Döda i Månsarp 1896-1925

DÖDA I MÅNSARP FÖRSAMLING 1896-1925
Deaths in the parish of MÅNSARP

Hämtat från Jönköpingsbygdens genealogiska förening

Datum Yrke/Titel Namn Ålder Dödsorsak Bostadsort
Date of
death
Title/Profession Name Age
Y-M-D
Cause of Death Place of residence
1896
18960101 Und Man Otto Johansson 820613 Slag Målskog
18960110 Hemmadottern Gerda Naemi Nilsson 170421 Lungsot Lindhammaren
18960129 Arbetaren Peter Johannesson 740525 Lunginflammatio Furuberg
18960201 Bergbrytare Jöns Larsson 860403 Ålderdom Stallen
18960301 Hem Äg Dödfödd Gosse And Gustavsson 000000 Svag V Födseln Hökhult
18960415 Und Man Anders Johannesson 860615 Njurlidande Månsarps By
18960507 Änkan Maja Svensdotter 850107 Ålderdom Fattighuset
18960614 Flickan Ester Kristina Augustd 000201 Slag Kåperyd
18960616 Hemmason Oskar Hjalmar Johansson 161025 Drunkning V Bad Sjöhult Söderg
18960803 Gossen Oskar Natanael Justusson 000303 Svag V Födseln Tranhult
18960912 Undantagsänkan Johanna Johansdotter 790801 Lunginflammatio Smörvik
1897
18970216 Flickan Ester Sara Maria Nilsson 000001 Slag Renstorp Utjord
18970217 Änkling John Magnusson 800818 Slag Hustomten
18970226 Hustru Märta Jonasdotter 670316 Lunginflammatio Hacklasbo
18970416 O.ä. Dotter Ester Maria Gustavsd 000103 Lunginflammatio Målskog
18970420 Flickan Signe Anna Margaret Svensson 020225 Lunginflammatio Kåperyd
18970424 Torparson Abel Altinus Johansson 000009 Svag V Födseln Sjöhult Norreg
18970506 Hem Äg Johannes Johannesson 510025 Vattusot Tahe
18970829 Fattighjonet Maria Elisabet Tolf 680915 Ålderdom Fattighuset
18970908 Byggmästarson Olof Artur Olsson 010522 Kikhosta Vägaholm
18970926 Undantagsänka Johanna Svensdotter 810002 Slag Hacklasbo
18971101 Hemmadotter Gertrud Kristina Hafström 160306 Difteri Sandhem Renstorp
18971101 Gossen Knut Axel Paul Salomonsson 000125 Slag Knutsholm
18971114 Stinsdotter Rut Martina Larsson 000012 Kikhosta Månsarp Station
18971210 Bergsman Gustav Gustavsson 820120 Hjärtförlamning Hökhult
18971212 Gossen Karl Vilhelm Johansson 040614 Ägghosta Tranhult
1898
18980113 Hustru Kristina Nilsdotter 780102 Ålderdom Björkelund Portes
18980115 Änka Anna Katarina Petersdotter 740721 Leversjuka Hörnet Boeryd
18980126 Hemmansägare Per Johan Andersson 230918 Maginflammation Tjurshult
18980408 Inhyses Änkan Brita Katarina Eriksdotter 870104 Hjärnblödning Stallen
18980511 Hustru Vilhelmina Bergman 320205 Lungsot Brorsholm
18980514 Hemmadotter Maria Kristina Andersdotter 281014 Lunginflammatio Myrebo Tjurshult
18980602 Gosse Torsten Henrik Petersson 000001 “ej Fullgången” Knutsholm
18980918 Inhyses Änka Maja Stina Johannesdotter 700628 Avtyning Konungsberget
18980924 Oäkta Son Axel Severin Jonsson 010900 Lunginflammatio Målskog
18981019 Inhyses Änka Brita Maria Gustavsdotter 811019 Ålderdom Smedsbo
18981020 Gossen Johannes Edvin Nata Johansson 050122 Difteri Hestra
18981104 Gossen Anders Gustav Aronsson 050508 Strupkatarr Tahe
18981110 Flickan Ebba Maria Henriett Olofsson 090203 Strypsjuka Vägaholm
18981124 Gosse Karl Gustav Alfred Adastefuesson 060904 Difteri Karshult
1899
18990109 Gosse Eskil Fabian Sjögren 030409 Difteri Vägaholm
18990127 Hustru Wendela Danielsdotter 251007 Barnsängsfeber Kåperyd
18990203 Flickan Ester Vilhelmina Bergman 010011 Lungsot Brorsholm
18990418 Undantagsman Sven Lundgren 720216 Lunginflammatio Vadbindartorpet
18990423 Hemmason Tobias Nilsson 180700 Lungsot Lindhammaren
18990426 Hustru Brita Abrahamsdotter 760111 Lungsot Fridhem Månsarp
18990508 Gossen Gustav Ragnar Valen Johansson 000303 Maginflammation Skogsdal Renstorp
18990512 Husägare Johan Petersson 680303 Reumatisk Feber Lövfällan Sjöhult
18990531 Pigan Emma Elisa Andersdotter 450022 Hjärtlidande Renstorp
18990612 Arbetskarl Karl Ludvig Johannesson 350103 Lungsot Karlslund
18990812 Kantor Lärare Per Gustav Ljungdal 680811 Gulsot Målskog
18991102 Und Änka Sara Kristina Johannesdotter 840521 Ålderdom Sjöhult
18991110 Oäkta Son Karl Gunnar Tobias Sand 000008 “ofullgången” Sjöhult Norreg
18991126 Masmästare Sven Svensson 810221 Lunginflammatio Röshult
18991227 Hustru Katarina Elisabet Osbäck 780917 Kräfta Kåperyd
1900
19000211 Fattighjonm Abraham Jonasson 750406 Andtäppa Fattighuset
19000305 Sven Farms Änk Lena Katarina Nikolaidotter 820715 Lunginflammatio Skogslund Månsarp
19000404 Gosse Ture Johan Ludvig Johannesson 010026 Slag Karlslund Portesh
19000414 Fattighjon Gustav Blomberg 730500 Influensa Skogslid Månsarp
19000416 Änka Helena Johansdotter 670620 Influensa Skogslid Månsarp
19000505 Arbetskarl Johannes Gustavsson 680802 Äggvitesjuka Sandhem Målskog
19000512 Undantagsman Gustav Jonasson 730412 Efter Bråckoper Skuggan Taberg
19000707 Undantagsman Gustav Magnusson 690120 Magkräfta Tranhult
19000713 Änkan Maja Greta Johannesdotter 761111 Ansiktsros Furuberg Månsarp
19000901 Hustru Inga Stina Petersdotter 730611 Hjärnblödning Nybygget Sjöhult
19000929 F Artilleriste Per Gustav Kallstedt 330413 Magkräfta Sandhem Renstorp
19001020 Änka Maria Rebecka Gustavsdotter 780514 Magsår Boeryd
19001125 Arbetare Anders Samuelsson 800105 Vattusot Norrlid Kåperyd
1901
19010111 Gossen Gustav Einar Eklund 020700 Scharlakansfeb Kullen Kåperyd
19010118 Dräng Anders August Johansson 261017 Kross Huvudskål Taberg
19010129 Kantor Lärare Magnus Gustav Jonsson 780116 Slag Fridhem Månsarp
19010213 Inhys Hustru Magdalena Bengtsdotter 770703 Slag Hultet Sjöhult
19010215 Flickan Ester Maria Cecilia Johansson 110010 Lungsot Vägaholm
19010222 Flickan Augusta Signe Maria Bergman 080320 Lungsot Lindhammaren
19010513 Undantagsman Johan Håkansson 730015 Inbränd Risfäll Tranhult
19010615 Skomakaren Johannes Magnus Svensson 690310 Hjärnslag Röret Boeryd
19010703 Hustrun Ida Karolina Gustavsdotter 231124 Lungsot Brorsholm
19010805 Flickan Edit Anna Elisabet Ström 120100 Bleksot Skogsdal Renstorp
19011030 Hustru Amanda Maria Andersdotter 231017 Barnsänsfeber Åslätt Renstorp
19011106 Hustru Karolina Nilsdotter 760128 Reumatisk Feber Nytorp Renstorp
19011128 Inhysänkeman Johannes Svensson 950122 Ålderdom Porteshult
1902
19020203 Gossen Gunnar Håkan Verner Andersson 030913 Slaganfall Renstorp
19020206 Gosse Sven Erik Paulus Svensson 000016 Svag Fr Födseln Karshult
19020208 Mjölnarson Ernst Edvard Magnus Karlsson 010400 Slaganfall Tabergs Qvarn
19020219 Gosse Gustav Tage Svensson 010207 Slaganfall Bråten
19020305 Gossen David Oskar Antoniu Lindholm 000810 Lunginfl Vägaholm
19020323 Änkan Stina Johannesdotter 860207 Ålderdom Hestra
19020330 Änkan Maja Katarina Johannesdotter 640400 Av Hunger Tranhult
19020407 Hemmansägare Karl Axel Eriksson 600214 Sockersjuka Jorshult
19020528 F Mjölnaren Per Erik Sandberg 850602 Ålderdom Berghem Taberg
19020608 Pigan Hedda Lovisa Johansdotter 560122 Njurlidande Röret Boeryd
19020706 Hemmadotter Axia Alfina Wennblad 240103 Höggrad Bleksot Skogslund Bråten
19020711 Inhys Pigan Maja Jonasdotter 820818 Ålderdom Tranhult
19020925 Hustru Tullia Viktoria Petersson 211025 Lungsot Sand Renstorp
19021030 Hemmansägare Joh And Herman Johansson 291023 Lungsot Tranhult
19021128 Undantagsman Bror Gustav Gustavsson 701100 Magkräfta Boeryd
19021218 Fattighjon Karl Johan Johannesson 790228 Äggvitesjuka Fattighuset
1903
19030315 Gosse Oskar Helge Ivar Johansson 000524 Svaghet Fr Föds Tjurshult
19030504 Hemmansägare Johan Edvard Andersson 450518 Självmord Hängn Hökhult
19030514 Og Kvinna Hulda Maria Gustavsson 290305 Magkatarr Bergslund Kåperyd
19030516 Inhyses Anders Petersson 840629 Ålderdom St Hultet Sjöhult
19030610 Flickan Märta Erika Lindkvist 000030 Magkatarr Slag Månsarp
19030704 Gossen Johan Axel Birger Gustavsson 061026 Lunginflammatio Renstorp
19030721 Fattighjon Karl Gustav Svensson 780725 Lungkatarr Fattighuset
19031022 Flickan Berta Matilda Nilsson 040114 Difteri Taberg
19031022 Flickan Märta Birgitta Linn Andersson 070402 Difteri Bråten
19031119 Hemmansägare Axel Bernhard Johansson 350500 Reumatism Hjärt Dalskog Månsarp
19031127 Og Mannen Knut Anders Vilhelm Knutsson 280820 Äggvitesjuka Kåperyd
19031214 Hemmansägare Johan Edvard Gustavsson 530411 Hjärtslag Hacklasbo
1904
19040119 Änka Ulrika Kristina Johansson 710715 Kåperyd
19040201 Hustru Johanna Matilda Andersdotter 331002 Tjurshult
19040207 Undantagsman Gustav Magnus Jonasson 680801 Jorshult
19040223 Flickan Elsa Dagmar Bergendorff 010115 Bråten
19040531 Handlarhustru Augusta Josefina Johansdotter 391128 Taberg Bråten
19040813 Drängen Anders Peter Johansson 330419 Hustomten
19040901 Og Kvinna Elisa Maria Gustavsdotter 350318 Taberg
19041025 Arbetare Sven Isak Petersson 780520 Svensbygget Tahe
19041110 Flickan Svea Ragnhild Elisa Petersson 020404 Knutsholm
19041125 Smed Sven Johan Strömblad 440825 Strömsdal Renstor
19041230 Smed Anders Johan Vennblad 610912 Skogslund Bråten
1905
19050104 Gosse Eskil Tobias Läffler 000004 För Tidigt Född Taberg
19050117 Hustru Karin Johansdotter 790622 Bröstsjukdom Röshult
19050326 Änka Brita Kajsa Gustavsdotter 761125 Magkräfta Bergsholm Bråten
19050403 Änka Anna Magdalena Brodal 921113 Ålderdom Huluhammar
19050405 F Torparen Johannes Larsson 880615 Ålderdom S Nybygget Sjöhul
19050428 Gosse Karl Johan Harry Weitz 040720 Scharlakansfebe Elimsberg
19050515 Hustru Maja Lena Svensdotter 720408 Ålderdom Månsarp Fattighus
19050707 Oä Dotter Ebba Valborg Maria Gustavsdotter 010100 Scharlakansfebe Taberg
19050725 Arrendatorhust Emma Kristina Israelsdotter 600018 Magkatarr Taberg
19050729 Hemmansägare Levin Svensson 350202 Hjärninflammati Karshult
19050908 Körare Jonas Jansson 710210 Hjärnblöding Kroken Renstorp
19051109 Änka Kristina Andersdotter 590125 Kräfta Kroken Renstorp
1906
19060216 Inhyse Sven Andersson 881105 Ålderdom Tranhult
19060302 Rättarhustru Anna Stina Jonasdotter 740704 Slag Sjöhult Norreg
19060421 Flickan Sigrid Hanna Matild Johansson 020223 Lunginflammatio Tjurshult
19060508 Hustru Ester Karolina Karlsdotter 280610 Lungsot Åslätt Renstorp
19060521 Änka Sara Magnusdotter 810600 Ålderdom Nybygget Sjöhult
19060523 Gossen Anders Rudolf Stefa Nilsson 130607 Fallandesjuka Stallen Taberg
19060612 Fattighjon Kristoffer Svensson 700200 Hängning Självm Fattighuset
19060628 Gosse Axel Harry* Weiberth 000016 Slag Taberg
19060710 Gosse Gösta Herman* Weiberth 000023 Svaghet Fr Föds Taberg
19060730 Arbetare Anders Petersson 760611 Ålderdom Valstorp Renstorp
19060803 Änka Hedvig Svensdotter 680326 Ålderdom Berghem Taberg
19060809 Flickan Dagmar Emma LinnŠa Augustsson 000400 Maglidande Vägaholm 2
19060905 Disponentdotte Greta Blomdahl 000001 Lindhammaren
19060906 Skomakarhustru Anna Gustava Johansdotter 440000 Lungtuberkulos Sandvik Bråten
19060910 Gosse Nils Johan Gunnar Johansson 000500 Kolerin Karlslund Renstor
19060913 Flickan Anna Astrid Ingebo* Svensson 000200 Kolerin Karlslund Renstor
19060917 Flickan Elsa Maria LinnŠa* Svensson 000200 Kolerin Karlslund Renstor
19060925 Gossen Bengt Einar Bengtsson 000012 Porteshult
19061018 Gosse Karl Erik Johansson 000100 Slag Sjöhult Norreg
19061029 Gosse Gustav Allan Helmer Bergkvist 001100 Slag Holmsskog Bråten
19061121 Flickan Sigrid Aina Maria Andersson 000600 Lunginflammatio Renstorp
1907
19070204 Inhysesman Magnus Lundgren 76916 Slag Vadbindartorpet
19070328 Skräddare Klas Axel Larsson 690113 Maglidande Sandhem Månsarp
19070625 Snickare Anders Gustav Johansson 360618 Lungsot Bråten Taberg
19070809 Hemmansägare Johan Magnusson 670822 Självmord Hängn Hestra
19070822 Gosse Karl Jonas Eriksson 000002 Allmän Svaghet Sand Renstorp
19070916 Hustru Lena Stina Andersdotter 820600 Ålderdom Lyckorna Jorshult
19070921 Flickan Elin Maria Adelina Karlsson 170017 Lungsot Kåperyd
19070926 Undantagsman Anders Stork 701014 Tarmvred Målskog
19071016 Snickardotter Mildred Charlotta E Lindberg 010502 Lungkatarr Taberg
19071214 Hustru Anna Katarina Andersdotter 810900 Ålderdom Skogslund Sjöhult
19071217 Flickan Rut Sally Maria Karlsson 080000 Difteri Hökhult
19071221 Undantagsman Sven Isak Jonasson 840313 Ålderdom Porteshult
1908
19080105 Arbetare Johan Aug Petersson 610006 Magkräfta Furuberg
19080210 Fattighjon Anders Jansson 800906 Ålderdom Fattoghuset
19080212 Fattighjon Sara Stina Bengtsdotter 870922 Ålderdom Fattighuset
19080215 Smedson Tor Gustav Rudolf Fagerberg 151013 Blodbrist Taberg
19080218 Torparson Karl Johan Anton Johannesson 080018 Fallande Träd Sjöhult Norreg
19080321 Fd Bergsman Erik Eriksson 831027 Hjärtlidande Hemmet Renstorp
19080531 Gosse Engmet Zagerholm 000002 Renstorp
19080531 Gosse Ture Axel Birger Andersson 000700 Kikhosta Renstorp
19080609 Gosse Sven Johan Artur Svensson 001100 Blodpropp Vägalund
19080616 Snickare Gustav Bohman 580822 Hjärtfel Bergslid
19080824 Änka Inga Stin Magnusdotter 790601 Ålderdom Hestra
19080908 Undantagsman Anders Magnusson 840010 Ålderdom Hökhult
19081015 Arbetare Anders Magnus Isaksson 850102 Ålderdom Björkelund Portes
19081114 Gosse John Henry Petersson 020103 Brännskada Renstorp
19081213 Hemmansägare Gustav Knut Israelsson 700324 Magkräfta Kåperyd
1909
19090106 Og Mannen Peter Otto Jansson 720310 Magkräfta Smörvik
19090301 Gosse Karl Johan Bertil Johannesson 020000 Svaghet Hvilan Renstorp
19090316 Körare Johan Peter Andersson 711100 Hjärtslag Bergsholm 1
19090502 Hustru Alma Justina Svensd Bergendorff 400207 Lungtuberkulos Berghem Bråten
19090508 Restauratris Anny Eleonora Svan 280400 Lungtuberkulos Sjötorp Tahe
19090616 Undantagsman Johan Bengtsson 760418 Lunginflammatio Porteshult
19090617 Arbetare August Otto Jansson 720510 Ålderdom Lyckås Renstorp
19090619 Hustru Anna Karolina Nykvist 240124 Lungkatarr Dalstorp Renstorp
19090908 Hemmansägare Anders Gustav Gustavsson 670925 Avtyning Hökhult
19090928 Undantagsman Johan Magnus Jonasson 831020 Lunginflammatio Karshult
19091015 Pigan Jenny Charlotta Svensdotter 380509 Magsår Hestra
19091213 Og Kvinnan Johanna Moberg 730108 Ålderdom Månsarp
19091221 Hemmansägare Gustav Karlsson 620704 Magsjukdom Månsarp
1910
19100219 Hustru Brita Katarina Söderström 571003 Slag Sandkullen Bråten
19100312 Hustru Maria Gustavsdotter 690812 Reumatisk Värk Jorshult
19100322 Hustru Anna Maria Ester Petersson 671120 Njurlidande Anneberg Bråten
19100525 Missionärshust Rut Anna Elisabet Andersson 270712 Barnsbörd Rosenhill Bråten
19100605 Undantagsman Hans Johan Jonasson Svanberg 820716 Slag Kåperyd
19100703 Flickan Ruby Johansson 000102 Solvik Månsarp
19100812 Godsägarinna Johanna Maria Gustavsdotter 620604 Hjärtfel Tahe
19101008 Fattighjon Frans Lorens Johansson 750219 Lungsot Ålderdomshemmet
19101010 Og Kvinnan Jenny Kristina Svensdotter 430619 Blodstörtning Kullen Kåperyd
19101010 Flickan Elvira Gertrud Elis Sjökvist 000921 Johannesberg
19101101 Hemmansägare Johan Magnus Johannesson 880500 Målön Tahe
19101129 Fosterdotter Svea Gustava Lindberg 211111 Lungsot Libanon Taberg
19101218 Skräddare Johannes Svensson Björk 811125 Ålderdom Lyckorna Jorshult
1911
19110106 Flickan Svea Elfrida Hildeg Svensson 010700 Hjärnhinneinfla Dalskog Månsarp
19110217 Hemmansägare Johan Händel Håkansson 381016 Kan Ej Anges Röshult
19110423 Hustru Anna Elisabet Dahlkvist 260404 Lungsot Hvilan Renstorp
19110607 Flicklan Eva Valborg Svensson 030016 Hjärntuberkulos Kullen Kåperyd
19110712 Änka Johanna Johannesdotter 860916 Struma Brorsholm Bråten
19110722 Undantagsänka Johanna Jonasdotter 760622 Hjärtslag Jorshult
19110726 Kopparslaghust Hulda Karolina Jönsson 400811 Lunginflammatio Bergslid Bråten
19110818 Grovarbetare Karl Magnus Gran 580400 Ryggmärgslidand Karlslund Kåperyd
19110902 Undantagsänka Sara Andersson 790013 Hjärnblödning Månsarp
19111209 Flickan Brita Helga Dagmar Petersson 000013 Vägaholm 1
1912
19120102 Stins Sven Nilsson Lindström 471101 Cancer Oesophag Taberg
19120220 Hemmansägare Sven Alfred Svensson 650610 Hjärtlidande Bråten
19120512 Flickan Astrid Elsi LinnŠa Johansson 010900 Äggvita Hökhult
19120518 Hemmansägare Sven Johan Reinholdsson 820816 Förstoppning Månsarp
19120531 Hustru Amanda Beata Magnusson 510721 Gallsten Hagaberg Månsarp
19120615 Og Mannen Johan Fredrik Andersson 320116 Lungsot Porteshult
19120720 Og Mannen Gustav David Natana Svensson 200007 Drunkning Brorsholm Bråten
19120802 Hemmansägare Frans Gustav Eriksson 751026 Njurlidande Jorshult
19120925 Gossen Stig Johan Mattias Gustavsson 010700 Slag Jorshult
19121119 Fd Portvaktmäs Sven Ludvig Holmström 481104 Lunginflammatio Taberg
1913
19130102 Hustru Anna Maria Fransdot Lindberg 720525 Magkräfta Libanon Taberg
19130117 Gossen Gustav Erland Lans 000617 Slag Kroken Renstorp
19130328 Hemmansägare Elise Gustava Reinholdsson 680301 Kräfta Månsarp
19130429 Modellsnickare Johannes Gustav PetersŠn 671011 Pneumoni Acuta Mariedal Bråten
19130523 Lägenhetsinneh Johan Petersson 780221 Ålderdom Elim Taberg
19130815 Änka Matilda Karlsson Moberg 670219 Myocardit Månsarp
19130826 Järnarbet Johan Gustav Fagerberg 710726 Ålderdom Knutsholm Taberg
19131025 Undantagsänkan Anna Maria Karlsdotter 961121 Ålder Månsarp
19131106 Fd Förrådsförv Sven Johan Holmberg 810216 Lungkatarr Skuggan
19131113 Flickan Hulda Cecilia LinnŠ Lagerstrand 211121 Hjärtlidande Sandvik Bråten
19131121 Og Kvinna Kristina Lagerstrand 740407 Ålderdom Sandvik Bråten
19131123 Undantagsman Sven Jonsson 700920 Hjärtlidande Målskog
19131201 Arbetare Johannes Andersson 840500 Ålderdom Hacklasbo
19131209 Hustru Hilma Fredrika Holm 290226 Lungsot Knutsholm
19131228 Torpare Gustav Andersson 670225 Blåskatarr Bergslund
1914
19140101 Gossen Ebba Stina Margaret Andersson 040708 Lungkatarr Renstorp
19140120 Og Mannen Nils Jonasson 830321 Ålderdom Porteshult
19140204 Järnarbet Kristoffer August Osbäck Lunginflammatio Nybygget Bråten
19140302 Arbetaren Anders Johan Eriksson 790200 Ålderdom Jorshult
19140307 Hustru Kristina Reinholdsdotte 870800 Ålderdom Porteshult
19140405 Hustru Märta Ingeb Karlsso Dalkvist 190320 Lungsot Hvilan Renstorp
19140501 Väverskan Anna Matilda Johannesdotter 331026 Meningitis Mariedal Bråten
19140506 Undantagsman Anders Johan Månsson 790217 Leversjuka Månsarp
19140609 Målare Sven Anders Esping 730824 Hjärnblödning Åsen Smörvik
19140612 Hemmansägare Anders Gustav Jonsson 690810 Hjärtförlamning Karshult
19140808 Änka Anna Greta Gustavsdotter 720018 Ålderdom Kåperyd
19140812 Hustru Anna Lovisa Andersd Johansson 530006 Magkräfta Njurl Kåperyd
19140901 Og Kvinna Axia Matilda Eriksson 230900 Lungsot Jorshult
19140914 Fattighjon Peter Magnus Petersson 810815 Ålderdom Ålderdomshemmet
19140917 Flickan Rut Ebba Gunilla Eriksson 170717 Lungsot Jorshult
1915
19150118 Husägare Justus Isaksson 720916 Ålderdom Anneberg Bråten
19150131 Fd Hemmansäg Hans Andersson 820419 Ålderdom Sjöhult Norreg
19150203 Bokhållare Karl Johan Erik Zagerholm 330523 Tuberkulos Haga Taberg
19150210 Väverska Anna Elisabet Lorensson 240314 Lungsot Vägalund
19150213 Arbetare Karl Alfred Johansson 530604 Ägghvita Karshult
19150303 Hemmansägaredo Tekla Naemi Gustavsson 240123 Meningitis Hökhult
19150417 Husägare Anders Levin Svensson 600220 Kräfta Ängsfors Månsarp
19150608 Flickan Britten Isaksson 000003 Svaghet Karlslund Kåperyd
19150609 Åkaren Gustav Pål Brant 350904 Hjärnhinneinfla Kroken Renstorp
19150710 Undantagsman Arvid Magnus Jönsson 880710 Ålderdom Porteshult
19150724 Hemmansägare Justus Magnusson 670211 Ålderdom Tranhult
19150802 Hustru Sara Matilda Israelsdotter 790008 Ålderdom Johannesberg
19150909 Gossen Eskil Anders Eugen Ottosson 171016 Lunginflammatio Karlskog
19150928 Jordarbetare Axel Gottfrid Andersson 321114 Tumör Lungbäcke Hökhult
19151013 Gossen Sven Johan Valter Svensson 111010 Sarcoma Månsarp
19151126 Arbetare Edvard Lorensson 220313 Vagnväxling Vägalund
1916
19160130 Änka Johanna Petersson 830113 Ålderdom Elim Taberg
19160206 Gosse Anders Henrik Emanu Johansson 000001 Svaghet Hustomten
19160214 Flickan Elsa Gunhild Elisab Johansson 000008 Svaghet Hustomten
19160221 Jenny Augusta Andersson 210703 Lungsot Å Förs Skriven
19160303 Fattighjonet Magnus Per Nilsson 750800 Ålderdom Ålderdomshemmet
19160612 Klockaren Sven Bengtsson Dalin 650906 Äggvita Hjärtfe Månsarp
19160708 Undantagsänka Maria Katarina Nilsdotter 900324 Ålderdom Sjöhult Söderg
19160729 Flickan Anna Ingegerd Maria Gustavsson 140600 Hjärtlidande Vägaholm 2
19160729 Gosse Sven Alfred Gustavsson 000002 Vid Förlossning Vägaholm 2
19160828 Sömmerskan Anna Matilda Andersson 380513 Äggvita Bergsdal Taberg
19160917 Torpare David Natanael Johansson 340115 Tuberkulos S NybyggetSjöhult
19160926 Änka Karolina Andersson 660016 NervsjBlodpropp Bergsholm 1
19161105 Hemmansägare Anders Johan Fingal Johansson 470918 Magkräfta Hustomten
19161221 Arbetaren Sven Johan Ström 780425 Hjärnblödning Skogsdal Renstorp
1917
19170115 Änkan Maria Magnusdotter 880917 Ålderdom Tranhult
19170119 Änkan Augusta Osbäck Svensson 700523 Magkräfta Bråten
19170131 Flickan Kerstin Isaksson 000002 Allmän Svaghet Karlslund Kåperyd
19170404 Fd Mejerskan Kajsa Petersson 770022 Ålderdom Dalhem Kåperyd
19170430 Fd Hemmansäg Klas Johan Söderström 740625 Ålderdom Röshult
19170502 Hustru Hulda Karolina Israelsson 480712 Äggvita Skuggan Taberg
19170502 Skomakare Karl Albin Andersson 371000 Leversjuka Bergslid
19170504 KafŠidkerskan Gustava Maria Prytz 570216 Magkräfta Bergsholm
19170506 Og Kvinnan Maria Kristina Israelsdotter 820903 Ålderdom Tranhult
19170529 Järnsvarvaren Karl Gustav Johannesson Lidsberg Kåperyd
19170621 Småskollärarin Amanda Lovisa PalmŠr 56 Ålderdom Gustav Adolf
19170702 Fd Hemmansäg Johan Johannesson 770514 Hjärnblödning Hwilan Renstorp
19170708 Restauratris Lovisa Persson 451111 Hjärtlidande Turisthotellet
19170723 Og Man Axel Leonard Holmström 290200 Ryggmärgslidand Taberg
19170804 Stationskarl Johan Albin Kvist 440724 Njurlidande Granstorp Renstor
19170814 Skräddarson Sven Rudolf Björk 150126 Lungsot Björkholmen Jorsh
19170819 Hustru Vilhelmina Sveningsson 450409 Lungsot Nybygget Sjöhult
19170822 Verkmästare Axel Gideon Ström 360315 Blindtarmsinfla Skogsdal Renstorp
19170830 Änka Maria Kristina Petersson 630126 Kräfta Skogshyddan
19171002 Og Kvinna Karolina Berntsson 861125 Förkalkn Hjärna Libanon Taberg
19171007 Handelsbiträde Bror Hjalmar Holmström 270824 Lungsot Taberg
19171016 Hustru Alma Krist Håkansso Sjölander 531003 Njurlidande Godhem Renstorp
19171023 Järnkorsriddar Bror Jonas Vilhelm Svan 290100 Sår Kullen Kåperyd
19171031 Hustru Ester Maria Staf 341027 Lungsot Skogslid Taberg
19171204 Värnpliktig Oskar Vilhelm Herma Johannesson 200017 Lunginflammatio Hestra
19171212 Lantbrukare Johan Andersson 701102 Maglidande Porteshult
19171212 Änka Anna Lisa Andersson 811016 Lunginflammatio Haga Taberg
19171222 Flickan Dagmar Brita Maria Svensson 010500 Smörvik
19171224 Og Kvinnan Kristina Svensson 830903 Ålderdom Ålderdomshemmet
Datum Yrke/Titel Namn Ålder Dödsorsak Bostadsort
Date of
death
Title/Profession Name Age
Y-M-D
Cause of Death Place of residence
1918
19180124 Änka Anna Lovisa Svensson 790328 Ålderdom Annelund Målskog
19180205 Gossen Oskar Arvid Folke Arvidsson 100810 Difteri Porteshult
19180324 Gossen Karl Erik Rudolf Johannesson 000200 Slag Knutsholm
19180410 Flickan Florence Anna Eveli Karlsson 020623 Lunginflammatio Elimsberg
19180505 Fd Hemmansäg Salomon Reinhold Petersson 710926 Slag Hacklasbo
19180903 Fd Kyrkväktare Jöns Andersson 790218 Ålderdom Skogshyddan
19180914 Änkan Sara Maria Larsdotter 820509 Slag Nyslätt Smörvik
19181009 Änkan Anna Elisabet Eriksson 850009 Ålderdom Hemmet Renstorp
19181014 Og Kvinnan Elsa Natalia Johansson 210917 Spanska Sjukan Lindhammaren
19181016 Hustru Kajsa Lisa Johannesdotter 631017 Spanska Sjukan Almedal Taberg
19181023 Gjutare Frans Emil Johansso Blomberg 370025 Spanska Sjukan Bergskog Kåperyd
19181026 Hustru Anna Elisabet Almgren 260113 Spanska Sjukan Almedal Taberg
19181028 Flickan Svea Agnes Kristina Sjöberg 160400 Spanska Sjukan Brorsholm Bråten
19181029 Hustru Hilma Josefin Andersdotter 580816 Kroniskt Lidand Mariedal Bråten
19181030 Bokhållare Teodor Natanael Mattson 301011 Spanska Sjukan Solhem Kåperyd
19181204 Hustru Eugenia Jonasdotter 830815 Ålderdom Kärrhagen Hacklas
19181214 Jordägare Peter Magnus Nilsson 720607 Ålderdom Utjord Renstorp
1919
19190105 Änkling Gustav Andersson 990000 Ålderdom Ängsfors Månsarp
19190112 Og Kvinnan Anna Maria LinnŠa Johansson 270019 Spanska Sjukan Hestra
19190118 Hustru Inga Maria Johannesson 731114 Lunginflammatio Hökhult
19190121 Smedhustru Berta Maria Magnuss Josefsson 330908 Barnsängsfeber Ljungsäter Kåpery
19190124 Gossen Karl Erik Svensson 000424 Magsjukdom Karlslund Renstor
19190208 Hustru Johanna Johansdotter 850000 Ålderdom Ålderdomshemmet
19190406 Undantagsänkan Brita Stina Johannesdotter 870328 Ålderdom Röshult
19190502 Gosse Set Oskar Vilhelm Dalros 030402 Lungkatarr Dift Bergsdal
19190505 Gossen Gustav Johannes Läffler 120703 Difteri North Hill
19191010 Flickan Siri Maria* Viberg 000005 Försvagad Livsk Månsarps Station
19191014 Flickan Vera Judit* Viberg 000009 Försvagad Livsk Månsarps Station
19191017 Hustru Beata Kajsa Svensdotter 730013 Ålderdom Bergsdal
19191102 Fattighjon Gustav Mattson 850720 Hjärnblödning Ålderdomshemmet
19191109 Fattighjon Andreas Johansson 900513 Ålderdom Ålderdomshemmet
19191228 Änka Kristina Eriksson 600700 Långsamt Avtyna Jorshult
1920
19200117 Hemmansägare Sven Johan Johansson 780114 Ålderdom Hestra
19200127 Arbetare Johan Andersson 770425 Magkräfta Skogshyddan
19200210 Handlanden Knut Johan Johansson 750204 Hjärnblödning Berget
19200317 Hemmansägare Karl Gideon Johansson 410717 Phlogmone Målön
19200416 Hemmason Erik Johan Valdemar Johansson 181020 Spanska Sjukan Porteshult
19200416 Hushållerska Rut Adina Strid 320516 Spanska Sjukan Berghem Bråten
19200416 Fd Godsägaren Anders Johan Nilsson 851009 Ålderdom Skuggan
19200419 Filare Gustav Ture Nerell Bergkvist 381121 Spanska Sjukan Björneberg Bråten
19200428 Gossen Elsa Margareta Gustavsson 140305 Difteri Tranhult
19200506 Hustru Charlotta Andersdotter 571123 Lunginflammatio Sandhem Taberg
19200519 Komminister Karl Johan Palmberg 770520 Åderförkalkning Alphyddan Taberg
19200519 Undantagsänka Inga Sofia J-Dotter Håkansson 861116 Ålderdom Röshult
19200804 Undantagshustr Maria Andersdotter Johansson 730925 Ålderdom Tranhult
19200812 Änka Anna Matilda A-Dott Svensson 550426 Coma Diahatiaum Ängsfors Månsarp
19201201 Hustru Klara Jonasdotter Andersson 600507 Reumatisk Värk Aspdalen Månsarp
19201206 Smidesmästare Johannes Elving Petersson 341001 Septichoemia Ljungsberg Taberg
19201213 Gosse Sven Ingvar Ström 000008 Medfödd Svaghet Furborgen Renstor
19201220 Grovarb Änka Anna Maria Joh-Dott Petersson 720019 Vattusot Ålderdomshemmet
19201221 Handlaränka Justina Maria Johansson 820014 Cardiosclerosis Taberg
1921
19210103 Hustru Marie Augusta Sjökvist 590000 Värk Tuberkulos Hacklarsbo
19210116 Hemmadotter Märta Maria Ingebor Grunditz 200000 Tbc Taberg
19210202 Hemmansägare Karl Georg Svensson 430000 Månsarp
19210207 Undantagsänka Justina Gustavson 710000 Ålderdom Hökhult
19210316 Undantagsman Johan Aug Andersson 790000 Åderförkalkning Tranhult
19210319 Änka Klara Petersdotter Ström 750000 Slag Skogsdal Renstorp
19210321 Jordbruksarb Johannes Jansson 730000 Slag Boeryd
19210325 Understödstag Gustav Andersson 780000 Slag Ålderdomshemmet
19210423 Undantag Sara Stina Månsdott Bengtsson 810000 Ålderdom Porteshult
19210426 Jordbruksarb Karl Johan Rikard Andersson 450000 Nedtrampad Hökhult
19210519 Hemmansägare Magdalena Johannesdotter 720000 Hjärtslag Vilan Renstorp
19210531 F Braune Hilda Mariana Krist Palmberg 580000 Anteroscleros Månsarp
19210618 Dräng Johannes Gottfrid Skön 350000 Tbc Porteshult
19210924 Grovarb.änka Vilhelmina Osbäck 690000 Paralysis Cordi Nybygget Bråten
19211116 Änka Hedda Blomkvist 840000 Ålderdom Libanon
19211128 Gossen Karl Gustav Vendel Larsson 000300 Luftrörsinflamm Målskog
19211206 Järnarb Peter Andersson 840000 Ålderdom Bergsdal
19211216 Smed Nils Johan Almgren 660000 Åderförkalkning Almedal Berget
19211230 Fd Hemmansäg Johan Jonasson 830000 Åderförkalkning Kåperyd
1922
19220121 Änka Elsa Svensson 840000 Ålderdom Smörvik
19220129 Änka Sofia Gustavsson 770000 Kräfta Målskog
19220202 Hemmadotter Elsa Karin Maria Svensson 240000 Lungsot Karlslund Renstor
19220230 Hustru Ida Emilia Sofia Andersson 570000 Hjärtfel Missionshus Taber
19220503 Undantagsman Sven Jonsson 790000 Åderförkalkning Boeryd
19220524 Virkeshandlare Karl Alfred Gustavsson 660000 Vägaholm 2 Taberg
19220601 Ingenjör Gunnar Emanuel Lund 360000 Blindtarmsinfl Haga Taberg
19220717 Hemmansägare Anders Johan Gustavsson 660000 Äggvita Renstorp
19220728 Handlarhustru Hilda Justina Lundén 590000 Hjärnblödning Bråten Taberg
19220730 Bagarmäst Hust Emilia Kristina Cederborg 690000 Magtumör Fridhäll Taberg
19220801 Yllefabriksarb Karl Johan Andersson 590000 Hjärtfel Sörskog Kåperyd
19220906 Ogift Kvinna Märta Lena Jonasdotter 910000 Ålderdom Ålderdomshemmet
19220927 Hustru Charlotta Gustavsson 530000 Lungsjuka Sjöhult Söderg
19221017 Maskinfabr Arb Karl Anton Andersson 540000 Lungsot Almedal Taberg
19221031 Kronojäg Hustr Matilda Karlsson 780000 Åderförkalkning Holmåsen Renstorp
19221115 Hemmansägare Janne Johansson 730000 Lunginflammatio Sjöhult Söderg
1923
19230103 Hustru Johanna Gustava Karlsson 590000 Magkräfta Taberg
19230107 Undantagsman Karl Alfred Nilsson 860000 Lunginflammatio Jordshult
19230307 Pensionatinneh Ida Kristina Duhr 640000 Hjärnblödning Solliden Kåperyd
19230328 Maskfabr Arb Johan August Johansson 650000 Diabetes Björkeborg Taberg
19230504 Soldat Dödfödd Gosse Landin J A 000001 Granstorp Renstor
19230527 Ogift Kvinna Maria Charlotta Andersson 790000 Blodkräfta Huluhammar
19230621 Studerande Gunnar Edvard Skogster 210000 Lungsot Solbacka Taberg
19230714 Änka Matilda Jansson 770000 Ålderdom Lyckås Renstorp
19230726 Undantagsman Gustav Sandberg 800000 Ålderdom Porsarp
19230828 Skomakare Per Anders Andersson 700000 Magsjukdom Hörnet Boeryd
19230907 Understödstag Johanna Johansson 890000 Ålderdom Ålderdomshemmet
19230927 Färgmästare Magnus Hillersson 750000 Kallbrand Lindhammaren Bråt
19231015 Snickeriarb Gustav Jonsson 780000 Hjärnblödning Sandkullen Bråten
19231106 Undantagsänka Stina Kajsa Johansson 730000 Hjärtförlamning Målön
1924
19240209 Handlande Gustav Mattson 660000 Hjärtslag Solhem Kåperyd
19240320 Maskinfab Arb Ernst Filip Severin Andersson 280000 Hjärtlidande Sörskog Kåperyd
19240323 Gjuteriarb Johannes Levin Larsson 480000 Varbildning Sandhem Månsarp
19240503 Måleriarbare Paul Adrian Rudolf Andersson 240000 Lungsot Sörskog Kåperyd
19240531 Färgmäst Dotte Karin Hedvig Charlo Nordström 140000 Lindshammar Bråte
19240609 Änka Kristina Andersson 810000 Ålderdom Hökhult
19240711 Änkan Ulrika Kristina Gustavsson 690000 Blodbrist Renstorp
19240821 Änkan Sara Matilda Petersson 850000 Ålderdom Hemmet Renstorp
19240824 Änkan Johanna Magdalena Gustavsson 760000 Ålderdom Tranhult
19240909 Smedänka Justina Nilsson 730000 Hjärnblödning Nordsholm Kåperyd
19241209 Charkuteristdo Asta Kerstin Marian Nord 060000 Hjärnhinneinfla Haga Taberg
1925
19250108 Fabrikör Nils Gustav Osbäck 660000 Luftrörskatarr Berghem Taberg
19250206 Snickeriarbet Sven Erik Sigurd Svensson 230000 Lungsot Karlslund Renstor
19250503 Jordbruksarb Johannes Svensson 770000 Diabetes Gransholm Taberg
19250515 Stenarb Hustru Helena Kristina Hafström 820000 Ålderdom Sandhem Renstorp
19250526 Grovarbet Gustav Petersson 840000 Ålderdom Fridhäll
19250613 Greta Dagni Maria Brandt 230000 Lungsot Sandhäll Renstorp
19250616 Godsmottagare Rikard Sveningsson 590000 Lunginflammatio Rosenhill Bråten
19250626 Stenarbethustr Emma Kristina Stav 660000 Magsår Parkhyddan Taberg
19250702 Flicka Vivan Helena Maria Johansson 010200 Difteri Karshult
19250804 Hemmansägare Johan Gustavsson 790000 Kräfta Månsarp
19250805 F Godsägare August Edvard Skogster 620000 Solbacka
19251031 Änkan Hedvig Ulrika Israelsson 810000 Ålderdom Kåperyd