sanna,Ljungarum S Smedsdotter Hedvig Osbeck Norre Hammar
17930514 Mårten Haraldsson Porteshult Kerstin Johansdotter Porteshult
17930625 Isak Jonsson Porteshult Ingrid Svensdotter Tahe
17930926 Mäster Lars Arvidsson Brodahl Helena Nilsdotter Renstorp
17931102 Måns Svensson Tahe Marit Jonsdotter Porteshult
17931109 Bergsman Anders Jonasson Karshult Pigan Greta Johansdotter Hökhult
1794
17940626 Bergsman Erik Andersson Månsarp Pigan Stina Jönsdotter Röshult
1795
17950627 Drängen Peter Larsson Tofteryds Socken Pigan Maria Målström Hustomten
17950713 Bergsman Gustav Jansson Målskog Pigan Stina Mattisdotter Målskog
17950822 Drängen Peter Jonsson Sandseryd Socken Pigan Ingrid Ambjörnsdotter Kåperyd
17950911 Bergsman Isak Andersson Pigan Ingegerd Petersdotter Röshult
1796
17960527 Drängen Peter Ambjörnsson Kåperyd Pigan Sara Maja Jönsdotter Sjöhult
17961013 Drängen Gudmund Johansson Byarum Socken Pigan Anna Sara Målström Hustomten
1797
17970101 Drängen Daniel Nilsson Hyltena Pigan Sara Månsdotter Sjöhult Södergårs
17970500 Drängen Gustav Gustavsson Jorshult Pigan Greta Eriksdotter Jorshult
17970527 Drängen Magnus Andersson Renstorp Pigan Greta Magnidotter Röshult
17970618 Hammarmästar Daniel Romedahl Odensjö Hammare Pigan Maria Nilsdotter Renstorp
17971018 Drängen Sven Andersson Kåperyd Pigan Stina Jonsdotter Hökhult
1798
17980422 Mästaren Peter Lundberg Järstorps Socken Pigan Lisa Petersdotter Tahe
17980506 Smed Karl Hammar Läsäng Pigan Maja Jonasdotter Röshult
17980712 Bergsman Nils Jönsson Pigan Brita Petersdotter Röshult
17980831 Skräddaren Sven Jansson Pigan Elin Bengtsdotter Röshult
17981004 Drängen Arvid Abrahamsson Sjöhult Pigan Stina Jonsdotter Kåperyd
1799
17990201 Drängen Jonas Svensson Tranhult Pigan Stina Zakrisdotter Tranhult
17990321 Magnus Larsson Angerdshestra Pigan Anna Mattisdotter Karshult
17990424 Arvid Mikaelsson Röshult Änkan – – Kåperyd
17990606 Johannes Larsson Byarums Socken Brita Månsdotter Tranhult
17990607 Mästersmed Kristian Eckerström Anna Katarina Cederlund Södra Masugn
1800
18000601 Abraham Gabrielsson Byarum Katarina Magnidotter Röshult
18000615 Drängen Arvid Mattisson Pigan Stina Johansdotter Boeryd
18000615 Drängen Peter Magnusson Karshult Pigan Marta Jonsdotter Hökhult
18000919 Soldaten Israel Rogberg Pigan Margareta Jönsdotter Stallen
18001211 Torparen Lars Jönsson Stallen Pigan Märta Svensdotter Tranhult
1801
18010219 Bergsmannen Magnus Andersson Hyltena Pigan Kristin – Tahe
18010709 Bergsman Gustav Johansson Stigamo Pig Sara Isaksdotter Karshult
18010718 Drängen Erik Jönsson Änkan Kristina Johansdotter Hestra
18011222 Drängen Sven Andersson Pigan Lotta Stina Andersdotter Sjöhult Södergård
1802
18021024 Änklingen Johannes Jönsson Byarum Pigan Lisa Katarina Jönsdotter Porsarp
18021028 Nils Andersson Lilla Målskog Pigan Lisa Jönsdotter Tranhult
18021122 Jonas Jonasson Boeryd Änkan Helena Svensdotter Vadbindartorpet
18021219 Dräng Isak Magnusson Vederyd Pigan Katrina Svensdotter Tranhult
1803
18030515 Drängen Sven Petersson Tahe Pigan Brita Andersdotter Granarp
18030707 Drängen Bengt Jönsson Porsarp Pigan Kajsa Abrahamsdotter Karshult
18030710 Drängen Johannes Johansson Bråten Pigan Lisa Håkansdotter Boeryd
1804
18040602 Sven Svensson Byarums Socken Pigan Stina Petersdotter Sjöhult
18040630 Drängen Anders Svensson Kåperyd Pigan Sara Jonsdotter Hökhult
18041007 Dräng Johannes Arvidsson Flahult Pigan Sara Nilsdotter Renstorp
18041206 Drängen Johannes – Tranhult Pigan Sara Magnidotter Månsarp
1805
18050106 Drängen Johannes Nilsson Pigan Stina Jonasdotter Sjöhult
18050325 Drängen Johan Peter Nilsson Gummarp Pigan Lena Svensdotter Taberg
18050625 Änklingen Arvid Michelsson Kåperyd Pigan Maja Lisa Larsdotter Hultet
18050713 Drängen Gustav Jonsson Hökhult Pigan Stina Jonsdotter Kåperyd
18050920 Drängen Anders Andersson Hustomten Pigan Stina Andersdotter Tjurshult
18051121 Drängen Gustav Alexandersson Målön Pigan Ingrid Arvidsdotter Röshult
18051213 Drängen Bengt Eriksson Sjöhult Pigan Greta Jonasdotter Nybygget
1806
18060525 Brukspatron Paul Ljungstedt Eckersholm Jungfru Johanna Elisabet Frick Taberg
18061011 Drängen Peter Petersson Byarum Pigan Sara Jonsdotter Porteshult
1807
18070623 Nils Johansson Anna Katrina Alexandersdott Målön
1808
18080318 Gustav Arvidsson Porteshult Pigan Marta Mattisdotter Målskog
18080319 Drängen Jonas Mattesson Målskog Pigan Maja Stina Arvidsdotter Porteshult
18080319 Bruksarbetar Adam Lindström Pigan Marta Johansdotter Södra Masugn
18080430 Dränge Jöns Eriksson Sävdabo Pigan Maja Stina Svensdotter Röshult
18080504 Drängen Johan Bengtsson Bonstorp Pigan Sigrid Magnidotter Hestra
18081114 Drängen Magnus Johansson Pigan Ingrid Johansdotter Karshult
18081114 Drängen Jon Månsson Tranhult Pigan Sara Gustavsdotter Kåperyd
18081217 Drängen Bengt Nilsson Gruvstugan Pigan Karin Larsdotter Hyltena
18081219 Drängen Nils Jönsson Röshult Pigan Greta Mattisdotter Röshult
18081231 Drängen Johannes Andersson Skinnarebo Pigan Ingrid Mattisdotter Karshult
1809
18090506 Änklingen Johannes Jonasson Pigan Lena Svensdotter Boeryd
18090609 Drängen Johannes Jonsson Änkan Lisa Håkansdotter Boeryd
18090618 Klockare – Holmberg Brita Stina – Bottnaryd
18090924 Klockaren Sven Söderström Jungfru Stina Katarina Osbeck
18091111 Drängen Anders Larsson Axamo Järstorp Pigan Marit Gabrielsdotter Månsarp Fattigstu
18091209 Drängen Magnus Andersson Målskog Änkan Stina Mattisdotter Målskog
1810
18100922 Mästersven Jan Kristoffer Osbeck Norre Hammare Pigan Sara Nilsdotter Bråten
18101103 Drängen Jöns Johansson Ödestugu Socken Pigan Lisa Petersdotter Lilla Målskog
1811
18110125 Drängen Isak Larsson Pigan Maja Svensdotter Rörshult
18110419 Bokhållare Nils Magnus Dahlgren Odensjö Ulrika Frick Taberg
18110518 Nämndeman Anders Mattesson Målskog Pigan Brita Johansdotter Målskog
18110615 Drängen Magnus Mattesson Porsarp Pigan Ingeborg Andersdotter Porsarp
18110622 Bergsman Anders Andersson Porteshult Pigan Stina Månsdotter Huluhammar
18111009 Drängen Jonas Magnusson Tranhult Pigan Margareta Gustavsdotter Boeryd
18111019 Änklingen Peter Petersson Vederyd Pigan Maria Jonasdotter Porteshult
18111214 Drängen Jonas Andersson Byarums Socken Pigan Stina Isaksdotter Sjöhult
1812
18120201 Uppsättaren Sven Jonasson Katarina Andersdotter Porteshult
18120906 Hammarsmeden Jan Kristoffer Osbeck Stina Nilsdotter Bråten
18121030 Drängen Jon Magnusson Röshult Änka Märta Jönsdotter Röshult
18121030 Drängen Anders Abrahamsson Sjöhult Elin Bengtsdotter Röshult
18121030 Magnus Nilsson Hustomten Ingrid Andersdotter Hustomten
18121231 Änkemannen Johan Svensson Byarums Socken Pigan Katrina Andersdotter Porteshult
1813
18130131 Jonas Persson Tabergs Gruva Lena Bengtsdotter
18130227 Hans Månberg LandsvägenOdensjö Stina Greta Alexandersdott Målön
18130403 Jonas Andersson Porteshult Marit Jonasdotter
18130726 Abraham Andersson Häradsmärket Stina Karlsdotter Karlsbygget
18131113 Gästgivaren Anders Jonasson Södra Stigamo Brita Katrina Johannesdotter Tahe
1814
18140701 Drängen Johannes Svensson Sandseryds S. Änkan Katrina Andersdotter Porteshult
18140812 Johannes Svensson Sandseryd S. Maja Lena Alexandersdott Målön
18140813 Drängen Jonas Andersson Pigan Stina Jonasdotter Sjöhult
1815
18150603 Sven Jonasson Myrebo Kristina Gustavsdotter
18151023 Måns Jonasson Månsarp Pigan Greta Jonsdotter Kåperyd
18151104 Bergsman Peter Gustavsson Hökhult Stina Isaksdotter Hökhult
18151209 Handelsdräng Anders Sandberg Dalstorp Änkan Stina Nilsdotter Bråten
1816
18160224 Änkeman Måns Svensson Tahe Pigan Maja Gustavsdotter Hökhult
18160420 Änklingen Jon Magnusson Röshult Pigan Maria Johannesdotter Tofteryd
18160526 Skräddaren Johannes Ljungberg Anna Katrina Johansdotter Hustomten
18161012 Drängen Jan Arvidsson Lilla Spånhult Anna Stina Svensdotter Röshult
1817
18170208 Jonas Johansson Kåperyd Sara Jonsdotter Kåperyd
18170419 Sven Johansson Smörvik Pigan Greta Petersdotter Kåperyd
18170623 Skräddaren Sven Björk Bondstorp Socken Pigan Brita Stina Hansdotter Jorshult
18171108 Smeddrängen Johannes Magnus Osbeck Norre Hammar Pigan Maja Katrina Botlin
18171119 Drängen Johan Johansson Smörvik Pigan Maja Gustavsdotter Målskog
1818
18180714 Drängen Jonas Jonsson Kåperyd Pigan Stina Eriksdotter Månsarp
18181121 Johan Svensson Hustomten Pigan Kristina Jonasdotter Porteshult
1819
18190123 Drängen Mattias Magnusson Pigan Stina Svensdotter Kåperyd
18190707 Drängen Arvid Svensson Ödestugu Socken Änkan Brita Jansdotter Målskog
18190909 Masmästaren Isak Bengtsson Lindsfors Pigan Johannna Johansdotter Taberg
18191016 Drängen Peter Magnusson Hestra Stina Jonasdotter Hacklarsbo
18191120 Drängen Johan Gustavsson Målskog Pigan Stina Isaksdotter Röshult
18191120 Uppsättaren Anders Berg Södra Masugn Pigan Margareta Andersdotter Porteshult
18191211 Magnus Jonsson Sjöhult Maja Magnusdotter Hestra
1820
18200415 Drängen Gustav Gustavsson Målskog Greta Petersdotter Hökhult
18200415 Drängen Gustav Jansson Smörvik Pigan Ingrid Gustavsdotter Målskog
18201117 Isak Andersson Porteshult Änkan Kristina Svensdotter Kåperyd
1821
18210310 Drängen Johannes Karlsson Byarums Socken Pigan Anna Katrina Svenberg Taberg
18210431 Drängen Jan Abrahamsson Och Pigan Maja Svensdotter Renstorp
18210520 Peter Jonsson Tabergs Gruva Pigan Katrina Andersdotter Byarums Socken
18210602 Anders Andersson – –
18210929 Magnus Magnusson Tranhult Pigan Kristina Gustavsdotter Kåperyd
18211028 Drängen Gustav Svensson Tranhult Pigan Anna Stina Magnidotter Renstorp
1822
18220424 Drängen Johannes Söderström Byarums Socken Pigan Stina Jönsdotter Månsarp
18220527 Bergsfogde Gustav Adolf Ledin Jönköping Jungfru Sara Stina Brodahl Huluhammar
18220527 Johannes Widerberg Byarums Socken Jungfru Ulrika Brodahl Hulhammar
18220630 Rusthållaren Karl Florin Bankeryd Socken Pigan Magdalena Johannesdotter Tahe
18220921 Drängen Bengt Abrahamsson Porteshult Pigan Maja Katrina Johansdotter Boeryd
18221004 Drängen Reinhold Eriksson Månsarp Pigan Marta Isaksdotter Röshult
18221109 Drängen Sven Andersson Ekornahult Pigan Ingrid Johanna Isaksdotter Hökhult
18221111 Jon Jonasson Sävdabo Pigan Lena Nilsdotter Röshult
18221116 Drängen Johan Johanson Månsarp Pigan Elisabet Månsdotter Tahe
1823
18230706 Drängen Peter Isaksson Målskog Sara Nilsdotter Renstorp
18230711 Drängen Bengt Larsson Sjöhult Norregård Maja Stina Jakobsdotter
18230712 Reinhold Petersson Sjöhult Norregård Pigan Berta Stina Johannesdotter Sjöhult
18231025 Uppsättaren Sven Petersson Berg Södra Masugn Pigan Gustava Sandberg Södra Masugn
18231129 Drängen Johan Magnus Petersson Smörvik Änkan Greta Petersdotter Smörvik
1824
18240221 Drängen Magnus Petersson Hökhult Änkan Ingrid Gustavsdotter Smörvik
18240222 Drängen Jöns Gustavsson Angerdshestra S. Pigan Stina Petersdotter Renstorp
18240522 Magnus Svensson Angerdshestra S. Pigan Katrine Gustavsdotter Karshult
18241024 Drängen Nils Andersson Hacklarsbo Katrina Gustavsdotter Jorshult
18241115 Drängen Peter Bengtsson Byarums Socken Pigan Katarina Gustavsdotter Smörvik
18241126 Dräng Jonas Andersson Karshult Änkan Ingrid Isaksdotter Karshult
18241212 Nils Jonasson Porteshult Pigan Maria Johansdotter Hacklarsbo
18241219 Anders Eriksson Månsarp Pigan Ingeborg Andersdotter Kåperyd
18241226 Gruvfogdeass Erik Johansson Pigan Ingeborg Svensdotter Byarums Socken
1825
18250220 Grenadjären Johannes Arvidsson Berg Jönköpings Reg:te Pigan Katrina Hansdotter Jorshult
18250417 Drängen Bengt Petersson Flahult Änkan Maria Jonasdotter Porteshult
18251016 Drängen Reinhold Jönsson Månsarp Katarina Eriksdotter Månsarp
18251023 Jonas Nilsson Stina Johansdotter
18251023 Jöns Arvidsson Porteshult Marit Larsdotter Porteshult
1826
18261008 Drängen Jonas Hansson Jorshult Pigan Anna Petersdotter Renstorp
18261008 Faktorismed Nils Hjertkvist Sandseryds Socken Maja Greta Hansdotter Jorshult
18261015 Drängen Daniel Kellman Läsäng Maja Petersdotter Hustomten
18261203 Drängen Jonas Svensson Kåperyd Stina Månsdotter Kåperyd
1827
18271021 Drängen Nils Jonasson Renstorp Pigan Sara Andersdotter Lilla Målskog
18271223 Drängen Håkan Jonasson Byarums Socken Pigan Stina Nilsdotter Röshult
1828
18280224 Drängen Sven Isaksson Porsarp Pigan Maja Johansdotter Hacklasbo
18281221 Drängen Sven Svensson Angerdshestra S. Pigan Brita Johansdotter Hacklarsbo
1829
18290208 Hyttedrängen Andreas Olofsson Månsarps Norre M. Pigan Lisa Jönsdotter Stora Målskog
18290308 Jonas Isaksson Byarums Socken Pigan Lisa Magnidotter Kåperyd
18290913 Tjänstedräng Sven Engström Sandseryd Socken Lena Maja Månsdotter Tahe
18290924 Drängen Peter Isaksson Röshult Pigan Sara Jonasdotter Hacklasbo
18291004 Drängen Peter Svensson Bottnaryd Socken Pigan Sara Johansdotter Karshult
18291129 Grenadjären Gustav Anderson Lans Pigan Maja Lena Arvidsdotter Målskog
18291129 Drängen Johannes Moberg Månsarp Pigan Anna Larsdotter Månsarp
18291227 Anders Andersson Hagen U. Kåperyd Pigan Lena Larsdotter Hagen
1830
18300207 Hyttdrängen Andreas Olofsson Månsarp Norre Ugn Pigan Katarina Larsdotter Gruvstugan
18300325 Drängen Johannes Petersson Byarums Socken Pigan Johanna Margaret Johannesdotter Renstorp
18300530 Abraham Jonasson Angerdshestra Ingrid Eriksdotter Månsarp
18300700 Drängen Johannes Sandberg Huluhammar Anna Magdalena Brodahl
18301231 Drängen Magnus Johannesson Byarum Socken Johanna Jonasdotter Tranhult
1831
18310807 Tj.dräng Mattis Arvidsson Porteshult Pigan Anna Greta Håkansdotter Porteshult
18310918 Tj.dräng Anders Abrahamsson Porsarp Änkan Ingeborg Månsdotter Porsarp
18311030 Torparen Johannes Andersson Rödjorna,barnarp Pigan Stina Greta Larsdotter Stallen
18311030 Drängen Johannes Magnusson Renstorp Pigan Katarina Jonasdotter Smörvik
1832
18320624 Masmästare Karl Fredrik Petersson S.Renstorp Masugn Jungfru Sara Osbeck Norre Hammar
18321021 Bergsman Johannes Danielsson Gölghult Pigan Johanna Johannesdotter Hacklasbo
18321231 Hem.äg Isak Johannesson Tranhult Pigan Ingrid Jonasdotter Tranhult
1833
18331013 Drängen Abraham Abrahamsson Bottnaryd S. Pigan Maja Johansdotter Karshult
18331124 Änklingen Mattis Arvidsson Sjöhult Pigan Brita Lisa Berg Sjöhult
18331215 Drängen Sven Svensson Habo S. Pigan Stina Johansdotter Hacklasbo
1834
18340106 Bergsman Måns Svensson Sjöhult Pigan Maja Jönsdotter Månsarp
18340223 Drängen Johannes Svensson Sjöhult S. Pigan Maria Magnusdotter Hustomten
18340504 Drängen Sven Abrahamsson Mulseryd So. Pigan Maja Arvidsdotter Karshult
18340508 Drängen Anders Isaksson Röshult Pigan Maria Eleonora Johannesdotter Renstorp
18340624 Hem.äg.Enkl. Anders Johan Österberg Ödestugu So. Pigan Anna Lisa Johannesdotter Målön
18340628 Änkl. Måns Svensson Tahe Änkan Kristina Stork Tahe
18340720 Tj.dräng Måns Nilsson Sjöhult S. Pigan Maja Greta Gustavsdotter Sjöhult S.
18340810 Drängen Lars Peter Gudmundsson Taberg Pigan Johanna Johansdotter Sandhem So.
18341214 Hem.äg Abraham Gustavsson Angjerdshestra So Pigan Greta Gustavsdotter Hökhult
1835
18350325 Drängen Erik Larsson Tranhult Änkan Anna Stina Svensdotter Röshult
18350418 Drängen Johan Petersson Jönköping Slottsf Pigan Sara Larsdotter Huluhammar
18350926 Drängen Gustav Zackrisson S.renstorp Ugn Änkan Greta Jonasdotter Torpet Hultet
18350927 Drängen Abraham Bengtsson Porsarp Pigan Maria Johannesdotter Kåperyd
18351107 Rusthållaren Johannes Petersson Byarum So. Pigan Stina Greta Jonasdotter Målskog
18351220 Drängen Johannes Arvidsson Sjöhult N. Pigan Kajsa Magnusdotter Sjöhult N.
1836
18360220 Änkeman Lars Andersson Utjorden Pigan Eva Andersdotter Utjorden
18360522 Drängen Anders Magnusson Renstorp Pig Stina Jonsdotter Tranhult
18360710 Bergsman Peter Hammar Läsäng Pigan Sara Stina Andersdotter Röshult
18360731 Hem.äg Peter Magnus Johansson Byarum So. Pigan Stina Nilsdotter Röshult
18360904 Skolmästare G.j. Olander Barnarp So. Pigan Anna Kristina Rogberg Ällebäcken
18361009 Drängen Jonas Petersson Byarum So. Pigan Johanna Jönsdotter Månsarp
1837
18370618 Hemmansäg Anders Arvidsson Boeryd Pigan Lena Johannesdotter Hacklasbo
18371008 Torparen Daniel Rogberg Ällebäcken Pigan Lena Kajsa Ljungquist Taberg
18371022 Torparen Johannes Rylander Byarum So. Pigan Magdalena Andersdotter Tahe
18371200 Hammarsmed Karl Fogelquist Norre Hammar Pigan Maria Katarina Andersdotter Norre Hammare
1838
18380728 Rättaren Sven Johansson Sjöhult N. Pigan Johanna Arvidsdotter Sjöhult N.
18380900 Bergsman Anders Johansson Månsarp Pigan Anna Maria Karlsdotter Månsarp
18381200 Hem.äg Johannes Svensson Bondstorp So. Pig Lena Stina Johannesdotter Hacklasbo
1839
18390519 Bergsman Gustav Gustavsson Hökhult Pig Stina Andersdotter Hestra
18390706 Hem.äg Gustav Johannesson Tranhult Pig Sara Stina Svensdotter Smörvik
18390929 Dräng Sven Nilsson Byarum So. Pig Sara Nilsdotter Renstorp
18391013 Hem.äg Magnus Jonsson Tranhult Pig Stina Johannesdotter Tranhult
1840
18400202 Hem.äg Jon Magnusson Hustomten Pig Maja Lisa Arvidsdotter Målskog
18400307 Hem.äg Sven Gustav Svensson Sandseryd So. Pig Sara Stina Gustavsdotter Boeryd
18401114 Tj.dräng Johannes Petersson Tahe Pig Inga Lisa Magnusdotter Tahe
18401130 Hem.äg Johan Svensson St.Smörvik Pig Sara Maja Johansdotter Smörvik
1841
18410130 Arrendator Johannes Johansson Jära Söregård Pig Sara Stina Jonasdotter Sjöhult S
18410327 Hem.äg Anders Johannesson Byarum So. Pig. Kristina Gustavsdotter Tranhult
18410417 Drängen Sven Johan Svensson Angjerdshestra So Pigan Ingrid Katarina Petersdotter Hökhult
18410417 Tj.dräng Johannes Rogberg Pig Maja Greta Magnusdotter Bråten
18410529 Drängen Karl Petersson Vadbindaretorpet Pigan Johanna Svensdotter Vadbindaretorpet
18410619 Hemmansäg Anders Johannesson Bondstorp So. Pigan Ingrid Magnusdotter Tranhult
18410822 Hem.äg. Isak Petersson Byarum So. Pigan Anna Lena Jönsdotter Röshult
18411121 Hem.brukaren Nils Peter Gudmundsson Sjöhult N. Pig Maria Kristina Jansdotter Taberg
18411129 Hem.äg Nils Johan Johannesson Renstorp Pigan Anna Katarina Petersdotter Renstorp
18411130 Hem.äg Johan Jonasson Sjöhult S. Pigan Sara Stina Johannesdotter Renstorp
18411231 Tunnbindaren Nils Johan Brun Läsäng Pig Brita Katarina Jonasdotter Målskog
1842
18420306 Drängen Johan Abrahamsson Porsarp Pig Katarina Petersdotter Porsarp
18420501 Hemmanbruk. Johannes Andersson Bråten Pig Anna Marta Johannesdotter Röshult
18420514 Hem.äg Anders Magnus Johannesson Hyltena Pig Johanna Magdal. Nilsdotter Målön
18420515 Skräddare Sven Ferm Månsarp Pig Lena Katarina Niklasdotter Ormaryd So
18420618 Hem.äg Anders Jonasson Porteshult Pigan Johann Maria Jonasdotter Kåperyd
18420619 Grenadjären Johan Neij Stallen Pig Gustava Sand Taberg
18420806 Hem.äg Sven Nilsson Röshult Pig Inga Matilda Gustavsdotter Sjöhult S.
18420923 Fabrikören Vilhelm E L Vallengren Jönköping Jungfru Hedvig Sofia Söderström Tahe
18420925 Hem.äg Jonas Abrahamsson Angjerdshestra So Pig Magdalena Johannesdotter Målön
18421226 Manuf.smeden Johan Lindberg Huluhammar Kajsa Lisa Osbeck Huluhammar
18421231 Bergsman Lars Peter Nilsson Sandseryd So. Pig Kristina Jansdotter Hacklasbo N
1843
18430408 Hem.äg Johan Kjellerstedt Bondstorp So. Pig Sara Stina Johansdotter Hustomten
18430413 Dräng Johannes Gustavsson Karshult Pigan Stina Arvidsdotter Karshult
18430415 Dräng Karl Magnus Abrahamsson Sjöhult Pig Maja Lisa Magnusdotter
18430416 Hem.äg Lars Peter Andersson Pig Maja Lisa Johannesdotter Hacklasbo
18430716 Bergsman Sven Andersson Målskog Pig Sara Jonasdotter Porteshult
18430805 Tj.drängen Gabriel Jönsson Pig. Maria Petersdotter Smörvik
18431014 Bergsman Gustav Svensson Sjöhult S. Pig Maja Katarina Nilsdotter Röshult
18431021 Drängen Andreas Andersson Tranhult Pig Johanna Petersdotter Tranhult
18431203 Bergsman Gustav Gustavsson Målskog Pig Sara Kristina Nilsdotter Målön
18431203 Bergsman Magnus Jonsson Röshult Pig Kristina Jonasdotter Kåperyd
18431218 Änkeman Magnus Jonasson Hestra Pig Kristina Jonasdotter Kåperyd
1844
18440211 Drängen Sven Svensson Hustomten Pig Johanna Jansson Röshult
18440428 Torparen Karl Johan Andersson Nybygget Pig Sara Stina Bengtsdotter Hultet
18440525 Tj.dräng Anders Magnus Larsson Kåperyd Pig Brita Maria Gustavsdotter Månsarp
18440622 Drängen Karl Andersson Porteshult Pig Kristina Reinholdsd. Månsarp
18440914 Bergsman Johan Johannesson Boeryd Pig Maria Rebecka Gustavsdotter Boeryd
18441019 Tj.dräng Jonas Petersson Målskog Pig Maria Danielsdotter Ödestugu So.
18441208 Mjölnaren Olof Petersson Tabergs Kvarn Pig Kristina Månsdotter Månsarp

VIGSLAR I MÅNSARP FÖRSAMLING
Marriages in the parish of MÅNSARP

Byta tidsperiod Till JBGF startsida

Datum Titel/Yrke Mannen Boställe Titel/Yrke Kvinnan Boställe
Marriage Title/Profession Name of husband Place of residence Title/Profession Name of wife Place of residence
1845
18450412 Drängen Gustav Otto Arvidsson Karshult Pig Maja Nilsdotter Målskog
18450510 Bergsman Magnus Jansson Hestra Pig Gustava Petersdotter Hestra
18450614 Drängen Nils Johan Jonasson Örnaberget Pig Johanna Andersdotter Västergötland
18450615 Bergsman Peter Johannesson Röshult Pig Maja Greta Johansdotter Hacklarsbo
18450624 Bergsman Johannes Andersson Karshult Pig Gustava Gustavsdotter Tranhult
18450706 Tj.drängen Peter Magnus Zackrisson Sjöhult N. Pig Kristina Matilda Andersdotter Karshult
18451018 Hem.äg Anders Månsson Månsarp Änkan Inga Matilda Gustavsdotter Sjöhult N.
18451025 Hem.äg Anders Gustavsson Ödestugu So. Pig Ingelöf Magnusdotter Karshult
18451227 Bergsman Gustav Andersson Karshult Hemmadotter Sara Lisa Magnusdotter Karshult
1846
18460101 Hem.äg Johan Magnus Petersson Angjerdshestra So Hemmadotter Stina Petersdotter Tranhult
18460101 Hem.äg Johan Magnus Petersson Pig Stina Petersdotter Märtabo
18460307 Arrendatorn Mattias Magnusson Renstorp Hemmadotter Johanna Gustavsdotter Hökhult
18460531 Torparen Sven Håkansson Byarum So. Pig Sara Stina Jönsdotter Månsarp
18461024 Hem.äg Abraham Johannesson Byarum So. Hemmadotter Lovisa Magdalena Johannesdotter Renstorp
18461205 Tj.dräng Johan Larsson Utjorden Pig Inga Lisa Gustavsdotter Hustomten
1847
18470207 Hem.äg Jan Larsson Angjerdshestra So Hemmadotter Märta Unosdotter Hökhult
18470207 Hem.äg Sven Eriksson Angjerdshestra So Hemmadotter Stina Unosdotter Hökhult
18470307 Rättaren Johannes Jönsson Taberg Pig Johanna Larsdotter Taberg
18470404 Drängen Johannes Håkansson Flahult M. Hemmadotter Johanna Månsdotter Månsarp
18470508 Klockaren Israel Gustavsson Kåperyd Pig Elin Johansdotter Kåperyd
18470624 Bergsman Magnus Arvidsson Karshult Hemmadotter Maja Stina Jonasdotter Jorshult
18471030 Drängen Magnus Petersson Hestra Pig Stina Johansdotter Hökhult
18471030 Drängen Karl Johan Johansson Sjöhult Pig Anna Katarina Olofsdotter Renstorp
18471030 Drängen Sven Isak Petersson Tahe Pig Anna Stina Arvidsdotter Taberg
18471127 Handlanden Anders Johan Andersson Ulricehamn Hemmadottern Hedvig Beata Osbeck Bråten
1848
18480610 Drängen Hans Johannesson Byarum So. Hemmadottern Sara Stina Bengtsdotter Porteshult
18480611 Drängen Sven Andersson Byarum So. Hemmadotter Kristina Nilsdotter Jorshult
18481007 Hem.äg Johan Nilsson Angjerdshestra So Hemmadottern Stina Katarina Johansdotter Hökhult
18481007 Drängen Johannes Otto Svensson Byarum So. Hemmadottern Johanna Johansdotter Hustomten
18481200 Drängen Johannes Andersson Angjerdshestra So Hemmadotter Johanna Petersdotter Hökhult
18481216 Bergbrytaren Nils Magnus Johannesson Porteshult Pigan Lisa Greta Berg Porteshult
1849
18490624 Hem.äg Johan Håkansson Röshult Hemmadotter Maria Magnusdotter Tranhult
18490930 Soldaten Johannes Holm Bondstorp So. Pig Stina Mattisdotter Renstorp
18491014 Rättarlärl. Johan Lagerberg Degeberg Pig Johanna Johannesdotter Taberg
18491118 Torparen Sven Larsson Smedjeberget Pig Johanna Jonasdotter Målskog
18491202 Torparen Gustav Andersson Bäcken Pig Inga Stina Petersdotter Sjöhult S
1850
18500302 Drängen Sven Eriksson Angjerdshestra So Pig Gustava Johannesdotter Målskog
18500622 Tj.dräng Anders Petersson Sjöhult N. Hemmadotter Magdalena Bengtsdotter Sjöhult N.
18500628 Drängen Johannes Magnusson Porsarp Hemmadotter Kristina Johannesdotter Smörvik
18501020 Grenadjär Alexander Sand Karshult Pig Maja Cajsa Johannesdotter Taberg
1851
18510104 Tj.dräng Isak Arvidsson Karshult Pig Johanna Svensdotter Karshult
18510118 Hyttedrängen Isak Arvidsson Porteshult Pig. Maja Svensdotter Målskog
18510420 Drängen Hans Johan Jonasson Jorshult Hemmadotter Maria Jonasdotter Kåperyd
1852
18520000 Skräddaren Anders Oliv Pig Johanna Andersdotter Hacklasbo
18520400 Mjölnaren Peter Magnus Johannesson Odensjö Kvarn Pig Brita Stina Petersdotter Tabergs Kvarn
18520600 Drängen Johan Peter Johanesson Kåperyd Pig Maria Magdalena Jonasdotter Porteshult
18520619 Drängen Sven Isak Jonasson Byarum So. Änkan Sara Jonasdotter Målskog
18520624 Drängen Johan Jonasson Porteshult Pig Johanna Jonasdotter Karshult
18521100 Drängen Jöns Andersson Nybygget Pig Johanna Johansdotter Sjöhult S
18521100 Drängen Klas Magnus Petersson Pig Kristina Johannesdotter Röshult
1853
18530625 Drängen Anders Magnusson Porsarp Pig Sara Greta Svensdotter Smörvik
18530821 Drängen Johannes Magnusson Pig Maria Katarina Abrahamsdotter Porsarp
1854
18540604 Drängen Gustav Jonasson Porteshult Hemmadotter Maria Katarina Johansdotter Tahe
18540623 Hem.äg Anders Petersson Rogberga So. Pig Sara Kristina Isaksdotter Tranhult
18540930 Drängen Johannes Svensson Jorshult Pig Lena Stina Andersdotter Jorshult
18541021 Drängen Anders Gustav Andersson AnderstorpMånsarp Pig Sara Stina Johansdotter Kåperyd
1855
18550224 Änklingen Jonas Andersson Rödjan, Barnarp Pig Greta Andersdotter Jorshult
18550415 Drängen Gustav Gustavsson Pig Ulrika Petersdotter Renstorp
18550623 Hem.äg Karl Håkansson Bottnaryd So. Hemmadottern Inga Unosdotter Hökhult
18550623 Drängen Gustav Mattisson Sanders,Renstorp Pigan Johanna Johansdotter Ryet
18550623 Hem.äg Sven Håkansson Rogberga So. Hemmadottern Brita Kajsa Gustavsdotter Boeryd
18551007 Drängen Johannes Johansson Ödestugu So. Pig Ulrika Gustava Arvidsdotter Taberg
18551027 Drängen Sven Jakobsson Månsarp Pig Maja Stina Abrahamsdotter Månsarp
18551117 Drängen Johannes Svensson Angjerdshestra So Pig Johanna Jonasdotter Smörvik
18551201 Drängen Jonas Nilsson Målskog Pig Maria Andersdotter Hacklasbo
18551202 Grenadjären Anders Johan Vall Ljungarum So. Pig Katarina Jonasdotter Tranhult
1856
18560101 Drängen Svenning Johannesson Hestra Pigan Lena Stina Danielsdotter Hestra
18560106 Drängen Karl Magnus Thunberg Sjöhult S. Pig Maja Stina Olofsdotter Tahe
18560322 Drängen Johan Peter Svensson Tahe Pig Kristina Svensdotter Vadbindartorp
18560629 Grenadjären Anders Johan Dahl Lekeryd So. Pig Märta Jonasdotter Målskog
18561011 Arb.karl Jöns Arvidsson Stuga U. Boeryd Pig Anna Katarina Petersdotter Socknen
18561025 Trädgårdsm. Karl G. Hallberg Torpa So.Älfsborg Kammarjungf. Ulla Sofia Osbeck Bråten
1857
18570207 Hem.äg Sven Isak Jonsson Byarum So. Pig Kristina Reinholdsd. Månsarp
18570214 Hem.äg Gustav Magnusson Tranhult Hemmadott. Maja Katrina Johannesdotter Röshult
18570412 Hem.äg Isak Johannesson Hökhult Hem.dottern Inga Matilda Johansdotter Målskog
18570822 Drängen Anders Johansson Sjöhult N. Pig Brita Jonasdotter Porteshult
18570823 Drängen Lorens Johansson Karshult Pig Inga Kristina Johansdotter Karshult
18570919 Drängen Johan Peter Larsson Boeryd Pigan Johanna Petersdotter Boeryd
18571011 Drängen Andreas Johansson Ljungarum So. Pig Katarina Johansdotter Hustomten
18571205 Änkeman Karl Johan Johansson Pig Stina Greta Johannesdotter Sandbäcken,boeryd
18571226 Skräddaren Johan M Viktor Larsson Pig Anna Maria Qvarnström Sockenstugan
1858
18580220 Drängen Anders Jonasson Pig Eugenia Jonasdotter Målskog
18580403 Hem.äg Gustav Magnus Jonasson Jorshult Pigan Johanna Jonasdotter Kåperyd
18580516 Drängen Johannes Andersson Målskog Pig Marta Jonasdotter Taberg
18580605 Skomakaren Anders Magnus Bylander B.stug.Sanders Änkan Maja Svensdotter Målskog
18580613 Rättaren Anders Magnus Andreasson Taberg Pig Anna Kristina Jonasdotter Kåperyd
18580925 Hem.äg Adam Karlsson Stengårdshult So. Hem.dott Petronella Eriksdotter Röshult
18581023 Drängen Anders Magnus Isaksson Sjöhult S. Pig Kristina Nilsdotter Sjöhult S.
18581030 Hem.äg Anders Petersson Hustomten Hemmadottern Magdalena Johansdotter Hustomten
18581030 Hem.äg Sven Anders Gustavsson Angjerdshestra So Hemmadott Maria Karolina Johansdotter Hustomten
18581229 Hem.äg Abraham Nilsson Angjerdshestra So Hemmadott Inga Greta Gustavsdotter Tranhult
18581230 Drängen Andreas Petersson Renstorp Pig Inga Maria Svensdotter Renstorp
18581231 Hem.äg Anders Johan Isaksson Bondstorp So. Änkan Anna Katarina Jonasdotter Porteshult
1859
18590129 Drängen Gustav Johansson Tofteryd So Pig Lena Katarina Nilsdotter Porteshult
18590708 Hem.äg Anders Johan Johannesson Byarum So. Pig Johanna Charl:a Johannesdotter Sjöhult
18590710 Hem.äg Anders Johan Nilsson Renstorp Hemmadotter Johanna Johansdotter Tahe
18591021 Drängen Sven Petersson Hacklasbo Hemmadotter Sara Matilda Andersdotter Renstorp
18591022 Drängen Jakob Andersson Smörvik Pig Maja Katarina Jonasdotter Smörvik
18591127 Torpare Anders Johan Arvidsson Åkers So. Pig Johanna Andersdotter Porsarp
18591202 Hem.äg Nils Johan Johannesson Åsa S, Sandseryd Hemmadotter Sara Matilda Andersdotter Boeryd
18591202 Drängen Anders Samuelsson Kåperyd Pig Stina Johansdotter Kåperyd
1860
18600105 Mjölnaren Peter Erik Sandberg Tabergs Kvarn Pig Hedvig Svensdotter Bergslund
18600211 Hem.äg Arvid Jonasson Målskog Pig Ingelöf Andersdotter Målskog
18600521 Mjölnaren Johan Andersson Renstorps Kvarn Änkan Sara Andersdotter Renstorp
18600604 Bergsman Arvid Jönsson Porteshult Änkan Kristina Reinholdsdot . Månsarp
18600623 Skräddaren Sven Isak Åkerblad Skolhuset Pig Inga Matilda Andersdotter Skolhuset
18600930 Bergsman Johan Magnus Jonasson Karshult Hemmadotter Anna Sara Gustavsdotter Tranhult
18601020 Hem.äg Sven Andersson Öggestorp So. Hemmadotter Maja Katarina Johansdotter Målskog
18601020 Drängen Sven Johan Eriksson Målskog Pig Johanna Sofia Ring Målskog
18601027 Drängen Otto Johan Petersson Porsarp Pig Sara Maja Andersdotter L:a Nybygget
18601103 Drängen Gustav Berg Bergslund Pig Johanna Sandström Kåperyd
18601124 Drängen Johannes Jonasson Sjöhult N. Pig Anna Katarina Andersdotter Sjöhult N.
1861
18610202 Drängen Klas Fredrik Andersson Ällebäcken Pig Anna Katarina Svensdotter Tranhult
18610330 Hem.äg Gustav Svensson Smörvik Änkan Elsa Petersd Smörvik
18610406 Soldat Anders Johan Lund Ekeberg Pig Maria Lovisa Danielsd Stenbäcken
18610608 Dräng Frans Lorens Johansson Porteshult Pig Johanna Jonasd Porteshult
18610623 Hem.äg Alfrid Sandahl Hyltan,Rogberga S Hem.dotter Augusta Maria Andersd Porteshult
18610629 Hem.äg Johan Bengtsson Porteshult Hem.dot Sara Stina Månsd Månsarp
18610702 Hem.äg Gustav Adolf Andreasson Kulhult Hem.dott Maria Isaksd Tranhult
18610817 Kyrkoväktare Andreas Olofsson Anderstorp Pig Johanna Svensd Kåperyd
18611019 Dräng Sven Johannesson Sjöhult S. Pig Johanna Gustavsd Sjöhult S.
18611109 Bergsman Kristofer Aug. Osbäck Bråten Hem.dot Johanna Andersd Månsarp
18611230 Bergsman Karl Alfred Nilsson Jorshult Hem.dot Maria Gustavsd Tranhult
1862
18620401 Hem.äg Peter Johan Svensson Lekeryd So Hem.dot Maja Lisa Bengtsd Porteshult
18620430 Klockaren Per Nikolas Holmberg Bottnaryd So Hem.dot Fredrika Helena Osbäck Bråten
18620505 Dräng Anders Magnusson Tranhult Änkan Sara Stina Svensd Tranhult
18620624 Dräng Anders Erik Johansson Sandseryd So Hem.dot Justina Maria Andersd Månsarp
18620629 Bergsman Hans Johan Jonasson Kåperyd Änkan Katarina Elisab. Lindberg Lindhammaren
18621102 Dräng Abraham Lundberg Angjerdshestra So Hem.dot Maria Unosd Hökhult
18621122 Drängen Peter August Jonasson Karshult Pig Anna Kristina Johansd Karshult
18621122 Torpare Karl Gustav Danielsson Stenbäcken Pigan Sara Stina Olofsd Renstorp
1863
18630214 Änkeman Gustav Zakrisson Hultet Änka Johanna Johansd L:a Nybygget
18630801 Dräng Gustav Andersson Renstorp Pig Kristina Svensd Renstorp
1864
18640410 Dräng Anders Johan Svensson Örnaberget Pig Anna Sofia Larsd Ällebäcken
18640623 Bergsman August Otto Jönsson Hacklasbo Hem.dot Matilda Gustavsd Hökhult
18641023 Dräng Sven Lorens Nilsson Porteshult Pig Kristina Johannesd Porteshult
18641204 Dräng Johan Jönsson Byarum So Hem.dot Hedda Charlotta Johansd Sjöhult S.
1865
18650304 Hem.äg Jan Nilsson Byarum So. Hem.dot Kristina Moberg Månsarp
18650922 Handlande Johannes Rydin Månstad So Hem.dot Sara Maria Johannesd Smörvik
18651008 Gustav Knut Israelsson Pig Hedvig Ulrika Lindberg Kåperyd
18651022 Dräng Anders Petersson Porteshult Pig Helena Kristina Larsd Porteshult
18651107 Dräng Johan Peter Svensson Sandseryd So Pig Maja Stina Larsd Fattigstugan
18651112 Johan Unosson Hökhult Hem.dot Inga Maria Johannesd Hökhult
18651228 Dräng Johan Petersson Byarum So Hem.dot Hedvig Maria Gustavsd Sjöhult S.
1866
18660408 Dräng Svening Nätt Hacklasbo Pig Kristina Sveningsd Tranhult
1867
18670907 Tj.dräng Anders Isaksson Porteshult Tj.pig Anna Katarina Johannisd Porteshult
18670929 Tj.hjon Justus Persson Tranhult Torp.dot Anna Katarina Rogberg Taberg
18671110 Tj.hjon Johannes Svensson Renstorp Tj.hjon Sara Matilda Israelsd Tranhult
1868
18681025 Urmakarges. Svening Petersson Stengårdshult Pig Johanna Johannesd Tranhult
18681107 Dräng Sven Hartvig Andersson Sjöhult N. Pig Anna Katarina Bengtsd Vadbindartorpet
18681128 Dräng Johannes Gustavsson Karshult Pig Anna Lena Isaksd Målskog
18681217 Bergsman Gustav Karlsson Månsarp Hem.dot Matilda Moberg Månsarp
1869
18690711 Bergsman Johannes Johansson Tahe Johanna Maria Gustavsd Karshult
18690910 Soldat Karl Spets Beth, Bondstorp Maria Lisa Gustavsd Smörvik
18691004 Bonde Axel Larsson Habo So Anna Andersd Renstorp
1870
18700327 Bergsman Isak Petersson Hacklasbo Hem.dot Sara Kristina Gustavsd Hökhult
18701030 Soldat Johan Vilhelm Sjö Boeryd Pig Maria Kristina Rogberg Gruvstugan
18701104 Tj.dräng Svening Karlsson Målskog Torparänka Karolina Kvarnström Dammen
18701227 Bergsman Per August Johannisson Tranhult Hem.dot Emma Eleonora Svensd Karshult
1871
18710709 Bergsman Anders Johan Månsson Månsarp Hem.dot Hilma Justina Gustavsd Renstorp
18711001 Dräng Johan August Andersson Tahe Pig Johanna Kajsa Jonasdotter Tahe
18711203 Dräng Peter Magnus Nilsson Norrskog Torparänka Märta Magnusd Norrskog
18711231 Hem.äg Svening Abrahamsson Angjerdshestra So Hem.dot Kristina Johannisd Karshult
1872
18720107 Hem.son Gustav Månsson Månsarp Hem.dot Sara Kristina Johannesd Månsarp
18720407 Hem.son Peter Magnus Andersson Renstorp Hem.dot Manna Kristina Johansd Tranhult
18720630 Tj.dräng Johan Gustavsson Tahe Hem.dot Sara Matilda Andersd Månsarp
18720921 Hem.son Johannes Edvard Johansson Tranhult Hem.dot Maria Andersd Renstorp
18721109 Mjöl.dräng Johan August Davidsson Sandseryd So Hem.dot Maria Kristina Svensd Svensbygget
1873
18730412 Tj.dräng Sven August Johansson Karshult Tj.pig Gustava Albert:a Andersd Karshult
18731027 Tj.dräng Gustav Svensson Renstorp Tj.pig Anna Kristina Johansd Stenbäcken
18731108 Tj.dräng Johan August Bengtsson Porteshult Hem.dot Sara Kristina Andersd Stallen
18731108 Tj.dräng Gustav Andersson Taberg Tj.pig Karolina Svensd Karshult
18731111 Tj.dräng Johan Peter Jönsson Månsarp Tj.piga Justina Jonasd Renstorp
1874
18740425 Hem.äg Johannes Svensson Tofteryd So Hem.dot Lena Katarina Johansd Sjöhult S
18740524 Skräddare Klas Axel Larsson Bäkeryd Hem.dot Maria Moberg Månsarp
18740602 Rättare Anders Johan Jönsson Ljungarum Hem.dot Kristina Gustavsd Sjöhult S.
18740704 Bergsman Johan Andersson Porteshult Hem.dot Augusta Svensd Målskog
18740824 Bergsman Gustav Jonasson Porteshult Undantag Johanna Maria Jonasd Porteshult
18740919 Dräng Josef Andersson Boeryd Hem.dot Hedda Rogberg Gruvstugan
18741031 Dräng Johan Otto Johannisson Målskog Piga Karolina Johannisd Karlshult
18741226 Dräng Oskar Gideon Jonsson Smörvik Pig Hedvig Gustavsd Smörvik
1875
18750105 Bergsman Sven Lundgren Vadbindartorpet Pig Helena Kristina Andersd Vadbindartorpet
18750319 Tj.dräng Anders Johan Svensson Tjurshult Pig Maria Johannisd Sjöhult N.
18750508 Dräng Gustav Magnusson Barnarp So Pig Anna Kristina Svensd Porteshult
18750808 Dräng Johan Svensson Månsarp Bergsm.änka Maria Kristina Svensd Månsarp
18751106 Arrendator Johan Johansson Porsarp Piga Magdalena Gustavsd Porsarp
18751106 Bergsman Johan Jonasson Kåperyd Pig Kristina Jonasd Kåperyd
18751230 Bössmed August Nilsson Lindshammaren Hem.dot Justina Jonsdotter Hustomten
18751230 Bergbrytare Johan Alfred Lans Bråten Lärarinna Johanna Albert:a Andersd V. Gruvstugan
1876
18760415 F.d.bergsman August Kristof. Osbäck Bråten Pig Vilhelmina Gustavsd
18760429 Smed Anders Fredrik Fagerberg Barnarp So Joh:a Matilda Petersd Konungsberget
18761203 Smed Peter Johan Bergström Barnarp So Pig Maria Johansd Smörvik
18761216 Bergbrytare Karl Gustav Danielsson Stenbäcken Pig Johanna Krist:a Lans Stenbäcken
1877
18770317 Dräng Axel Vilhelm Ferdinandsson Byarum Hem.dot Maria Justina Svensd Porteshult
18770425 Dräng Sven Magnus Andersson Taberg Hem.dot Augusta Andersd Månsarp
18770520 Snickare Frans August Törnkvist Barnarp Hem.dot Maria Jonsd Hustomten
18771110 Dräng Johan Andersson Porteshult Hem.dot Maria Bengtsd Porteshult
1878
18780525 Bergsman Johan Magnus Johannisson Målön Pig Kajsa Stina Johannisd Målön
18780613 Hem.äg Johan Kjellerstedt Bondstorp Pig Ida Karolina Andersd Tranhult
18781026 Bergsman Johan Edvard Gustavsson Hacklasbo Hem.dot Alb:na Kristina Gustavsd Tranhult
18781206 Snickare Gustav Jonasson Sandseryd Pig Brita Katarina Söderström Månsarp
1879
18790625 Bergsman Frans Gustav Eriksson Jorshult Pig Kristina Johannisd Jorshult
18790816 Skräddare August Rosell Karshult Pig Maria Johannisd Hacklasbo
1880
18800215 Hem.bruk Johan Peter Magnusson Bondstorp So Pig Johanna Matilda Petersd Porteshult
18800603 Hem.äg Johan Jakobson Markaryd So Hem.dot Maria Johansd Boeryd
18800605 Mjölnare Anders Johannisson Hyltan.Barnarp So Pig Anna Lovisa Esping Åsen U Smörvik
18800703 Hem.son Per Johan Johannisson Angjerdshestra Hem.äg.dot Lovisa Johansd Tranhult
18801023 Hem.äg.son Jonas Svensson Röshult Hem.dot Emma Justina Andersd Hultet
1881
18810705 Snickare Eskil Magnus Jonsson Jönköping Sofia Bergm.dotter Jenny Matilda Andersson Sjöhult N.
1882
18820225 Dräng Per Alfred Gustavsson Bäcken Pig Maria Kristina Jönsd Porteshult
18820304 Hem.äg Karl August Johansson Bondstorp Bergm.dotter Augusta Urania Gustavsd Tranhult
18820709 Smedmästare Klas Vennblad Huluhammar Bergm.dotter Tilda Serafia Andersson Månsarp
18820812 Fabr.arb Henning Svensson Granarp Pig Ida Kristina Gustavsd Bråten
18821014 Skomakare Per Anders Andersson Kärret U Boeryd Pig Hedda Lovisa Björk Lyckan U Jorshult
18821015 Snickare Johan Viktor Valstedt Jönköp Sofia Lärardotter Ida Jonsson Månsarp
18821102 Fabr.arb Per Alfred Jonasson Barnarp Piga Ida Maria Johannisd Hustomten
1883
18830210 Arb.karl Otto Alfred Johannisson Renstorp Torp.dot Emma Justina Gustavsd Bäcken
18830414 Sergeant Karl Lennart Rydell Gällentofta So Bergm.dotter Hedda Kristina Andersson Sjöhult N.
18830701 Smed Karl August Moberg Barnarp Bergm.dotter Augusta Jonsson Hustomten
18831117 Arb.karl Anders Gustav Karlsson Sjöhult N. Tj.pig Justina Johannisd Sjöhult N.
1884
18840531 Tj.dräng Gustav Andersson Tahe Tj.pig Hedvig Johannisd Tahe
18840621 Hem.äg Anders Johan Gustavsson Porteshult Hem.ägdotter Jenny Kristina Svensd Kåperyd
18840703 Hem.äg Johan Emil Johannisson Byarum Hem.ägdotter Inga Kristina Andersd Månsarp
18840705 Hem.äg Sven Anders Johansson Hakarp Hem.ägdotter Johanna L. Svensd Målskog
18840912 Tj.dräng Johan August Nilsson Målskog Hem.ägdotter Amanda Kristina Andersd Målskog
18841018 Arb Johannes Gustavsson Målskog Tj.pig Anna Stina Jonasd Karshult
18841028 Arb Karl Gustav Karlsson Barnarp Tj.pig Emma Petronella Sveningsd Porteshult
18841108 Arb Anders Josef Johansson Karshult Torp.dotter Augusta Lovisa Magnusd Nyslätt U Smörvik
18841114 Skomakare Vilhelm Borg Skänninge Tj.pig Ida Lovisa Sveningsd Porteshult
18841115 Arbetare Otto Uhr Barnarp Tj.pig Karolina Marg:a Karlsd Sjöhult S.
18841226 Filare Karl Gustav Nyberg Barnarp Torp.dott Johanna Matilda Johansd Ön
1885
18850221 Hem.äg Johan August Andersson Renstorp Hem.äg Änka Emma Eleonora Svensd Tranhult
18850328 Sergeant Edvin Fingal Svensson Åkers F. Hem.ägdotter Amanda Kristina Johansson Sjöhult S.
18850508 Målare Per Johan VidŠn Mulseryds So Hem.ägdotter Ida Maria Gustavsd Smörvik
18851010 Dräng Sven Jansson Bergsholm Hem.ägdott Augusta Johansd Boeryd
18851128 Arb Jonas Svensson Bergsholm Pig Olivia Matilda Andersd Månsarp
18851205 Torpare Sven Isak Petersson Svensbygget Arbetaränka Maria Johannisd Svensbygget
1886
18860402 Dräng Johan Alfred Magnusson Karshult Pig Amanda Beata Sveningsd Karshult
18860430 Bergsman Karl Gustav Johansson Tranhult Bergm.dott Maria Albertina Andersd Tjurshult
18860917 Dräng August Henning Hansson Taberg Maria Otilia Osbäck Taberg
18860925 Dräng Johan August Andersson Porteshult Pig Klara Jonasd Månsarp
18861030 Arb Karl Oskar Emil Stav Barnarp Pig Emma Kristina Josefsd Sjöhult N.
18861030 Arb Peter Magnus Nilsson Pig Anna Maria Svensd Renstorp
18861106 Skomakare Nils Edvard Gustavsson Bergsdal,Taberg Pig Anna Lovisa Johannesd Sjöhult S.
18861203 Arb Anders Samuelsson Norrlid,Kåperyd Änkan Ulrika Kristina Johannesd Norrlid,Kåperyd
18861231 Skomakare Bror Sigurd L. Bäckström Barnarp Pig Anna Maria Andersd Månsarp S.s.
1887
18870409 Hem.äg Johan August Andersson Jorshult Hem.dott Maria Lovisa Gustavsson Boeryd
18870618 Postiljon Sven Ludvig Holmström Jönköping Hulda Kristina Osbäck Taberg
18871028 Arb Gustav Blomberg Skogsliden Johanna Helena Johannesd Fällan,porteshult
18871118 Fabr.arb Gustav Bäcklin Hakarp Hem.dot Hulda Andersson Konungsberget
18871125 Dräng Johannes Gustavsson Nässjö Hem.dot Jenny Gustavsson Sjöhult S.
1888
18880609 Arb Johan Alfred Karlsson Barnarp Hem.dot Lotten Magnusson Konungsberget
18881006 Dräng Johan Mackabeu Johansson Utvängstorp (S) Pig Maria Justina Svensd Renstorp
18881123 Hem.äg Karl Johan Isaksson Sandseryd Hem.dot Edla Josefin Svensson Hacklasbo
1889
18890608 Hem.son Karl Oskar Petersson Sandseryd Hem.dot Johanna Gustavsd Sjöhult S.
18890608 Hem.äg Johan Johansson Stengårdshult Hem.dot Amanda Andersson Tjurshult
18890629 Hem.äg Johan Alfred Jonasson Hössna.Älfsb.län Hem.dot Ida Maria Magnusd Hestra
18890629 Drängen Isak Magnus Johannisson Boeryd Pig Maria Lovisa Svensd Smörvik
18891123 Hem.äg Otto Larsson Mulseryd Hem.dot Karolina Andersd Hökhult
1890
18900524 Gjutare Karl Oskar Persson Norre Hammar Hem.dot Augusta Björk Jorshult
18901104 Smed Anders Johan Svensson Bergsholm Pig Johanna Lovisa Josefsd Sjöhult N.
18901108 Hem.son Johan Johansson Bondstorp Hem.dot Johanna Matilda Svensson Smörvik
18901115 Arb Per Gustav Bengtsson Norra Hammar Pig Ottenia Lovisa Pil Socknens Slut
1891
18910321 Gästgivare Frans Gustav Svensson Tofteryd So Anna Lovisa Johansson Sjöhult S.
18910613 Hem.son Johannes Fingal Gustavsson Tranhult Altea Karolina Nilsson Jorshult
18911010 Arb Sven Gustav Svensson Barnarp Ida Karolina Gustavsson Boeryd
1892
18920326 Hem.son Per August Magnusson Hökhult Pig Amanda Johansd Hökhult
18920611 Rättare Ernst Edvard Almkvist Åsa Hulugård Hem.dot Johanna Sofia Arvidsd Porteshult
18921203 Hem.äg Per Gustav Svensson Smörvik Hem.dot Selma Augusta Gustavsson Smörvik
1893
18930211 Skomakaren Karl Johansson Angjerdshestra Sömmerskan Matilda Göransd Bråten
18930415 Arb Karl Johan Andersson Lindhammaren Änkan Maria Johansdotter Bråten
18930603 Hem.son Frans Oskar B. Svensson Bråten Pig Vilhelmina Johansd Bråten
18930710 Åkaren Otto E Karlsson Norre Hammar Hem.dot Anna Teresia Esping Åsen U Smörvik
18930915 Hem.son Gustav Albin Abrahamsson Angjerdshestra Hem.dot Dav:a Anna Aug:a Gustavsd Jordshult
18931028 Gjutaren Lars Oskar Karlsson Norra Hammar Hem.dot Alfrida Maria Gustavsson Smörvik
18931118 Hem.äg August Svensson Byarum Hem.dot Hedda Lovisa Arvidsd Porteshult
18931125 Dräng Karl Hugo Hellsten Eks So (skarab) Hem.dot Lovisa Jönsd Renstorp
18931130 Hem.äg Karl Gustav Granstrand Bondstorp Hem.dot Anna Svea Krist. Kjellerstedt Tranhult
1894
18941026 Skomakare Algot Johannesson Ljungsarp (Älfsb) Pig Brita Sofia Sveningsd Renstorp
18941103 Smed Frans Oskar Karlsson Örnaberget Hem.dot Hulda Martina Sandberg Porsarp
18941106 Hem.son Frans Teodor Svensson Stengårdshult Pig Karolina Johannesd Jorshult
18941110 Järnarb Karl Oskar Sten Norra Hammar Hem.dot Johanna Matilda Andersd Annelund,Målskog
18941124 Hem.äg Gustav Henning Andersson Byarum Hem.dot Ulrika Lovisa Gustavsson Tranhult
1895
18950309 Dräng Frans Vilhelm Andersson Tahe Hem.dot Jenny Kristina Andersson Kärrhagen
18950504 Stenhuggare Johan Oskar Svärd Långaryd So (G) Hem.dot Anna Sara Lundgren Vadbindartorpet
18950615 Arb Johan Magnus Sjögren Svensbygget Augusta Gustavsd Huluhammar
18950727 Dräng Karl August Palm Sjöhult N. Pig Johanna Lovisa Andersd Sjöhult N.
18951019 Byggmästare Sven Olsson Hagshult Änka Amanda Karolina Johannesd Boeryd
1896
18960404 Spinnmästare Jonas Elof Rosengren Lindhammaren Stickerska Anna Lovisa Svensd Lindhammaren
18960417 Skräddaren Villiam Lindkvist Månsarp Helga Erika Andersson Månsarp
18960627 Hem.son Karl Emil Stork Målskog Jenny Kristina Nilsson Jorshult
18960815 Arrendator Anders Algot Klasson Taberg Pig Amanda Kristina Lindkvist Taberg
18960815 Packmästare Frans Johan E. Enström Halmstad Agda Maria Elfr. Bengtsson Porteshult
18960822 Snickare Frans August Stav Parken,Barnarp Pig Ida Kristina Johansd Tahe
18960920 Hem.son Karl Gustav A Sträng Gustav Adolf Förs Hem.dot Jenny Lovisa Gustavsson Sjöhult S.
18961101 Dräng Salomon Petersson Kåperyd Hem.dot Helga Anna K Knutsson Kåperyd
18961122 Elis Nilsson Nässjö Hem.dot Maria Vilhelmina Andersson Bergsdal
18961231 Hem.äg Gustav Henning Persson Hestra Änkan Ida Maria Magnusd Hestra
1897
18970417 Smed Jonas Eber Bergendoff Bråten Alma Justina Svensd Angjerdshestra
18970623 Snick.arb Frans Henning Johansson Tjurshult Pig Anna Andersd Tjurshult
18970814 Hem.äg Sten Johan Andersson Tjurshult Pig Hulda Kristina Johansd Tjurshult
18971117 Arb Johan August Johansson Taberg Pig Anna Elisabet Eriksd Taberg
18971218 Målaren Per August Nykvist Norra Sandsjö So Charl.Vilh.Krist Vallin Stallen

VIGSLAR I MÅNSARP FÖRSAMLING
Marriages in the parish of MÅNSARP

Byta tidsperiod Till JBGF startsida

Datum Titel/Yrke Mannen Boställe Titel/Yrke Kvinnan Boställe
Marriage Title/Profession Name of husband Place of residence Title/Profession Name of wife Place of residence
1898
18980813 Hemmason Sven Anders Svensson Bråten Johanna Katarina Svensd Bråten
1899
18991014 Hem Äg Johan Hendel T Gustavsson Smörvik Hem Dot Alva Maria Andreasson Renstorp
18991014 Arbetare Frans Oskar B Bergman Broholm U.Bråten Hem Dot Elmi Davida Mari Gustavsson Månsarp
18991216 Yllefab.arb Anders Gustav Lindblom Lindhammaren Pig Anna Augusta Johansson Målskog
1900
19000203 Hem Son Alfred Teodor Johansson Palsbo.Bondstorp Pig Hilma Sofia Ryd Renstorp
19000304 Hamnbokhålla Georg Halvar Telander Karlshamn Fr Hanna Sofia Jonsson AlphyddanTaberg
19000414 Hem Äg Sven Edvard Gustavsson Sjöhult SGård Hulda Johannesd Sjöhult Sgård
19001013 Åkaren Herman Fritjof Brant HolmåkerRenstorp Sömmerska Tullia Viktoria Petersson Renstorp
1901
19010428 Snickare Jonas Gustav A Andersson KärrhagHacklarsbo Pig Jenny Elisabet Vickman TunnerstaVisingsö
19010601 Hem Äg Frans Gustav A Johansson Målskog Hem Dot Ester Sara Krist Ljungdal Målskog
19010803 Hem Son Karl Teodor Kvist MellbyTgårdGränna Pig Emma Cecilia Karlsd Jönköping Sofia
19011110 Järnsvarvare Ernst Gideon Gustavsson Jönköping Sofia Pig Gerda Hemfrida Johannesd Jönköping Kristin
19011207 Hem Äg Karl Alfred Gustavsson Målskog Hem Dot Tyra Naemi Svensd Målskog
1902
19020517 Skräddaren Karl Osk Teodor Björk Jorshult Pig Jenny Olivia Emanuelsd Jorshult
19020801 Hemäg Klas Emil Karlsson Beth,Bottnaryd Hem Dot Anna Lovisa Gustavsd Ryd, Adelöv
19020906 Husäg Sven Gustav Svensson BrorsholmBråten Pig Alfrida Kristina Karlsd Huluhammar
19021025 Hemäg Johan Vilhelm Svensson Kråkebo,Barnarp Hem Dot Ester Lovisa Danielsson Grälebo,Byarum
19021115 Arbetare Johannes Petersson Åslätt,Renstorp Hemdot Agda Karolina Andersd Åslätt
19021231 Arbetare Jöns Klarin Villstads F Hem Dot Hulda Karolina Israelsson Kåperyd
1903
19030228 Arbetare Oskar Edvin Neij Valshult F Selma Augusta Ström SkogsdalRenstorp
19030316 Emil Augustsson Bråten Stengårdsh Alma Augusta Johansd SHultet Sjöhult
19030609 Predikanten Per Johan Sjö Västraby Rogberga Anna Elmina Kris Johansson Hustomten
19031031 Snickaren August Teodor Frej Köpet, Byarum Augusta Justusson Kulhult, Byarum
1904
19040501 Maskinarbet Tobias J Linus Läffler Taberg Hushållerska Ida Matilda Sveningsd Taberg
19040522 Gjutare Karl Johan Emil Staf Bråten Ester Elisabet V Svensson Bråten
19040528 Hemmansäg Karl Martin Svensson Värnamo Karolina Kristin Karlsson VaggerydByarum
19040604 Snickeriarb Anders Gideon Lindgren Taberg Hemägd Elna Ansgaria Gustavsson Månsarp
19040703 Skomakare Per Oskar Sveningsson Renstorp Ester Adelia E Andersson Smörvik
19040710 Snickare Oskar Johansson Månsarp Sömmerska Elin Vilhelmina Strand Månsarp
19041010 Handlande Anders Göran Nilsson Slätthög F Hanna Matilda Svensson Slätthög F
19041014 Johan Gottfrid Mjoggman Åsa Sandseryd Edit Augusta Andersson Taberg
19041022 Snickare Gustav Ludvig Vennerström Jönköping Kristin Maria Svensson Jönköping Kristin
19041112 Snickeriarb Johan Vilhelm Karlsson Taberg Ester Lydia Israelsson Kåperyd
19041113 Skomakare Frans Emil Johansson Jönköp. Sofia Alfrida Emelia S Gustavsson Jönköp. Sofia
19041203 Järnarbet Gustav Ture Ner Bergkvist Bråten Hanna Matilda Aronsson Tahe
19041228 Arbetare Anders Johan Sjölkander Renstorp Alma Kristina Håkansson Röshult
1905
19050408 Snickeriarb Johan Alfred Ström Renstorp Ada Kristina Gustavsd Porteshult
19050601 Maskinförare Johan August Rundblom Jönköp. Sofia Nanny Hanna Mand Månsson Månsarp
19050623 Soldat Oskar Herman Standar Porteshult Anna Josefina Karlsd Tranhult
19050624 Smeden Oskar Edvin Stålberg Edensborg Rut Teresia Elis Rosell Bergsholm 2
19050930 Banvakt Gustav Emil Berglund Reftele F Ellen Anna Krist Karlsson Månsarp
19051104 Folkskollär Otto Algot Palmberg Kumla Sjukskötersk Emma Maria Fransson Sävsjö NLjunga F
19051118 Snickeriarb Karl O Bernhard Magnusson Vägalund Anny Melida Gustavsson Månsarp
19051229 Hemäg Janne Tunell Svensson Stigamo Barnarp Hildur Hanna Ott Johansd Karshult
19051230 Lantbr Per Axel Georg Andersson Renstorp Ebba Johansson Tranhult
19051231 Gjutare Karl Otto Forsman Barnarp F Jenny Olivia Emi Gustavsson Bråten
1906
19060217 Gjutaren Frans Gottfrid Eld NorrahammarBarnar Pig Ebby Lovisa Gustavsd Månsarp
19060505 Husäg Sven Alfred Johansson Nässjö Station Hem Dot Olga Maria Johansd Sjöhult Sgård
19060623 Hemäg Oskar Reinhold Arvidsson Porteshult Hemäg Dot Helga Naemi Andersson Renstorp
19060708 Hemmason Erik Gottfrid Nilsson MånestorpSandsery Hemäg Dot Edit Anna Maria Eriksson Jorshult
19060929 Smeden Simon Tobias A Frick Renstorp Smedsdot Hildur Emelia Strömblad Renstorp
19061216 Smeden Sven Albin Engberg TrankärrSandseryd Sömmerskan Helga Maria Kristoffersson Bergslid
19061216 Gjutaren Joel Bernhard Johansson Norrahammar Hemdot Ester Elin Pauli Gustavsd Bergslund
19061222 Arbetaren John Fredrik Svensson Norrskog Pig Hilda Teresia Lundkvist Vägaholm
19061222 Arbetaren Tor Hjalmar Karlsson Bergsdal Arbet Dot Ester Eva Katari Andersson Bergsdal
19061231 Snickaren Karl Johan Emil Hansson Hökhult, Barnarp Hemäg Dot Hulda Oktavia Magnusson Tranhult
1907
19070316 Stationsmäst Tore Fredrik Vibling Månsarp Station Fröken Hildur Maria Vennerberg Månsarp Station
19070323 Arbetare Axel Emil Andersson Månsarp Elisa Alfrida Blom Jönköp Sofia
19070510 Handlanden August Karlsson Hammars F Hilma Charlotta Alvin Hammars F
19070518 Smeden Oskar Altinus Larsson Barnarp Augusta Dolvits Göteborg Masthugg
19070616 Hem Äg Teodor Boberg Boarp, Tofteryd F Anna Maria Alfri Andersson RuderKyrkofalla F
19071124 Gjutare Karl Leonard Tunberg Norrahammar Barna Anna Viktoria Johansson Porteshult
19071128 Skomakare David Svensson NorrahammarBarnar Ellen Hedvig Lov Andersson Mariedal Bråten
19071228 Arrendator Sven Anders Johansson Röshult Ester Ingrid Gudhemsd Hustomten
1908
19080229 Hem Son Arvid Henning Lidström Ödestugu Lydia Helena Osbäck Nybygget Bråten
19080327 Hem Son Oskar Robert Johansson BratteborgByarum Augusta Gustavsd Sjöhult Sgård
19080328 Dräng Gustav Anton Johansson Malmbäck F Signe Elvira Kri Svensson Taberg
19080527 Lantbruk Gustav Albin Johansson Ljunga, Habo F Hem Dot Jenny Elisabet Johansson Böre F
19080905 Hemäg F.d. Gustav Henning Svensson Tranhult Hemäg Dot Selma Maria Ulri Månsson Månsarp
19081106 Boktryckaren Ivar Vilhelm Nyberg Tidaholm Tora Naemi Matil Vennblad Bergshyddan
19081107 Lantbruk Per Edvard Ehlin StensholmHakarp F Alma Josefina Svensd Hacklasbo
19081211 Hemmason Hjalmar Josefsson Angerdshestra Hemäg Dot Berta Maria Magnusson Smörvik
1909
19090327 Hem Son Johan August Johansson Byarum F Hem Dot Emma Svenningsd Angerdshestra
19090529 Arbetare Georg Johannes Jonsson Dalskog Ida Matilda Törn Dalskog
19090613 Snickaren Johan Filip Håkansson Hakarp F Jungfru Agnes Adelia Reg Nilsson Hakarp F
19090813 Verkmäst Johan Oskar Hammarsten Vägaholm 2 Antina Sylvia Isaksson Bråten,Anneberg F
19090821 Hem.äg Per Simon Johansson Hökhult Sömmerskan Emma Elisabet Klasd Klippan, Taberg
19090821 Handlande Sven Viktor Gustavsson Renstorp Änkan Anna Sofia Johansson Renstorp
19091001 Arbetare Frans David Berg Hyltena,Barnarp Jenny Elisabet Andersd Porteshult
19091223 Lantbruk Karl Karlsson Jönköp Sofia Ellen Erika Osbäck Bråten
19091231 Snickare Karl Albin Svensson Ängslund Hemäg Dot Hulda Kristina Johansson Tranhult
19091231 Hem.äg Erik Natanael Johansson Angerdshestra F Hildur Augusta Unosson Hökhult
1910
19100130 Fabriksarb Gustav Adolf Nordlander Hakarp F Lilly Konstantia Karlsson Karlefors,Bråten
19100514 Maskinarb Frans Johan Hil Osbäck Huskvarna Signe Alfrida Nyström Huskvarna
19100515 Maskinarb Axel Gideon Ström Skogsdal,Renstorp Tyra Hedvig Mari Klarin Skuggan
19100623 Gjutare August Hjalmar Skörd Holmskog,Bråten Elin Maria Nilsson Lindhammaren
19100820 Hem.äg Johannes Paulus Johansson Angerdshestra Edit Teresia Svensson Tranhult
19101023 Hovmästare Knut Konstantin Petersson Jönköp Kristina Anna Matilda Elf Karlsson Åby,Berga F
19101103 Kulturing. Anders Bauman Jönköp.Kristina Villy Helena Rundbäck Jönköp Kristina
19101201 Byggmäst Karl Vilhelm Karlsson Lannaskede Rut Katarina Petersson Haga Taberg
19101230 Snickeriarb Anders Enok Granberg Hörnet Sömmerskan Hildur Natalia Andersson Edensborg
1911
19110520 Bankförvalta Nils Vilhelm R Stenmark Källeryd F Mimmi Ellen Kata Esping Smörvik
19110624 Åkare Herman Fritjof Brandt Renstorp Alma Andersson Renstorp
19111021 Järnsvarvare Ernst Johan Andersson Kåperyd Ellen Naemi Svenningsd Rosenhill
19111028 Snickare Oskar Emil Råhlin Skärstad F Ester Emelia Gustavsd Porteshult
19111104 Smed Axel Artur Almgren Bråten Albertina Al Bråten
19111202 Järnsvarvare Sven August Petersson Bergsdal Hedda Sara Emeli Osbäck Huluhammar
19111222 Husäg Rikard Svenningson Rosenhill Edit Karolina Svensson Kåperyd
1912
19120313 Handelsbitr Frans Oskar Ado Johansson Aneby F Anna Elisabet Magnusson Renstorp
19120525 Hem Äg Viktor Johansson Hult, Rogberga F Ester Sigrid D Gustavsson Renstorp
19120622 Hem Äg Axel Enok Herma Karlsson Tranhult Hemäg Dot Ester Maria Kris Johansson Tranhult
19120831 Hem Äg Ernst Gustav Te Blomkvist Åkers F Hem Äg Dot Anna Maria Krist Andersson Tranhult
19121130 Hem Son Oskar Gideon Andersson Bondstorps F Ellen Viktoria Petersson Vägaholm 1
19121130 Tjänsteman Karl August Abrahamsson Jönköp. Kristina Matilda Lovisa E Vetterling Jönköp. Kristina
19121206 Sågverksarb August Alfred Andersson Renstorp Selma Elisabet Huld Renstorp
19121214 Snickeriarb Arvid Sakarias Svensson Brorsholm Bråten Adelaid Maria E Svensson Brorsholm
1913
19130215 Kusken Erasmus Edvard Olofsson Sanna, Ljungarum Ester Matilda Karlsson Jönköp Sofia
19130308 Hem Äg Johan Alfred Andersson Holmen, Habo F Selma Keistina Unosson Hökhult
19130510 Hem Äg Karl Magnus Nat Andersson Byarum Ellen Matilda K Gustavsson Sjöhult Sgård
19130712 Smeden Karl Oskar Andersson Möllan,Byarum F Karin Hanna Elis Ottosson Målskog
19130717 Montör Gustav Helmer Karlsson Gransholm Ellen Gunhilda V Ekström Taberg, Stationen
19130802 Maskinisten Frans Edvard Dalkvist Renstorp Märta Ingeborg Karlsson Renstorp
19131205 Lars Vilhelm Andersson Väla, Skarab Alise Viktoria Svensson Väla, Skarab
19131226 Skomakare Bror Erik Andersson Renstorp Rut Genoviva Deb Bolander Renstorp
1914
19140117 Montör Gustav Helmer Karlsson Taberg Ellen Gunhilda V Ekström Taberg
19140418 Hem Äg Johannes Emil Johansson Hyltena,Barnarp Rut Hanna Johansson Hestra
19140501 Reparatör Sven Arne Sigfr Ekvall Gransholm Rut Elisabet Hilleman Bråten
19140615 Kopparslag Karl August Sjöman Bråten Augusta Jenny Johansson Elim
19140623 Järnarb Karl Axel Natan Isaksson Åsa,Sandseryd F Edit Naemi Elisa Gran Karlslund,Kåperyd
19140627 Hem Äg Johannes Edvard Svensson Röshult Selma Maria Johansson Målön, Tahe
19140911 Handlanden Karl Edvard Bengtsson Vägaholm 1 Alma Magdalena Johansson Vägaholm 1
19140911 Lokreparatör Karl Algot Florin Jönköp Sofia Augusta Matilda Håkansson Jönköp Sofia
19141101 Folkskollär Bror Karl Persson Lindsberg,Halland Hushållerska Augusta Josefina Johansson Lindsberg,Halland
19141104 Hem Äg Karl Amandus Tubbin Öggestorp F Ester Ulrika Svensson Kåperyd
19141127 Hemmason Oskar Robert Svensson Beth, Bondstorp F Anny Elna August Svensson Smörvik
1915
19150220 Smeden Sven Axel Ragna Lagerstrand NorrahammarBarnar Selma Nelly Sofi Gustavsson Elimsborg
19150320 Predikant Johan Ambernus Yngve Kyrkefalla F Ester Sofia Nyberg Kyrkefalla F
19150324 Kontorsbitr Erik Eberhard Cervin Slöta F Anna Maria Sofia Larsson Jönköp Sofia
19150403 Metallslip Axel Vilhelm Andersson Åsa, Sandseryd Alva Sanna O Stark Olsson Mariedal,Bråten
19150426 Hem Äg Johannes Emanuelsson Gryteryd F Lärarinnan Ester Potentia Jonsson Södra Hestra
19150710 Järnarb August Herman Karlsson Elimsborg Emma Kristina Karlsson Elimsborg
19150814 Fabriksarb Gustav Ivar Häll Hakarp F Rut Antonia Andersson Taberg
19151024 Järnarb Ernst Magnus Alstrand Jönköp Kristina Ellen Ottiliana Johansson Jönköp Kristina
19151113 Hem Äg Johan Simon T Johansson Angerdshestra Emmy Paulina Andersson Boeryd
19151203 Byggnadssnic Frans Simon Magnusson Sandseryd Karin Sigrid Adi Rosell Bergsholm 2
19151210 Lantbruk Frits Georg Abrahamsson Röshult Änkan Edla Anna Elisab Håkansson Röshult
19151231 Hem Äg Sven Johan Lenn Johansson Tofteryd F Edla Andersson Byarum F
1916
19160408 Järnarb Gunnar Gustavsson Barnarp F Elsa Johanna Eli Lidberg Gransholm
19160415 Snickeriarb Karl Anders O Dalen Mariedal, Bråten Signe Tunander Mariedal, Bråten
19160521 Skräddare Gustav Adolf Sköld Jönköp Kristina Augusta Nanny M Gustavsson SandkullenBråten
19160610 Verkmäst Konrad Emil Fredriksson Rosenhill Bråten Kontorsbitr Anna Julia Karlström Lindhammaren
19161223 Järnarb Albert Teodor L Isaksson L.Åsa, Sandseryd Rut Lovisa Hellsten Skogshyddan
1917
19170601 Skräddaren Amandus Fritjof Andersson Hjälmseryd F Edit Matilda Lindberg Porteshult
19170616 Lantbruk John Leonard Svensson Angerdshestra Rut Anna Maria Ljungdal Vägaholm 2
19171208 Lantbruk Axel Vilhelm Johansson Byarum F Elin Antonia Jonsson Karshult
19171215 Arbetaren Johannes Esaias Svensson Rosenholm Edla Signe Alida Sundkvist Rosenholm
19171230 Hem Äg Anders Paul Svensson Målskog Rut Jenny Maria Johansson Tahe
1918
19181005 Målare J. O. Vilhelm Svensson Taberg Anna Elisabet Almgren Almedal
19181013 Handlande Johan August Nord Norrahammar Brodös Adina Linnea Cederkvist Taberg
19181118 Hovslagare Erik Rudolf Grunditz Hörle, Värnamo F Rut Astrid Aug Andersson Renstorp
19181123 Stationsskr. Karl Oldevig Stork Jönköp Sofia Berta Maria Gustavsson Renstorp
19181206 Järnarb Karl Gustav F Jonasson Bergshill Erika Eleonora Sjö Bergshill
1919
19190601 Stationskarl Gunnar Yngve A Rosell Taberg Olga Ragnhilda Svensson Taberg
19190706 Bokhållare David Gottfrid Olsson Huskvarna Nelly Elvira Cederkvist Taberg
19190802 Arbetare Oskar Ludvig Abrahamsson Skogslid,Berget Rut Elisabet Johansson Skogslid
19190827 Stationsskri Erik Vilhelm Ekholmer Taberg Ragnhild Karolin Nilsson Taberg
19190905 Godsförvalt Anders Natanael Lundin Värmdö F Maria Lovisa C H Von Scheéle Bergshyddan
19191004 Hem Äg Titus Arvid Nat Hagert Hästhagen, Habo Signe Greta Kris Månsson Månsarp
19191109 Charkuterist Martin Gustav V Cederkvist Sandhem, Berget Anna Ester Ingeb Linden Taberg
1920
19200522 Snickeriarb Klas Oskar H Svensson Åsa, Sandseryd F Hem Dot Margareta Hildur Karlsson Karlslund Taberg
19201030 Yllefab,arb Gustav Vilhelm Johansson Lindshammaren Hem Dot Axia Fredrika E Ekström Bergsholm
1921
19210220 Åkare Janne Valdem E Andersson Kavla Huskvarna Hemmadotter Nanny Aug LinnŠa Sjöberg Brorsholm Bråten
19210514 Chaufför Karl Oskar A Johansson Säby Förs (F) Rut Gunhild Johansson Säby Förs
19210623 Fast Äg Johan Edvin Hansson Haga Taberg Hemmadotter Lilly Maria Karo Gustavsson Sjöhult Söderg
19210702 Arrendator Karl Emanuel R Klasson Malmbäck Förs Hemmadotter Beda Elisabet Johannesson Rörshult
19210709 Skräddare Karl Johan Engstrand Godhem Renstorp Hemmadotter Signe Anna David Jansson Sjöhult Söderg
19210813 Järnarbetare Nils Joh Reinho Strömblad Barnarps F Hemmadotter Berta Elvira Svensson Bråten
19211015 Målare Viktor Herman Ström Falköping Änkan Tyra Hedv Maria Ström F Klarin Renstorp
19211113 Dräng Gustav Fredrik Sjölander Sandseryd Förs Tjänarinnan Anna Emilia Elsa Fagerberg Bergsdal Taberg
19211217 Bruksarb Jöns Bengtsson Klarin Skuggan Taberg Tjänarinnan Ellen Maria Andersdotter Skuggan Taberg
1922
19220311 Järnarb Hjalmar Josefsson Ljungsäter Elin Maria Jonsson Rydsholm
19220617 Lantarbetare Axel Albert Johansson Sandseryd Hemmadotter Anna Svea Karoli Johansson Smörvik
19220729 Yllefab Arb Axel Ivar Karlsson Lindhem Bråten Anna Linnéa Tion Ekman Fridsäter
19221124 Boskapshandl Karl Johan Karlsson Torpa F Kronoberg Ebba Sara Krist Gustavsson Renstorp
19221125 Fd Soldaten Anders Johan Landin Gränstorp Hushållerska Emma Johansson Gränstorp
19221202 Snickfab Arb Torkel Axel Rag Andersson Skuggan Berta Ingegerd K Johansson Sand
19221209 Kontorist Karl Vitus Rein Karlsson Mariedal Elin Maria Teres Petersén Mariedal
19221223 Järnarb Bror Johan Gide Andersson Bankeryd Gurli Svensson Gransholm
19221230 Hemmansägare Anders Teodor Andersson Nittorps F (P) Magnhild Maria Bolander Fridhäll
19221230 Fabriksägare Anders Hilding Andersson Bergskog Tjänarinnan Maemi Maria Fransson Berget
1923
19230117 Gjutare Karl Filip Karlsson Barnarp Signe Ellida Almgren Almedal
19230303 Stationskarl Gustav Dav Esai Sköld Knutsholm Anna Linnéa Salomonsson Knutsholm
19230816 Tjänsteman Karl Johan Skoglund Storkyrkof Sthlm Anna Naemi Gustavsson Hacklarsbo
19230915 Snickeriarb Erik Olof Eriksson Smedsbo Porteshul Änkan Aug Lovisa Olsén-Peterson Smedsbo
19231013 Handlanden Karl Gottfrid Karlsson Knutsholm Ebba Maria Aug Andersson Bergshyddan
19231016 Bagarmästare Karl Henry N Hörndahl Haga Taberg Ebba Hedvig P Gustavsson Haga
19231020 Byggn Snick Bror Gus Albert Zackrisson Hacklarsbo Karin Dagmar Vik Brant Sand Renstorp
19231117 Järnarb Knut Oskar Sven Ekman Barnarp (Borg.vigsel Sigrid Sofia Lil Dalén Alforsen Kåperyd
19231222 Fil Kand Torsten Erik Ig Michanek Månsarp Stenograf Brita Maria Sjöholm Månsarp
19231223 Fab Ägare Johannes Hennin Svensson Stensholm Taberg Hilly Valb Elisa Andersson Ålderdomshemmet